Şimdi Ara

= HDR PC OYUNCULUĞU - ANA KONU = (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
261
Cevap
11
Favori
16.811
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mayako

Hocam yazılım ile geldi ancak tv nin hiçbir menusunde hdr den bahsedilmiyor ultra hd hdmı aktif olunca windows ta hdr etkin oluyor açıkça si hic bir fark anlamadim
    Bazı tv ve monitorler gerçek hdr olmayıp hdr destekli oluyor.Yani hdr içerikleri gösteriyor , oynatıyor fakat ekran hdr değil.Ju serisinde de öyle olabilir diye düşünüyorum.Bence bi usb belleğe hdr video atıp oynatmaya çalışın.Video oynayınca ekranda hdr içerik oynatılıyor yazısı çıkacak mı bakalım.Bunun için tvden bi ayar yapmaya gerek yok.Videoyu oynatmak yeterli.Hdr içeriği otomatik olarak tanıması lazım.
  • Shadow of the Tomb Raider'in HDR desteği var mı pc tarafında, HDR seçeneği var işaretlenemiyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: aterikasedi

peki hdmi 2.0 kablo kullanıyor musunuz ?

Alıntıları Göster
    4k diye almıştım kutusunu attım. Nasıl anlayabilirim?
  • quote:

Bazı tv ve monitorler gerçek hdr olmayıp hdr destekli oluyor.Yani hdr içerikleri gösteriyor , oynatıyor fakat ekran hdr değil.Ju serisinde de öyle olabilir diye düşünüyorum.Bence bi usb belleğe hdr video atıp oynatmaya çalışın.Video oynayınca ekranda hdr içerik oynatılıyor yazısı çıkacak mı bakalım.Bunun için tvden bi ayar yapmaya gerek yok.Videoyu oynatmak yeterli.Hdr içeriği otomatik olarak tanıması lazım.

Alıntıları Göster
    video yu kendi media player ı ile denedim hocam herhangi bir uyarı vs yok, oyunlarda örneği forza 7 de video ayarlarında hdr aktif olması için tv den uhd hdmi 1 etkin ediyorum ve windowstan hdr yi açarsam oyunda hdr aktif oluyor. Eğer tv den hdmi uhd kaparsam pc zaten hdr yi aktif edemiyor o menü soluk çıkıyor oyunda da hdr menüsü tamamen kayboluyor dediğim gibi yazılımla desteklenen bir olay sanırım.

Bu konuya 3-4 ay önce çok kafa yordum. Filmlerde zaten birşey farkettiğimi söyleyemem ama oyunlarda Resident Evil 7 de oyunun ana menüsü bariz renk değişimine uğruyor kaset çaların turuncu rengi daha da canlanıyor. Assasins Creed de pek birşey anlamadım pc kasıyordu forza 7 de de farketmedim. Sanırım bir fark varmı yok mu anlamak için aynı oyunu gerçek bir hdr de deneyim etmek gerekiyor.

• quote:

peki hdmi 2.0 kablo kullanıyor musunuz ?

Alıntıları Göster
    NVidia kontrol panelinden çözünürlük kısmından aşağıda RGB yi 4.4.4 veya 4.4.2 gibi seçenekler var hocam onları deneyin isterseniz.
  • quote:

NVidia kontrol panelinden çözünürlük kısmından aşağıda RGB yi 4.4.4 veya 4.4.2 gibi seçenekler var hocam onları deneyin isterseniz.

Alıntıları Göster
    Denedim. Hdr yine pasif.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BéTo

4k diye almıştım kutusunu attım. Nasıl anlayabilirim?

Alıntıları Göster
    Kablo kutularında hdmi versiyonları yazmıyor malesef.Anlamanın tek yolu 4k bir tvye ya da monitore takıp 4k'da 60hz verebiliyor mu ona bakmak.Veriyorsa 2.0 , 30hzde kalıyorsa 1.4tür.
  • quote:

video yu kendi media player ı ile denedim hocam herhangi bir uyarı vs yok, oyunlarda örneği forza 7 de video ayarlarında hdr aktif olması için tv den uhd hdmi 1 etkin ediyorum ve windowstan hdr yi açarsam oyunda hdr aktif oluyor. Eğer tv den hdmi uhd kaparsam pc zaten hdr yi aktif edemiyor o menü soluk çıkıyor oyunda da hdr menüsü tamamen kayboluyor dediğim gibi yazılımla desteklenen bir olay sanırım.

Bu konuya 3-4 ay önce çok kafa yordum. Filmlerde zaten birşey farkettiğimi söyleyemem ama oyunlarda Resident Evil 7 de oyunun ana menüsü bariz renk değişimine uğruyor kaset çaların turuncu rengi daha da canlanıyor. Assasins Creed de pek birşey anlamadım pc kasıyordu forza 7 de de farketmedim. Sanırım bir fark varmı yok mu anlamak için aynı oyunu gerçek bir hdr de deneyim etmek gerekiyor.

Alıntıları Göster
    Yani o tvyi yazılımsal olarak destekliyor diyip o şekilde kullanmak ve fazla kafa yormamak daha mantıklı.Zaten gerçek hdr için 1000nit altı pek birşey farketmiyor.1000nit destekleyen modeller de epey pahalı.Ben ku7000 ve ks8500 kullandım.Biri 400 nit diğeri 1000nit.Yani onda bile hdr dünyamı değiştirmiyor.Bence deneyimi farklı kılan şey 4k çözünürlük ve yüksek tazeleme hızı.Hdr olsa da olur olmasa da .Onca hdr film izledim yani hdr göstereceğiz diye bazı şeyler abartılmış.Oyunlarda da öyle.Gece karanlıkta zaten yüksek parlaklık göz alıyor.Parlaklığı çoğu zaman yarıda tutuyorum.Hdr göreceğim diye parlaklığı fulleyip gece gece ışıktan gözleri kör etmeye gerek yok:) Ben güzel bir plazmanın görüntüsünü hdr bir tvnin görüntüsüne tercih ederim.

• quote:

Kablo kutularında hdmi versiyonları yazmıyor malesef.Anlamanın tek yolu 4k bir tvye ya da monitore takıp 4k'da 60hz verebiliyor mu ona bakmak.Veriyorsa 2.0 , 30hzde kalıyorsa 1.4tür.

Alıntıları Göster
    60hz veriyor. Demek ki 2.0
  • quote:

Orijinalden alıntı: BéTo

60hz veriyor. Demek ki 2.0

Alıntıları Göster
    Demekki.Sorunu başka yerde arayacağız o zaman:)
  • windows 10 hdr özelliğini aktif edince windows menülerinde ki yazılar bozuluyor. bunun çözümü var mı ?
  • Dolby vision çok fazla input lag yapıyor. mass effect andromeda'da denedim.

görüntü kalitesi renk kalitesi boyut değiştiriyor desem yeri.

ancak hala çözemediğim bazı sorunlar da yok değil. Dolby vision ile me andromeda oynadıktan sonra oyunu kapatıp masa üstüne döndüğüm zaman siyah ekran ile karşılaşıyorum. ne yaptıysam çözemedim. pc'yi yeniden başlatmam gerekiyor her seferinde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: canskru

Dolby vision çok fazla input lag yapıyor. mass effect andromeda'da denedim.

görüntü kalitesi renk kalitesi boyut değiştiriyor desem yeri.

ancak hala çözemediğim bazı sorunlar da yok değil. Dolby vision ile me andromeda oynadıktan sonra oyunu kapatıp masa üstüne döndüğüm zaman siyah ekran ile karşılaşıyorum. ne yaptıysam çözemedim. pc'yi yeniden başlatmam gerekiyor her seferinde.
    İsin garibi bu Mass Effect te hdr aktif edince birsey olmuyor ama Dolby vision u aktif edince dedikleri gibi bambaşka bir dünya oluyor samsung Ju 7000 de

Forza motor sport 7 yi hdr oynayan arkadaşlar varsa resim ata bilirlermi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• hdr filmleri hdr izlemek için özel bir işleme gerek varmı yoksa sadece pc den hdr yi açmak yeterlimi
  • quote:

Orijinalden alıntı: rambocuk

hdr filmleri hdr izlemek için özel bir işleme gerek varmı yoksa sadece pc den hdr yi açmak yeterlimi
    Pcden hdr film izleyeceksen başta hdr destekli bir kartın olacak.Media player olarak media player classic kuracaksın.Renderer olarak madvr kurulu olacak.Madvr içinden hdr ayarları var.Oradan let madvr decide ayarını seçeceksin.Pcden hdr açık mı olacak kapalı mı tam emin değilim,windowsun desteği tam değildi son sürümle düzeltmişlerdir belki.Ayarlar bu şekildeyken hdr filmi açtığında tv otomatik olarak hdryi algılıyor.Yapmazsan renkler solgun gözüküyor.
  • Güzel bir rehber yazı olmuş
  • BenQ el2870u nun 4K hdr li monitörünü aldım hdr açınca renkler çok kötü soluyor bütün renkler soluyor hdr kapalı iken çok daha canlı neden böyle yapıyor acaba

• kralexx42 kullanıcısına yanıt
    Panel türü tn normal yani birde tabi ki oyundan oyuna sunulan HDR desteği önemli film bazlı ise monitör içinde farklı renk tonları veya seçenekleri varsa uygun olanı bulmak lazım.

Ben genelde 4k VA panel Hdr destekli Tvler ile Tn panel Monitör arasında görüntü bazlı karşılaştırma yaptığımda fark ciddi anlamda göze batıyor. Birde zaten HDR canlı yapıyı her türlü öldürür öyle HDR açık daha canlı bir görüntü deneyimi beklemeyin derim.

Birde Hdr oyun içinde aktif edin monitör bazlı gereksiz bir deneyim sunar zaten Hdr geçtiğin gibi monitör ana ekranı bile soluk bir yapıya kovuşuyor.
  • # Ace # kullanıcısına yanıt
    Hdr yi açmadığım zaman oyun içinde hdr aktif olmuyor hdr siz görüntüler çok daha güzel ve canlı hdr yi açtığım an renkler aşırı derece de kötü oluyor biyerlerde bi hata yapıyorum sanki

• kralexx42 kullanıcısına yanıt
    Dostum oyun hdr destekli ise kendi oto hdr moduna geçmesi lazım ama monitör bazlı belki farklılıklar vardır emin değilim. Ama benim bildiğim çoğu hdr destekli monitörde hdr açıp kapamayı kendi tuş seçenekleri içimde yapabilmen gerekiyor.

Ayrıca Hdr evet canlı oyun yapısını öldürür ama sendeki durum farklı gibi geldi ben genelde hdr açık hiçbir oyunda öyle aşırı cansız bir oyun deneyimi yaşamadım. Şunu da unutma monitör modelin 4k hdr seçenekleri içinde Tn panale sahip modellerden, çoğu incelemede Tn panel ve Hdr özelliğinin pekte işlevsel olmadığı belirtiliyor. Ben monitör bazlı değil ama VA panel geniş ekran bir Hdr Tv'de bu özelliğin yaşattığı zevki şahsen daha net bir şekilde yaşadım. Şahsen Hdr ve sunduklarının monitör bazlı daha çok zamana ihtiyacı var gibi gözükmekte, özellikle bunun en büyük etkisini sunulan renk aralığı ve panel farklılığında görüyoruz.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.