Şimdi Ara

HDMI kablonun görüntü kalitesine etkisi var mı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
2.675
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Elendil

HDMI-1.3a versiyona yatırım yapma zamanı değil!

http://www.teknohd.com/category/urunler/hdmi-kablo-urunler/

Oronra bilgilendirmişti.http://forum.donanimhaber.com/m_33149491/tm.htm

HDMI 1.4

şimdi bu hdmi 1.4 çıkınca yeni lcd, yeni oynatıcılar, yeni amfiler vs vs almak da gerekecektir değil mi? bizim de bunların hepsini değiştirme gibi bir fırsatımız olmayacağını varsayarsak, aslında 1.3a kablo almak o kadar da mantıksız değil. Kaldı ki 1.3a'nın bile tüm nimetlerinden faydalanamıyoruz ülkecek. En azından fiyatları düşer biz de iyisinden alırız? Bilmiyorum belki de gerek yoktur o kadar şey değiştirmeye tahmin yürütüyorum. İstediğiniz gibi çürütebilirsiniz tezimi
  • HDMI 1.4 çok yakın tarihte yaygınlaşıcak gibi gözükmüyor gerçi...

Diğer HDMI lerle 1.4 arasındaki farklar ise:
     HDMI kablonun görüntü kalitesine etkisi var mı?

Bir alıntı:
    Yeni arayüzün getireceği en büyük yenilik "HDMI Ethernet Channel" (HEC). Bu yeni özellik kablonun yapısını da değiştirecek, zira HEC yalnızca HDMI 1.4 kablolarıyla beraber çalışacak. HEC, HDMI ile birbirlerine bağlı cihazlar arasında 100 Mbps'ye kadar veri aktarımına izin verecek. Bu sayede örneğin HEC destekli bir televizyon, yine HEC destekli bir oyun konsolu veya dijital video kamerayla internet bağlantısını paylaşabilecek. Ayrıca HDMI 1.4 ile beraber gelen özelliklerden biri olan Audio Return Channel (ARC) bir S/PDIF kablosu gerekmeksizin TV üzerinden bir Ses/Video alıcısına (receiver) ses sinyalleri gönderebilmekte. Son olarak Automatic Content Enhancement (ACE) gelecek 3B Video standartlarını ve 4096x2160 çözünürlüğünü (şu anki Full HD 1920x1080) destekleyecek.

Geliştirici firma Silicon Image'in söylediklerine göre ilk denetleyici yonga örnekleri yazın üreticilere gönderilecek. HDMI 1.4 bağlantısını son kullanıcı ürünlerinde görmek için ise gelecek seneyi beklemek zorunda kalacağız.
  • Marka bağımsız hafta da 3-5 bazen de 7-8 tane plazma ve Lcd kurulumu yapan bir şirket sahibi olarak şu an itibari ile açık ara farkla performans açısından halen ve cidden Pioneer plazmadan daha iyi sonuç veren bir televizyona şimdiye kadar rastlamadık.

Kaldı ki, en eski modelleri bile, yok Full Hd, yok 50.000'e bir konstrast. 1.000.000.'a bir kontrast, yok şu görüntü işlemcisi, yok şu kadar herz diye bas bas reklam yapan diğer tüm tv'ler den çok daha verimli bir televizyon. Bu sebeple de övgüyü ve bu kadar çok abartılmayı hak ediyor. Yani boşuna değil.

Hatta 1-2 hafta evvel bizim elemanlarla bunun tartışması da oldu yine. Sadece ben değil, tüm elemanlarım aynı fikirdeler. Müşteriler de. Hatta yorumcular da.

quote:

Orijinalden alıntı: dmrbrn

sevgili amf23 sağolasın güvenin için,
    bu konularda fazla pimpirikli bile sayılacak kadar titiz biriyim,ve yorumlarımda kesinlikle insanları yanlış yönlendirerek yada boşuna para harcatacak sözlerden kaçınırım,mesela bir çok kişi katılmaz,

pıoneer plazmaların kesinlikle abartıldığını falan düşünmüşümdür,sağıma solumada hep pıoneerdan uzak durmalarını önerdim....

neyse konu bu değil,dağılmasın
    inanki ucuz hdmı ile kaliteli hdmı arasında bana göre oldukça fark var
    dersenki 150lira farka değermi,hee orası tartışılır,ama ben herkese kaliteli hdmı kablo almasını öneririm,
    o kadar para verip 20liralık hdmı kabloya sistemi emanet etmem,her şeye para veriyoz 50lira verip bluray film alıyoz,eee3-4 bluray parasınıda hdmı kabloya verelim bence,sonuçta yıllarca kullanıcağımız bişey....
    saygılarımla
    demir buran

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest -- 4 Ağustos 2009; 1:14:08 >
  • Biz almaktan bıktık. Onlar üretmekten bıkmadılar be.

quote:

Orijinalden alıntı: Oronra

HDMI 1.4 çok yakın tarihte yaygınlaşıcak gibi gözükmüyor gerçi...

Diğer HDMI lerle 1.4 arasındaki farklar ise:
     HDMI kablonun görüntü kalitesine etkisi var mı?

Bir alıntı:
    Yeni arayüzün getireceği en büyük yenilik "HDMI Ethernet Channel" (HEC). Bu yeni özellik kablonun yapısını da değiştirecek, zira HEC yalnızca HDMI 1.4 kablolarıyla beraber çalışacak. HEC, HDMI ile birbirlerine bağlı cihazlar arasında 100 Mbps'ye kadar veri aktarımına izin verecek. Bu sayede örneğin HEC destekli bir televizyon, yine HEC destekli bir oyun konsolu veya dijital video kamerayla internet bağlantısını paylaşabilecek. Ayrıca HDMI 1.4 ile beraber gelen özelliklerden biri olan Audio Return Channel (ARC) bir S/PDIF kablosu gerekmeksizin TV üzerinden bir Ses/Video alıcısına (receiver) ses sinyalleri gönderebilmekte. Son olarak Automatic Content Enhancement (ACE) gelecek 3B Video standartlarını ve 4096x2160 çözünürlüğünü (şu anki Full HD 1920x1080) destekleyecek.

Geliştirici firma Silicon Image'in söylediklerine göre ilk denetleyici yonga örnekleri yazın üreticilere gönderilecek. HDMI 1.4 bağlantısını son kullanıcı ürünlerinde görmek için ise gelecek seneyi beklemek zorunda kalacağız.

• quote:

Orijinalden alıntı: teknika

Marka bağımsız hafta da 3-5 bazen de 7-8 tane plazma ve Lcd kurulumu yapan bir şirket sahibi olarak şu an itibari ile açık ara farkla performans açısından halen ve cidden Pioneer plazmadan daha iyi sonuç veren bir televizyona şimdiye kadar rastlamadık.

Kaldı ki, en eski modelleri bile, yok Full Hd, yok 50.000'e bir konstrast. 1.000.000.'a bir kontrast, yok şu görüntü işlemcisi, yok şu kadar herz diye bas bas reklam yapan diğer tüm tv'ler den çok daha verimli bir televizyon. Bu sebeple de övgüyü ve bu kadar çok abartılmayı hak ediyor. Yani boşuna değil.

Hatta 1-2 hafta evvel bizim elemanlarla bunun tartışması da oldu yine. Sadece ben değil, tüm elemanlarım aynı fikirdeler. Müşteriler de. Hatta yorumcular da.

quote:

sevgili amf23 sağolasın güvenin için,
    bu konularda fazla pimpirikli bile sayılacak kadar titiz biriyim,ve yorumlarımda kesinlikle insanları yanlış yönlendirerek yada boşuna para harcatacak sözlerden kaçınırım,mesela bir çok kişi katılmaz,

pıoneer plazmaların kesinlikle abartıldığını falan düşünmüşümdür,sağıma solumada hep pıoneerdan uzak durmalarını önerdim....

neyse konu bu değil,dağılmasın
    inanki ucuz hdmı ile kaliteli hdmı arasında bana göre oldukça fark var
    dersenki 150lira farka değermi,hee orası tartışılır,ama ben herkese kaliteli hdmı kablo almasını öneririm,
    o kadar para verip 20liralık hdmı kabloya sistemi emanet etmem,her şeye para veriyoz 50lira verip bluray film alıyoz,eee3-4 bluray parasınıda hdmı kabloya verelim bence,sonuçta yıllarca kullanıcağımız bişey....
    saygılarımla
    demir buran

ben geçen sene 46" x3500 almıştım süper diyebileceğim bir görüntü yok hd'ler dışında. Hep pioneer'ların görüntüsü daha çok hoşuma gitmiştir. Neden almadın diyeceksiniz şimdi, peşinen söyleyeyim, pioneer'ın özelliklerini falan yazıyorlar ben anlamıyorum. hd ready 1080p nedir mesela 1080p oldu mu full hd olmuyor mu zaten? bunun gibi bir çok şey. Adamlar marjinal takılıyor. . Mümkün olsa da benim x3500'le yine 46" bir 1080p-24p-100hz üstü bir pioneer'la değiştirebilsem.
  • Benim Tv de 1080p hd ready
    Şu anlama geliyor: format olarak 1080p desteği var ama pixel olarak 1080p desteği yok demek.
    ben 1080p sinyal gönderiyorum tv algılıyor ama görüntüyü downscale ediyor. En azından göstermemezlik yapmıyor
  • quote:

Benim Tv de 1080p hd ready
    Şu anlama geliyor: format olarak 1080p desteği var ama pixel olarak 1080p desteği yok demek.
    ben 1080p sinyal gönderiyorum tv algılıyor ama görüntüyü downscale ediyor. En azından göstermemezlik yapmıyor

höö.
    ben bayağı uzak kaldım benim tv'yi aldım alalı lcd piyasasına. şu led'leri de merak etmiyor değilim.
  • Bak sana bir mesaj yazdım.
    http://forum.donanimhaber.com/m_32874916/mpage_2/tm.htm#33485048

quote:

Orijinalden alıntı: darthnihilus

quote:

Benim Tv de 1080p hd ready

höö.
    ben bayağı uzak kaldım benim tv'yi aldım alalı lcd piyasasına. şu led'leri de merak etmiyor değilim.
  • tab tab hepsi açık zaten gözümden kaçmıyor. Bekleme süresi var ya cevap atabilmek için
  • Bunca bilgiyi tecrübeyi bir kerede kafana sokmaya çalışma bildiğinide unutacaksın
    Ayrıca uzun zaman önceden alacağın şeylerin planını yapma derim. Sen alana kadar yeni bişi çıkarsa tüm planların suya düşer.
    Şimdilik sadece oku öğren tecrübelere güven. Alacağında zaten okudukların yüzünden kafanda taşlar yerine oturmuş olacak emin ol.
  • piki.
  • Estf.
    quote:

piki.
  • sevmesem zaten dünya yıkılsa uğraşmam bunlarla akıl karı değil. Ama veletliğimden beri severim elektronik-teknoloji şeylerini. Sadece şimdiye kadar pc olarak yüklendim, artık ses-görüntü'ye girmiş bulunmaktayım. 1-2 seneye kalmaz Teknika'yı zorlarım diye öngörüyorum.

(Son dediğime ben bile inanmıyorum.)
  • Bu kadar sistemler,kablolama vs.hepsi tamamda,genelde pek üstünde durmadığımız bir olay var elektrik.......
    ses görüntü sistemimde 1 yıldan fazla ps audıo powerplant kullanıyorum,
    inanın elektriklerimiz bazen o kadar kötü durumda oluyorki,filtreyi devreden çıkarttığımda
    ses ve görüntünün aşırı derecede bozulmalara uğradığını görüyorum,
    devreye soktuğumda resmen sistem sınıf atlıyor,
    o sebeple istediğimiz kadar yatırım yapsakta bu cihazların besin kaynağı elektriği düzgün vermedikçe inanın döktüğümüz paraların hakkını tam olarak alamıyoruz maalesef,
    bence ucuz pahalı,elektrik filtresi yada en azından akım korumalı grup priz edinelim,
  • Yazdık zaten bunu. Forumu incelersen var. Hatta alttaki imzamdan da tılayabilir ve okubilirsin.

Ama yine de burada da hatırlatman iyi. Ben de bunu anlatmaya çalışıyorum ama maalesef pek çok arkadaş önemsemiyor.

• quote:

1-2 seneye kalmaz Teknika'yı zorlarım diye öngörüyorum.

(Son dediğime ben bile inanmıyorum.)
  • Pioneer plazma lar fiyat dışında abartılmıyor kesinlikle. Şu an için en iyisi olduğunu söyleyebilirim. Ben tv alırken evimde hem Pioneer hem Panasonic'in 42-46 inch mudail sayılacak modellerini denedim. Pioneer, Panasonicten daha iyiydi, ancaaak, öyle bir fiyat farkı varki bir başka şey alırım bu farka diyor ve vazgeçiyorsun. Ancak zevk, renk ve cep meselesi. Led TV leri gördüm izledim ancak saplılıo bir karşılaştırma yapacak kaynak ve başka tv yoktu. Daha çokta yeniler o yüzden bir şey demek sanki zor.

PS Audio nun power ünitelerini denediğimde çok başarılı bulmuştum.(Sadece stereo için denedim, görüntü üzerine ve 5 kanalda yapacağı etkiyi bilmiyorum). Akım korumalı priz zaten default. Filtre içinse kendi sisteminizde deneyip, farkını değil, olumlu farkını görmeden almayın. Çünkü herşeyin sisteme bir etkisi var. Ancak önemli olan olumlu etkiyi yakalamak.

Bende bütün hdmi kablolarımda monster ın hdmi kablosunu almıştım. Hiç bir şikayetim yok. Kablo her zaman önemli diye düşünüyorum. Sistemin toplam maliyeti gözönüne alınarak kablo masrafı yapılmalı. Yani ne git 50 tl lik kablo al nede 500 tl lik kablo al tavsiyesi çok anlamlı gelmiyor bana. Sistemde anlamlı ve olumlu fark yaratacak ve sistem bütçesine orantılı olacak bir yatırım yapmak lazım. Ancak tabi cimrilikte etmemek lazım
  • Pıoneer plazma konusunda cümleme başlarken,birçok kişinin katılamıyacağını yazarak başladım,ben pıoneer ürünlerinin tamamına yakınının (özellkle hoparlörleri oldukça kalitesiz)çok abartıldığını satıldıkları parayı heketmediğine inanıyorum,
    banagöre plazma olayında436 xde(bana göre en güzel modelidir)den sonra pek iyi model çıkartmadı,
    kurolarında kasası şık değil,şu an için alınabilirmodeli lx.......
    5-6senedir dvd-bluray inceleme yazılarımda savunduğum olayı(arka taraf flu,öndeki obje net keskin)akıl eden pıooner olmuş,ve yeni nesil ekranlarında FUGA bunu yapmış,başarılı olmuşlarsa,tahmin ediyorum bende alırım bir adet pıooner plazma......
    dediğim gibi bunlar tamamen benim şahsi fikirlerim,biri katılır 10kişi katılmaz,eleştirilebilir.............

ps audıo konusunda,2kanal stereo için almıştım,sonra plazmanın power kablosunuda değiştirerek(ecosse) sinema sistemime uyguladım,sonuç çok çok başarılı......
    seste,ayrıntı,sahne doğallık vs.vs ne etki yaptıysa,görüntüdede parazit azalması,dalgalanmalar kayboldu,renk,siyah seviyesi vs.inanılmaz sonuçlar oldu...

elbette hdmı kablo konusunda,bencedesistemin genel pahasına oranla dengeli bir yatırım yapmalı,ama 10larca yüzlerce kablo deniyemiyeceğimiz için,mutlaka marka model öneriliyor,
    dediğm çok netve basit,aslında birazda aynı şeylerden bahsediyoruz,kablo her zamanönemli,bu konuda cimrilik etmemeli,bencede kısaca bu...........
  • Dediğiniz gibi birebir aynı şeyleri söylüyoruz. Ps Audio ile ilgili verdiğiniz bilgi içinde teşekkür ederim.
  • Tamam işte ben zaten Pioneer 436XDE Kullanıyorum.

Kolon mevzusuna gelince, normal standart kolonları zaten piyasa malı olarak ön görüldüğü için öyle. Yoksa yeni çıkan Sx ve Tad serisi çok üst düzey kolonlar.

quote:

Pıoneer plazma konusunda cümleme başlarken,birçok kişinin katılamıyacağını yazarak başladım,ben pıoneer ürünlerinin tamamına yakınının (özellkle hoparlörleri oldukça kalitesiz)çok abartıldığını satıldıkları parayı heketmediğine inanıyorum,
    banagöre plazma olayında436 xde(bana göre en güzel modelidir)den sonra pek iyi model çıkartmadı,
    kurolarında kasası şık değil,şu an için alınabilirmodeli lx.......
    5-6senedir dvd-bluray inceleme yazılarımda savunduğum olayı(arka taraf flu,öndeki obje net keskin)akıl eden pıooner olmuş,ve yeni nesil ekranlarında FUGA bunu yapmış,başarılı olmuşlarsa,tahmin ediyorum bende alırım bir adet pıooner plazma......
    dediğim gibi bunlar tamamen benim şahsi fikirlerim,biri katılır 10kişi katılmaz,eleştirilebilir.............

ps audıo konusunda,2kanal stereo için almıştım,sonra plazmanın power kablosunuda değiştirerek(ecosse) sinema sistemime uyguladım,sonuç çok çok başarılı......
    seste,ayrıntı,sahne doğallık vs.vs ne etki yaptıysa,görüntüdede parazit azalması,dalgalanmalar kayboldu,renk,siyah seviyesi vs.inanılmaz sonuçlar oldu...

elbette hdmı kablo konusunda,bencedesistemin genel pahasına oranla dengeli bir yatırım yapmalı,ama 10larca yüzlerce kablo deniyemiyeceğimiz için,mutlaka marka model öneriliyor,
    dediğm çok netve basit,aslında birazda aynı şeylerden bahsediyoruz,kablo her zamanönemli,bu konuda cimrilik etmemeli,bencede kısaca bu...........
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.