Şimdi Ara

HDD Bad Sector sorununu nasıl çözdüm? (HD Tune) (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
223
Cevap
113
Favori
59.691
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
129 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Evet düzelme ihtimali oldukça yüksek. Dikkat ederseniz tek bir yerde sorun var. Düzelme olmasa bile o küçücük alan rahatlıkla kullanılmamak üzere gizlenebilir.

Disk'e bunların sorunlu olduğunu göstermemiz gerekiyor ki mümkün ise düzeltme yapabilsin.

Minitool partition wizard ile Wipe Disk deyip sıfır yazdırma yöntemini uygulayın daha sonra windows'un kendi biçimlendiricisiyle yavaşca biçimlendirip HD Tune ile sonucu kontrol edin.

İşe yaramaz ise HDD Regenerator 2011 ile yapın yine olumsuzsa taramanın ardından Windows'un biçimlendiricisiyle yavaş biçimlendirip HD Tune'da tekrar kontrol edin.
  • teşekkür ederim cevabın için yedek aldığımda deneyeceğim
  • WaxKitten kullanıcısına yanıt
    merhaba, 3tb wd my passport ultra harici hdd var. buna bi kaç haftalık torrenten indirme yapyorum. haliyle hemen hemen 74 saat çalışıyor. yazılarınızı okudum. hd tune indirdim. çok zamanım da yok işten dolayı. onun için sormak istedim.

Bu tür bir çalışma hdd'ye zarar verir mi? Bu arada fan ile soğutuyorum sürekli.

Hdd'de sanırım bad sektor var. Bazı indirdiğim mkv dosyalarını 0 byte olarak gördü ve onları kurtaramadım. Ben de yavaş biçimlendirme yaptım bi gece boyunca. Şimdi bir de chkdsk /r yapıyorum. İşlem bitince HD tune pro ile hatataraması yapacağım. Tarama yapınca sorun görünmezse düzelmiş demektir değil mi? Sorun görürsem ne yapayım? Hemen çöpe atmak istemiyorum. Çünkü harddiski çok az kullandım. Yedekleme içindi sadece. Takip ettiğim yol doğrumu.
  • HDD kullanılmak için vardır. Ama kaybolmayan, 7/24 internetten erişilebilen verileri de depolamak boş yere ömrünü yemek demek. Tercih meselesi. Fan konusunu bilmiyorum ama fayda sağlayabilir.

0 bayt olarak görünmesinin başka nedenleri olabilir hemen bad sectore bağlamamak lazım.

HD Tune ile taramadan sonra yem yeşil olursa sıkıntı yok. Kırmızı nokta varsa health sekmesinin görüntüsünü paylaşın. Duruma göre HDD Regenerator 2011 iş görebilir. En olmadı o sorunlu alan kullanılmamak üzere gizlenebilir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Fazla kullanmama nedenim tüm verilerimi yedekleme deposu olarak kullanmam. Bunun dışında bir ihtiyacım olmadığı için kullanmıyorum.

0 byte olarak görme nedeni virüs olabiliyormuş. Güncel Bitdefender ile taradım herhangi bir şey çıkmadı. Daha önce de bir iki defa dosyalarım içinde aramada görünmesine rağmen açmıyordu. Sonra chkdsk gibi bir takım işlemlerle düzelmişti. Onun için bad sectorden şüphelendim. Bir de bir kaç haftadır sürekli çalışınca fiziksel sorun olabileceğini düşündüm. Ayrıca Crstaldiskinfo ile baktığımda uyarı veriyordu: Health Status CAUTION diyor ve Uncorrectable Sector Count'u renkli gösteriyordu. Onun için de bad sectorden kuşkulandım.

Şuan chkdsk e:/r yaptım ama bi kaç saattir %10 da takılıp kaldı. Bu normal mi? Bekleyeyim mi? Yoksa iptal edip yeniden mi başlatmalıyım?

Bitince görüntüsünü paylaşacağım.

HDD Regenerator 2011 bu program ne için?

• Uncorrectable yani düzeltilemeyen sektör sayısı. Aslında şu an pek bir şey ifade etmiyor diyebiliriz önemli olan yazma okuma testi. Diskin ne tepki verdiğine göre hareket etmek daha doğru olur. Taramada kırmızı nokta çıkarsa veya health sekmesinde gariplik varsa diskteki tüm sektörlerin üzerine 0 veya 1 yazdırarak silme işlemi yapabiliriz. Ardından Windowsun yavaş bicimlendiricisi. Sonrasında kontrol için HD Tune ile tarama. Eğer hala olmadıysa HDD Regenerator programı.

Bu program gördüğüm kadarıyla nokta atışı yaparak sorunlu sektörleri gizliyor. En azından gözlemlerim bu şekilde.

chkdsk hakkında tecrübem yok malesef. Belki düzeltilemeyen sektörlere takılmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WaxKitten -- 9 Mayıs 2019; 14:11:52 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    açıklama için tşk. chkdsk %10'da takılınca iptal ettim. hd tune ile tarayım belki düzelmiştir dedim. 8 saat taramadan sonra tüm noktalar yeşildi. ben de kullanmaya devam ediyorum.

HDD Bad Sector sorununu nasıl çözdüm? (HD Tune)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi timucinpusat -- 12 Mayıs 2019; 14:11:7 >
  • Varsa diğer sorunlar şimdi gün yüzüne çıkmış olabilir o yüzden health sekmesini de paylaşırsanız daha iyi olur.
    programı kapattım ki:)

neyse yakın zamanda tekrar bir daha tararım.
  • Kusura bakmayın bunu belirtmeyi unutmuşum. Tekrar tarama yapmanıza gerek yok. S.M.A.R.T değerleri harddiskin içerisinde yer alıyor. HD Tune gibi programlarla bu değerlere bakabiliyoruz. Mantığı budur. Burada önemli olan siz taramayı yaptınız ve artık güncel değerler görünüyordur. Bu tarama işlemini kendine getirme olarak düşünebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: WaxKitten

Kusura bakmayın bunu belirtmeyi unutmuşum. Tekrar tarama yapmanıza gerek yok. S.M.A.R.T değerleri harddiskin içerisinde yer alıyor. HD Tune gibi programlarla bu değerlere bakabiliyoruz. Mantığı budur. Burada önemli olan siz taramayı yaptınız ve artık güncel değerler görünüyordur. Bu tarama işlemini kendine getirme olarak düşünebilirsiniz.
    Önemli değil.

HDtune Pro ile baktığımda sağlık sekmesinde şu bilgiler yer alıyor:

Crystaldiskinfo ise şu şekilde:

İstediğiniz bilgiler bunları mı bilmiyorum.

Hd Tune'da Interface CRC hata sayısı 1 gözüküyor. Ne olduğuna dair bilgim yok. Bir forumda önemli bir şey olmadığı söyleniyordu. Siz biliyorsunuzdur belki.

Bu bilgiler yeterliyse harddiskin genel durumu nedir?

• CRC'nin 1 olması şu an için anlamsız. Ne zaman anlamlı olur? düzenli artışa geçtiğinde. CRC, kasa ile disk arasındaki iletişim sorunlarının toplam sayısını gösteriyor. Mesela başta SATA veya USB kablosu olmak üzere, anakartın sata giriş yeri ya da diskin çipi bu sayının artmasında etkili olabilir. 1 kere iletişim sorunu yaşamış olması normal bir durum.

Diskin durumu mükemmel.

Her 6 ayda veya 12 ayda bir kontrol etseniz yeterli. Olumsuz durum olduğunda basitçe farklı bir renkle belirtecektir.
    Bunu duyduğuma sevindim. Tavsiyenizi dikkate alacağım. İlgi için çok teşekkür ederim.
  • merhaba toshiba 1 tb harddisk'im var bu düzelir mi

Burda kaldı daha ilerlemiyor

Burada da durum bu

bir de sadece tık sesi geliyor ara ara da böyle uzun ses geliyor hata taraması yaptığımdan dolayı mı yoksa harddisk çöp mü oldu

Ses dosyası :https://yadi.sk/d/AtKhocnzSL3Lmg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GOD_A_MAN -- 3 Haziran 2019; 13:35:2 >

• GOD_A_MAN kullanıcısına yanıt
    Ses, kafa vurma sesine benziyor ve sanki o sorunlu kısma yazma işlemi yapmaya çalıştıkça kafası takılıyor gibi.

(05)'te görüldüğü üzere Current değeri, Threshold değerinden düşük olması hiç yedek sektör kalmadığını gösteriyor. İçerisinde asla önemli dosya saklamayın. Son damlasına kadar kullanmak istiyorsanız son çare olarak HDD Regenerator 2011 programı ile bootable usb oluşturup o usb'den bilgisayarı boot edip sorunlu kısmı gizlemeye çalışmak görünen en mantıklı çözüm.
    teşekkür ederim ilginiz için
  • Ben de 320 GB boyutundaki 9 yıllık Seagate diske MaxBlast 4 ile low level format atıyorum. Bakalım performans artışı olacak mı son 1 yıldır performansı acayip düşmüştü dosya kopyalarken falan birkaç saniyelik duraklamalar oluyordu. Ve windows'ta gezerken 4-5 saniyelik donmalar yaşıyordum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sonuç nedir hocam ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Paradise Lost

Sonuç nedir hocam ?
    Disk ilk günkü performansına döndü. Şu an duraklama olmadan kopyalama işlemi yapabiliyorum. Windows'un açılış kapanış hızı da arttı. Eğer disk 10 seneye yakın kullanıldıysa ve performansı düştüyse bu işlemin yapılmasını tavsiye ederim.
  • HDD Bad Sector sorununu nasıl çözdüm? (HD Tune)

merhaba hardiskimde 2 adet bad sectör hatası var ve healt kısmıda şu şekilde

Bu hataları düzeltilebilirmi nasıl bir yol izlemeliyim

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.