Şimdi Ara

HD-DVD ve Blu-ray Veri Şifrelemesi Tek Anahtarla Kırıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
3.823
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • HD-DVD ve Blu-ray içeriğinin korunması için kullanılan AACS (Advanced Access Content System), Aralık ayında kırılmıştı. AACS, medya içeriği şifreleyerek, kopyalama suretiyle çoğaltmaya karşı güvenlik sağlayan bir digital rights management (DRM) standardı. 28 Aralık 2006'da HD-DVD içeriği Java tabanlı bir komut satırı uygulamasıyla, PC'ye ".evo" formatında yedeklenip HD-DVD player uygulamalarında izlenebiliyordu. Ancak bu yöntem tam anlamıyla yeterli değildi. Çünkü her film sahip olduğu kendine özel şifresini verinin korunmasında kullanıyordu (BackupHDDVD uygulamasına Volume Unique Key bilgisinin girilmesi gerekiyor, ilk kırılan yöntemde Volume ID bulmak hayli zahmetliydi). Bunun üzerine HD-DVD Volume Key'ler için internette kataloglar oluşturulmaya bile başlanmıştı.

Arnezami'nin AACS korumasını kırmak için kullandığı Xbox 360 HD-DVD

Torrent ağına düşen ilk HD-DVD film ise Serenity oldu (19.6 GB). EVO formatındaki film, PowerDVD ile 1080p çözünürlüğünde izlenebiliyor. Bu gelişmenin ardından kopya HD-DVD serisine; Pitch Black (21.37 GB), The Chronicles of Riddick (24.94 GB) ve Batman Begins katılan filmlerden olmuştu. Yapılan ripler, orijinal disklerdeki çözünürlük oranı, ses desteği gibi ayrıntıları da içeriyordu.Aynı koruma formatı AACS'yi kullanan Blu-ray'de bu gelişmelerden nasibini aldı. 11 Şubat'ta sistem belleğinden kodların okunarak Processing Key bilgisinin çözülmesi ardından bütün HD-DVD ve Blu-ray filmlerin güvenlik koruması tek anahtarla pasifize edildi. Arnezami rumuzlu kullanıcı bu işlemi sahip olduğu Xbox 360 HD-DVD sürücüsü ve King Kong HD-DVD filmi ile başarmış. Bunu başarmasında hileli bir donanım veya kırılmış bir yazılım kullanmadğını, AACS'nin çalışma mantığını çok iyi anlayarak başardığını belirtmiş.

Solda torrent ağına düşen ilk HD-DVD film Serenity, sağda HD-DVD içeriği kırılıp kopyalanan ilk HD-DVD film King Kong

Bu şekilde tek bir anahtar kullanarak bütün HD-DVD ve Blu-ray filmlerin korumalı içeriği çözülebiliyor. Arnezami bu işlemde kullandığı medya uygulamasının adını vermemiş, çünkü bu durumda yazılım firmasının AACS/DRM ile başının derde girmesi olası. Bundan sonrası için filmlerin çözülmesinde "Processing Key" + "Volume ID" bilgisi yeterli olacak. Yeni yönteme göre Volume ID bulunması oldukça basite indirgenmiş. Büyük ihtimalle BackupHDDVD uygulamasının otomatik Volume ID bulan bir sürümü gelecek ve HD-DVD ile Blu-ray içeriğin kopyalanması, bir programla herkesin yapabileceği seviyeye inecek.

Sayfanın Linki : http://www.dailytech.com/Article.aspx?newsid=6065

• hdcp felan filan traş dedik bunlar şu kopye korumaya dünya para harcıyacaklarına dvd fiyatlarını makul seviyelere çekseler daha çok kar ederlerdi. bi boş dvd 3-40 kuruş bi film 40 lira olursa korsanda olur (tuzak bi kelime )
  • desenize ps3 türkiyeye gelene dek kırılıacak........ ya aslında milleti yorup ekstra para harcatmasalar crackli gönderseler cihazı..............
  • HD-DVD RW ler şuanda çok pahalı 1sene sonra alabiliriz torrentten indirip filmleri pcden izlesem diyorum ondada pc donar
  • Bu arada bir ekleme yapayım,

Torrent ağına düşen ilk Blu-ray film Ice Age 2'dir (Buz Devri -2). Ayrıca dosya boyutlarına baktığımızda Torrente düşen ilk Blu-Ray film Ice Age 2, 22GB'lık boyuta sahipken, ilk HD-DVD film olan Serentiy'nin dosya boyutu 19.6 GB'dır.

HD-DVD ve Blu-ray Veri Şifrelemesi Tek Anahtarla Kırıldı
  • o siteyi bi kac haftadir izliyorum.uye alimi ve davetiye kapali :(
  • o siteyi bi kac haftadir izliyorum.uye alimi ve davetiye kapali :(
  • newste her bişi mevcut
  • HD-Dvd'de kırıldı ya. Bence adamların artık satış politikalarını gözden geçirip, piyasayı ucuzlatmaları lazım. Bir HD-Dvd'yi 5YTL(3$), DVD'yi 2.5YTL(1.5$) ve VCD'yi 1YTL(0.75$)'a satsalar bu işten daha fazla kar ederler.
  • Formatından belliymiş zaten .evo Her yeni çıkan bu tarz ürünlerde ''kırılamaz'' ibaresini gördüğümde bir gülme tutuyor artık beni. Firmalar bir ürün üretecekleri zaman Ar-ge vs çalışmalarına milyon dolar yatıracaklarına, Arnezami gibi pokemon çocuklarından 3-5 cent verip akıl alsalar kendilerine güldürmeyecekler.
  • geliştiricilere bakıyosunuz "Disney, Intel, Microsoft, Matsushita (Panasonic), Warner Brothers, IBM, Toshiba, ve Sony"

bi tarafta dev firmalar ve programcıları, diğer tarafta sadece 1 kişi. O da bu işlerde deha birisi değil, sistemi iyi kavradığını belirterek deneme yanılmalarla sonuca ulaşıyor. Demek ki içeriği şifrelemek sonuç vermiyor, herzaman kırılmak için üzerinde çalışılacak ve birşekilde birşeyler yapılacak.

fotifoti, Amore gibi bende bu alana harcanan paranın, son kullanıcı lehine indirimle sonuçlanmasını yeğeleyenlerdenim
  • yaw nasıl inecek o filmler 256K ile? bir film 10 günde iner artık.hadi indi diyelim yedeklemesi ayrı bir sorun.
  • her zehirin bir panzehiri vardır
  • Çok güzel bi haber... Çok mutlu oldum Peki bunları Divx e çevirseker tam süper olur... 19,5GB fazlasıyla fazla. Elimde Madagascar ın Divx'e çevirilmiş HD 1280x720@24fps çözünürlükte Fragman videosu var. Süper kaliteli birşey. 2 dakika = 60MB yer kaplıyor. Yani 1 dakikası 30MB civarında yer tutuyor. Buna rağmen resmen HD-DVD kalitesinde. 108 dakikalık filmi bu şekilde çevirseler 3-4GB bi yer tutarki 1 DVD ye sığdırabiliriz ve muhteşem olur diye düşünüyorum. DVD de 4,38GB yerimiz olduğunu düşünürsek daha kaliteli ripler elde edilebilir ki daha kalitelisi daha ne olacak diye düşünmekten kendini alamıyor insan desktop çözünürlüğünden fazla bir çözünürlüğe sahip
  • quote:

Orjinalden alıntı: Amore

HD-Dvd'de kırıldı ya. Bence adamların artık satış politikalarını gözden geçirip, piyasayı ucuzlatmaları lazım. Bir HD-Dvd'yi 5YTL(3$), DVD'yi 2.5YTL(1.5$) ve VCD'yi 1YTL(0.75$)'a satsalar bu işten daha fazla kar ederler.

Bu fiyatlara bile gerek yok 10YTL olsa alırım şahsen ben güzel bir filmi.. Internetten indirip uğraşıcağıma alırım orjinal kutusunda cillop gibi olur. Yeni filmler 10YTL eskiyenler (3-6ay sonra) 5YTL gibi bir fiyattan satılsa bütün korsan olayını %90 çözecektir diye düşünüyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Paparazzi

geliştiricilere bakıyosunuz "Disney, Intel, Microsoft, Matsushita (Panasonic), Warner Brothers, IBM, Toshiba, ve Sony"

bi tarafta dev firmalar ve programcıları, diğer tarafta sadece 1 kişi. O da bu işlerde deha birisi değil, sistemi iyi kavradığını belirterek deneme yanılmalarla sonuca ulaşıyor. Demek ki içeriği şifrelemek sonuç vermiyor, herzaman kırılmak için üzerinde çalışılacak ve birşekilde birşeyler yapılacak.

fotifoti, Amore gibi bende bu alana harcanan paranın, son kullanıcı lehine indirimle sonuçlanmasını yeğeleyenlerdenim

+1 ancak şunu atlıyorsun, binayı yapmakmı kolaydır, yoksa yıkmakmı? Bu firmalar binayı yapmak için uğraşıyorlar fakat bu kişi binanın güvenlik sistemini aşıp dinamit koyacağı yerleri keşfediryor, taşıma kolonları nerede gizlenmiş, nereye dinamit koyarsam çökertir şeklinde inceliyor yani var olan sistemi keşfediyor. Binayı yapanlar ise buraya nasıl bir güvenlikle donatsam, donattıktan sonra kolonları nasıl tahmin edilemeyecek yerlere ve sağlam bir şekilde koysamki çökertemeseler diye düşünüyorlar yani sistemi inşa ediyorlar. Kıran ise elinde bulunan 5-10 binayı inceleyerek ve neler yapabiliceğini tahmin ederek çeşitli denemeler yapıyor. Tabiki çok çok zor bir iş tebrik ediyorum ancak binayı yapmaktan daha zor değil. Yoksa adamlarda okadar para var bunu kıran adamı bulurlar gel abi sana 1milyon dolar maaş gel bize bi sistem yap derler ancak onun yapacağı sistemde er yada geç kırılacaktır. Haksızmıyım?

Bunlar bi yana biz böyle diyoruz yapamayacaklar edemeyecekler diyoruz ancak ben bir sonraki nesilden korkuyorum açıkçası DH de de yayınlanmıştı, bir sonraki nesilde medyanın orjinal olduğunu tespit etmek için RFID (yanlış yazmış olabilirim) kullancaklarmış... Bu yazılımsal bir şifreleme olmadığı için (yani tamamen donanım olduğu için) öyle yazılımla kırmak pekte mümkün olmayacak, Ancak okuyucu cihazın içine kırılmış Firmware ler atılarak bu mümkün olacak (oda DVD okuyucu vs. gibi yeni FW atılabilen bir cihaz ise) buda cihazı garanti dışı bırakma gibi dezavantajları yanında getirecek. FW atılamayan DVD player gibi beyaz eşya tipi cihazlarda bu medyaları izlemek mümkün olmayacak. Ve bir sonraki nesilde bütün bu korktuğum şeyler başımıza gelebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tonythetonguc -- 18 Şubat 2007; 21:47:11 >

• quote:

Orjinalden alıntı: tonythetonguc

quote:

geliştiricilere bakıyosunuz "Disney, Intel, Microsoft, Matsushita (Panasonic), Warner Brothers, IBM, Toshiba, ve Sony"

+1 ancak şunu atlıyorsun, binayı yapmakmı kolaydır, yoksa yıkmakmı? Bu firmalar binayı yapmak için uğraşıyorlar fakat bu kişi binanın güvenlik sistemini aşıp dinamit koyacağı yerleri keşfediryor, taşıma kolonları nerede gizlenmiş, nereye dinamit koyarsam çökertir şeklinde inceliyor yani var olan sistemi keşfediyor. Binayı yapanlar ise buraya nasıl bir güvenlikle donatsam, donattıktan sonra kolonları nasıl tahmin edilemeyecek yerlere ve sağlam bir şekilde koysamki çökertemeseler diye düşünüyorlar yani sistemi inşa ediyorlar. Kıran ise elinde bulunan 5-10 binayı inceleyerek ve neler yapabiliceğini tahmin ederek çeşitli denemeler yapıyor. Tabiki çok çok zor bir iş tebrik ediyorum ancak binayı yapmaktan daha zor değil. Yoksa adamlarda okadar para var bunu kıran adamı bulurlar gel abi sana 1milyon dolar maaş gel bize bi sistem yap derler ancak onun yapacağı sistemde er yada geç kırılacaktır. Haksızmıyım?

Bunlar bi yana biz böyle diyoruz yapamayacaklar edemeyecekler diyoruz ancak ben bir sonraki nesilden korkuyorum açıkçası DH de de yayınlanmıştı, bir sonraki nesilde medyanın orjinal olduğunu tespit etmek için RFID (yanlış yazmış olabilirim) kullancaklarmış... Bu yazılımsal bir şifreleme olmadığı için (yani tamamen donanım olduğu için) öyle yazılımla kırmak pekte mümkün olmayacak, Ancak okuyucu cihazın içine kırılmış Firmware ler atılarak bu mümkün olacak (oda DVD okuyucu vs. gibi yeni FW atılabilen bir cihaz ise) buda cihazı garanti dışı bırakma gibi dezavantajları yanında getirecek. FW atılamayan DVD player gibi beyaz eşya tipi cihazlarda bu medyaları izlemek mümkün olmayacak. Ve bir sonraki nesilde bütün bu korktuğum şeyler başımıza gelebilir.

Hiçbirşey imkansız değildir.
    Ya da şöyle denebilir:
    Herşeyi yapılır ancak imkansız biraz zaman alır...

• quote:

Çok güzel bi haber... Çok mutlu oldum Peki bunları Divx e çevirseker tam süper olur... 19,5GB fazlasıyla fazla. Elimde Madagascar ın Divx'e çevirilmiş HD 1280x720@24fps çözünürlükte Fragman videosu var. Süper kaliteli birşey. 2 dakika = 60MB yer kaplıyor. Yani 1 dakikası 30MB civarında yer tutuyor. Buna rağmen resmen HD-DVD kalitesinde. 108 dakikalık filmi bu şekilde çevirseler 3-4GB bi yer tutarki 1 DVD ye sığdırabiliriz ve muhteşem olur diye düşünüyorum. DVD de 4,38GB yerimiz olduğunu düşünürsek daha kaliteli ripler elde edilebilir ki daha kalitelisi daha ne olacak diye düşünmekten kendini alamıyor insan desktop çözünürlüğünden fazla bir çözünürlüğe sahip

Bende de Emule'den inme 3-4 tane var. Kalite süper ve ayrıca şunuda söyliyim DVD teknolojisi için teorik sınır 18.8GB'dir. Şuanda piyasada çift katmanlıları görüyoruz ancak bu teknolojinin 2 katmanı daha var. Sonuç olarak şuanda DVD9'lara süper kalite filmler yazıp arşivleyebiliyoruz.

• quote:

quote:

quote:

Hiçbirşey imkansız değildir.
    Ya da şöyle denebilir:
    Herşeyi yapılır ancak imkansız biraz zaman alır...

İmkansız değil tabiki ama astarı yüzünden kopyalama pahalıya gelecek ve korsanın önüne geçilebilecek. RFID denen zımbırtı şu mağazalarda çalıntıyı engellemek için kullanılan Pilsiz gelen RF dalgalardan enerji toparlayan ve bu enerjiyle ROM daki bilgiyi yine RF ile gönderebilem pilsiz RF çipi. maaliyeti çook ucuz. Yani yani medya üretimine ek olacak 1-2 kuruşluk maaliyeti var. Bu alet film medyasının üzerine yerleştirilecek ve medya içinde yer alan bazı bilgileri içerecek. Örneğin "Bu şu filmin Şu bölge için üretilmiş (DVD den beri olan bölge uygulaması) Şu üretim serisinde üretilmiş medyasıdır" şeklinde bir bilgi olacak. Aynı bilgi dijital medya içinde dijital veri olarakta olacak ve okuyucu cihaz bu bilgilerin tutarlılığını karşılaştıracak. (Tabi mutlaka bu örneğime ek olarak şifreli bişeyler daha koyacaklar ama tabi onlar kırılabilir olduğu için bahsetmedim). Bize satılan yazılabilir boş medyalarda bu RFID cipler olmayacak, tamam dışardan temin ettik bu RFID i bunu medyanın içerisine nasıl entregre edicez (belki orta katmanda konumlandıracak adamlar) ve asıl önemlisi bu çipe gerekli veriyi nasıl yazdıracaz? Yani yazdıracak bir donanım olması gerekli. Ha diyelim korsancılar hazır yazılı olanlarını satacak... ama her film, her bölge kodu, her ÜRETİM SERİSİ için farklı çip gerektiğinden Senin Rip lediğin (veya internetten indirdiğin) ripe uygun RFID bulman gerekli, buda çok zor olacağından filmi RFID'i ile birlikte tezgahtan alman gerekcek. Tabi bütün bunları yapan tezgahçı (nasıl olsa artık millet internetten indiremiyor diye 1 filmi sana 10-15YTL den satacak. Ayrıca artık korsanın %70inden fazlasını internet paylaşımı ile oluyor yani artık tezgahtan bişeyler alma olayı çok azaldı, Polis son yıllarda baya bir hırpaladı tezgahçıları. Bu nedenle bu işte çok çok zor olacak. Olsada adamlar dediğim gibi filmin tanesini 10-15YTL den satacak, bence uğraşılacak cinsten bir iş değil.

Bunun yegane çözümü cihazların FW leri ile oynayarak bu RFID çipinde kayıtlı olan bilgileri es geçmek veya aynısıymış gibi göstermek olur. Tabi üreticiler FW mod.u ile bu konuda bir açık kapı bırakırlarsa, (ki tahminimce bırakırlar çünkü bölge kodu olayında bu iyiliği bize yaptılar) Ama beyaz eşya sınıfında olan DVD player gibi cihazlarda böyle bişeyde mümkün olmayacak.

Bir diğer çözüm ise birileri tarafından orjinal medya riplenecek ve DivX gibi bir formatta kaydedilerek paylaşıma açılacak ama tabi buda 1'e1 rip olmaktan farklı birşey.
    Sonuç olarak dediğin gibi imkansız değil ancak uğraştırıcı olması, çok zor olması ve külfetli olması sebebiyle 1'e 1 rip olayına çok büyük bir darbe olur hatta bitirebilir, bitiremese bile birtek FW si modlanmış cihazlarda okunmak üzere medyalar yapılabilir, buda bizim için bir sıkıntı olacaktır garanti dışı kalması açısından ayrıca dünya üzerinde kaç kişi FW'nin ne olduğunu biliyorki de modlayacak? Tabi bütün bu bahsettiklerim 1'e 1 kopyalama korsanlığı açısından... Bu durumda da DivX denen teknoloji bizi kurtaracaktır ancak oda sayılı insanı tabikii.

• quote:

quote:

Çok güzel bi haber... Çok mutlu oldum Peki bunları Divx e çevirseker tam süper olur... 19,5GB fazlasıyla fazla. Elimde Madagascar ın Divx'e çevirilmiş HD 1280x720@24fps çözünürlükte Fragman videosu var. Süper kaliteli birşey. 2 dakika = 60MB yer kaplıyor. Yani 1 dakikası 30MB civarında yer tutuyor. Buna rağmen resmen HD-DVD kalitesinde. 108 dakikalık filmi bu şekilde çevirseler 3-4GB bi yer tutarki 1 DVD ye sığdırabiliriz ve muhteşem olur diye düşünüyorum. DVD de 4,38GB yerimiz olduğunu düşünürsek daha kaliteli ripler elde edilebilir ki daha kalitelisi daha ne olacak diye düşünmekten kendini alamıyor insan desktop çözünürlüğünden fazla bir çözünürlüğe sahip

Bende de Emule'den inme 3-4 tane var. Kalite süper ve ayrıca şunuda söyliyim DVD teknolojisi için teorik sınır 18.8GB'dir. Şuanda piyasada çift katmanlıları görüyoruz ancak bu teknolojinin 2 katmanı daha var. Sonuç olarak şuanda DVD9'lara süper kalite filmler yazıp arşivleyebiliyoruz.

Peki bahsettiğim şekilde Divx mi yoksa 1'e 1 rip şeklindemi? Çünkü 18.8GB demişsin o yüzden şaşırdım mesajımda örnek verdiğim şekilde divx yapılırsa 3-4GB tutması gerekmiyor çünkü.
    Bu arada DVD nin teorik sınırı 18.8GB ama onlar çift katmanlı + çift taraflı DVD lerde.. Çift taraflı kaydedilebilir DVD hiç görmedim bile hatta baskı olarak bile görmedim:) Yani 18GB olan çift taraflı DVD yi hiç görmedim bile:) Zaten Çift taraf (çift yüz) olayı bana başından beri saçma geliyor. Kasetlerdeki gibi.. Hadi kaset çalarlarda sonradan Auto Reverse denen şeyi icat ettilerde kaseti ters çevirmeye gerek kalmıyordu ama DVD de hat safada saçma bişey olurdu yada okuyucularda altlı üstlü 2 tane okuma kafasına ihtiyaç olurdu. Bu nedenle tutmadığı için hiç yapılmadı zaten tahminimce ve teorik bir standart olmaktan öteye gidemedi. Çift katmanlılarda yazılabilir medyalarda 8,5GB ile sınırlı ve çok pahalı olduğu için çok lüzumlu değil kaydediceğim şeyi böler 2 tane 4,38GB DVD ye yazarım daha iyi.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.