Şimdi Ara

Hayatında hiç bu kadar çamura batan oldu mu? (ss li)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
1.554
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Lastikler-maşa-arttırıcılar-frenler balçık çamuru ile kaplandı, lastikler durdu-kilitlendi, ormandan çıkabilmek için bisikletleri uzun süre sırtımızda taşıdık.

perşembe günü 1 mayıs'dan yararlanıp iğneada'ya tura gittik. gitmişken de ormanda off road yapalım dedik. ama bu beklediğimizden de ağır çıktı. ormana girdikten kısa süre sonra çamur nedeniyle bisikletlerin üzerinden inip elimizle götürmeye başladık ancak bu halde bile lastikler seri şekilde çamur tuttu ve tekerlekler olduğu gibi kilitlenip kaldı. ne kadar temizlesek de bisikletleri elde götürünce lastikler en fazla 5-10 metre sonra gene çamur tutup kilitleniyordu.

birkaç kez uzun uzun çamur temizleme faslı yaptıktan sonra, bu temizlemelerin hiçbir işe yaramadığını görünce artık bisikletleri elde de götüremeyeceğimizi kabullendik ve ormandan çıkana kadar bisikletleri sırtımızda taşıdık.

33.km nin ordan başlayan çilemiz, 37.km nin üstünde görünen göletin yanındaki çeşme ile sona erdi. hayatımda hiç bu kadar uzun mesafe sırtta bisiklet taşımamıştım. tek kelimeyle öldüm.

bu resimler çamurları temizledikten sonra çektiğim resimler:

lastiğin yan kısımları görünüyor, çamurları temizlemeden önce çekseydim lastik diye bişey görünmüyodu maşa da çamur nedeniyle görünmez durumda,.

ön arttırıcı da tamamen çamurla kaplandı.

fren aksamını uzun süre korumayı başardım ancak daha sonra her nasıl olduysa o da nasibini aldı, diskler ve balata kısmının içi de çamur doldu.

çamuru ne kadar sıvarsak sıvayalım, bisikleti ele alıp ilerlemeye kalkınca en geç 6-7 metre sorna bisiklet tekrar kilitlenip kalıyodu.

kendimiz de yürümekte çok zorlandık, ayakkabılar inanılmaz çamur tuttu. normalde çok hafif olan ayakkabı çamur tuta tuta asker bot etkisi yaptı.

tekerleri tamamen kilitlenmiş bisikletleri sırtımızda taşıyarak ormandan çıktık. resimdeki çimliğe çıkınca artık çimlere çıkmış olmanın verdiği güven ile tekrar çamurları temizledik ve bu kez elle götürerek-yürüyerek çimlerde ilerlemeyi başardık (hiç olmazsa sırtımızda taşımaktan kurtulduk) ilerdeki çiftlikten en yakın çeşmenin yerini öğrendik (çiftlik dediğim aslında bahçeye bakmak için yapılmış bi baraka, su+hortum hevesi ile gitmiştik ama su yoktu ) ve tarif ettikleri çeşmenin oraya geldiğimizde (beğendik köyü yakınları) bisikletleri söküp elimizden geldiğince yıkayarak hareket eder hale getirmeye çalıştık ancak hava kararıyorken, hortum yokken, tazyikli su yokken bu şartlarda 5 bisikleti çalışır hale getirmek için de vaktimiz yoktu. hava karardığında farların ışığında bi nebze çalışır hale getirdiğimiz bisikletlerle iğne ada ya yola koyulduk. korkudan arka freni hiç kullanmadım, neredeyse hiç vites değiştirmedim ve maşayı kitleyip geldim.

ertesi sabah da yıkama-yağlama yaptık:

tabiki disk fren aksamının içi bile çamur olmuşken tek bir yıkama ile asla iflah olmaz. özellikle arka arttırıcı içi ve minik dişliler yağın etkisi ile çamuru tutmuş ve su ile asla temizlenmiyor. buraları elle-selpak ile tek tek temizledim. sonra wd40 ile takviye yaptım.

o kadar pisliğin ardından süspansiyonu tekrar parlak halde görmek güzel şimdi istanbula döndüm ve fırça-wd40 ile asıl temizliği yapacam, didik didik edecem tüm aksamları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 5 Mayıs 2014; 12:14:51 >

• Geçmiş olsun bisikletin modeli nedir merak ettim
  • Ingrained kullanıcısına yanıt
    teşekkürler. benimki salcano insomnia 30. diğer arkadaşlarda ise iki kişide scott, birinde focus, diğer arkadaşda da giant vardı ama modellerini bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 5 Mayıs 2014; 12:24:40 >
  • Töbe bismillah
    Önce fotolara baktım.herhalde off road yaparken takla atmış dedim
    Sağlam yemişsiniz ha.üst üste bir kaç kere silin.bende bayağı çamura batmışımdır ama hiç boyle olmamıştım.çamuru temizliyorsun sonra yine iz kalıyor.resmen tabaka var gibi.o yüzden en az 3 kere kadroyu da zinciride amortisoru de silin.attırıcıları iyi yaglayın.

Yolun başındayken geri dönseymişsiniz ya.gerçi o durumda insan kaşınıyor resmen

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • iğneada'da tam olarak neresi burası, arabayla gitmiştim oldukça güzeldi.. arkadaşım yüzünden langos ormanlarını gezememiştik gerçi, ama arabayla gölleri, sınırı, mağaraya çıkışı gerçekleştirmiştik (mağara kapalıydı, yarasalar bastığı için..)
  • quote:

Orijinalden alıntı: madcow165

...çamuru temizliyorsun sonra yine iz kalıyor.resmen tabaka var gibi.o yüzden en az 3 kere kadroyu da zinciride amortisoru de silin.attırıcıları iyi yaglayın...

akıcı bi çamur değil. oyun hamuru kıvamında. yapışıyor ve gitmiyor. ön tekerde maşanın olduğu kısım, arkada da gidonun alt kısmı olduğu gibi çamur idi. lastiğe sağdan-soldan yapışan çamurlar maşaya ulaşınca maşaya yapışıyor ve maşa kısmında birikiyor. bu birikme ile daha 3-5 metre gitmeden hemen lastiği kitliyor tekrar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatihto

iğneada'da tam olarak neresi burası, arabayla gitmiştim oldukça güzeldi.. arkadaşım yüzünden langos ormanlarını gezememiştik gerçi, ama arabayla gölleri, sınırı, mağaraya çıkışı gerçekleştirmiştik (mağara kapalıydı, yarasalar bastığı için..)

longoz ormanları turumuzun üçüncü gününde idi, ancak ilk iki gün çok büyük sııntılar yaşayınca üçüncü günün sabatı temizlik ve tamir işleri ile geçti. o saatten sonra longoz a dalmak, özeelikle de ilk iki gün yaşadıklarımızdan sonra hiç yemedi gidemedik. bidahaki sefere artık. buraya gelince:

https://www.runtastic.com/en/users/muaz-samli-2/sport-sessions/220713914 33~37. km'ler arası.

Beğendik köyü civarı, bulgaristan sınırına çok yakın. hatta bir bulgar kasabasının (Rezovo isimli yerleşim birimi) fotoğrafını da çektim:

burası Beğendik köyünden sahildeki plaja inice karşılaşılan yer, plaj çevresi.

ve plajın hemen arkasındaki minik gölet (resmin arka kısmı olduğu gibi bulgaristan)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 5 Mayıs 2014; 18:02:28 >

• Köyde bisiklet yolumuz vardı. Birazı barajın içinden geçiyordu. Hep bataklık olmuştu etrafı. Oraya girmiştim bir kere. Bisikletim tam senin ki gibi olmuştu. Ayrıca bence öyle olmuştum.
  • kendin bile kitlenebilirmişsin bisiklet ne yapsın.
    bu arada orta mili öyle suya tutmak zarar vermedi mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 01001101

quote:

Orijinalden alıntı: fatihto

iğneada'da tam olarak neresi burası, arabayla gitmiştim oldukça güzeldi.. arkadaşım yüzünden langos ormanlarını gezememiştik gerçi, ama arabayla gölleri, sınırı, mağaraya çıkışı gerçekleştirmiştik (mağara kapalıydı, yarasalar bastığı için..)

longoz ormanları turumuzun üçüncü gününde idi, ancak ilk iki gün çok büyük sııntılar yaşayınca üçüncü günün sabatı temizlik ve tamir işleri ile geçti. o saatten sonra longoz a dalmak, özeelikle de ilk iki gün yaşadıklarımızdan sonra hiç yemedi gidemedik. bidahaki sefere artık. buraya gelince:

https://www.runtastic.com/ 33~37. km'ler arası.

Beğendik köyü civarı, bulgaristan sınırına çok yakın. hatta bir bulgar kasabasının (Rezovo isimli yerleşim birimi) fotoğrafını da çektim:

burası Beğendik köyünden sahildeki plaja inice karşılaşılan yer, plaj çevresi.

ve plajın hemen arkasındaki minik gölet (resmin arka kısmı olduğu gibi bulgaristan)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatihto -- 20 Aralık 2020; 23:56:45 >

•  Hayatında hiç bu kadar çamura batan oldu mu? (ss li) çamurdan dik duruyor
  • Güzel mtbnin hakkını vermişsiniz hocam

• Bu kış yaptığım üç km'lik harika turu hatırlattı bana. aslında ben de kaşındıkça kaşınanlardanım ama ev yakın olunca soğuğun da etkisiyle hemen geri dönmüştüm.
    Dua et disk frenin var. bu yapışkan çamurlarda ilk kilitlenen yer fren oluyor benim bisiklette.

• quote:

Orijinalden alıntı: _bluescream_

ihtiyacınız olan şey buyduhttp://forum.donanimhaber.com/m_87014338/f_//tm.htm

çamur balçık çamuru olmasa işe yarar aslında

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: 01001101

quote:

Orijinalden alıntı: _bluescream_

ihtiyacınız olan şey buyduhttp://forum.donanimhaber.com/m_87014338/f_//tm.htm

çamur balçık çamuru olmasa işe yarar aslında

herturlu ıse yarıyor, zaten hiç çamur tutumamıyoki

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: öylesine biri

Hayatında hiç bu kadar çamura batan oldu mu? (ss li) çamurdan dik duruyor

• quote:

• quote:

• Ben de gömüldüm ama seninki kadar oldumu bilmiyorum 😄 fren pabuçlarım kilitlendi hertarafa çamur girdi belki inanmazsınız ama koltuk bile çamurdu .
    Birde tebrik ediyorum seni 😆😆👏👏👏

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.