Şimdi Ara

HAVA ER EĞİTİM TUGAY KOMUTANLIĞI - KÜTAHYA (9. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.748
Cevap
13
Favori
734.769
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bunu 88\4 gelecek arkadaşlar için söylüyorum hangi bölüğe düşerseniz düşün inzibat bölüğüne düşmeyin.nizamiyeden girdiniz oğlum çavuş olmak istermisin gel seni inzibat yapayım diyen astsubaya ne yapın edin kendinizi seçtirmeyin:) nette okudum askerin yatış yeriymiş yazıları erbaş taburuna düşünce yalan oluyor.siz siz olun meslekçi olun.inzibat olursanız diğer bölüklerden bi devrenizle karşılaştığınızda aranızdaki diyalog şu olur.

er1: selam devrem nasılsın
    er2: saol sen nasılsın
    er1: ne olsun acemiliği bitirmeye çalışıyoruz, basıyorlarmı size çok
    er2: :) hemde nasıl, canımız çıkıyor valla bak sesim kısıldı bağırmaktan :), kaçıncı bölüktesin sen
    er1: inzibat sen
    er2: 5. bölük.
    oradan başka bir er geçer 5. bölükten
    er3: oo muhabbet koyu kaçıncı bölük devrem
    er1: inzibat
    er3 er2 ye döner gella buraya mayyak sen askerlikmi yaptığını sanıyorsun

sağa sola karizma yapıcam bütün erler benden çekinsin hayatım boyunca ezildim arkadaşım olmadı şimdi önüme geleni ezicem gibi dertleriniz varsa inzibat olun hatta inzibat çavuşu olmak için canınızı dişinize takın.yoksa olun meslekçi yapın askerliğinizi babalar gibi..:)

• 88/4 lere bi uyarım Siz Siz olun p.ç olun herşeye koşmayın yazısı güzel olanları seçerler bazen güzel olsa bile seslenmeyin yoksa gece 2 3 gibi durmadan kaldırılırsınız yazı yazdırırlar...

Mesleğini sorarlarsa eğer Çok ii bildiğin bi mesleğin warsa elinde onu söle ama eğer yoksa ben bilgisayardan anlarım falan demeyin...olmayan bi meslek ve yapabilceğini bildiğin bi mesleği söle...

Çok Bağırırlar salak salak çavuş onbaşı olsun hakaret bol onun için kafaya takmayın bişeyi 120gün erbaşta zikildiği için sürekli onu sölerler ve sizede bağırarak yansıtırlar bunu...

Çoğunlukla sıranın ortalarında durun başlarında durmayın...

Sürekli banka işi olan warmı telefon warmı vs sorarlar işiniz olmasa bile kalabalık olacağından gezersiniz işinizi halledermiş gibi yaparsınız...

Sinema konsere gidin stres atmaya birebir özellikle aç aç konseri...

• Selam Arkadaşlar Bende 88/3 olarak Acemiliğimi Kütahya Hava Er Eğitim Tugayı 15.Bölük te Tamamladım Bugün İznimin Son Günü Yarın Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlıgına Usta Birliğime Gidicem Kütahyaya Gitmeden Önce Forumu Takip Edip Bilgi Toplamıştım Fakat Anldımki Kimden Ne Bilgi Alırsan Al Yaşamadan Gerçeği Göremiyorsun Bende 88/4 Tertiplerime Gördüklerimi Ve Edindigim Bilgileri Aktarayım İsterim Arkadaşlar Genel Olarak Bilgi Vermiş Zaten Evet Orda Para Gecmiyor Akbank Atm Kartın Olmak Zorunda 1 Ay Acemilik Yaptıgım Halde Halen Akbank Kartım Cıkmadı İşlemler Cidden Allak Bullak Orda Şimdi Diyarbakırda Cıkmasını Beklicem Kütahyaya Gidecek Arkadaşlar Yanına Pek Bişey Almasın İçerde Herşeyi Veriyorlar Çamaşır Spor ayakkabı Esoftman Eldiven Herşey Traş Takımına Kadar İlk Gün Gerçekten Tüyler Ürpertici Oluyor işlemler evraklar imzalar berber saglık kontrolu bot bağla künye ezberle hepsini aynı anla yaptırıyorlar ben öğlen 4 de teslim oldum bölüğe girdimde saat gece 1 idi bagırışlar çağırışlar tam bir eziyet ilk gün gercekten sağlam bir bünye ile gitmek gerekli ilk 1 hafta imza dı kıl dı yündü hiç bitmiyor o yüzden ilk bir hafta zor gelir herkez için ben muhafız eri olarak gittim ordan Erbaşa gönderdiler 2 gün sonra refüze oldum ve hizmet eri olarak 15. bölüğe gectim eğer erbaşta kalsaydım cidden sıyırabilirdim kafayı gidenler bilir sülüslerimiz bozuk geldigi için 35 günlük acemiliğimizi 26 güne sığdırdılar bi nebze sanslı sayılırız 1 hafta erken gittik eve bölük komutanlarımız iyi sayılırdı yine bilen bilir 15.bölük denetlemerde 1. oldu denetlemede kötü olanların vay haline zaten gayrı olmayın sık sık viziteye cıkmayın derim pek sevilmiyorsunuz ozaman pdm olmamaya bakın (piskolojik rahatsızlıgı bulunanalar için) yanınıza ilaç götürmeyin çünkü ilaçları en basta topluyorlar bi rahatsızlıgınız varsa raporunuzu götürün devamlı kullanmak zorunda oldugunuz bi ilaç varsa recete getirin yoksa ilk hafta kullanmanız cok zor olur onbası ve cavuş topragınız varsa yaşarsınız benim şahsen vardı Allah Razı Olsun Ondan Yanınıza 5-10 Paket Sigara Alın Cünkü Orda Arkadaşından Tek Dal Almak için Bile Önce Onbasına Konu Arz Edip Daha Sonra Tek Dal Sigaranın Parasını Vererek Alabilirsin Bu Gerçek Çok Rahat Değil Kütahya Biz Su Bulamazken Kd lere Kasa Kasa Su Getirirlerdi Kasımda Gidecekler için Çok Soğuk Bi Hava Onları Bekliyor Ben 31 Agustosda Teslim Oldum ilk Hafta Kulaklar Deri Değiştirdi anca yeni iyileşti valla son Haftalarda Sabah ayazı Bi Çoğumuzu Hasta Etti Malesef Havalı Bi Yemin Törenimiz Olmadı Hava Şartları Yüzünden Yemekhanede Yapıldı Törenimiz Gayrılar Orak Sallamaya Mıntıkanın bir numaralı Adamı olmaya Mahkumdur. Telefon Kartı Bol Bol Getirin Getiremeyenler de kafasını sıkmasın her bölügünü önünde paralı telefonlar var ve gercekten kartdan daha uygun tabiki cep numarası aramıyorsanız yemeklerini pek begenmedim ekmek bulmakda bizim yemekhanede cok zordu aksam 9 gibi fastfood geliyor karnı doymayanlar için ordan yemek mantıklı büyük fastfood var ama biz anca 3. haftamızda görebildik duş yapmak tam bir eziyet ilk 1 hafta yapamayanlar üzülmesin kirlenmek güzeldir Tuvalet Konusunda titiz olanlar yanına bol bol peçete getirsin yada yemekhaneden asırsın çakallık yapmayın özeelikle yemekhanede yoksa en son yemegi siz yersiniz . bölüğümüzde 3 kişi hapis cezası aldı 5 gün yeşil köşkde abartmıyorum sucları izinsiz sigara içmek di gerci biri koğuşda içtigi için girdi hapse ama oda onun mallıgı idi Gayrı Mal Numune Bu Cümleler Kulaklarınıza işler onbasılar sayesinde Ceklist Denilen Lanet Kitap Can Sıkıyor Ben 20. Sayfaya Kadar Ezberleyip bıraktım Erbaşlar 200 Sayfayıda ezberliyorlar Ulaşımla ilgili Endişeniz olmasın otogardan en fazla 5 km uzaklıkta ticari taksi 5 ytl ye götürüyor minübüsler vızır vızır işliyor zaten kaybolmazsınız ben kendi adıma kurtulduguma seviniyordum Dağıtımım Diyarbakır 2.hava kuvvetleri komutanlıgına düştügümü öğrenene kadar umarım iyi bir yerdir tertiplerime hayırlı teskereler diliyorum 88/4 tertiplerede şimdiden basarılar ve hayırlı teskereler dilerim Allah'a emanet olun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sercan41 -- 2 Ekim 2008; 11:46:26 >

• evet arkadaşlar bende şuan kütahyada askerlik yapıyorum 88/3 askerim meslekciyim ve ilk 35 imi bititrdim 1. bölükdeydim cehennem bölüğü siz siz olun kütahyada muhafız erbaş ve 1. bölüğe düşmeyin askerliğiniz zor gecer şu anda 35 gün daha kurs görüp izmir menderes meydan kıta komutanlığına gidicem 88/4lere allah kolaylık versin herşeyin başı sabır arkadaşlar konuşmayın efendi olun yorum yapmayın göze batmayın ne uyanıklık yapın nede saf ayağına yatın biter gider
  • Evet 1.Bölük Tam Bir Cehennem Oraya Gidenlere Allah Sabırlık Versin Erbaş Zor Diyoruz Fakat Onlar 3 Aylık Bir Sıkıntı ve Agır Eğitimler Sonunda Onbası Rütbelerini Alınca Rahatlıyorlar Rahatlamak için Gelen Erlere Bagırıp Çağırarak Streslerini Atmış oluyorlar Zaten Çavuş olduktan sonrada Yarı Kral Sayılırlar Astsubaylarla teymenlerle sohbetleri El Ense Şeklinde Oluyor Dediğim Gibi Erbaşlar 3 ay zorluk Cekiyor ama o 3 ay 3 yıl gibi geliyor onlara dürüstlükten ödün vermeyin Aklınızı yaptıgınız işe verin sevilirsiniz ve suda var örnegin yemekhanenin arkasında oturuyorsunuz ve onbasınız 10 tane adam istiyor en önden siz koşun çünkü millet kaçmaya yer arıyor ve komutanınız siz haricindeki herkesi alıp götürüyor buda size ödül gibi geliyor ben bu şekilde 30 dakika duş yapma ödülü almıştım gercekten piyango çıkmış gibi sevinirsiniz eğitimlere katılın derim cünkü vakit öyle geciyor yemin törenine 1 hafta kala cok yorulcaksınız tören yürüyüsü tören hazırlıkları provalar adamı yoruyor biz 20 tekrar yaptık bir kişi öksürdü diye baştan alınıyordu provalar ama yemin töreni günü heleki aileniz geliyorsa harika bi gün oluyor bunun dışında sağlıkcılar içinde bilgi vermek isterim sağlıkcılarda bizle birlikte aynı eğitimi görüyorlar dagıtımlarıda bizle birlikte belli oluyor fakat onlar yemin töreninden sonra tugaydan otobüslere binerek samsun sahra diye bir kursa giderek 35 günlük bir eğitim görüyorlar genelde sanslı sayılırlar en uzak saglıkcı batmana düşmüştü oda 1 kişi geneli kayseri istanbul ankara ve izmir ve cogu askeri hastane nöbetti iştimadı onlarda yok
    acemiligin 2.haftasında ankara ve izmirden secmelere gelen komutanlar oluyor ve işlerine yarıcak adamları ankaraya yada izmire alıyorlar ankara ve izmire gitmek isteyenler secmelere katılmaya calışsınlar derim ben katıldım fakat gözlerdeki bozukluk sebebi ile giremedim Hayırlısı Artık umarım işinize yarar bilgiler bulabilirsiniz

• Torun, torun geceler uzun ben gitmeden ötmez borun, öterse borun bilki ben yokum. 87/3 olarak askerliğimi yapıyorum. Şafak 6. 15 ay bitiyor hayırlısıyla. Acemilikte az çekmedik. Benim acemiliğim 13. Bölükte Usta birliğimde Kütahyada Oto bölüğünde Araç tahsis yazıcısı olarak görev yaptım. Az görev kitlemedim şöförlere. Görüşmek üzere sağlıacakla kalın.
  • Bende Bursa'dan kalkış yapıyorum 10 Aralık'ta Kütahya Hava Birliğine başka kimler var görelim
  • bende 88/4 gelıyorum kutahya hava er eğitim tuğayı arkadaslar burda kımı yazmıs rahat kımı yazmıs cok kotu biyer hiçbisey yaşanmadan ögrenilmiyor.
    savunma bakanlıgının kararı geregı 88/4 lerın celp tarıhını 10 aralık 2008 ertelemısler bayram nedenıyle arkadaslar bu arada bilginiz olsun.
    bızler oraya askerlık yapmaya gıdıyoruz kafa dınlemeye degıl artık ne dedıgımı gayet ıyı anlamısınızdır sayılı gun degılmı elbet bitecek
    BEKLENEN GÜN GELECEKSE ÇEKİLEN ÇİLE KUTSALDIR

sayılarımla BAŞKENTLİ ReİS
  • Nerde bu KÜTAHYA'nın HAVACILAR'ı ses verin Yok mu kimse
  • arkadaşlar kimsenin zoruna gitmesin ben kütahyadan kurtuldum şimdi bursadayım çok da rahatım ama kimsede sizi korkutmasın zor felan diye alakası yok yerine göre adamına göre degişiyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: gencerker

Nerde bu KÜTAHYA'nın HAVACILAR'ı ses verin Yok mu kimse

tertip ben warım ya aynı yere düşüyoruz sanırım kütahya hava er erğitim tugayı birde bu özelliğiğe kafam takıldı P. Kt. Çavuş yazıyor...

belki aynı bölüğe düşeriz bir ara konuşalım mailim turkeyboy_neo@hotmail.com

şunuda formdaki arkadaşlarıma soruyorum çavuş kaç ay sonra olunuyor 4 aylık bir eğitimden sonramı nedir yani bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreams_boy -- 9 Kasım 2008; 23:33:36 >

• Evet arkadaşım bayağı bir soruşturdum 4 aylık çok ama çok sıkı bir eğitim sonrası senden rahatı olmayacağı söyleniyor

ama o 4 ay sana 4 sene gibi geliyormuş :) gideceğin bölük ise 1 yada 2. erbaş sanırım

1. erbaş bölüğüne cehennem diyorlar Allah şimdiden kolaylık versin sana
    nereden geliyorsun Kütahya'ya ?
  • slm arkadaşlar 88/4 kütahya hava er gidiyoz inş. ayın 17 sinde silüsleri alcakmışız bayram sonu iyi oldu yaa, askerliğini havacı yapanlar rahat diyo hep tek sorunu acayip soğuk oluyomuş,bi abimizde günleri üçer üçer saysan bile olur zaten askerliğin havacı çıkmasıyla %50 kazandın diyo hiç olumsuz bi şey söyleyen olmadı. Gerçekten rahat mı anlattıkları kadar,Allah hepimize kolaylık versin. Kütahya ya Gonyadan giden veya gidecek olan varsa yazsınn..
    şimdiden herkese hayırlı tezkereler.
  • tertip izmir geliyorum yani gidiyorum hadi bakalım işallah 2ye düşeriz kanka gitmeden göreşelim

tüm 88/4 havacı tertiplarim bir araya gelelim.. bir sinerji oluşturalımm.. beraber teslim oluruz

lütfen ses verin Bu arada adım Cenk İskender...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreams_boy -- 10 Kasım 2008; 23:14:47 >

• selam tertipler...bugün aradım şubeyi yerimi öğrenmek için Kütahya havacı er dediler.yorumları okudum genelde iyi diyorlar.acemi birlik burda kacgün sürüyor acaba ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Emrah_341

selam tertipler...bugün aradım şubeyi yerimi öğrenmek için Kütahya havacı er dediler.yorumları okudum genelde iyi diyorlar.acemi birlik burda kacgün sürüyor acaba ?

Evet arkadaşlar bende bayramdan sonra KÜTAHYAYA Gidiyorum Ayın 17 sine gel dediler bayramdan sonrada göndericekler..Beraber teslim olalım msn lerde görüşelim dreams_boy arkadaşında dediği gibi bi sinerji yaratalım hep beraber :) askerlik zaten bitmeyecek belli :)
    MSN :canavar5_@hotmail.com
  • KÜTAHYA HAVA ER EĞİTİM TUGAYI havacıların tek acemi birliğidir.Bir kişi havacı olmuş ise onun eğitim yer buradır.Buraya gelmek isteyen çok kişi vardır.Buraya torpil yaptırarak gelmek isteyenleri duymuştum.En rahat askeri eğitim acemi birliğidir.Yemekleri çok güzeldir.Her gün bir öğünde mutlaka etli ya da balıklı bişey vardır

Koğuşlar cillop gibidir, sıcak su her daim elinizin altındadır, çarşaflar tertemizdir..
    Bölüklerdeki koğuşlar 20 şer kişiliktir.Karşılıklı beşer ranzadan 10 ranza bulunur

Tugay ın arkasında bir dağ ve yanındada Hava hastanesi vardır.Birliğin içinden hastanede gözükür dağda.

Cep telefonu kullanmak acemilikte biraz zordur...ankesörlü telefonlar da sadece smart kart ile çalışanlardır. kredi karti ile bunları kullanabilirsiniz ama nedense maximum card çalışmaz world card çalışır.

Tugay Komutani Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu dur.

Askerde her şey nizami ve cididyet içinde yapılır.Kurallar bellidir.Kurallardan asla taviz verilmez.Yanlış hareket yapanın gözünün yaşına bakılmaz.

Birincisi havacı olmak bambaşka bir duygudur ve herkesede nasip olmaz Bu yüzden herkes kendini çok şanslı sayması gerekir.Santralci olduğum için nerde ne havacı birliği var iyi bilirim.Sürekli türkiyenin hava kuvvetletiryle irtibat halindeydik.Genel olarak usta birliği batı,iç anadolu,marmara bölgesi olur.Doğuda ise BATMAN HAVA MEYDAN KOMUTANLIĞI,MALATYA 7.ANA JET ÜSSÜ KOMUTANLIĞI,DİYARBAKIR 2.TAKTİK HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI,dır.

Kütahyada hava çok soğuktur hele gece dahada soğuktur.Kışları abartısız -25 serecedir.Acemi birliğine giderken cd çalar,cep telefonu,ipod,mp3 player,traş makinası,saç fırçası,jöle,parfüm,kolye ve buna benzer şeyleri götürmeyin nizamiyenin girişinde çantalarınız ve üstünüz aranır bu saydıkalrım bulunursa gözünüzün önünde çöpe atarlar.

Yanınıza sadece iç çamaşırı,eşorfman,kazak şeyler yeterlidir.Çünkü acemi birliği boyunca çarşıya hiç bir er çıkamaz.O yüzden sivil kıyafet getirminize gerek yok.Acemi birliği sonrası her askerin 10 gün ev izni vardır.

Nizamiye de (Birliğe giriş yaptığınız yer) Kaydınız yapılır.Sivilde ne meslek yaptığınız sorulur ve o mesleğe göre size birlikte iş verirler.Bu rda söyliceğiniz meslek sizin kaderinizi belirler.Çünkü hem acemi birliğinde hem usta birliğinde o mesleğinizi icra etmeniz gerekecek.Dağıtım yerinizin bile mesleğinizle alakası vardır.Berberseniz berber olmak gibi.

Kaydınız bittiğinde berbere gidilir sivilde traş olmadıysanız kafanız makineye vurulur. Sonrasında ise askeri üniformanız botunuz verilir.

Acemi birliği 30-45 ve 90 gün olmak üzere herkeste değişebilir.
    Sabah kalkış 05:30 olmak üzere akşam yatış 21 yada 22:00 dir.
    Çavuş sabah KOĞUŞ KALK diye koridorla bağırdıktan sonra en çok 4 dakika içinde yatağınız yapmanış olmanız,üstünüzü giymiş olmanız ve koğuşunuz terk etmiş olmanız gerekmektedir.Süre bitince çavuş 10 dan geri saymaya başlar ve içerde kalanlar yerde sürünerek çıkar.Kimse yerde sürünmeden askerlik yaptım diyemez.
    Hamamdada yıkanma süresi 3 dakikadır süre bitince şalterden vanalar kapatılır.Abartıısız köpükle kaldığımı bilirim.Usta birliğinde daha rahat olacak herşey bunuda söylim.

Sabah ictima alındıktan sonra kahvaltıya gidilir.Örnek kahvaltı:

Tablotta : 6-7 adet zeytin,bir dilim beyaz peynir,hazır küçük kutuda bal,çay

Kahvaltı bitince çevre temizliği yapılır.İzmarit toplama,çöp toplama gibi vs

Sonrasında eğitim sahasına gidilir.
    40 günlük eğitim boyunca sadece 40.gün yani son günlere yakın 2400 metre koşu yapılır.Yine son günlere yakın silah bakım,sökme takma
    Onun haricinde eğitim sahasında oturur çavuşu dinlerseniz.Başkada bir şey yoktur
    YAPILMAMASI GEREKENLER:

1-Asla ve asla komutanlarınıza karşı gelmeyiniz.Direk askeri mahkemeye sevk ederler.Hapis ceazsı bile alırsınız yattığını zgünde askerlikten sayılmaz.Askerliğin şakası yoktur.
    2-Askerde şafak saymayın.Sayarsanız bitmez.Bırakın günler kendi geçsin.
    3-Ne çok uyanık olun ne de çok saf.İkisi arası olmaya bakın.
    4-Askerde hırsızlık olabilmektedir.Paranıza mukayyet olun.
    5-Silahınıza ve kamanıza canınız gibi önem verin.Kayıp olma yada çalınma durumda durumunuzu buraya yazamıcam.
    6-Kepinize botunuzuda dikkat edin.Orda bot kaybetmek,kep kaybetmek büyük suçtur.Birisi kaybetmiş ise sizin botunzuu giyebilir dikkatli olun.
    7-Kendinizi komutanlarınıza ve arkadaşlarınıza sevdirin.

OLUŞABİLECEK PSİKOLOJİK DURUM:

Sivil hayatı kafanızdan silin.Silmezseniz askerlik sizin için zor geçer.Sevdiklerinize özlem başlar umursamayın.Arkadaşlarınızla muhabbetin dsotluğun keyfini çıkartın.

---------------------------------------ALINTIDIR----------------------------------------

• SELAM 88/4 TERTİPLER.BENDE HAVA ER EĞİTİM TUGAY KOMUTANLIĞINA GİDİCEM KISMETSE.BÜTÜN 88/4 LERE SELAM TANIŞALIM YABANCILIK ÇEKMEYELİM SONRA ORAYA GİDİNCE.ÇORLUDAN HAVACI ARKADAŞ VARSA TANITSIN KENDİSİNİ.HEE BİDE PİYADE MUHAFIZ ERİ TAM OLARAK NE DEMEK BİLEN VARSA ANLATSIN ÇOK SEVİNİRİMM.........
  • quote:

Orjinalden alıntı: dreams_boy

tertip izmir geliyorum yani gidiyorum hadi bakalım işallah 2ye düşeriz kanka gitmeden göreşelim

tüm 88/4 havacı tertiplarim bir araya gelelim.. bir sinerji oluşturalımm.. beraber teslim oluruz

lütfen ses verin Bu arada adım Cenk İskender...

SELAM 88/4 TERTİPLERİM BENDE ÇORLUDAN İLHAN.Bİ SİNERJİ GÖRDÜM BURDA YAA BÜYÜSÜN İSTEDİM.TANIŞALIM BEYLER YABANCILIK ÇEKMEYELİM.SİNERJİ HAREKATI

• Merhaba Arkadaslar Bende Aralıkta Kütahyadayım İzmirden Gidicem Varsa İzmirli Arkadaslarım Konusabiliriz Hepimize Allah Kolaylık Versin. (Özellikle Bana Evliyim ve Bir Kızım Var)

Saygılar;

MSN: ( uo_roxin@hotmail.com )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi roxin -- 13 Kasım 2008; 3:44:30 >
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.