Şimdi Ara

HARİCİ ve DAHİLİ HDD BÖLÜM OLUŞTURMA (Fotolu Anlatım) (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
492
Cevap
15
Favori
194.439
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: chatixx

Öncelikle çok teşekkür ederim deejay

Senin ilk sayfadaki anlatımlarını sırasıyla uygularken ilk olarak 250gb'lık bölümü fat32 yapacaktım. Fakat bana hangisiyle biçimlendireyim dediği yerde sadece ntfs vardı. Bu nasıl iş anlamadım. Bende şimdilik hepsini ntfs yaptım...

Evet o seçenekler arasında fat32 yi bulamazsınız, sadece ntfs yapabilirsiniz. Fat32 'ye dönüştürme işlemini ikincil programlarla yapabilirsiniz.. Harici hdd kullanımı(anlatım) adlı konumda bu tür programları bulabilirsiniz. (bakınız imzam) Bu programlarla ntfs dosya sistemli bölümü fat32 yapabilirsiniz.

• quote:

Orjinalden alıntı: atabr

fat32 nin boyut sınırı var ondan 250 gb yi fat32 yapamıyorsun sınır neydi onu hatırlamıyorum ama :(

Fat32Formatter programı ile 1tb'a kadar fat32 yapabilirsiniz. Programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
    http://tokiwa.qee.jp/EN/Fat32Formatter/index.html

Swissknife programı ile de 320gb a kadar fat32 yapabilirsiniz.

• Peki bu swissknife ile tek seferdemi 320gb yapabiliriz yoksa toplamdamı?

Ben bununla 2 tane 250gb fat32 yaparsam diğer kalan yine ntfs kalacak yani...

Birde ben bu programlara pek güvenemiyorum. Yorumlarda felan şikayetçi olan arkadaşlar vardı.

Ekleme: Bu aletin içinde geldiginde bazı dosyalar vardı onlarda gitti bu arada. Bunların arasında auotun gibi dosyalar olduğunu hatırlıyorum. Herhalde birşey olmaz değil mi?
    Bende bide wd 250gb'lık modeli var. Onun içindeki doslayarla aynıydı. Ondakileri bunu atsam olur mu?

Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chatixx -- 14 Nisan 2009; 6:39:44 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: chatixx

Peki bu swissknife ile tek seferdemi 320gb yapabiliriz yoksa toplamdamı?

Ben bununla 2 tane 250gb fat32 yaparsam diğer kalan yine ntfs kalacak yani...

Birde ben bu programlara pek güvenemiyorum. Yorumlarda felan şikayetçi olan arkadaşlar vardı.

Ekleme: Bu aletin içinde geldiginde bazı dosyalar vardı onlarda gitti bu arada. Bunların arasında auotun gibi dosyalar olduğunu hatırlıyorum. Herhalde birşey olmaz değil mi?
    Bende bide wd 250gb'lık modeli var. Onun içindeki doslayarla aynıydı. Ondakileri bunu atsam olur mu?

Teşekkürler...

Swissknife ile 320gb a kadar büyüklükleri fat32 yapabilirsiniz. 100gb'ı, 250gb'ı...vs sınır 320gb yani. 320gb dan büyük bölümlerin fat32 olması için diğer programı kulanmalısnız.

Programların herhangi bir zararı yoktur. Tamamen kullanıcı hatası sonucunda oluşan olumsuzluklar vardır.

Autorun adlı dosyayı silseniz biel sonradan oluşuruz. Harici hdd içindeki bazı sistem dosyaları da silinmez zaten. Sizin sildiğiniz dosyların ne olduğunu bilmiyorum ancak ihtiyacınız olacağını da sanmıyorum. 250gb ın içindeki dosyların kopyalanmasına da gerek yok ancak bi sorun olursa deneme yapabilirsiniz..

• Arkadaşlar 160 gb Smartdisk içindeki verileri laptop'a format atarken kaybetdim. Çeşitli recovery proğramları ile verilerin çoğunu kurtardım. Sorularım ise,

-Öncelikle 3' e bölünmüş olan harici hdd'i fabrika çıkışında olduğu tekrar bir bütün haline getirmek istiyorum (160 gb) a

-En ince ayrıntısına kadar silip temizlemek istiyorum.

-HDD'de hata, bad sectör varmı öğrenmek istiyorum.

-ve tekrar 3'e bölmek istiyorum. Sırasıyla neler yapmam gerek. TŞK.

Vista kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi d.t.s. -- 15 Nisan 2009; 19:35:56 >
  • dejaay emeğin için teşekkürler.Çok kapsamlı bir şekilde açıklamışsın.

Kendime WD 500 gb bir harddisk aldım.Anlattığın gibi ilk olarak bunu NTFS'ye çevirmeye çalıştım ama sanıyorum bir yerde yanlışlık oldu ve çeviremedim.Daha sonra harddisk bilgisayarda görünmediği için bütün diski Fat32Formatter adlı programla tamamını tekrar Fat32'ye çevirdim ve o zaman bütün disk sıkıntı olmadan görünüyor bilgisayarda.Anlattığın gibi 350 gb kadar olan bir kısmını tekrar NTFS'ye çevirdim fakat ne Fat32 olarak kalan kısım görünüyor ne de böldüğüm 350 gb'lık kısım görünüyor.Bilgisayar Yönetimi kısmında Disk Yönetiminde bu bölümleri görüyorum fakat ulaşamıyorum.

Tekrardan tamamını Fat32'ye mi çevirip öyle mi böleyim?Ya da nasıl bir çözüm arayım?Yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orjinalden alıntı: D&T&S

Arkadaşlar 160 gb Smartdisk içindeki verileri laptop'a format atarken kaybetdim. Çeşitli recovery proğramları ile verilerin çoğunu kurtardım. Sorularım ise,

-Öncelikle 3' e bölünmüş olan harici hdd'i fabrika çıkışında olduğu tekrar bir bütün haline getirmek istiyorum (160 gb) a

-En ince ayrıntısına kadar silip temizlemek istiyorum.

-HDD'de hata, bad sectör varmı öğrenmek istiyorum.

-ve tekrar 3'e bölmek istiyorum. Sırasıyla neler yapmam gerek. TŞK.

Vista kullanıyorum.

Bu program vasıtasıyla harici hddnizi tek bölüm haline getirin..
    SwissKnife V3.22
    http://www.compuapps.com/download/Swissknife/swissknife.htm

Bozuk satıh (bad sectör) olup olmadığını anlamak içinde hd tune adlı programla hata taraması yapınız.

Sonrasında hddyi 3'e bölün ve chkdsk (hata denetleme) yapın. Chkdsk sonucunda bozuk satıh varsa üzerine veri yazılmaması için işaretlenir. Sonrasında harici hddnize veri kopyalayabilirsiniz.

• quote:

Orjinalden alıntı: Uludaglı

dejaay emeğin için teşekkürler.Çok kapsamlı bir şekilde açıklamışsın.

Kendime WD 500 gb bir harddisk aldım.Anlattığın gibi ilk olarak bunu NTFS'ye çevirmeye çalıştım ama sanıyorum bir yerde yanlışlık oldu ve çeviremedim.Daha sonra harddisk bilgisayarda görünmediği için bütün diski Fat32Formatter adlı programla tamamını tekrar Fat32'ye çevirdim ve o zaman bütün disk sıkıntı olmadan görünüyor bilgisayarda.Anlattığın gibi 350 gb kadar olan bir kısmını tekrar NTFS'ye çevirdim fakat ne Fat32 olarak kalan kısım görünüyor ne de böldüğüm 350 gb'lık kısım görünüyor.Bilgisayar Yönetimi kısmında Disk Yönetiminde bu bölümleri görüyorum fakat ulaşamıyorum.

Tekrardan tamamını Fat32'ye mi çevirip öyle mi böleyim?Ya da nasıl bir çözüm arayım?Yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Disk yönetiminde gördüğünüz bölümlere disk yönetiminde iken sağ tıklayıp harf atamayı deneyiniz..

Olmazsa disk yönetiminin ekran görüntüsünü buraya bi yükleyiniz..

• quote:

Orjinalden alıntı: dejaay

quote:

Orjinalden alıntı: Uludaglı

dejaay emeğin için teşekkürler.Çok kapsamlı bir şekilde açıklamışsın.

Şimdiden teşekkürler.

Disk yönetiminde gördüğünüz bölümlere disk yönetiminde iken sağ tıklayıp harf atamayı deneyiniz..

Olmazsa disk yönetiminin ekran görüntüsünü buraya bi yükleyiniz..

HARİCİ ve DAHİLİ HDD BÖLÜM OLUŞTURMA (Fotolu Anlatım)

• @Uludaglı
    Şu anda görünen F sürücüsü mü sizin harici diskiniz?
    Şu anda fat32 gözüküyor dosya sistemi. Şu haliyle bi sorun yaşıyor musunuz?
  • Sanıyorum hallettim.Şuan ikiye böldüm oldu.Yardımların için çok teşekkür ederim dejaay.
  • peki diskimi böldüm ama tekrar birleştirmek istersem ne yapmam lazım
  • quote:

Orjinalden alıntı: rahmi2253

peki diskimi böldüm ama tekrar birleştirmek istersem ne yapmam lazım

Disk yönetiminden bölümleri silmelisiniz.
  • dejaay arkadaşım ;

verdiğin bilgiler için çok sağol bi sorum olacak ben daha 2 gün öncesine seagate freeAgent go 250 gb hdd aldım bu diskin içierisinde kendi programı bulunuyor (veri şifreleme falan) fakat ben bu diski bölümlendirmek istiyorum işte resimlerimi, veri dosyalarımı kopyalayacağım vb gibi şeyler için fakat hhd içindeki bu porgram bölümlendirilince silinirmi? silinse bile hhd tekrar kullanabilirmiyim ? Birde bu yüklü program bana çok saçma geldi zaten tamamen ingilizce nebileyim ben hhd almadan önce bir flaş bellek gibi sürükleyip atar kopyalarım diye düşünüyordum lakin düşündüğüm gibi değilmiş veya benim hhd öle deil ama aldık birkere senden ricam su seagate freeAgent go 250 gb hhd inceleyip bana bişiler yazarsan sevinirim.
    iyi çalışmalar
  • quote:

Orjinalden alıntı: darkangel025

dejaay arkadaşım ;

verdiğin bilgiler için çok sağol bi sorum olacak ben daha 2 gün öncesine seagate freeAgent go 250 gb hdd aldım bu diskin içierisinde kendi programı bulunuyor (veri şifreleme falan) fakat ben bu diski bölümlendirmek istiyorum işte resimlerimi, veri dosyalarımı kopyalayacağım vb gibi şeyler için fakat hhd içindeki bu porgram bölümlendirilince silinirmi? silinse bile hhd tekrar kullanabilirmiyim ? Birde bu yüklü program bana çok saçma geldi zaten tamamen ingilizce nebileyim ben hhd almadan önce bir flaş bellek gibi sürükleyip atar kopyalarım diye düşünüyordum lakin düşündüğüm gibi değilmiş veya benim hhd öle deil ama aldık birkere senden ricam su seagate freeAgent go 250 gb hhd inceleyip bana bişiler yazarsan sevinirim.
    iyi çalışmalar

Evet seagatenin WD'nin ve diğer birçok harici diskin içinde kendi progrmaları var. Kimine göre gereksiz kimine göre de gerekli progrmalar. Yedekleme programları, şifreleme programları falan çıkıyor.

Bana kalırsa bu tür programları kullanmıyorsak, hatta programların işlevlerinden yararlanmıyorsak, anlamıyorsak silsek daha iyi olur. Dediğiniz gibi harici disklerde flash bellekler gibidir: tak çıkar. İşte harici disk üreticileri harici hddleri daha işlevsel yapmak için bu tür şeylere başvuruyorlar.

Bölümlendirme yaparken bu içindeki progrmalar silinir. Onun için bu programları bilgisayarınıza yedekelyin. Uğraşmak istemiyorsanız da yedekelmeden bölümlendirmeye başlayın. Silme sonucunda diskin kullanımında herhangi bir sorun çıkmaz. Normal bir şekilde usb bellek gibi kullanabilirsiniz.

Güzel bir harici disk almışsınız. Ben şu an bir disk alsam seagate alırdım. Güle güle kullanın.

• dejaay arkadaşım ;

HHD içindeki kendi yüklü programlarını sildim atıım ve 3 e boldüm 1 bolüm 160gb resimlerim 50gb filim ve müziklerimi 40 gb veri dosyalarımı ve programlarımı kaydetmek üzere,
    50 gb filim ve müzik için ayırdım. 50 gb içinde müziklerimi sabit kalır fakat filim saklama gibi bir huyum olmadığından izlediğimi siler atarım sorum şu önceki sayfalarda ntfs ve fat32 diye bazı arkadaşlar bölümlendirmiş filimleri izleyebilmek için ben de fat32 ye çevirmem gerekirmi? yoksa ntfs de kalsa bile filimlerimi izleyemezmiyim ? fat32 de çevririrsek müzik dosyalarımda bunun içinde olacağı için bir sorun çıkarırmı?
    yüksek bilgilerine ihtiyacım var ii çalışmalar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: darkangel025

dejaay arkadaşım ;

HHD içindeki kendi yüklü programlarını sildim atıım ve 3 e boldüm 1 bolüm 160gb resimlerim 50gb filim ve müziklerimi 40 gb veri dosyalarımı ve programlarımı kaydetmek üzere,
    50 gb filim ve müzik için ayırdım. 50 gb içinde müziklerimi sabit kalır fakat filim saklama gibi bir huyum olmadığından izlediğimi siler atarım sorum şu önceki sayfalarda ntfs ve fat32 diye bazı arkadaşlar bölümlendirmiş filimleri izleyebilmek için ben de fat32 ye çevirmem gerekirmi? yoksa ntfs de kalsa bile filimlerimi izleyemezmiyim ? fat32 de çevririrsek müzik dosyalarımda bunun içinde olacağı için bir sorun çıkarırmı?
    yüksek bilgilerine ihtiyacım var ii çalışmalar.

Eğer DVD oynatıcılarda harici hddnizi kullanmak istiyorsanız dosya sisteminin fat32 olması gerekir. Eğer bilgisayarda videolarınızı oynatacaksanız harici hddnizin dosya sisteminin fat32 ya da ntfs olması önemli değildir..

• Arkadaslar bir sorum olacak.Bundan bir hafta önce "Smart Media 320 Gb Harici Hard-Disk" aldım.Harddisk'in aynı zamanda divx,avi vs. oynatma ozelliği de mevcut.ancak diske film atmama ragmen televizyona bağladığımda filmi bozuk gösteriyor.Filmdosyaları menüsü ve müzik dosyalarını düzgün açmasına rağmen film dosyalarını oynatırken görüntüde bozukluk oluyor,bazen de kitleniyor.Diski NTFS olarak biçimlendirdim. zaten windows da biçimlendirme menüsünde Fat32 seçenegi çıkmıyor. başka bir programla Fat32 olarak biçimlendirerek de denememe rağmen bi sonuç alamadım.Konu hakkında bilgisi olan arkadaslardan cevap bekliyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
  • quote:

Orjinalden alıntı: svagim

Arkadaslar bir sorum olacak.Bundan bir hafta önce "Smart Media 320 Gb Harici Hard-Disk" aldım.Harddisk'in aynı zamanda divx,avi vs. oynatma ozelliği de mevcut.ancak diske film atmama ragmen televizyona bağladığımda filmi bozuk gösteriyor.Filmdosyaları menüsü ve müzik dosyalarını düzgün açmasına rağmen film dosyalarını oynatırken görüntüde bozukluk oluyor,bazen de kitleniyor.Diski NTFS olarak biçimlendirdim. zaten windows da biçimlendirme menüsünde Fat32 seçenegi çıkmıyor. başka bir programla Fat32 olarak biçimlendirerek de denememe rağmen bi sonuç alamadım.Konu hakkında bilgisi olan arkadaslardan cevap bekliyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Oynattığınız videoların uzantısı(avi. mpeg...vs) nedir?

Başka video formatları oynatmayı denediniz mi?

• Oynattığınız videoların uzantısı(avi. mpeg...vs) nedir?

Başka video formatları oynatmayı denediniz mi?

arkadasim merhaba.
    butun video formatlarini denedim ama goruntu alamadim.
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.