Şimdi Ara

Harici HDD kullanımı (ANLATIM) (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.461
Cevap
45
Favori
324.762
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mikrobox harici diskim xp altında sorunsuz çalışmasına rağmen Vista altında işletim sistemi donanım sürücülerini kurmamı istiyor ve disk görünmüyor. (ilk taktığımda görünmesine rağmen) Üreticinin sitesinde sadece Windows98 için driver'lar var.

Ne yapabilirim?
  • @savate vistalı sistemdeki anakartın chipset sürücülerini anakartınızın sitesinden yeniden kurmayı deneyiniz.

Chipset sürücüleri(ıntel chipset ..gibi) başlığı altında bu sürücüleri bulabilirsiniz..
  • quote:

Orjinalden alıntı: dejaay

@savate vistalı sistemdeki anakartın chipset sürücülerini anakartınızın sitesinden yeniden kurmayı deneyiniz.

Chipset sürücüleri(ıntel chipset ..gibi) başlığı altında bu sürücüleri bulabilirsiniz..

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi üreticinin web sitesine girdim ve bilgisayara ayrı yeten driver update yazılımlarıda yükledim. Anakartım Gigabyte 8I-945GMF .945 çipsetli artık çok eskide kalan bir kart. Üreticinin web sayfasındaki Intel chipset sürücülerinin sürüm numarası 7.0 , benim bilgisayarımda 8.0 yüklü imiş (sürüm numaralarının küsüratlarını yazmıyorum) ve "Driver Geniuos" yazılımıyla update ettiğimde 9.0 sürümünün olduğunu gördüm ve bunu indirdi ve kurdu (yani sanırım kuruldu çünkü ileri ileri ile gittiğimde doğrudan sona geliyor kurulum göstermeden) Acaba anakartın cd'si ile gelen o ilk sürümü (7.0) tekrar kurmam sorunu giderirmi düşüncesiyle 9. sürüm üzerine onu kurmayı denedim fakat bir sonuç vermedi. Tekrar son sürümü yeniden kurdum... İlk mesajımda yazmadım ama harici disk ile birlikte mouse'u da görmüyor... Yani öyle saçma bir durum ki mouse u bilgisayarın ön kısmındaki usb yuvasına takarsam görüyor , arkadaki usb yuvalarından birine takarsam benden sürücüsünü yüklememi istiyor ve mouse çalışmıyor...

Şuan ise mouse usb - ps/2 çevirici ile çalışıyor vede aynı şekilde harici diskte öyle fakat bilgisayarı her açtığımda bunların sürücülerini isteyen ve arka arkaya çıkan 5 ayrı pencereyi "daha sonra sor" seçeneği ile kapatmam gerekiyor. Eğer "daha sonra sor" seçeneği harici bir seçenek seçersem hemen sürücüleri aramaya çalışıyor ve yine eskisi gibi mouse ve harici disk iptal oluyor... :((((((

Deyim yerindeyse kafayı yemek üzereyim. Artık Vista her açılışında bu çıkan pencereleri arka arkaya kapatmam gerekecek herhalde... :((((

• @Savate
    BIOStan USBleri kapatın bilgisayarı açın. Sonra C:/Windows klasörüne geçin ve Araçlar / Klasör Seçenekleri'nden Görünüm sekmesini, akabinde Gizli dosya ve klasörleri göster'i işaretleyin. Önce Uygula'ya ardından Tamam'a tıklayın.

Artık görünür hale gelen "Inf" klasörüne girerek "Infcache.1" dosyasına ulaşabilirsiniz. Bu dosyayı silin ve Geri dönüşüm Kutusu'nu boşalttıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. (Eğer ilgili dosyayı bulamasanız "Infcache.1" dosyası ara-buldan aratın.)

Yeniden başlarken BIOS'a girerek USBleri açın ve usb aygıtlarınızı tekrar deneyiniz.
  • Selamlar ;

Arkadaşlar sistemin e-sata desteği olduğu nereden anlaşılıyor ? Benim anakartım Asus P5 PL2, anakarttan anlaşılıyorsa benimkisinde e-sata desteği varmıdır ? Birde film depolamak için sanırım sistem dosyasını değiştirmek gerekiyormuş, Vista'nın bu işi yapmadığını söylüyorlar aslı var mı ? Konu ile ilgi ve bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok makbule geçer.

Saygılarımla.
  • quote:

Orjinalden alıntı: reef1905

Selamlar ;

Arkadaşlar sistemin e-sata desteği olduğu nereden anlaşılıyor ? Benim anakartım Asus P5 PL2, anakarttan anlaşılıyorsa benimkisinde e-sata desteği varmıdır ? Birde film depolamak için sanırım sistem dosyasını değiştirmek gerekiyormuş, Vista'nın bu işi yapmadığını söylüyorlar aslı var mı ? Konu ile ilgi ve bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok makbule geçer.

Saygılarımla.

Anakartınızın e-sata desteği yok.

Sistem dosyası olayını anlamadım.
  • Selamlar ;

Cevap için teşekkür ederim @dejaay, sistem dosyası dediğim şu.Film depolayıp izleyebilmek için NTFS olarak değişmesi gerekiyor, Vista'nın bu özelliği yok diye bir yorum okudum geçenlerde bir yerde.Zannederim az önceki sorumda tam olarak ifade edemedim.

Saygılarımla.
  • quote:

Selamlar ;

Cevap için teşekkür ederim @dejaay, sistem dosyası dediğim şu.Film depolayıp izleyebilmek için NTFS olarak değişmesi gerekiyor, Vista'nın bu özelliği yok diye bir yorum okudum geçenlerde bir yerde.Zannederim az önceki sorumda tam olarak ifade edemedim.

Saygılarımla.

quote:

"Film depolayıp izleyebilmek için NTFS olarak değişmesi gerekiyor"
    neyin değişmesi gerekiyormuş. USB aygıtının mı, mevcut sabit hddniz mi? Filmi nerede depolamak istiyorsunuz? Harici hdd mi? Yine anlmadım

• Selamlar ;

Amma problem oldum değil mi ? Aşağıdaki yorumla ilgiliydi sorduğum, inşallah bu sefer olur.

Saygılarımla.

Öncelikle kullanım amacımıza göre harici hdd mizin dosya sistemini belirlememiz gerekir. Eğer harici hddmizi DVD oynatıcımızda kullanmak istiyorsak, dosya sistemini mutlaka FAT32 yapmalıyız. Unutulmamalıdır ki FAT32 dosya sistemli bir HDD ye tek seferde 4gb dan büyük dosya atamayız, kopyalayamayız. Çünkü FAT32 dosya sistemi tek seferde 4gb büyüklüğe kadar destek veriyor. Eğer DVD oynatıcılarla ilgimiz yoksa dosya sisteminin NTFS olması daha yerinde bir karar olacaktır. Çünkü, şu anda en hızlı ve güvenli dosya sistemi NTFS dir. Veri kurtarma açısından da NTFS, FAT32 ye göre daha avantajlıdır.
  • quote:

Selamlar ;

Amma problem oldum değil mi ? Aşağıdaki yorumla ilgiliydi sorduğum, inşallah bu sefer olur.

Saygılarımla.

Öncelikle kullanım amacımıza göre harici hdd mizin dosya sistemini belirlememiz gerekir. Eğer harici hddmizi DVD oynatıcımızda kullanmak istiyorsak, dosya sistemini mutlaka FAT32 yapmalıyız. Unutulmamalıdır ki FAT32 dosya sistemli bir HDD ye tek seferde 4gb dan büyük dosya atamayız, kopyalayamayız. Çünkü FAT32 dosya sistemi tek seferde 4gb büyüklüğe kadar destek veriyor. Eğer DVD oynatıcılarla ilgimiz yoksa dosya sisteminin NTFS olması daha yerinde bir karar olacaktır. Çünkü, şu anda en hızlı ve güvenli dosya sistemi NTFS dir. Veri kurtarma açısından da NTFS, FAT32 ye göre daha avantajlıdır.

Tamam şimdi oldu. Burada belirtilen husus hem XP hem de Vista işletim sistemleri için geçerlidir. Şimdi belki şunu demek istediniz. Ben harici hddmi fat32 yapmak istiyorum ancak Vistada bunu isteğimi gerçekleştiremiyorum.? Şöyle birşey var. Bu fat32den ntfs'ye çevirme;ntfs'den fat32 çevirme işlemlerini program vasıtasıyla yapabiliyoruz. 1.sayfada bu format programlarını paylaştım. Ancak bu programlar vistada çalışmıyormuş. O nedenle vista işletim sisteminde bu dönüşüm işlemini gerçekleştiremeyebilirsiniz. Size tavsiyem XP işletim sistemli bir bilgisayarda bu dönüşüm işlemini gerçekleştirmenzdir.

USB belleğinizin dosya sistemini fat32 ye çevirdikten sonra DVD oynatıcılarda usb belleğinizden film oynatabilirsiniz. FAT32 dosya sistemli bir usb belleği vista da tanır. Yani fat32 dosya sistemli belleğinizi vista işletim sistemli bilgisayarınıza taktığınızda, vista hemen tanır. İçine istediğiniz veriyi de atabilirsiniz.

• Selamlar ;

@dejaay uğraştırdım senide gece gece, Allah beni davul mu etsin ne dersen de artık. Yazdıkların sayesinde kafamda soru işareti kalmadı.Ekstradan usb okuyucusu olan dvd üzerinden ( anladığım kadarıyla 1 tb olsa bile dvd görüyor ?? ) rahatlıkla dvd izlendiğinide netleştirmiş oldum.Paylaşımın ve anlatımın için teşekkür ederim.

Saygılarımla.
  • quote:

Selamlar ;

@dejaay uğraştırdım senide gece gece, Allah beni davul mu etsin ne dersen de artık. Yazdıkların sayesinde kafamda soru işareti kalmadı.Ekstradan usb okuyucusu olan dvd üzerinden ( anladığım kadarıyla 1 tb olsa bile dvd görüyor ?? ) rahatlıkla dvd izlendiğinide netleştirmiş oldum.Paylaşımın ve anlatımın için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Kapasite önemli değil. Ancak fat32 dosyası sistemi sadece 320gb a kadar çevrilebiliyor. Yani 1 tb ın tamamını fat32 yapamıyorsunuz. Bunun sadece 320gb ını fat32 yapabilirsiniz. Ancak bi yol var. O da 1 tb ı bölümlere ayrırarak fat32 yapabilirsiniz. 320gb+320gb+200gb..gibi

Bu arada bu konun amacı bu zaten kullanıcılar soracak ilgili kişiler cevap verecek. Konu açıp gitmek yok. O nedenle "uğraştımak ne kelime afedersin"

• @dejaay malesef olmuyor. Dediğiniz gibi usb yi iptal ettim ve vistayı açtım. Akabinde infocache.1 dosyasını shift+delete ile tamamen sildim. Ve tekrar başlatıp usb yi aktif hale getirdim fakat aynı şekilde yine sürücü isteyen o pencereler çıkıyor. "Bu cihaz için bir daha bunu gösterme" seçeneğini seçtim sonra (öyle böyle uğraşıp duruyorum) yine mouse ve harici disk iptal.. :[[
    Yani kısacası harddiski ve mouse'u görebilmesi için mutlaka o aptalca sürücü isteyen uyarı mesajlarının çıkması gerekiyor şu durumda.. :(

Not: Bios'ta usb ile ilgili bölümde "Usb keyboard" ve "usb mouse" seçeneklerinin "disable" olduğunu gördüm bu sebeple ve "enable" yaptım. Fakat hiçbir işe yaramıyor mouse ile ilgili , hiçbir değişiklik olmuyor...

Başka yapabileceğim birşey varmı acaba? (Bu arada Vista'da SP1 yüklü. Sp1 den kaynaklanan birşey olabilirmi acaba)

• quote:

Orjinalden alıntı: Savate

@dejaay malesef olmuyor. Dediğiniz gibi usb yi iptal ettim ve vistayı açtım. Akabinde infocache.1 dosyasını shift+delete ile tamamen sildim. Ve tekrar başlatıp usb yi aktif hale getirdim fakat aynı şekilde yine sürücü isteyen o pencereler çıkıyor. "Bu cihaz için bir daha bunu gösterme" seçeneğini seçtim sonra (öyle böyle uğraşıp duruyorum) yine mouse ve harici disk iptal.. :[[
    Yani kısacası harddiski ve mouse'u görebilmesi için mutlaka o aptalca sürücü isteyen uyarı mesajlarının çıkması gerekiyor şu durumda.. :(

Not: Bios'ta usb ile ilgili bölümde "Usb keyboard" ve "usb mouse" seçeneklerinin "disable" olduğunu gördüm bu sebeple ve "enable" yaptım. Fakat hiçbir işe yaramıyor mouse ile ilgili , hiçbir değişiklik olmuyor...

Başka yapabileceğim birşey varmı acaba? (Bu arada Vista'da SP1 yüklü. Sp1 den kaynaklanan birşey olabilirmi acaba)

Hım sp1 den de kaynaklı bir durum olabilir. Olmazsa sistem geri yüklemeyi deneyiniz. Bir de bu sorun ne zaman baş gösterdi. Program falan yükledikten sonra oldu ise programı kaldırmayı deneyiniz.

• quote:

Orjinalden alıntı: dejaay

Hım sp1 den de kaynaklı bir durum olabilir. Olmazsa sistem geri yüklemeyi deneyiniz. Bir de bu sorun ne zaman baş gösterdi. Program falan yükledikten sonra oldu ise programı kaldırmayı deneyiniz.

Sp1'i uzun zaman önce yüklemiştim ve uzun zamandırda Vista'ya girmiyordum. Klavye usb olmadığı (kablosu çok kısa olduğu) için ve monitöre de çok yakın oturamadığımdan kasayı ters çevirip kablo uzunluğuna çözüm getirdim kendimce fakat herşey usb mouse'u kasanın arka kısmındaki usb girişine takmamla başladı. (Şimdiye kadar hep ön tarafa takılıydı vede dediğim gibi öne takınca gayet güzel sorunsuz çalışıyor) Daha doğrusu ben yeni farketmiş oldum herhalde. Açıkçası SP1 önceside aynı şey olurmuydu bunu test edebilme şansım olmadı diyebilirim şuan halihazır durumda... Zaten Harddiski de takribi 1 hafta oluyor alalı. Herhangi bir program yüklemedim fakat dediğim gibi intel chipset sürücülerini bir driver update ve yedekleme yazılımı aracılığı ile update ettiğimi hatırladım. Zaten önceki mesajdada yazdığım gibi bu (7. den 8 sürüme update edilen) sürücüleride şimdi 9. sürüme update etmiş bulunmaktayım ama dediğim gibi herhangi bir değişiklik yok. Aslını isterseniz tüm sorun artık çok iptidai kalan 945 çipsetli eski bir anakart kullanmamdan kaynaklanıyor bence. Modern bir kartta bu problem söz konusu olmazdı kesin... Allahtan şuan asıl kullandığım sistem makinede diğer kurulu olan XP. Vistayı deneme amaçlı + sadece Vista'da çalışan oyunları yükleyebilmek için kurmuştum. Neyse sanırım yapacak birşey yok şuan, her açılışta bu pencereleri atlamaktan başka... İleride yeni bir anakart alana kadar böyle idare edeceğim artık... :(

İlgi ve yardımınız için çok teşekkür ederim..
    Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Savate -- 31 Ekim 2008; 0:43:13 >

• bende 500 gb lık 3.5 WD harici harddisk var
    hdd yı bı turlu donanımı guvenlı kaldır seklınde baglantıyı koparamıyorum pc den
    hep usb yı dırek cekıyorum pc sureklı suan baglantıyı koparamassınız dıyo cunku baska bı program calısıyo dıyo
    ılk sayfada hdd nın optıonlarından bı oynama yapın sorun olmaz dıyo ama ben herseferınde dırek cekıyorum kabloyu pc den
    her seferınde bole olması acaba bı zarar verrmı yoksa sızın hdd lerde de bolemı
  • quote:

Orjinalden alıntı: cemark

bende 500 gb lık 3.5 WD harici harddisk var
    hdd yı bı turlu donanımı guvenlı kaldır seklınde baglantıyı koparamıyorum pc den
    hep usb yı dırek cekıyorum pc sureklı suan baglantıyı koparamassınız dıyo cunku baska bı program calısıyo dıyo
    ılk sayfada hdd nın optıonlarından bı oynama yapın sorun olmaz dıyo ama ben herseferınde dırek cekıyorum kabloyu pc den
    her seferınde bole olması acaba bı zarar verrmı yoksa sızın hdd lerde de bolemı

Kullandığınız programlar, virüs programı, yaptığınız işlemler falan güvenle kaldırmayı engelliyor olabilir. O nedenle bu tür bir sorunla karşılaşıyor olabilirsiniz.

Bütün harici hddlerde durum böyle değil. Arada güvenle kaldırılamadığı durumlar olur ancak her zaman bu durumun yaşanması olağan değildir.

Size bu programı öneriyorum. Çok yönlü bir programdır. Güvenle kaldır seçeneği de var. Bi deneyiniz.
    USB Disk Security-USB Güvenliği

• ARKADAŞLAR İNTERNET ORTAMINDAN BAYA ARAŞTIRDIM AYNISINI 2-3 SENE ÖNCE Bİ ARKADAŞIMDAN ALMIŞTIM AMA ARIZA YAPTI ARIZANIN HDD DE OLDUĞU ZANNINCA GİDİP BİR HDD DAHA ALDIM MEĞER CODEGEN MARKA HDD KUTUSUNDA İMİŞ BANA YANLIZ CA KUTUSUNU ALABİLECEĞİM BİR SİTE ADRESİ BİR LİNK VEREN OLURSA ÇOK SEVİNECEĞİM

resim altta

• quote:

Orjinalden alıntı: sendemi71
    ARKADAŞLAR İNTERNET ORTAMINDAN BAYA ARAŞTIRDIM AYNISINI 2-3 SENE ÖNCE Bİ ARKADAŞIMDAN ALMIŞTIM AMA ARIZA YAPTI ARIZANIN HDD DE OLDUĞU ZANNINCA GİDİP BİR HDD DAHA ALDIM MEĞER CODEGEN MARKA HDD KUTUSUNDA İMİŞ BANA YANLIZ CA KUTUSUNU ALABİLECEĞİM BİR SİTE ADRESİ BİR LİNK VEREN OLURSA ÇOK SEVİNECEĞİM
    resim altta

http://www.vegateknomarket.com/asp/show_stock.asp?product=codegenkutu02
    http://www.vegateknomarket.com/asp/show_stock.asp?product=cdgnkutu

• Merhaba ben Philips 500 GB hardisk aldım ikiye böldüm hariciyi anlattığınız şekilde..

Ama ikiside NTFS dosya sisteminde

Bir bölümüne programla internetten divx film indircem sonrada flash disk'e atıp izleyeceğim. Dosya sisteminin NTFS olması sorun olurmu ?

GÖstermemezlik eder mi ?
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.