Şimdi Ara

Harici disk exfat resim görüntüleme problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
150
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Elimde WD 1TB harici disk var. Bunu Macbook üzerinde kullanıyorum. Exfat biçimlendirme yapılmış olan bu diskte resimlerin formatında sıkıntılar var. Garip kesitlerde resmin yarısını sağda yarısını solda gösteriyor. Ama bunu bütün resimlerde yapmıyor. Altta görülen önizlemelerde ise normal gözüküyor.

Ekli resimde bir örnek mevcuttur.

Problemin sebebi nedir ve nasıl çözebiliriz?

Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba,

Geçmiş olsun.

Başka bir uygulamada veya bir işletim sisteminde denediniz mi? Sonuçlar aynı mı?

Muhtemelen aynıdır. Çünkü bence diskin formatıyla ilgisi olamaz. Bad sector oluşmuş olabilir, veri kaybı yaşıyor olabilirsiniz. Vakit kaybetmeden verilerinizi kurtarın.

Fotoğraflarınızın küçük halleri thumbnail olarak geçen önizlemeleri, fotoğraflarınıza gömülmüşse onlar zarar görmemiştir, o yüzden düzgün görünüyordur.

Fotoğrafları kurtarmak için Stellar Phoenix JPEG Repair öneririm.

• Allah'tan 2 HDD ye kaydediyorum. Eve gidince kontrol edeyim. O da sıkıntılıysa çok üzülürüm.

Sadece 1-2 klasördeki resimde sıkıntı vardı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Allah korusun ben de düşündüm, bizim de 3 HDD'de var. Bir şey olursa çok üzülürüm.

Aslında DVD'lere de yazmak lazım, bir de bulut sistemlere yüklemek lazım, güvenmiyorsanız, en basitinden kurtarma kayıtlı şifreli RAR dosyası yapıp yüklenebilir.

Gerçekten önemli konu.

Öyle ki, birden dünyanın en zengin insanı da olsan, her şeyi yeniden binlerce kez satın alabilecek gücün de olsa, o evinden alıp gideceğin tek şey böyle hatıralar. Yok ötesi.

• Hocam ben harici hdd'lerimi ders videosu gibi önemsiz metalar için kullanıyorum. Aile resimlerimi usb bellekte saklıyorum genelde.

• Aslında HDD ömür açısından çok daha uzun ömürlü. USB Flash Belleklere ve sd kartlara çok güvenme, bence...

En güzeli sıfır bir HDD alıp sadece kendi foto-videolarını koymalısın. Çok veri yazıp silmeden...

HDD alamıyorsan da evde kaç tane HDD varsa arşiv temizliği yap, şunu unutma, eğer tekrar indirebileceğin bir şeyse, kamuya açık bir dosyaysa sil gitsin. Sana aitse senin değerinse koru. Çünkü başka kopya yok.

Şöyle de bir infografik paylaşayım istedim:

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.