Şimdi Ara

Hararet Sorunu - Yardım.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
5.610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Aracım 99 Model Civic 1,6 ies.

Araçta geçen yaz termostat değişimi yapıldı. Sebebi araç uzun yolda hararet düşüyordu.

Daha sonra değişim yapıldı ve sorun ortadan kalktı.

Geçen ay ise araç hararet yapmaya başladı.

Araç normal çalışıyor. bazen uzun süre kullanımda araç hararet yapıyor, durup baktığımda ise fanın çalışmadığını gördüm.
    Uzun yolda giderken dışarıdan gelen hava ile motor soğuduğu için hararet olmuyor. Fakat dur-kalk a girdiğimde fan çalışmadığı için hararet yapıyor. Fakat her kullanımda yapmıyor. Bazen fan açıyor bazen açmıyor.

Fan müşürünün arızalı olduğunu düşünerek fan müşürünü değiştirdik. Fakat sorun hala düzelmiş değil. Yİne eski müşür varmış gibi fan bazen çalışıyor. Bazen çalışmıyor.

Sebebi ne olabilir ?

Yardımlarınızı bekliyorum.

• Hocam fan müşürü değiştiği halde, fan sağlıklı çalışmıyorsa, 2 ihtimal var, ya fan müşürü arızalı, ya da fan müşürü kablolarında oksitlenme veya kopukluk var. Öncelikle bunları kontrol ettirin. Ayrıca termostadı değişmiş olsanız bile, doğru termostat takılı mı? (Derecesi nedir?) ve sağlıklı çalışıyor mu? Diye iyi bir elektrikçide, kontrol ettirmeniz lazım.
  • Uzun yolda acmıyorsa ek bir manual fan yaptırabilirsiniz . Baktıgınız acmadı dügmeye basarsınız diger fan calışır. Hem hararetten kurtulursunuz hemde kafanız rahat olur
  • Termostatta sorun olsa su motordan çıkmayacak, fan açılsa da su soğumayacaktı. Büyük ihtimalle fan müşürü arızalı. Hararet göstergesi doğru gösteriyor mu?
  • tefennili kullanıcısına yanıt
    Eski çıkan fan müşürü ile yeni aldığım aynı şekilde sorun yapıyor. Eskisi de bazen çalışıyor bazen çalışmıyordu. Yenisi de aynı şekilde bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.
    Kabloları değişim yapmadan gösterdim elektrikçiye sıkıntı olmadığını söyledi.

Aklıma termostat ile ilgili olabilir mi diye geliyor ama yenisi de 6-7 ay sorunsuz kullandım.
  • Uzun yol derken şöyle açıklama yapıyım,
    Bayrampaşa da oturuyorum. C.tesi günü yola çıkıp Mahmutbey gişelerden geçene kadar sıkıntı yok. Sonrası zaten açık yol ve sıkıntı yok. Ne zaman ışıklara geliyorum araba yavaşlıyor. Rolantiye geliyor hararet artmaya başlıyor fan çalışmıyor.

Yani şehir içinde bir yere 20 dk gittiğimde bi sıkıntı yok ama yine şehir içinde yarım saat 45 dk trafikte kalıyım fan açmamaya başlıyor.
  • azizerkan07 A kullanıcısına yanıt
    Hararet göstergesinin doğru olduğunu düşünüyurum , çünkü hararet yükseldiğinde yedek depodan su taşmaya başlıyor. Tek sıkıntı fanın açmaması, oda şansıma tamircideyken olmayan birşey. Acaba fan uzun süre çalıştıktan sonra kendiliğinde çalışmamazlık yapar mı ? Çünkü çalışır haldeyken bağlantıları kontrol ettiğimizde temassızlık vb. bir sıkıntı görülmedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: beyaz_kral

Hararet göstergesinin doğru olduğunu düşünüyurum , çünkü hararet yükseldiğinde yedek depodan su taşmaya başlıyor. Tek sıkıntı fanın açmaması, oda şansıma tamircideyken olmayan birşey. Acaba fan uzun süre çalıştıktan sonra kendiliğinde çalışmamazlık yapar mı ? Çünkü çalışır haldeyken bağlantıları kontrol ettiğimizde temassızlık vb. bir sıkıntı görülmedi.
    Hocam benim anlamadığım şey, aracınızı tamircideyken, fan açıp açmadığı kontrol edilmiyor mu? Araç çalışır halde, azıcık gaz vererek beklediğiniz de, hatta klima açtığınızda, fanın devreye girmesi gerekir. Bu şekilde kontrol yapıldı mı???
    Tabiki yaptık onu, zaten diyorum ya şansıma tamirciye götürdüğümde herleş gayet normal çalışıyor. Gaza yüklendiğimizde fan açıyor. Sonra tekrar duruyor. Yine sıkıştırdığımızda tekrar açıyor-kapatıyor. Yani gayet düzgün çalışıyor. Ama gel gelelim dışarı trafiğe çıkayım, yarım saat 1 saat dur kalka gireyim. Fan açmamaya başlıyor.
  • quote:

Tabiki yaptık onu, zaten diyorum ya şansıma tamirciye götürdüğümde herleş gayet normal çalışıyor. Gaza yüklendiğimizde fan açıyor. Sonra tekrar duruyor. Yine sıkıştırdığımızda tekrar açıyor-kapatıyor. Yani gayet düzgün çalışıyor. Ama gel gelelim dışarı trafiğe çıkayım, yarım saat 1 saat dur kalka gireyim. Fan açmamaya başlıyor.
    Peki Hocam hiç Radyatöre baktırdınız mı? Eğer kanalları tıkalı veya borularda, kireçten dolayı tortu varsa, o da hararete sebep olabilir. O da olmazsa, bence tamirciyi değiştirip, iyi bir elektrikçiye götürüp, baştan sona tüm tesisatı gözden geçirin.
    Destek için teşekkürler,

Tekrar detaylı bir kontrole girmesi gerek. Kritik olan 3-4 parça var anladığım kadarıyla.

Fan müşürü,
    Termostat,
    Radyatör,
    Hararet mürüşü.
  • beyaz_kral B kullanıcısına yanıt
    Bunun testini ustanın yapabilmesi lazım yani , en kötü dediğim sistemi yaparsanız baktınız yolda 90 dereceyi geçti örnek veriyorum ek fanı açınca rahatlama yapar.
  • quote:

Destek için teşekkürler,

Tekrar detaylı bir kontrole girmesi gerek. Kritik olan 3-4 parça var anladığım kadarıyla.

Fan müşürü,
    Termostat,
    Radyatör,
    Hararet mürüşü.
    Rica ederim Hocam, size bir tavsiye vereyim, öncelikle radyatör ve boruları baştan sona inceletin, eğer sorun bunlardan kaynaklanmıyorsa, radyatör fanını, manuel olarak çalıştıracak bir düğme yaptırın (Mutlaka ışıklı olsun, yani fan çalışınca ışık yansın), çok basit bir şey ve her elektrikçi yapar, arabanın hararetinin anormal yükseldiğini görünce manuel olarak, fanı çalıştırın. Eskiden bu sistemi, tofaş araçlara çok yaparlardı, bence sorununuzu en iyi bu yöntem çözer.
    Dediğini mantıklı, normal zamanda da kontrol açısından işimi görür. Diğer türlü müziğin sesini kısıyorum aracı dinlemeye başlıyorum. Kulağım fanda gözüm hararette. Düşüyo mu çıkıyo mu diye.
  • Fan rölesi.
  • nacker kullanıcısına yanıt
    Fan rölesi derken ? Biraz açıklayabilir misiniz ?
  • Arkadaşlar bu çözümler sağlıklı değil. Ekstra fan falan bunlar normal değil. Araca üzerindeki fan yeter de artar bile. Sorunun asıl kaynağını bulmak gerekir.
  • hboluk H kullanıcısına yanıt
    " nacker " arkadaşın dediği fan rölesi ni kontrol ettireceğim. Ondan yapma ihtimali var mıdır sizce ?
  • beyaz_kral B kullanıcısına yanıt
    Fanı aç kapa yapan bir röle vardır (en azından benim araçta var). Arabanın ECU'su röleye sinyal gönderir fanı aç diye. Röle de devreyi tamamlar fan çalışmaya başlar. Eğer rölede sıkıntı varsa sinyal gelmesine rağmen fanı açmayabilir. Çoğu zaman röleye tıklatınca çalışmaya başlar. Bazen çalışıp bazen çalışmamasını da bu açıklayabilir.
    Şu şekilde bir şey, çoğu araçta sigorta kutusunda bulunur.

Hararet Sorunu - Yardım.
  • nacker kullanıcısına yanıt
    Bilgilendirme için teşekkürler, dediğiniz röleden sigorta kutusunda görmüştüm. Fan ile ilgili olan röle denemelerimde en çok ısınan röleydi. Sanırım onuda kontrol etmekte fayda var ilk olarak.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.