Şimdi Ara

Hangi Marka Hangi Ülke (Derleme)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
2
Favori
20.138
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ülkemizde satılan otomobillerin hangi ülkelerde kurulduklarını tam olarak bilmiyordum.
    Yok şu alman arabası şöyle sağlamdır, yok efendim şu fransızlar az yakan araba yapıyor, japon arabaları şöyle
    güzel.. vs vs şeklinde muhabbetler içinde hangi markaların hangi ülkeye ait olduklarını hep merak etmişimdir.
    Bu merakten hareketle Türkiye otomobil piyasasında ismi geçen markaları internette araştırdım.
    Bulduğum bilgilerin hem kalıcı olması için hem de merak eden başka arkadaşların da faydalanması için böyle bir konu açtım.
    Unuttuğum, atladığım ya da eklemek istediğiniz bişey varsa yazın lütfen.
    (Not: Markaların internet sitelerini ekledim.)

Almanya

Fransa

İtalya

İngiltere

Amerika

Japonya

Güney Kore

İsveç

Çin

Hindistan

Çek Cumhuriyeti

İspanya

Romanya

Rusya

İran

Malezya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Scorp1725 -- 17 Ekim 2011; 12:15:44 >

• Yanılmıyorsam İtalya'nın Lombarghini hariç hepsi fiat grubuna ait markalar..
  • Ford amerikalı ama avrupa departmanı da var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: husam74

Yanılmıyorsam İtalya'nın Lombarghini hariç hepsi fiat grubuna ait markalar..

Haklısın Lancia ve Alfa romeo da Fiat bünyesinde
  • Opel Almanyada kurulmuştur ama yarım yüzyıldan fazladır amerikandır (GM). Düzeltin lütfen.

Ayrıca Chrysler ve dodge'u bildiğim kadarıyla fiat satın aldı. Yani artık onlar da italyan oldular.

Hindistan'a jaguar ve mahindra da eklenmeli.

Volvo da çin oldu diye biliyorum.

Güney koreye Ssang Yong da eklenmeli.

Aklıma geldikçe yazarım. Fabrikanın nerde olduğu veya mühendislerin nereli olduğu değil markanın kime ait olduğu, kârın kimin cebine gittiği ve yönetimin kimde olduğu yani markanın kime ait olduğu bence daha önemli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 16 Ekim 2011; 18:48:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

Opel Almanyada kurulmuştur ama yarım yüzyıldan fazladır amerikandır (GM). Düzeltin lütfen.

Ayrıca Chrysler ve dodge'u bildiğim kadarıyla fiat satın aldı. Yani artık onlar da italyan oldular.

Hindistan'a jaguar ve mahindra da eklenmeli.

Volvo da çin oldu diye biliyorum. Aklıma geldikçe yazarım. Fabrikanın nerde olduğu veya mühendislerin nereli olduğu değil markanın kime ait olduğu, karın kimin cebine gittiği ve yönetimin kimde olduğu bence daha önemli.

hayır onları fiat satın almadı anlaşmaları var sadece yada ortak oldular tam olarak bilmiyorum ama fiat satın almadı ondan eminim
  • Ben aldı diye biliyorum. Hatta dodge'un mercedesle anlaşması (motor alıyordu) iptal edildi. Chrysler modelleri avrupada artık fiat olarak üretilecek. Ben öyle biliyorum ama sonradan durum değiştiyse bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 16 Ekim 2011; 18:51:07 >
  • Crysler Dodge'i satın almış, sonrada Fiat Crysler hisslerinin %35'in almış.
    Jagurar'ı Tata satın almış. dediğin gibi Hindistanlı olmuş.
    Volvo'yu da Çin'li Geely satın almış. düzeltmeleri yaptım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

Ben aldı diye biliyorum. Hatta dodge'un mercedesle anlaşması (motor alıyordu) iptal edildi. Chrysler modelleri avrupada artık fiat olarak üretilecek. Ben öyle biliyorum ama sonradan durum değiştiyse bilmiyorum.

%35ini almış dostum yani ortaklar bunun içinde bi anlaşma yapımişlardır artık chrysler fiat markası altında satış yapıyosa avrupada
  • Peki bu bilgi gerçek hatta ne işimize yarayacak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: playumb

Peki bu bilgi gerçek hatta ne işimize yarayacak?

genel kültür
  • rover nerede
  • quote:

Orijinalden alıntı: playumb

Peki bu bilgi gerçek hatta ne işimize yarayacak?

Az önce düşündüm de bu bilgiler bi halta yaramayacak :)

Benim için konu artık kilit..
  • Opelin en büyük hissesi ve yönetimi amerikadadır. Sadece %10'u alman işçilerindedir. O yüzden Amerikaya eklenmeli. %40tan büyük hisse yok çünkü. Onu da yeni sattılar. Hatta bir kısmı iptal oldu diye biliyorum. Şunları da yazmıştım ama eklerseniz iyi olur.

Hindistan'a mahindra da eklenmeli.

Güney koreye Ssang Yong da eklenmeli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 16 Ekim 2011; 19:19:09 >
  • ayrıca kia'nın tamamı da, hyundai'nin bünyesinde
  • quote:

Orijinalden alıntı: qabdkq

rover nerede

evet unutulmuş bende onu diyecektim rover ingiltere(ingiliz tayı)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Scorp1725

Crysler Dodge'i satın almış, sonrada Fiat Crysler hisslerinin %35'in almış.
    Jagurar'ı Tata satın almış. dediğin gibi Hindistanlı olmuş.
    Volvo'yu da Çin'li Geely satın almış. düzeltmeleri yaptım.

chrysler dodgeu satin almis demek cadillac buicki satin almis demek gibi bisey.

dodge,chrysler,plymouth,desoto bu markalarin hepsi mopar markasi altindadir.
  • Bugatti, fransa.
  • mini bmw nin değil miydi ? yanlış mı biliyorum ?
  • Rolls-Royce = İngiltere( BMW )
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.