Şimdi Ara

hangi çamaşır deterjanını kulanyorsunuz? (148. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.032
Cevap
42
Favori
534.809
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 146147148149150
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Katı deterjanı nasıl? Renklilerde en iyisi ariel heralde

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • pusat1249 kullanıcısına yanıt
    Beyazlar için olan iyi temizliyor renkliyi denemedim.
  • Papirus P kullanıcısına yanıt
    Beyazlara Bingo Ultra Beyaz kullanıyorum ve çok memnunum.

Öncesinde Ariel Profesyonel kullanmış ve ondan da memnun kalmıştım. Son 10 yıldır profesyonel Ariel kullanıyordum.

Bir ara Omo’ya döndüm, leke çıkarması iyiydi ama ağartmasından memnun kalmadım. Omo eskisi gibi değil, bozmuş baya.

Renkliler için de Omo almıştım ondan da memnun kalmadım. Dalan sabun almıştım, o iyiydi. Şu an ABC renkli kullanıyorum, o da idare eder. Ancak makinenizde kalıntı bırakma sorunu yoksa renklilere granül sabun kullanmanızı öneririm. Ağartıcı olmadığından solma yapmıyor.

Bu arada bugüne kadar denediğim hiçbir sıvı deterjandan memnun kalmadım. Ondan çok önyargılı bakıyorum. Hem pahalı, hem verimsiz, hem de hijyen sağlamıyor.

Bu arada Amway SA8 toz da denedim bir ara, böyle rezil bir deterjan görmedim. Saadet zinciri usülü ile satılan deterjanlara da önyargılıyım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 23 Ağustos 2020; 1:13:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • peros ve rinso sıvı deterjanlar var aşırı köpürüyorlar. bu aşırı köpürme yıkama performansına etki eder mi?
    yıkama kurutma makine kullanıyoruz. standart tozlarda nedense kurutulmuş giysiler sert oluyor sıvılarda sorun yok ondan sıvı da devam etmemiz faydamıza gibi?
    market deterjanlarından öneri de alabilirim. genelde tek bir gün giyip sepete atıyoruz. malum virüs belası yüzünden
  • hareketliperde kullanıcısına yanıt
    A101'deki Çiçeğim marka deterjanı önerebilirim. Uzun zamandır kullanıyorum ve genel olarak memnunum. Ayrıca birçok market markasından farklı olarak ABC gibi bilindik bir firmanın üretimi olmasının da artı bir özellik kattığını düşünüyorum. Üstelik bu sıralar 9 Kg'lık olan paketi indirimli olarak 22,50 TL'ye satılıyor ve bir kilogramının 2,5 liraya gelmesiyle şu andaki en ucuz deterjan oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hareketliperde

peros ve rinso sıvı deterjanlar var aşırı köpürüyorlar. bu aşırı köpürme yıkama performansına etki eder mi?
    yıkama kurutma makine kullanıyoruz. standart tozlarda nedense kurutulmuş giysiler sert oluyor sıvılarda sorun yok ondan sıvı da devam etmemiz faydamıza gibi?
    market deterjanlarından öneri de alabilirim. genelde tek bir gün giyip sepete atıyoruz. malum virüs belası yüzünden
    Ülkemizdeki sayılı deterjan mühendislerinden birisiyim. Her ne kadar artık bu sektörde çalışmasam da, yeni markalar hariç, bilindik markaların hepsini zamanında test etmişliğim vardır (profestonel lab ortamında).

Sorunuza gelirsek, köpürme temizleme esnasında mutlaka olması gereken bir etkendir. Hiç köpürmez ise, temizlemeye katkısı düşük olur. Aşırı köpürme ise, temizleme suyunun çamaşıra ulaşmasını engellediği için yine olumsuz etkiler. Bundan dolayı tavsiye edilen, dengeli köpürmedir.

Aslında yıkama mekanizmaları sadece köpürmeden ibaret değildir, 10'a yakın temizleme dinamiği mevcuttur ve köpürme sadece bir tanesi. Günümüz çamaşır makinelerinde, en önemli etken, yıkama suyunun yüzey geriliminin yüzey aktif maddeler tarafından düşürülmesidir, ve elbette mekanik temizlik de önemlidir.

Yıkama performansı için Daha birçok etken var elbette, göz ardı edilmemesi gereken bir diğer konu ise, hammaddelerin ne kaynaklı olduğudur. Çoğunluk üretici, maalesef petrol kaynaklı hammaddeler kullanıyor ve aşırı alerjen etkisi olabiliyor. Tavsiyem bitkisel yağ bazlı üretilen deterjanlar olur, veya direk granül sabun (çamaşırlarınız aşırı kirli olmuyorsa, örneğin benim gibi ofis ortamında çalışıp, hergün yeni kıyafet giyiyorsanız, granül sabun bile yeterli oluyor temizliğe).

• deepkurt kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim değerli bilgiler için.

Granül sabun aslında en güzel olanı ama düşük ısılarda çözülmüyorlar sanırım. bende beyaz eşya sektöründe satış danışmalığı yapıyorum. Servis arkadaşlara granül sabun ile ilgisi sorular sorduğumda çok olumlu bakmıyorlar. düşük ısılarda çözülmediği için zamanda makineye zarar verebiliyorlarmış. Artı olarak giysilere de yapışması cabası. 40 derece de bu alta eklediğim sabunu denedik beyaz beyaz çıktı yapıştı :)
    https://www.a101.com.tr/kozmetik-kisisel-bakim/duru-granul-sabun-500-g/

ekleme: youtube da sabunu eritip sıvı yapan teyzeler var. onları mı denesek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hareketliperde -- 1 Eylül 2020; 10:57:33 >

• Fenman kullanıcısına yanıt
    tavsiye için teşekkürler hocam. akşam dönerken markete uğrayıp bakıyım
  • Ben çamaşırlarımı 30 veya 40 derecede, bazen de soğuk suda yıkıyorum. Granül sabunları bırak, toz sabun bile çözünmüyor maalesef. O yüzden hassas çamaşırlarda sıvı deterjan, bnm için zorunlu oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 1 Eylül 2020; 18:0:10 >
  • hareketliperde kullanıcısına yanıt
    Düşük ısılarda ve kısa programlarda, maalesef hem granül sabun, hem de toz deterjanlar kalıntı bırakabiliyor. Bu durumda sıvı sabun tek tercihdir.

Ben Persil ve Perwoll grubunu kullanıyorum, sıvı ve toz olarak. Sadece beyazlarda Persil toz kullanırım. Renkli ve koyu renklilerde Perwoll sıvı.

Daha önce de yazdığım gibi, çamaşırlarımız zaten hiçbir zaman kirli olmuyor, çocuklar da büyüdü, çıkmayan lekeleri görmeyeli uzun zaman oluyor. :-)

Yıkamadaki amaç, daha çok temiz koksun, çamaşırlar bi havalansın diye oluyor.
    Teşekkürler, uzun zamandır forumda bu kadar teknik bilgi görmemiştim. Deterjan konusunda daha çok bilgi verin hocam, zira eşim ile sürekli sürtüşme içerisindeyiz deterjan konusunda :)
  • Tecrübelerimi kısa kısa yazmak isterim. Detay isteyen olursa, açıklama da yapabilirim.

* İçeriğinde en fazla enzim içeren marka Bingo. Genel yüzey aktif kalitesi düşük olduğu için, aradaki farkı enzimle kapatmaya çalışıyor. Bundan dolayı spesifik lekelerde en iyi sonucu Bingo veriyor. Ben evde her zaman 1 şişe Bingo sıvı bulunduruyorum ve gerekli olursa Kosla yerine kullanıyorum. :-)

* Toz deterjanda en iyisi Persil ve Ariel. Omo yıkama kalitesi de çok iyi ancak içeriğinde çok fazla optik beyazlatıcı barındırıyor ve beyaz çamaşırlar bu yüzden mavi-morumsu bir renge dönüyor. Eskiler bilir, evleri kireç ile badana yaparken içine çivit atardık, aslında çivit mavidir ama optik bir ilüzyon ile daha beyaz görünüyor hissi verirdi. İşte deterjanlardaki optik beyazlatıcılar da bundan dolayı eklenir. Ben sevmiyorum o sahte görüntüyü.

* Sıvı deterjanda en iyileri (sadece renkliler için sıvı deterjan öneriyorum) Persil Jel ve Omo sıvı. Ancak her ikisi de oldukça pahalı. Bunlardan daha ucuz olduğu için Perwoll tercih ediyorum veya gerçekten iyi bir fırsat olursa Rinso sıvı. Hem renkliler hem de koyu renkler için ayrı ayrı alıyorum.

* Eğer kampanyalı olursa (bazen 1+1 gibi kampanyalar oluyor) kapsül deterjan da alıyorum, hem Persil hem Ariel olarak. Dozajlaması çok pratik oluyor. Yıkama performansı renkliler için oldukça iyi.

* Beyazları 60 C nin altında asla yıkamayın. Deterjan içerisindeki ağartıcılar ve beyazlatıcılar 60 C nin üzerinde aktif hale geçiyorlar.

* Renklileri asla 50 C nin üzerinde yıkamayın, deterjan içeriğindeki enzimler 50 C ve üzeri sıcaklıklarda ölmeye başlarlar, görevlerini yapamazlar.

Beyazlar için birçok deterjan, “soğuk suda bile, 30 derecede bile lekesiz temizlik” Reklamı yapıyor. O zaman bu reklamlar tamamen yalan/yanıltıcı olmuyor mu?
    Beyazları ben çok nadir 40 derecenin üstünde yıkıyorum. Bu sıcaklığın üstünde yıkandığında, kısa sürede haşadı çıkıyor çamaşırın. Havlular keçe gibi oluyor, atletler ya çekiyor ya sünüyor, boxerlarımın lastikleri gevşiyor. O yüzden, sanırım bi 10-15 yıldır, bu şekilde yıkıyorum.
    Ağartıcılar, 60 derecenin üstünde aktif oluyorsa, benim için bir anlamı olmuyor o zaman beyazlar için ağartıcısı yüksek toz deterjan kullanmamın. Hatta tüm çamaşırlarımı en ucuz renkli deterjanı ile yıkasam da olur, yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla. Yanlış mıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 2 Eylül 2020; 10:45:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

Beyazlar için birçok deterjan, “soğuk suda bile, 30 derecede bile lekesiz temizlik” Reklamı yapıyor. O zaman bu reklamlar tamamen yalan/yanıltıcı olmuyor mu?
    Beyazları ben çok nadir 40 derecenin üstünde yıkıyorum. Bu sıcaklığın üstünde yıkandığında, kısa sürede haşadı çıkıyor çamaşırın. Havlular keçe gibi oluyor, atletler ya çekiyor ya sünüyor, boxerlarımın lastikleri gevşiyor. O yüzden, sanırım bi 10-15 yıldır, bu şekilde yıkıyorum.
    Ağartıcılar, 60 derecenin üstünde aktif oluyorsa, benim için bir anlamı olmuyor o zaman beyazlar için ağartıcısı yüksek toz deterjan kullanmamın. Hatta tüm çamaşırlarımı en ucuz renkli deterjanı ile yıkasam da olur, yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla. Yanlış mıyım?
    Beyaz çamaşırların en çok maruz kaldığı kir tipi vücud yağı/kiri de denen, bedenimizin ürettiği kirdir. Bu kir 30 C gibi sıcaklıklarda kesinlikle çözünmez, temizlenmesi mümkün olmaz.

Renkli kıyafetlere de bu kir bulaşır ve benim tavsiyem, renkli bile olsa, eğer zorunlu değilse (kumaş cinsinden dolayı zorunlu olanlar hariç) 40 C nin altında çamaşır yıkamayın.

Genelde reklamlarda kelime oyunu yaparlar, 30 C de tamamen çözünen bir toz deterjan görmedim. Süreyi uzun bile tutsanız, mutlaka çözünmeden bir kısmı kalır ve tahliye edilir. Genelde çözünmeyen kısım, suyun sertliğini ayarlayan kimyasallardır. Suyun sertliğini düşürmeden asla tam temizleme yapılamaz (suyunuz çok yumuşak ise olabilir).

Koyu renklileri soğuk suda yıkıyorum. Renk solmasını ancak bu şekilde önleyebiliyorum. 30da bile solabiliyor siyahlar, lacivertler...
    Beyazları 40ta yıkayabilirim sanırım. Gerçi ben 30da da yıkasam beyazları, temizlenmiş oluyor gibi geliyor. Günlük, 1 kere giyilen çamaşırlar çünkü...

Aktarımlarınız için teşekkür ederim.
    Geçen ay 3lt si 15tl den 2 bidon rinso aldık. şu anlık beğendik. tek sıkıntı üstte yazdığım gibi aşırı köpürüyor bazen. dozajı iyice azalttık bizde.

Çekme vs yaptığı için beyazları 40 renklileri 30 da yıkıyoruz devamlı ama yazdıklarınızdan sonra sanırım dereceleri yükselteceğiz

Şimdi asıl merak ettiğim bu Boron hakkında ne düşünüyorsunuz. iddia ettiği gibi temizliyor mu acaba. yakında bebeğimiz olacak ondan dikkatlice inceliyoruz.
    sıvı boron alıp deneyelim dedik fiyatı diğerlerine göre ciddi yüksek
  • Sıvı detarjanlarda kullanım ömrü var mı? Bazen ucuz bulduğum zaman stok yapıyorum?

• quote:

Orijinalden alıntı: Partir

Sıvı detarjanlarda kullanım ömrü var mı? Bazen ucuz bulduğum zaman stok yapıyorum?
    Deterjanların genellikle 1 yıllık süre içerisinde tüketilmesi gerekir. Saklarken nem, güneş ışığı ve yüksek ısı olmamasına dikkat edin.
  • candogan62 C kullanıcısına yanıt
    Hocam selam,

Sizin tavsiyeniz ile 2013 yılında AEG Lavamat çamaşır makinesi almıştık. Ama Beyazlarda bir türlü güzel temizlene ve yıkama yapmıyor cihaz. Sorun neyden kaynaklı olabilir ? Deterjan sıcaklık ayarları felan denedik ama hiç fayda etmedi. Sizin deneyimlerinizi bekliyorum hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Extralarge

Hocam selam,

Sizin tavsiyeniz ile 2013 yılında AEG Lavamat çamaşır makinesi almıştık. Ama Beyazlarda bir türlü güzel temizlene ve yıkama yapmıyor cihaz. Sorun neyden kaynaklı olabilir ? Deterjan sıcaklık ayarları felan denedik ama hiç fayda etmedi. Sizin deneyimlerinizi bekliyorum hocam.
    Merhaba, sizin makineniz 75280 miydi? Aklımda öyle kalmış sanki.
    Beyazların iyi yıkanması ve lekelerinin iyi çıkması için pamuklu (sağ en üstteki program) ile birlikte 60 derece ve leke tuşuna basmanızı öneririm. (3. tuş, sıkma ayarının sağında)

Leke tuşu suyu bir süre 40 derecede tutarak enzimlerin aktif olarak çalışıp lekeleri çıkarmasını sağlıyor.

Ben sorununuzun deterjandan olacağını tahmin ediyorum.

Deterjan olarak Bingo Ultra Beyaz almanızı öneririm. Ben çok memnun kaldım. Ancak başka Bingo çeşiti olmamasına özellikle dikkat edin, diğer Bingo'lar bir o kadar kötü çünkü.

Bingo Ultra Beyaz'da %15-30 arasında ağartıcı var, bu sayede beyazları mükemmel şekilde ağartıyor.

Denemek için Rossmann'dan %15-30 ağartıcısı olan Domol toz da aldım, ancak denemedim. Denediğimde sonuçları paylaşırım. Deneyenler ondan da memnunlar.

Normal toz deterjanlarda ağartıcı %5-15 arasında oluyor ve yetersiz kalabiliyor.

• 
Sayfa: önceki 146147148149150
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.