Şimdi Ara

Hakimlik ve Referans (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
2
Favori
21.232
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: OMYZ

Hakimlik savcılık sınavında 70 puan barajını kaldırdılar. Kaç kişi alınacaksa onun 3 katını mülakata çağırıyorlar puana bakmadan. 3 haziran sınavında mezunların barajı 62.2ye düştü. Referansız arkadaşlarım kazanamadı. Referanssız kazanmak çoook zor. Çok üzücü ama gerçekler bunlar

tamamdır hocam teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Grigori Rasputin kullanıcısına yanıt
    Böyle değil sistem hocam. Yazılı sınav sonucunda başarılı olanlar mülakata çağırılıyor. Mülakat ise tamamen ayrı olarak değerlendirmeye alınıyor. Mülakat dememize de bakmayın tamamen torpiller yarışıyor. Alacakları kişiler önceden belli. Toplam 2 dakika içinde odaya birlikte alınan 7 kişinin mülakatı başlayıp bitti desem başka ne düşünebilirsiniz ki zaten.

• gitmen gereken yer menzil cemaati.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Khiron

gitmen gereken yer menzil cemaati.

neden böyle dediniz? Anlayamadım.

• 000

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ygslys0 -- 27 Haziran 2017; 18:16:6 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Grigori Rasputin

Ben de savcı olmayı düşünüyorum. Sınav %70 mülakat %30 etkiliyormuş adaylık için. Geçme notu 70 yani sınavdan full yaparsan kimsenin götünü yalamadan istediğine ulaşırsın.

Arkadaşım 2 senedir sürekli kazanıyor. Son sınavdan da 98 aldı. Türkiye 2.si oldu. Fetoyle vs bir bağlantısı da yok. Torpilli olmadığı için yine elediler. Yani kısacası yok öyle bir dünya.,

• Grigori Rasputin kullanıcısına yanıt
    İstersen full yap. Hatta fazladan soru yazıp çöz. Mülakat olduğu sürece 'referans'ın yoksa harcadığın vakitle, parayla içine edilen umutlarınla kalırsın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • maalesef doğru. hakim savcılık sınavları özellikle şu dönemde barajın da kalkmasıyla nitelik açısından en verimsiz dönemini yaşıyor. ha eskinden verimli miydi tabiki hayır, soruların dağıtıldığı dönemde girenlerin çoğu şuan hapiste ama bu da yetmez aslında ya neyse. şuan girenlere ise ilerde nasıl bakılır bilemiyorum herneyse konumuz o değil.

biraz okuldan çıkınca özellikle hukuk ve iibfler için bir şeyler söylemek istiyorum. hukuk/siyasal/iibf gibi meslekler için; a grubu kariyer meslekler (müfettişlik, uzmanlık, kontrolörlük, denetmenlik ), sayıştay denetçiliği -ki kendileri hakimlik teminatı altındadırlar ve hakimlerin tüm özlük haklarına da sahiptirler-, adli/idarı yargı hakimliği ve kaymakamlık gibi meslekler varsa bunların hepsine girebilen meslek erbabı hukukçulardır. saydığım 4 mesleğin ilk grubu olan kariyer meslek mensupları alımı diğerlerine nispeten daha az torpilin döndüğü yerdir ama az dediysem asla hiç değildir. diğer 3 meslek için ise gerçekten çok şey gerekiyor ve torpil bile yetmiyor. geçmişinde gerçekten sıkıntı olmaması gerekiyor. ben bu aşamalardan geçtim, çok şükür fazla sürmedi de 4. mülakatımda kazanabildim daha doğrusu almak zorunda kaldılar çünkü sınavı 3 kişi geçmişti, alacakları sayı 2'ydi ve müfettiş oldum. mülakatlarım atandığım kurumun 30 dakika, diğer 3 mülakatın toplamı 15 dakika sürdü. çok mülakata giren arkadaşım oldu, genelde 5 dk sürer ve tek gireriz. mülakatın bir önemi yoktur maalesef, belki maliye bakanlığı sınavları (guy hariç) hakeza merkez bankası gibi kurumlar daha liyakatli adam alıyorlar ki işte kötünün iyisi, bunu da mülakatta tuttukları zamana bakarak konuşuyorum.

bu aralar hakim savcı alımı özellikle de 2 sene kadar devam edecek malum nedenlerden dolayı. sonra ise bu sayı rutinine dönerek yılda 500-1000 seviyesine inecektir ve maalesef referans! daha da önemli olacaktır. sizin yapmanız gereken sınavı kazanmak ve içinizi rahat ettirmek, elinizden geleni yaptığınızı hissetmek. onun dışında gelişen hiçbir şey maalesef sizinle alakalı olmuyor. bu yüzden bunları düşünmeden okulu bitirip mülakata katılmaya hak kazanarak elinizden geleni yapabilirsiniz. sonrası kısfmet. bu arada siyasaldır, iibfdir devlette ne eder diye merak ederseniz gönderin gelsin sorunuz. hakkınızda hayırlısı olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: ygslys0

Hocam alınanlar varsa da çok az. bir tanıdığım bu işlerde önceden referans falan yoktu ailesini tanıdıgı yoktu kendisi buldu referansını kazandı.şuan daha göreve çagrılmadı ama siyasi ,şlerde kullanma falan anlattıgı kadarıyla anlatayım onlar daha çok büyük illerde oluyormuş ist ankara ..onların emrinde kendisi küçük şehirde yapmak istiyor küçük şehirde daha az olacagını söylüyor savcılık istiyo hakimlerin işi daha zormuş karar verme dosyaları okuma.. savcı onay veriyormuş
    diger bir arkadaşım kaymakamlık sınavlarına hazırlanıyor bu yıl türkiye 2. mülakatta elenmis yani 1. bile olsan eger fetö gibi bişi varsa yapacak bişi yok kaymakamlıga siyasallar iktisat hepsi giriyor alınacak kişi sayısının 4 katını mülakata çagırıyorlar kaymakamlık sınavı daha zormuş soruların hepsi açık uçlu (türkçe paragraf sorusu bile) ve rekabet ortamı çok siyasal işletme iktisat... mezunları girdiği için tanıdıgım 72 küsür olup 0.80 ile kaçırdı ama diger arkadaşım 68 ile hakimlik savcılık sınavını kazandı ve dediklerine göre zorluk arasında çok fark varmış ve aynı kişi idari hakime girdi (idari hakime diger bölümler adli hakime hukuklar giriyormuş )idariden 78 alıp sınavı geçemedi digeri 68 alıp geçti bunun gibi ..
    ama kazanan arkadşıma çevre tarafından çok güzel bir ilgi var(gittigi hastanede doktorlara kadar ) yani savcı demesi yeterli oluyor bunun çok iyi hissettirdigini söylüyor maaşları 5 binmiş ilerki zamada 7 bin oluyormuş beni hukuka o arkadşm ikna etti bence kardeşim sende yaz illa hakm savcı avukt degil her işte daha ön planda olursun iş bulman kolaylaşır devlet işlerde hukukcu istiyor dedi olmadı bi hukuk alnında uzlaşırsın özellere basvurursun dedi hocam bana siyasall bigiler falan asla diyolar çok çalışp çok zor oluyolarmış zmanında 9 bindeki arkdşm gitti suan pişman

Hocam, önemli olan referans bulup bulmamak değil, ben referans istemiyorum sadece. Anladım hocam, yani o zaman bağrıma taş basacağım. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

• Benim kuzenim 1-2 hafta önce hakimlik sınavını kazandı.Baya torpil yaptılar.araya kimleri soktular bi bilsen.Hocam eğer tanıdık filan yoksa boşuna heveslenme sen istediğin kadar okul bitir içine ettiğimin sisteminde torpilsiz olmuyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozzy190591

maalesef doğru. hakim savcılık sınavları özellikle şu dönemde barajın da kalkmasıyla nitelik açısından en verimsiz dönemini yaşıyor. ha eskinden verimli miydi tabiki hayır, soruların dağıtıldığı dönemde girenlerin çoğu şuan hapiste ama bu da yetmez aslında ya neyse. şuan girenlere ise ilerde nasıl bakılır bilemiyorum herneyse konumuz o değil.

biraz okuldan çıkınca özellikle hukuk ve iibfler için bir şeyler söylemek istiyorum. hukuk/siyasal/iibf gibi meslekler için; a grubu kariyer meslekler (müfettişlik, uzmanlık, kontrolörlük, denetmenlik ), sayıştay denetçiliği -ki kendileri hakimlik teminatı altındadırlar ve hakimlerin tüm özlük haklarına da sahiptirler-, adli/idarı yargı hakimliği ve kaymakamlık gibi meslekler varsa bunların hepsine girebilen meslek erbabı hukukçulardır. saydığım 4 mesleğin ilk grubu olan kariyer meslek mensupları alımı diğerlerine nispeten daha az torpilin döndüğü yerdir ama az dediysem asla hiç değildir. diğer 3 meslek için ise gerçekten çok şey gerekiyor ve torpil bile yetmiyor. geçmişinde gerçekten sıkıntı olmaması gerekiyor. ben bu aşamalardan geçtim, çok şükür fazla sürmedi de 4. mülakatımda kazanabildim daha doğrusu almak zorunda kaldılar çünkü sınavı 3 kişi geçmişti, alacakları sayı 2'ydi ve müfettiş oldum. mülakatlarım atandığım kurumun 30 dakika, diğer 3 mülakatın toplamı 15 dakika sürdü. çok mülakata giren arkadaşım oldu, genelde 5 dk sürer ve tek gireriz. mülakatın bir önemi yoktur maalesef, belki maliye bakanlığı sınavları (guy hariç) hakeza merkez bankası gibi kurumlar daha liyakatli adam alıyorlar ki işte kötünün iyisi, bunu da mülakatta tuttukları zamana bakarak konuşuyorum.

bu aralar hakim savcı alımı özellikle de 2 sene kadar devam edecek malum nedenlerden dolayı. sonra ise bu sayı rutinine dönerek yılda 500-1000 seviyesine inecektir ve maalesef referans! daha da önemli olacaktır. sizin yapmanız gereken sınavı kazanmak ve içinizi rahat ettirmek, elinizden geleni yaptığınızı hissetmek. onun dışında gelişen hiçbir şey maalesef sizinle alakalı olmuyor. bu yüzden bunları düşünmeden okulu bitirip mülakata katılmaya hak kazanarak elinizden geleni yapabilirsiniz. sonrası kısfmet. bu arada siyasaldır, iibfdir devlette ne eder diye merak ederseniz gönderin gelsin sorunuz. hakkınızda hayırlısı olsun.

Geçmişimde bir şey olmaması gerek derken? Mülakata ömrümü, gençliğimin en güzel yıllarını verip hazırlanacağım ama karşılığında hakim olamayacağım, bu dedikleriniz bunu gösteriyor. Elimden geleni yaptığım için içim rahat olmaz ki bu durumda. Güzel dualarınız ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim, inşaAllah sizin için de hayırlısı olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: KaanCapan3

Benim kuzenim 1-2 hafta önce hakimlik sınavını kazandı.Baya torpil yaptılar.araya kimleri soktular bi bilsen.Hocam eğer tanıdık filan yoksa boşuna heveslenme sen istediğin kadar okul bitir içine ettiğimin sisteminde torpilsiz olmuyor

Yandım yani. Neyse hocam,teşekkür ederim vakit ayırdığınız için. Tercih arefesi ii oldu, bir de bunu sizden duymak.

• quote:

Ya da hakim olduğumda vicdanımın rahat olmayacağı bi karar vermem için beni zorlarlar mı?

Birlesmis Milletler dokunulmazligina sahip yargici hapse atiyorlar hocam sen ne diyorsun?

http://www.bbc.com/news/world-europe-40285658
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zuko

quote:

Ya da hakim olduğumda vicdanımın rahat olmayacağı bi karar vermem için beni zorlarlar mı?

Birlesmis Milletler dokunulmazligina sahip yargici hapse atiyorlar hocam sen ne diyorsun?

http://www.bbc.com/news/world-europe-40285658

Bakalım hocam ya. Şimdi linkini verdiğiniz haber sitesini İngilizce die anlamadım ama. Neticede yandık gibi.

• Kesinlikle vazgeçme ve devam et.

Su an iş torpille yürüyor ama sen 4yil sonra mezun olacaksın ve 4 yılın ne getirip ne götüreceği belli olmaz.

Ama en önemlisi senin gibi hak hukuk ve kul hakkı bilen insanların hakim savcı olması gerekir.senin gibiler vazgecerse bu ülke çöker, ortalık it, çakala kalır.

KESİNLİKLE VAZGEÇME.

• quote:

Orijinalden alıntı: harabesin

Kesinlikle vazgeçme ve devam et.

Su an iş torpille yürüyor ama sen 4yil sonra mezun olacaksın ve 4 yılın ne getirip ne götüreceği belli olmaz.

Ama en önemlisi senin gibi hak hukuk ve kul hakkı bilen insanların hakim savcı olması gerekir.senin gibiler vazgecerse bu ülke çöker, ortalık it, çakala kalır.

KESİNLİKLE VAZGEÇME.

Teşekkür ederim, bu sözleriniz beni yüreklendirdi. :)

• Bunu buraya yazman biraz abes olmuş.Hakim olmayan veya hukuk okumayan insanlar bunların gerçek yüzünü bilemezler.''Torpil var yavvv'' diye laf kalabalığı yaparlar anca.Kimsenin lafına bakmadan işin içine gir ve kendin öğren.Torpil var olabilir ama şöyle birşey de var.Şimdi ülkede herkes torpil var diyerek beynine kazımış bu olayı.Bu sefer elenen herkes ben torpilim yok diye elendim diyor.İnternette bir video var.Adam torpilim yoktu elediler diyor ama konuşmaktan aciz biri.İki lafı bir araya getiremiyor.Mülakat bunun için var zaten.Kişilik özelliklerini,konuşma yeteğini ölçmek için.Ayrıca torpil var diyerek mesleğe gireceksen hiç okuma zaten.Her olayda torpil var .(ne yazık ki!)Millet dükkanına bile adam alırken akrabasının bilmem nesini alıyor. Yapıcak birşey yok.Mülakat vakti ülkede ne olacağını da bilemezsin.Örneğin geçen yıl hakimlerin neredeyse hepsi açığa alındı ve mülakata girenlerden de rekor derecede alım oldu.Neredeyse mülakata giren herkesi mesleğe aldılar.Senin zamanında da olabilir belki? Ya da başka bir parti başa geçer? Herşey olabilir...Mülakat kısmına tekrar değinirsem eğer, sadece seni değil aileni de araştırıyorlar.Ailende suça karışan falan varsa yine zor seçilmen.(torpil yoksa ) Partilerle ilişiğine falan bakılıyor, sosyal medya hesapların inceleniyor.Bunların hepsi kusursuz ise torpil olmasa bile elenmen zor. Sınav sonucunu da yüksek tutarsan imkansız falan da değil. Kısacası torpili olan 1 çalışacak ve kazanacak sen belki de 10 çalışacaksın, kendine dikkat edeceksin, öyle kazanacaksın.Zor olan kısım bu.Yaparım dersen, senin gibilere ihtiyaç var.Düşünme bile.

• quote:

Orijinalden alıntı: Okeanos_1

Bunu buraya yazman biraz abes olmuş.Hakim olmayan veya hukuk okumayan insanlar bunların gerçek yüzünü bilemezler.''Torpil var yavvv'' diye laf kalabalığı yaparlar anca.Kimsenin lafına bakmadan işin içine gir ve kendin öğren.Torpil var olabilir ama şöyle birşey de var.Şimdi ülkede herkes torpil var diyerek beynine kazımış bu olayı.Bu sefer elenen herkes ben torpilim yok diye elendim diyor.İnternette bir video var.Adam torpilim yoktu elediler diyor ama konuşmaktan aciz biri.İki lafı bir araya getiremiyor.Mülakat bunun için var zaten.Kişilik özelliklerini,konuşma yeteğini ölçmek için.Ayrıca torpil var diyerek mesleğe gireceksen hiç okuma zaten.Her olayda torpil var .(ne yazık ki!)Millet dükkanına bile adam alırken akrabasının bilmem nesini alıyor. Yapıcak birşey yok.Mülakat vakti ülkede ne olacağını da bilemezsin.Örneğin geçen yıl hakimlerin neredeyse hepsi açığa alındı ve mülakata girenlerden de rekor derecede alım oldu.Neredeyse mülakata giren herkesi mesleğe aldılar.Senin zamanında da olabilir belki? Ya da başka bir parti başa geçer? Herşey olabilir...Mülakat kısmına tekrar değinirsem eğer, sadece seni değil aileni de araştırıyorlar.Ailende suça karışan falan varsa yine zor seçilmen.(torpil yoksa ) Partilerle ilişiğine falan bakılıyor, sosyal medya hesapların inceleniyor.Bunların hepsi kusursuz ise torpil olmasa bile elenmen zor. Sınav sonucunu da yüksek tutarsan imkansız falan da değil. Kısacası torpili olan 1 çalışacak ve kazanacak sen belki de 10 çalışacaksın, kendine dikkat edeceksin, öyle kazanacaksın.Zor olan kısım bu.Yaparım dersen, senin gibilere ihtiyaç var.Düşünme bile.

Teşekkür ederim, vakit ayırdığınız için. Anladım şimdi. Demek ki hala bi şansım var, iyi geldi bu mesajınız, sağolun.

• Abime mülakatta pinpon topunun ağırlığını sormuşlar gerisini sen düşün.

• quote:

Orijinalden alıntı: Okeanos_1

Bunu buraya yazman biraz abes olmuş.Hakim olmayan veya hukuk okumayan insanlar bunların gerçek yüzünü bilemezler.''Torpil var yavvv'' diye laf kalabalığı yaparlar anca.Kimsenin lafına bakmadan işin içine gir ve kendin öğren.Torpil var olabilir ama şöyle birşey de var.Şimdi ülkede herkes torpil var diyerek beynine kazımış bu olayı.Bu sefer elenen herkes ben torpilim yok diye elendim diyor.İnternette bir video var.Adam torpilim yoktu elediler diyor ama konuşmaktan aciz biri.İki lafı bir araya getiremiyor.Mülakat bunun için var zaten.Kişilik özelliklerini,konuşma yeteğini ölçmek için.Ayrıca torpil var diyerek mesleğe gireceksen hiç okuma zaten.Her olayda torpil var .(ne yazık ki!)Millet dükkanına bile adam alırken akrabasının bilmem nesini alıyor. Yapıcak birşey yok.Mülakat vakti ülkede ne olacağını da bilemezsin.Örneğin geçen yıl hakimlerin neredeyse hepsi açığa alındı ve mülakata girenlerden de rekor derecede alım oldu.Neredeyse mülakata giren herkesi mesleğe aldılar.Senin zamanında da olabilir belki? Ya da başka bir parti başa geçer? Herşey olabilir...Mülakat kısmına tekrar değinirsem eğer, sadece seni değil aileni de araştırıyorlar.Ailende suça karışan falan varsa yine zor seçilmen.(torpil yoksa ) Partilerle ilişiğine falan bakılıyor, sosyal medya hesapların inceleniyor.Bunların hepsi kusursuz ise torpil olmasa bile elenmen zor. Sınav sonucunu da yüksek tutarsan imkansız falan da değil. Kısacası torpili olan 1 çalışacak ve kazanacak sen belki de 10 çalışacaksın, kendine dikkat edeceksin, öyle kazanacaksın.Zor olan kısım bu.Yaparım dersen, senin gibilere ihtiyaç var.Düşünme bile.

Hukuk sistemine belli ki oldukça uzaksın. Mülakatta ne olduğunu, ne sorulduğunu kaç saniye söz hakkı tanındığını bilmiyorsun. Örneğin son mülakatta 7 kişiyi aynı anda içeri alıp tek soru sorup toplam iki dakika içinde 7 kişiden tek cümlelik cevap alıp mülakatı bitirdiler. Konuşmaya belki 15-20 saniye bile bulamıyorsun. Sen konuşma yeteneği, kişilik özellikleri diyorsun. Zaten 7. sıradaki insana da söyleyecek bir şey kalmıyor. Kendinden önce altı kişi aynı konuyu açıkladığı için kuracak cümle bulamıyor son sıradakiler. Düşün mülakatta nasıl "adaletli bir seçim" olduğunu. 15 saniyede benim kişisel özelliklerimi anlayabilecek adam varsa hiç oralarda harcamasın kendini.

Kendince torpili aklamaya çalışmışsın. Neymiş. "Her yerde torpil varmış. Millet dükkanına bile akrabasını alıyormuş." İnsanlar dükkanlarına akrabasını, tanıdığını alabilir tabi ki. Bunda kimse hak iddia edemez. Adamın kendi dükkanı. İsterse kimseyi almaz kendi çalışır isterse oğlunu çalıştırır. Sen basit bir dükkan ile ülkeyi bir tutuyorsan vay haline. Ülke bunların ülkesi mi ki kendi adamlarını yerleştirecekler istedikleri yere?

Evet doğru. Şu an rekor derecede hakim alımı oluyor. Ama ne kadarı "referans"sız hakim oluyor sizce? Benim tanıdıklarım içinde "referanssız" mülakatı geçen bir kişi bile yok. İnsanlar açık açık söylüyor referansı olduğunu. Hiç utanma sıkılma kalmamış. Zaten "kendilerinden olan hukuk mezunları"na teklif gidiyor. Sınava gir gerisine karışma deniliyor. Sen sınava çalışıp, sınavdan 90-95 alıp elenirken onlar sınavdan 65 alıp hakim oluyor.

"Kısacası torpili olan 1 çalışacak ve kazanacak sen belki de 10 çalışacaksın, kendine dikkat edeceksin, öyle kazanacaksın."
    Büyük ihtimal 10 da çalışsan 100 de çalışsan kazanamayacaksın.

Tabi bir konuda size hak veriyorum. Yarının ne getireceğini kimse bilemez. Belki iktidar değişir, belki "referans sistemi" kalkar, belki mülakat kalkar vs vs ama şu anki konjonktürde gerçekler bunlar.

Amacım tartışma yaratmak veya heves baltalamak kesinlikle değil. Elbette bu ülkenin vatanını milletini seven insanlara ihtiyacı var ama insanları bölüm seçerken doğru yönlendirmek lazım.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.