Şimdi Ara

Hakimlik ve Referans

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
44
Cevap
2
Favori
21.278
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Hakim olmak hedefim, ve her kime bu hedefimi söylediysem, hepsi torpilsiz olmayacağını söyledi ama ben torpilin hayatıma girmesini istemiorum ama hakimliği de belli sebeplerden dolayı olmak zorundayım( bu sebepler para felan değil) ama torpil olayı da canımı sıkıyor, düpedüz haksızlık. Arkadaşlar, insanların bu dedikleri doğru mu? Yani torpilsiz hiçbir şekilde olamaz mıyım hakim? Ya da hakim olduğumda vicdanımın rahat olmayacağı bi karar vermem için beni zorlarlar mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Okeanos_1 kullanıcısına yanıt
    Okeanos_1 demiş ki;
    Mesajı Yerinde Gör
    quote:

Orijinalden alıntı: Okeanos_1

Bunu buraya yazman biraz abes olmuş.Hakim olmayan veya hukuk okumayan insanlar bunların gerçek yüzünü bilemezler.''Torpil var yavvv'' diye laf kalabalığı yaparlar anca.Kimsenin lafına bakmadan işin içine gir ve kendin öğren.Torpil var olabilir ama şöyle birşey de var.Şimdi ülkede herkes torpil var diyerek beynine kazımış bu olayı.Bu sefer elenen herkes ben torpilim yok diye elendim diyor.İnternette bir video var.Adam torpilim yoktu elediler diyor ama konuşmaktan aciz biri.İki lafı bir araya getiremiyor.Mülakat bunun için var zaten.Kişilik özelliklerini,konuşma yeteğini ölçmek için.Ayrıca torpil var diyerek mesleğe gireceksen hiç okuma zaten.Her olayda torpil var .(ne yazık ki!)Millet dükkanına bile adam alırken akrabasının bilmem nesini alıyor. Yapıcak birşey yok.Mülakat vakti ülkede ne olacağını da bilemezsin.Örneğin geçen yıl hakimlerin neredeyse hepsi açığa alındı ve mülakata girenlerden de rekor derecede alım oldu.Neredeyse mülakata giren herkesi mesleğe aldılar.Senin zamanında da olabilir belki? Ya da başka bir parti başa geçer? Herşey olabilir...Mülakat kısmına tekrar değinirsem eğer, sadece seni değil aileni de araştırıyorlar.Ailende suça karışan falan varsa yine zor seçilmen.(torpil yoksa ) Partilerle ilişiğine falan bakılıyor, sosyal medya hesapların inceleniyor.Bunların hepsi kusursuz ise torpil olmasa bile elenmen zor. Sınav sonucunu da yüksek tutarsan imkansız falan da değil. Kısacası torpili olan 1 çalışacak ve kazanacak sen belki de 10 çalışacaksın, kendine dikkat edeceksin, öyle kazanacaksın.Zor olan kısım bu.Yaparım dersen, senin gibilere ihtiyaç var.Düşünme bile.

Hukuk sistemine belli ki oldukça uzaksın. Mülakatta ne olduğunu, ne sorulduğunu kaç saniye söz hakkı tanındığını bilmiyorsun. Örneğin son mülakatta 7 kişiyi aynı anda içeri alıp tek soru sorup toplam iki dakika içinde 7 kişiden tek cümlelik cevap alıp mülakatı bitirdiler. Konuşmaya belki 15-20 saniye bile bulamıyorsun. Sen konuşma yeteneği, kişilik özellikleri diyorsun. Zaten 7. sıradaki insana da söyleyecek bir şey kalmıyor. Kendinden önce altı kişi aynı konuyu açıkladığı için kuracak cümle bulamıyor son sıradakiler. Düşün mülakatta nasıl "adaletli bir seçim" olduğunu. 15 saniyede benim kişisel özelliklerimi anlayabilecek adam varsa hiç oralarda harcamasın kendini.

Kendince torpili aklamaya çalışmışsın. Neymiş. "Her yerde torpil varmış. Millet dükkanına bile akrabasını alıyormuş." İnsanlar dükkanlarına akrabasını, tanıdığını alabilir tabi ki. Bunda kimse hak iddia edemez. Adamın kendi dükkanı. İsterse kimseyi almaz kendi çalışır isterse oğlunu çalıştırır. Sen basit bir dükkan ile ülkeyi bir tutuyorsan vay haline. Ülke bunların ülkesi mi ki kendi adamlarını yerleştirecekler istedikleri yere?

Evet doğru. Şu an rekor derecede hakim alımı oluyor. Ama ne kadarı "referans"sız hakim oluyor sizce? Benim tanıdıklarım içinde "referanssız" mülakatı geçen bir kişi bile yok. İnsanlar açık açık söylüyor referansı olduğunu. Hiç utanma sıkılma kalmamış. Zaten "kendilerinden olan hukuk mezunları"na teklif gidiyor. Sınava gir gerisine karışma deniliyor. Sen sınava çalışıp, sınavdan 90-95 alıp elenirken onlar sınavdan 65 alıp hakim oluyor.

"Kısacası torpili olan 1 çalışacak ve kazanacak sen belki de 10 çalışacaksın, kendine dikkat edeceksin, öyle kazanacaksın."
    Büyük ihtimal 10 da çalışsan 100 de çalışsan kazanamayacaksın.

Tabi bir konuda size hak veriyorum. Yarının ne getireceğini kimse bilemez. Belki iktidar değişir, belki "referans sistemi" kalkar, belki mülakat kalkar vs vs ama şu anki konjonktürde gerçekler bunlar.

Amacım tartışma yaratmak veya heves baltalamak kesinlikle değil. Elbette bu ülkenin vatanını milletini seven insanlara ihtiyacı var ama insanları bölüm seçerken doğru yönlendirmek lazım.
    Kesinlikle vazgeçme ve devam et.

Su an iş torpille yürüyor ama sen 4yil sonra mezun olacaksın ve 4 yılın ne getirip ne götüreceği belli olmaz.

Ama en önemlisi senin gibi hak hukuk ve kul hakkı bilen insanların hakim savcı olması gerekir.senin gibiler vazgecerse bu ülke çöker, ortalık it, çakala kalır.

KESİNLİKLE VAZGEÇME.
  • hocam torpil elbet şart. diyelim ki bir şekilde torpilsiz hakim olmayı başardın. son yazdığın şey başına gelecek. bir siyasinin istemediği kararı al, en iyi ihtimalle sürüyorlar. hapse atılanlar da var onlara hiç girmiyorum.

bu çürümüş hukuk sisteminin parçası olmak isteyenlere kolay gelsin. çok zor iş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Thierry Fidjeu-Tazemeta

hocam torpil elbet şart. diyelim ki bir şekilde torpilsiz hakim olmayı başardın. son yazdığın şey başına gelecek. bir siyasinin istemediği kararı al, en iyi ihtimalle sürüyorlar. hapse atılanlar da var onlara hiç girmiyorum.

Dostum açık açık yazmak istemiyorum ama, Allah sadece "Kul hakkı ile karşıma gelmeyin" diyor ve torpil bi sürü kişinin kul hakkına girmek demek olmuyor mu? Nasıl bu yükün altına girerim? Torpilsiz olmama yolu yok mu? Yani hadi dielim, torpilsiz oldu. Dediğiniz gibi, arkamda biri olmadığı için bana aldığım kararlarda zorlamalar yaparlar mı? Yani bu son dediğim şey, arkamda birisi olmadığı için mi başıma gelir, yoksa sadece istenmeyen bi karar aldığımda mı? Yoksa Arkamda birisi olsa da olmasa da, ben istenmeyen bi karar aldığımda gene aynı muameleye tabi tutuluyor muyum? Off...

• "Bozuk düzende sağlam çark olmaz."

• quote:

Orijinalden alıntı: rosKing

"Bozuk düzende sağlam çark olmaz."

:( off öyle mi ya. Hem sağlam olup, hem de iyi bi yerlere gelinemez mi?

• Ben de savcı olmayı düşünüyorum. Sınav %70 mülakat %30 etkiliyormuş adaylık için. Geçme notu 70 yani sınavdan full yaparsan kimsenin götünü yalamadan istediğine ulaşırsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Grigori Rasputin

Ben de savcı olmayı düşünüyorum. Sınav %70 mülakat %30 etkiliyormuş adaylık için. Geçme notu 70 yani sınavdan full yaparsan kimsenin götünü yalamadan istediğine ulaşırsın.

Hahaha popo yalamak. :D orda kahkaha attım, bi de iğrençç. yani sınavdan full çekemezsem, ama mesela en fazla 4 yanlış yaparsam? Yani illaki full çekmek lazım değil, yüksek bi puan gerek değil mi? Bi de mesela bazı olaylat duyuyorun, Kpss'de 6 sene çalışan birisi, 95 yapmasına rağmen başkası önüne geçmiş ve gene istediği olmamış, neredeyse fullemesine rağmen. Bizim hakimlik sınavında öyle olma ihtimali nedir? Yani mesela düşük yapan birini referanstan dolayı yüksek yapanın önüne geçirirler mi, Kpss'de o kişinin başına gelen gibi?

• quote:

Orijinalden alıntı: Zordurumsinyali

quote:

hocam torpil elbet şart. diyelim ki bir şekilde torpilsiz hakim olmayı başardın. son yazdığın şey başına gelecek. bir siyasinin istemediği kararı al, en iyi ihtimalle sürüyorlar. hapse atılanlar da var onlara hiç girmiyorum.

Dostum açık açık yazmak istemiyorum ama, Allah sadece "Kul hakkı ile karşıma gelmeyin" diyor ve torpil bi sürü kişinin kul hakkına girmek demek olmuyor mu? Nasıl bu yükün altına girerim? Torpilsiz olmama yolu yok mu? Yani hadi dielim, torpilsiz oldu. Dediğiniz gibi, arkamda biri olmadığı için bana aldığım kararlarda zorlamalar yaparlar mı? Yani bu son dediğim şey, arkamda birisi olmadığı için mi başıma gelir, yoksa sadece istenmeyen bi karar aldığımda mı? Yoksa Arkamda birisi olsa da olmasa da, ben istenmeyen bi karar aldığımda gene aynı muameleye tabi tutuluyor muyum? Off...

hocam geçen aylarda bir avukat öz geçmişini ve sınav sonucunu ilçe başkanına ve belediye başkanına imzalatıp yanlış vekile fakslamıştı. torpil belgesini fakslamayı bile beceremeyen insanlar tanıdıklarıyla bir yerlere geliyor.

işin o kadar içinde değilim. gündemi takip ettiğim kadarıyla yazdım. siyasi bir davaya denk gelip, istenilen kararı vermezsen mesleğini bitiriyorlar.

• Biraz üzücü olabilir ama Turkiyenin bir gerçeği var hakimlik istiyorsan torpil şart her şeyin tam olur ama mülakattan elenirsin hadi diyelim şans eseri oldun. Bazı kişileri rahatsız edici bir karar aldığında arkadaşında dediği gibi en iyi ihtimalin sürgün. Siyasi bir desteğin olmadan imkansız hocam.
  • Zordurumsinyali kullanıcısına yanıt
    Geçirirler tabi ki.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Zordurumsinyali

quote:

hocam geçen aylarda bir avukat öz geçmişini ve sınav sonucunu ilçe başkanına ve belediye başkanına imzalatıp yanlış vekile fakslamıştı. torpil belgesini fakslamayı bile beceremeyen insanlar tanıdıklarıyla bir yerlere geliyor.

işin o kadar içinde değilim. gündemi takip ettiğim kadarıyla yazdım. siyasi bir davaya denk gelip, istenilen kararı vermezsen mesleğini bitiriyorlar.

Hocam tam da tercih arefesi Hukuk yazma isteğimi noktalamak üzereyim, hem sizin, hem de çevremdekilerin bu şüphelendiğim söylemleri üzerine ama başka bir şey de istemediğimin ve başka mesleklerin de (tıp hariç) aynı şekilde olduğunun farkındayım. Teşekkür ederim vakit ayırdığınız için. Sanırım artık kendimi sonsuza kadar eve kapatıp, sadece yemeğimi, suyumu ve lavabo ihtiyacımı gidereceğim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Grigori Rasputin

Geçirirler tabi ki.

• quote:

Orijinalden alıntı: PSİKOLOGBEY

Biraz üzücü olabilir ama Turkiyenin bir gerçeği var hakimlik istiyorsan torpil şart her şeyin tam olur ama mülakattan elenirsin hadi diyelim şans eseri oldun. Bazı kişileri rahatsız edici bir karar aldığında arkadaşında dediği gibi en iyi ihtimalin sürgün. Siyasi bir desteğin olmadan imkansız hocam.

Napcaz o zaman hocam? Savcılık in de mi aynısı geçerli?

Evet maalesef
  • quote:

Evet maalesef

Kaymakamlık veya müfettişlik için ne düşünüyorsunuz peki hocam?

• Hukuk oku yüksek lisansını iktisat, uluslarası ilişkiler üzerine yaparsın. Baktın hakimlik olmadı bunun üzerinden yürürsün

• quote:

Orijinalden alıntı: DpBy

Hukuk oku yüksek lisansını iktisat, uluslarası ilişkiler üzerine yaparsın. Baktın hakimlik olmadı bunun üzerinden yürürsün

Hmm, hiç aklıma gelmemişti. Yüksek lisansı iktisat, uluslararası ilişkiler üzerine yapınca sonrasında ne oluyor ki?

• Hakimlik savcılık sınavında 70 puan barajını kaldırdılar. Kaç kişi alınacaksa onun 3 katını mülakata çağırıyorlar puana bakmadan. 3 haziran sınavında mezunların barajı 62.2ye düştü. Referansız arkadaşlarım kazanamadı. Referanssız kazanmak çoook zor. Çok üzücü ama gerçekler bunlar

Aynısı hocam ankara siyasal mezunu tanıdğım var olaylar bunlardan ibaret
  • quote:

Aynısı hocam ankara siyasal mezunu tanıdğım var olaylar bunlardan ibaret

teşekkür ederim vakit ayırdığınız için.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.