Şimdi Ara

Güzel bi matık sorusu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
1.732
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaos25 -- 22 Kasım 2010; 22:46:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaos25

konuyu açan nerde ??

• Sorunun cevabı çok gizli olduğu için cia kaçırmış.
  • evet aynen ilk atmayonda tutturduğunu varsaydım

quote:

Orijinalden alıntı: Evil Dead

quote:

Orijinalden alıntı: speedy_

en az 1 en çok 64 soruda daireyi bulur.

Bence en çok soru sayısı sonsuz olur.

Ama o en az 1 olan soruyu çok merak ettim, hangi soruyla bulur ki cevabı?

Şöyle bir şey sorsa;

- Soru 1 : 55. daire mi?

- Evet

• Daha önce dh de paylaşılan bir soru vardı.Çalıştığım yerde olay olmuştu bu soru

"Dün yarın olsaydı bugün perşembe olurdu diyen biri bunu hangi gün söylemiştir."
  • tek soruda. daire numarasını ver der.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mac2cryme

tek soruda. daire numarasını ver der.

Süpersin bu bizim aklımıza gelmemişti
    Soruyu tekrar oku bence
  • 2^6=64 yani 6 soruda her soruda yarılanıyor 6 soruda kesin buluyor :D :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: kuantum21

2^6=64 yani 6 soruda her soruda yarılanıyor 6 soruda kesin buluyor :D :D

şimdiye 1 e inmesi gerekiyordu hala altı mı
  • En az kaç soruda bulabilir denmiş soruda, yani en az kaç soruda bulmayı garantiler gibi bir şey denmemiş o yüzden 1 soruda bulur. Mesela bu daire mi der kapıcı, yönetici de evet der olay kapanır.
  • Yine mi
  • Bu bir logaritma sorusudur. 2^x = 64. Buradan x'i bulduktan sonra 1 eklenirse sonuca ulaşılır. Çünkü her soruda cevap olarak evet-hayır alınacağı için, en fazla hedefi yarıya indirebilirsiniz. Yani her soruyla beraber, ikiye bölmüş oluyorsunuz. en sonunda da 2 tane kaldığı zaman tek bir soru daha sorarak sonuca ulaşılır. Yani 2^x=64 denklemindeki x'e 1 eklenerek sonuca ulaşılır.

Ör : Hedef daire 43 olsun. Fakat bunu mazlum bilmiyor.
    1. soru : 32 den küçük mü? Cevap : Hayır
    2. soru : 48 den küçük mü? Cevap : Evet
    3. soru : 40 tan küçük mü? Cevap : Hayır
    4. soru : 44 ten küçük mü? Cevap : Evet
    5. soru : 42 den küçük mü? Cevap : Hayır (dikkat! cevap 42 de olabileceği için kesinleşmiş değil)
    Geriye iki daire kaldı bu da tek soru ile geçilir....

Cevap : 6 soruda doğru daire öğrenilir!

• quote:

Daha önce dh de paylaşılan bir soru vardı.Çalıştığım yerde olay olmuştu bu soru

"Dün yarın olsaydı bugün perşembe olurdu diyen biri bunu hangi gün söylemiştir."

x-1 x+1 olsaydı diyor yani x e 2 ekleyeceğiz. Cevap Cumartesi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Aster

quote:

Cumartesi günü diyorsa;

Dun yarın olsaydı, yani bir önceki gün cuma olmasına rağmen yarın olsaydı; yani pazar olsaydı bir sonraki gün perşembe değil pazartesi olurdu
    değilmi??

• 2 şekilde anlaşılabilir.

"Dün" değişkense; Salı günü söylemiş.
    yarın-dün=2
    perşembe-2=salı

"Yarın" değişkense; Cumartesi günü söylemiş.
    dün-yarın= -2
    perşembe-(-2)=cumartesi
  • quote:

quote:

quote:

Cumartesi günü diyorsa;

Dun yarın olsaydı, yani bir önceki gün cuma olmasına rağmen yarın olsaydı; yani pazar olsaydı bir sonraki gün perşembe değil pazartesi olurdu
    değilmi??

Yukarıdaki arkadaş ayrıntılı anlatmış, ben kasmadım o kadar.

• Soru 1. Daire numarası asalmı evetse 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31, 37, 41, 43, 47, 53, 59, 61
    Soru 2. Daire numarası 25 den büyükmü, burada evet hayır fark etmiyor, evetse 29, 31, 37, 41, 43, 47, 53, 59, 61 nolu dairelerden birisi
    Soru 3. Daire numarası 43 den büyükmü buradada evet hayır fark etmiyor, evetse 47, 53, 59, 61 nolu dairelerden birisi. Bundan sonra
    soru 4 ve 5 evet hayır farketmeden daire numarası bulunur

Soru 1. Daire numarası asalmı hayır. 1, 4, 6, 8, 9, 10, 12,14, 15, 16, 18, 20, 21, 22, 24,25......... toplamda 46 daire kalır
    Soru 2. Daire numarası 32 den büyükmü hayır ise. 1, 4, 6, 8, 9, 10, 12,14, 15, 16, 18, 20, 21, 22, 24,25,26,27,28,30,32.
    Soru 3. Daire numarası 18 den büyükmü hayır ise 1, 4, 6, 8, 9, 10, 12,14, 15, 16, 18
    Soru 4. Daire numarası 10 dan büyükmü hayır ise 1, 4, 6, 8, 9, 10
    Soru 5. Daire numarası 7 den büyükmü hayır ise 1, 4, 6
    Soru 6. Daire numarası 4 den büyükmü hayır ise sonuç 1 dir.

NOT yanlış hatalı olmuş olabilir. ben bu mantıkla evet 5 soru hayır 6 soruda buldum..

• quote:

quote:

quote:

quote:

Cumartesi günü diyorsa;

değilmi??

Bende diyorumki cumartesi bu cümleyi söyleyen biri perşembeyi bulamaz, kasmışın kendini fakat yanlış cevap yanlış.
    Birde salı günü demeyi dene..

• Bunları benim seçmediğim herhangi bir daireye mi götüreceğim?

ayrıca kaç soruda daireyi bulabilir diye sorulmuş hiç soru sormadan tek tek daireleri dolaşarak yumurta isteyeni bulabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi timeless -- 14 Şubat 2011; 6:25:56 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Cumartesi günü diyorsa;

değilmi??

Bende diyorumki cumartesi bu cümleyi söyleyen biri perşembeyi bulamaz, kasmışın kendini fakat yanlış cevap yanlış.
    Birde salı günü demeyi dene..

Sorunun okunuş tarzına göre 2 farklı cevabı var biri salı diğeri de cumartesi. Ama en kolay yolla bulunan cumartesi. Nasıl cumartesi bu cümleyi söyleyen biri perşembeyi bulamıyor ?

Cumartesi günü bu sözü söyledi diyelim. Dün yani Cuma günü. Cuma günü yarın olsaydı bugün hangi gün olurdu sence ? Hoş banlısın gerçi.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.