Şimdi Ara

Güreş ve Judoyu karşılaştırıyoruz >>>

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
4.844
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba herkese, son zamanlarda güreş ve judonun forumda sivrildiğini farkettim. Bunun üzerine belki artıları ve eksileriyle tartışa biliriz diye düşündüm. Siz olsanız hangisini seçerdiniz, neden ? Bir yandan listeye sambo ve eğer submission durumuna çok takılırsak s.wrestling de ekleyebiliriz.

• Güreş favorimdir.Neden mi?Çünkü hareketler kullanışlıdır.Teknik sayısı judoya göre azdır.Yani az teknik çok tekrar her zaman daha iyidir.Güreş en çok kondisyon gerektiren spordur.Sağlam bir güreşcinin kondisyonu akıl almaz derecede fazladır.
    Bana göre judonun eksileri judogi denilen kıyafetin çok kalın olması ve bir yaka diğer yakanın üstüne geldiğinde adamın tutacağı yer oluşmasıdır.Yani sokakta düşünürseniz adam ince düz bir tişörtle girdi kavgaya.Kolay kolay kavrayamazsınız tişörtü.Hadi tişörtü kavradınız diyelim tişörtü çektiğinde tişörtün kopma ihtimalide çok fazla.Bu yüzden judonun çoğu tekniğini sokakta kullanamazsınız.Ha kullanılabilir teknik yokmu onlarda var.Judonun bana göre güreşe tek avantajı yer dövüşünde daha iyi olmasıdır.
  • Ben olsam güreşle başlardım, güreş çok kral bir daldır.
    Ama judo da çok etkili bir grappling dalıdır.
    Wingtsunn bilmediği konularda konuşmuş, dikkate almanıza gerek yok.
    Judocu çırıpçıklak adamı da her türlü zıbartır ve judo yapan adamlarda da güreşçilere yakın güç olur.
    Güreşçi kadar olmasa da çok güçlenir judo yapan vücut.
    Yaptım, oradan biliyorum.
    Hocam uluslararası şampiyonlukalrı olan birisidir, bir sürü talebesi de Türkiye ve urtdışında şampiyon olmaktalar.
    Ben bunlarla antrenman yaptım. 44 kilo kızın bile gücü sizi şaşırtır.
    Yapabilen güreş yapsın.
    Yapamayan da judo yapsın veya BJJ yapsın veya SAMBO.

Bu dallar kraldır, kral!
  • 100 güreşçi ile 100 judocu musabaka yaparsa ortalama 35 judocu 65 güreşçi galip gelir.Bu açıklama yeter sanırım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: wingtsunn

100 güreşçi ile 100 judocu musabaka yaparsa ortalama 35 judocu 65 güreşçi galip gelir.Bu açıklama yeter sanırım.

iyi de bu açıklamaya ihtiyaç yok ki!
    Açıkladığın bir şey yok zaten.
    Bence de güreş judodan öncelikli olmalıdır.

Ama bu 200 sporcuya deri ceket veya palto giydirirsek iş değişebilir, unutma!

Neyse yahu, sen WT'cisin, bizim grappling dallarını adına besmele ile almalısın.
  • Besmele ilemi alcam?Chief 2 yıldır arkadaşlarla güreşimi yaparım.O övdüğün judocuların çoğunu yere sererim kuşkun olmasın.
    Bide deri ceket vs. giydirsek değişir demişin.Bırak deri ceketi astronot kıyafeti giydirsen sonuç değişmez.Güreşçi her halikarda judocuyu yere serer.Bunu sende çok iyi biliyorsun.
    Ha judoya saygım sonsuz muhteşem grappling sanatıdır.Ama unutmamak gerekirki bir güreş değil olamaz!

• wingtsunn W kullanıcısına yanıt
    Bu tarz bir genelleme yapmak gerçekten çok zor. Milli takım seviyesinde judocu ve güreşçilerle sparing yapma fırsatı buldum birinin diğerine üstün geldiğini söyleyemem.

Sadece gördüğüm eksi yanlardan bahsede bilirim. Örneğin judo da no-gi şeklinde çalışılmaması bir eksiklik bu konumda elbisesiz bir rakibe karşı judo çok daha zorlaşıyor çünkü judo takedownlarının %80 i lapel ile (Direk olarak güreş ile kıyasladığımız için bir eksiklik yoksa monttan tutup da teknik gayet uygulanıyor).

Güreşçi arkadaşlarla yaptığım sparinglerde farkettiğim şey ise submissionlara çok açıklar doğal olarak bence bu eksiklik iki sporu dengeliyor. İki sporda da gördüğüm ortak eksiklik ise yerde eğer alttaki kişi isen süpürmekten başka yapacak hiç bir şeyin olmaması.

Her iki gruptan arkadaşlarlada yaptığım sparinglerde en çok gözüme batan buydu çaresizce yüz üstü uzanıyorlar

• videodaki Karo parisyan. ustası da Chivichyan'dır, 7th degree black belt judoka

judo'nun kimono ile çalışıldığından dolayı bir dezavantajı olduğu doğru gibi gelebilir. ama bir çok mma organizasyonunda sayısız judocu dövüşüyor ve gayet de güzel kullanıyorlar. en basitinden Ronda Rousey... hatun judonun namını arttırdı mma dünyasında. olympic medalist olunca doğal olarak çok ilgi çekiyor. ronda'nın dışında da çok judoka var mma de gayet güzel grappling yapan. gi - nogi olayı sizi yanıltmasın. güreş ve judo praktisyenleri arasında öyle dağlar kadar bir avantaj dezavantaj ikilisi yoktur. hatta bana kalırsa judocular daha hızlıdırlar.

yaptığınız ve ya uyguladığınız sporlar hakkında konuşun. dışarılarda yaz günü bir judocuya sataşma gibi aptallığa girişmeyin.

• Velaryon kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğin kişiler mma için judo çalışan insanlar judo için judo değil yani kaydeyi bozmuyorlar aksi halde Ronda Rousey çok iyi bir örnek olurdu. Aslen bjj yapıyorum judo ve güreşte içerdiği için temelim var fırsat oldukça üzerlerine detaylı çalışıyorum. Geçen aylarda judocu bir abiyle sparing yapma fırsatım oldu kendisi bir hafta sonra Baku oyunların da dövüştü bunun yanında Alp özkılıçla (kendisi güreş temelli) ve Cenk İldem ile aynı antrenmanda bulunma fırsatım oldu. Yani neyden bahsettiğimi biliyorum yaz günü karşılaşacağım judocuyu muhtemelen üzerim
  • Marcossx kullanıcısına yanıt
    Cenk ildem'le ben de çalıştım biraderim, babasını da tanıyorum, aile dostumuzdur. kardeşi de sağlam güreşçidir.

Aslen BJJ yapıyorsun, elbette güzel bir şey, judo kökenlidir, kendini kanıtlamış güzel bir sanattır. hepimiz sever sayarız...

Sen gel sözümü dinle de kimseyi üzerim deyip üzülme.

BJJ çalışan adam da " üzerim, kırarım " triplerine giriyorsa artık abuk subuk adamlara neden kızıyoruz?
  • Velaryon kullanıcısına yanıt
    Yazımın odak kısmı orası değil malasef elbette kimseyi üzme taraftarı değiliz sporcu olmak gereği. "yaptığınız ve ya uyguladığınız sporlar hakkında konuşun" demişsiniz. Bizde öyle yapıyorduk halbuki. Sen yazanadek kimse judocuya da bulaşmıyordu hem
  • Marcossx kullanıcısına yanıt
    "gi'siz işe yaramaz" temalı anlatımlara cevap verdim dostum
    judocuya bulaşmak isteyen zaten herhangi bir dojoda tank top'la bulaşabilir

çünkü judo kimono olmadan da işe yarar. yaz sıcağında atletle de yarar, kışın kazakla montla da...

bu sporu çalıştığım, bu spordan faydalandığım için söylüyorum. Brasa zamanlarında Burak değer biçer ile jiu jitsu çalıştım. Ertan daha mavi kuşak bile değildi.
    güreş de çalışıyorum, judo da... hepsi birbirinden güzel, benim açımdan avantajları-dezavatajları büyük derecelerde asla değil

yalnızca çıplak vücutta işe yaramaz kısmı yanlış bir olgu.

bunu her kim milletin kafasına soktuysa sağlam bir seoi otoshi falan yesin, aklı başına gelsin

• ude garami.
    her yerde ve zamanda uygulanır.
    kıyafetli, çıplak veya NASA kıyafetli.
    (k)ouchi gari, zıbartırım; anında yerdesin ve adam da mount poziyonunda.

o goshi, ay üstünde bile işe yarar
    vs vs

judo'nun tek sıkıntısı bence yasaklı teknikler.
    BENCE tüm teknikleri müsabakalarda kullanılabilmelidir.

Güreşçi arkadaşlarla güreştim demiş bazıları, real tine ve gerçek hız roll edeniniz oldu mu bilmiyorum.
    Ben Türkiye'de sıkletinde ilk 5-7 olmuş genç arkadaşlarla güreştim, daha doğrusu güreşemedim.
    Anında yerdeydim, tabii o zamanlar da 30+ yaşındayız.

Neyse yerde guard veya benzeri bir savunmaya, postüre geçince oyunularını bozuyorum ama o kadar!

not: Gokor Chivichyan, Emin Boztepe'ye grapplingi öğreten adamdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chief of Tabernacle -- 29 Temmuz 2015; 10:21:46 >
  • Chief bahsettiğim olayda tam olarak bu.Tişortsüz ve üzerinde yazlık bir tişört olan adamın üstünde uygulayacağın teknik judoda sınırlıdır.Ama gureşte böyle bişey yok.Her tekniği her kıyafetin üzerinde uygulayabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wingtsunn -- 29 Temmuz 2015; 11:59:08 >
  • quote:

Chief bahsettiğim olayda tam olarak bu.Tişortsüz ve üzerinde yazlık bir tişört olan adamın üstünde uygulayacağın teknik judoda sınırlıdır.Ama gureşte böyle bişey yok.Her tekniği her kıyafetin üzerinde uygulayabilirsin.

tam olarak değil aslında.
    yaş, antrenman sıklığı gibi değişkenleri göz ardı ediyorsun.
    adam "leş" bir judocuyla kapışan "sağlam sporcu"
    esas benim bahsedegeldiğim bu!
    imajiner çalışan, "en azından" sparring yapmayan dayağı yer.
    ben en azından randori yapabildiğim için kendimi güreşçiye karşı savunup, yerde kiltileyebiliyorum ama imajiner dallar ne yapacak?
    düşmeyi bilmeyen adam take down sonrası boynunu sırtını nasıl koruyacak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chief of Tabernacle

quote:

Chief bahsettiğim olayda tam olarak bu.Tişortsüz ve üzerinde yazlık bir tişört olan adamın üstünde uygulayacağın teknik judoda sınırlıdır.Ama gureşte böyle bişey yok.Her tekniği her kıyafetin üzerinde uygulayabilirsin.

tam olarak değil aslında.
    yaş, antrenman sıklığı gibi değişkenleri göz ardı ediyorsun.
    adam "leş" bir judocuyla kapışan "sağlam sporcu"
    esas benim bahsedegeldiğim bu!
    imajiner çalışan, "en azından" sparring yapmayan dayağı yer.
    ben en azından randori yapabildiğim için kendimi güreşçiye karşı savunup, yerde kiltileyebiliyorum ama imajiner dallar ne yapacak?
    düşmeyi bilmeyen adam take down sonrası boynunu sırtını nasıl koruyacak?

Aynen öyle imajiner çalışan dayağı yer.Böyle judo çalışanları bildiğim için bunu söylüyorum.Çalışırken ayağını osoto gari için at diyeni biliyorum.Böyle judocudan kimseye hayır gelmez.
    Senin avantajın yerde atma tutma mesafesinde başlar.Benim avantajım ise yumruk dirsek tekme mesafelerinde başlar.Wt'deki atma tutma ve yer dövüşü aslında eksik değil.Sadece üzerinde yeterli çalışılmıyor.Eğer her antrenmanın sonunda 10-15 dakika bu mesafeleri çalışırsan sokak şartlarında çok rahat yeter.Düşmeyi bilmek çokda zor birşey değil.Çünkü bildiğim için söylüyorum.Ama bilmeyen adam kafasınıda kırar boynunuda kırar orasına birşey diyemem.

• http://www.milliyet.com.tr/Skorer-Tv/video-izle/Ronda-Rousey-erkek-hocasini-mahvetti--T2eaBx9B7ZzE.html

bak mesela.
    burada atışların hepsini judocu rahatlıkla yapar, gi olmadan yapar.
    judocuya omuz soketi veya belinizi verin, "tek elle" atar!
  • Chief of Tabernacle C kullanıcısına yanıt
    Chief judoda kaç hareket var?80 diyeyim tam sayısını bilmiyorum yanlış olabilir.Peki bunların kaç tanesi sokakta yazlık tişört giyen kişinin üzerinde uygulanır burası muamma.Hadi 15'i hatta 20 si uygulansın.Geri kalan 60'ı sadece judogi veya ceket palto giyen adamda uygulanır.
    Ama güreşte böyle bişey varmı.Künde suplex vs.Her tekniği sokakta her türlü giysiyi giyen her insana uygulanır.

Bide ronda'nın videosunu atmışın.Ronda judo hareketlerini uygulayamıyorsa kolay kolay kimse uygulayamaz zaten.En iyi mma kadın dövüşcüleri arasında bahsettiğimiz kişi.
  • wingtsunn W kullanıcısına yanıt
    olaya "kaç tane teknik uygulanır" açısından bakman bana göre baştan yanlış biraderim.

müsabakalarda izlediysen denk gelmişsindir, milletin kullandığı teknik sayısı, oynadığı oyunlar öyle 80 tane zaten değildir.

oyun planı çerçevesinde uygun olan en pratik teknikler kullanılır, sporcu mantığı da budur.

kaç tekniğin uygulanabileceği değil, "kaç tanesinin mükemmelleştirildiğidir" bana kalırsa. bu sayı iki bile olsa sokakta kendini savunmana yeter mi? hızlı bir sporcu için, footwork'u kullanmayı bildiği sürece yeter.

Judo'nun çok köklü ve tarihi eskilere dayanan bir sanat olduğunu unutmamak gerekiyor. otantik tarafını göz ardı etmeyin, 1800'lü yılların sonunda sanmıyorum ki şu an olduğu kadar "self defense" kaygılı bir bakış açısı bulunsun.
  • Bende aynı şeyden bahsediyorum velaryon.İnsan reflekslerine uygun ve rakip üzerinde uygulanabilir tekniklerde kişi kendini mükemmelleştirmelidir.Aynı eleştiriyi ben wt'dede yaparım.Eğer wt'de 80 teknik varsa 20 sini kullanılabilir ise ben o 20 teknik üzerinde mükemmelleşmek isterim.Neden işime yaramayan teknikleri çalışayımki?
    Bu arada judo eski demişin wing chun judodan'da eski.Wing tsun zaten self-defence amaçlı bir sanat.Wing chun hareketlerinin geliştirilmesi, bazı tekniklerinin değiştirilip ve başka teknikler eklenmesiyle oluşturulmuştur.
    Bu arada sevdiğim güzel bir judo hikayesi var sizlerle paylaşmak istedim.

Japonya'da bir çocuk 10 yaşlarindayken bir trafik kazasi geçirmiş ve sol kolunu kaybetmiş.
    Oysa çocuğun büyük bir ideali varmiş. Büyüyünce iyi bir judo ustası olmak istiyormuş.
    Sol kolunu kaybetmekle birlikte, bu hayali de yıkılan çocuğunun büyük bir depresyona girdiğini gören babası, Japonya'nin ünlü bir Judo ustasına gidip yapilacak bir şeyin olup olmadığını sormuş..
    Hoca: Getir çocuğu ..bir bakalim, demiş.
    Ertesi gün baba-oğul varmışlar hocanın yanına.. Hoca çocuğu süzmüs ve: Tamam demiş.. Yarın eşyalarını getir, Çalışmalara basliyoruz.
    Ertesi gün çocuk geldiğinde hocası ona bir hareket göstermiş ve "bu hareketi çalış" demiş.
    Çocuk bir hafta aynı hareketi çalısmış.. Sonra hocasınin yanına
    gitmiş. Bu hareketi ögrendim baska hareket göstermeyecek misiniz?" diye
    sormuş.
    Hocanın cevabı: - Çalışmaya devam et olmuş...
    2 ay,3 ay,6 ay derken çocuk okuldaki bir yılını doldurmuş.. Çocuk bu bir
    yıl boyunca hep o aynı hareketi tekrarlamış.
    Hocanın yanına tekrar gitmiş: Hocam bir yıldır aynı hareketi yapıyorum bana baska hareket
    göstermeyecek misiniz?
    - Sen aynı hareketi çalış oglum. Zamanı gelince yeni harekete geçeriz..
    2 yıl ,3 yıl, 5 yıl derken çocuk judodaki 10. yılını doldurmuş.
    Bir gün hocası yanına gelip. ..."Hazir ol ! " demiş.. "Seni büyük turnuvaya yazdırdım. Yarın maça çıkacaksın!"..
    Delikanlı şok olmuş.. Hem sol kolu yok hem de judo da bildigi tek hareket var.
    Ünlü judocuların katıldığı turnuvada hiçbir şansının olmayacağını düşünmüş; ama hocasına saygısından ses çıkarmamış.
    Turnuvanın ilk günü delikanlı ilk müsabakasına çıkmış. Rakibine bildiği tek hareketi yapmış ve kazanmis. Derken.. ikinci ,üçüncü maç....çeyrek, yari final ve final...
    Finalde Delikanlının karşısına ülkenin son on yılın yenilmeyen şampiyonu çıkmış. ....
    Tam bir üstat, delikanlı dayanamayıp hocasının yanına kosmuş.. "Hocam hasbelkader buraya kadar geldik ama rakibime bir bakın hele.. Bende ise bir kol eksik ve bildiğim tek bir hareket var.. Bu kadar bana yeter.. Bari çıkıp ta rezil olmayayım izin verin turnuvadan çekileyim.."
    - Olmaz demiş hocası. Kendine güven, çık dövüş. Yenilirsen de namusunla yenil.
    Çaresiz çıkmış müsabakaya. Maç baslamış. Delikanlı yine bildiği o tek hareketi yapmış ve tak.! Yenmiş rakibini şampiyon olmuş. Kupayı aldiktan sonra hocasının yanına koşmuş:
    -Hocam nasıl oldu bu iş? Benim bir kolum yok ve bildiğim tek bir hareket var.
    Nasıl oldu da ben kazandım ?
    -Bak oğlum 10 yıldır o hareketi çalışıyordun. O kadar çok çalıştın ki, artık yeryüzünde o hareketi senden daha iyi yapan hiç kimse yok.
    Bu bir,
    İkincisi de o hareketin tek bir karşi hareketi vardir. Onun için de rakibinin senin sol kolundan tutması gerekir.!

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.