Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (239. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.033
Cevap
137
Favori
570.118
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 237238239240241
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhaba.
    Termostatı kaldır derken oda termostatınımı kastediyorsunuz.
    Yoksa radyatörlerdeki termostatik vanalarımı ustaya söktüreyim.
    Kusura bakmayın anlamadığım bir konu bu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Taim1735 T kullanıcısına yanıt
    Oda termostatını kaldır. Kombiden su sıcaklığını ayarlayarak ısıyı kontrol et.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • DENİZ ÇAĞAN kullanıcısına yanıt
    Sağolun arkadaşım.

• alperkurucu A kullanıcısına yanıt
    Deneyim arkadaşım.

• Taim1735 T kullanıcısına yanıt
    Oturma odanıza derece koy ve su ısısını oda 22 derece olacak şekilde ayarla ve daha elleme. Ben 40 ta kullanıyorum. Gece yatarken 38 yapıyorum. Sabah işe gidiyoruz akşam gelince 40 yapıyorum yetiyor. Misafir gelince 43 yapıyorum. Hafta sonu kalktığımızda 40 yapıyorum. Ama sen yaşadığın şehrin günlük sıcaklığına göre bu ayarlamayı yap. Ev 22 derece oturduğumuzda. Yattığımızda 21 oluyor.

• kombi demirdöküm nitromix p24 yoğuşmalı ve 40 dereceye ayarlı. oda termostat vs.. yok
    ev yaklaşık net 100m2,
    tüm cephe camlar ısıcam
    evde 2 tane bebek var, termometre salonun sıcaklığını 23 derece felan gösteriyor.
    1 günlük tüketimim;
    ilk endeks 3558,935 m3
    son endeks 3563,263 m3
    fark 4.328 m3
    Yani 24 saatte bu kadar yakmış. Nasıl beyler yorumlar mısınız? buna göre günlük tüketim bu kadarsa aylık ne kadar fatura gelir, nasıl hesaplarım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperkurucu

Oda termostatını kaldır. Kombiden su sıcaklığını ayarlayarak ısıyı kontrol et.
    Bu şekilde kullanmanın uzun dönemde kombiye bir zararı var mı acaba?
    OT'siz kullanımda kombi daha çok dur kalk yapar ve daha çok çalıştığı için daha çok yıpranır diyorlar
    Ben 2 yıldır bu şekilde kullanıyorum şimdilik bir sıkıntı yok çok şükür ama.

• superhead kullanıcısına yanıt
    Metal yorgunluğu her zaman olacaktır lakin 8 senedir. Problemle karşılaşmadım.

• Yerden ısıtmada hermetik kombi ayarı kaç derece idealdir.40 mı 45 mi 50 mi.oda termostatik yok

• aliserpil2006 A kullanıcısına yanıt
    35-40 arası genelde 38'de kullanıyorum , çok soğuklarda 42-45 arasına set ettim. Yarı yoğuşmalı kombi bu arada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rhye -- 8 Şubat 2019; 18:55:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aliserpil2006

Yerden ısıtmada hermetik kombi ayarı kaç derece idealdir.40 mı 45 mi 50 mi.oda termostatik yok
    İsinabildiginiz en düşük değer.
    Ezber mantigi yoktur kombi-tesisat sistemlerinde.
    Herkesin evi, tesisati, kombisi farklıdır.

Tek bileceginiz, yerden isitmada 50-55 dereceleri geçmeyin. Yuksek degerler yerden isitma sistemine zarar verir.

Yerden isitma demek dusuk tesisat sicakliklarinda isinabilmek demektir. Yani ozet olarak deneye deneye bulacaksınız. En dusuk hangi degerde isinabiliyorsaniz sizin icin en iyisi odur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geçen fatura 1.39 a denkgelen doğalgaz bu fatura 1.3 e denk geliyor indirim mi yaptılar bana bugün biri zam yapmışlar dedi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BluePassenger -- 9 Şubat 2019; 10:26:24 >
  • Fatura bu gün geldi, 263 M3 tüketim, 337 TL fatura, ısıtılan alan net 150 M2 dogu, batı, kuzey cephe, yalıtımlı, alt garaj, üst dolu ve her taraf ısıtılıyor. Kombi Buderus gb012, termostat otm-p, 05-22 arası 22.5 derece, 22-05 arasi 21.5 dereceye ayarli.

• kir-pi K kullanıcısına yanıt
    Hocam sizde kaç metre petek var?

• batu25 kullanıcısına yanıt
    11m petek 2 havlupan

• kir-pi K kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam, şuan bizim alt kat da boş günlük 8m3 civarı tüketiyoruz sizin de alt boş tüketim de bu civarda olunca petek metrajını merak ettim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Taim1735

Merhabalar.
    İzmirde bucada oturuyorum. Dairem en üst kat (5. Kat) 143 metre kare yalıtım iyi değil.
    Kombim eca tam yoğuşmalı.
    8 metre petek (radyatör var).
    620 tl fatura geldi.
    Nasıl tasarruflu kullanabilirim.
    Doğalgaz, elektrik, su, telefon faturası derken maaş bitiyor.
    Kombi 40 derecede çalışıyor ve kablolu oda termostatı var.
    Kombiyi 40 derece yapıyorum, bütün petekler termostatlı vana var hepsini sonuna kadar açıyorum. Kullanım şeklim bu.
    Tasarruf için ne yapmalıyım.
    Petek mi artırmalıyım.
    Selamlar. Öncelikle Petek boyunuz o ev için çok az. En az 11-12 Metre olması gerekir. Kullanımda da bence yanlış yapıyorsunuz.

Eğer kombiyi 40 derece gibi düşük Petek sıcaklığı ile çalıştıracaksanız oda termostatı direk israf. Ya oda termostatını iptal edip kombinizi düşük sıcaklıklarda çalıştırın. Böylece kombi dönüş tesisat sıcaklığına göre durup çalışacaktır. Ama oda termostatı ile durup tasarruf yapması imkansız.

Petek sıcaklığını arttırıp 60-65 derece yapıp konfor sıcaklığınızı 22-23 derece arası ayarlayın. Böylece yüksek Petek sıcaklığında ev daha çabuk ısınacak kombi daha sık durup tasarruf edecektir. Gece uyumak için de termostati 20-21 dereceye ayarlarsınız.

Termostatik vanalar ısınmayan evlerde işinize yaramaz. Yatak odalarının termostatını 3 kademesinde tutun 20 dereceye denk gelir çoğu vanada bu da ideal uyku sıcaklığı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -YucukluSucurtam- -- 9 Şubat 2019; 20:31:6 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kvadankpakal

kombi demirdöküm nitromix p24 yoğuşmalı ve 40 dereceye ayarlı. oda termostat vs.. yok
    ev yaklaşık net 100m2,
    tüm cephe camlar ısıcam
    evde 2 tane bebek var, termometre salonun sıcaklığını 23 derece felan gösteriyor.
    1 günlük tüketimim;
    ilk endeks 3558,935 m3
    son endeks 3563,263 m3
    fark 4.328 m3
    Yani 24 saatte bu kadar yakmış. Nasıl beyler yorumlar mısınız? buna göre günlük tüketim bu kadarsa aylık ne kadar fatura gelir, nasıl hesaplarım?
    Tüketim mükemmel 40 derece Petek sıcaklığı ile ısınıp ev 23 derece oluyorsa. Günde ortalama 3.5 metreküp tüketmişsiniz. Ortalama ay sonunda günlük tüketim 4 metreküp olsa 1 metreküp fiyatının da 1.30₺ olduğunu baz alıyorum. 156₺ gibi bi rakam çıkıyor.

• batu25 kullanıcısına yanıt
    Evin metrekaresi de önemli, bende ısıtılan alan net 150 M2, yoksa müteahhit isi hesap yapılırsa 200 m2 deniyor.

• evim 100 metre kare. 21-22 derecede 24 saat kombi çalışıyor. Ayda yaklaşık 200 TL ödüyorum.
  • 
Sayfa: önceki 237238239240241
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.