Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (183. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
7.033
Cevap
137
Favori
570.104
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 181182183184185
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    fantastik ile sorunu çözmüşsünüz.
  • Honeywell CM727 kablosuz oda termostatik kullanıyorum.

Program şöyle;

04.45 - 22 Derece

06.00 - 18 Derece

16.45 - 21.5 Derece

23.30 - 19.5 Derece

4 Katli evin 4. Kati.

Yeni bina. Çatı ve duvar yalitimi muhteşem.

Alt katim satildi fakat daha tasinmadilar.

Gunluk tuketim 3 Metreküp.

Sabah 06.00'da kombi kapaniyor 18 dereceye dusene kadar çalışmıyor. Tahminim 18 e hiç düşmüyor, ev sicakligi koruyor. Aksamda 16.45 de 21,5 dereceye getiriyor 1-2 saat icinde en gec.

Kombi su sicakligim 50 Derece. Yoğuşmali degil.

Termodinamik 24 KW kombi.

Ev 3+1 142 Metrekare.

Kombi balkonda, kombi dolabı içerisinde.

Tuketim olarak cok mennumum.

Hele, honeywell oda termostati muhtesem birsey.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • dün 4m3 gaz kullanmışız çok güzel
  • tarih*saat*oto.termos*gece dış sıcaklık*saat*oto.termos*gündüz dış sıcaklık*saat*oto.termos.akşam dış sıcaklık*günlük yakıt

07,03,17 *** 00:00 *** 22,0 *** 6 *** 07:00 ** 22,5 ** 18 ** 19:00 ** 23,0 ** 9 ** 4,36 m3

08,03,17 *** 00:00 *** 22,0 *** 6 *** 17:30 ** 22,5 ** 22 ** 21:30 ** 23,0 **10 ** 2,10 m3

09,03,17 *** 00:00 *** 22,0 *** 6 *** 07:30 ** 22,5 ** 20 ** 17:00 ** 22,5 **10 ** 2,58 m3

10,03,17 *** 00:00 *** 22,0 *** 10*** 07:30 ** 22,5 ** 17 ** 17:00 ** 22,5 ** 8 ** 2,28 m3

11,03,17 *** 00:00 *** 22,0 *** 7 *** 09:00 ** 22,5 ** 13 ** 17:00 ** 22,5 ** 8 ** 3,80 m3

12,03,17 *** 00:00 *** 22,0 *** 5 *** 10:00 ** 22,5 ** 11 ** 18:30 ** 23,0 ** 7 ** 3,09 m3

13,03,17 *** 00:00 *** 22,0 *** 7 *** 07:30 ** 22,5 ** 09 ** 17:00 ** 22,5 ** 7 ** 3,12 m3

yani oto termostatı gece 22 gündüz 22.5 akşam 23 derece yaparım günlük değerlerim tabloda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tali74 -- 14 Mart 2017; 22:52:9 >
  • 4 ER GÜNLÜK ORTALAMALAR.
    MART SONU TÜKETİM GRAFİĞİM.

• hasanemmii kullanıcısına yanıt
    Selamünaleyküm üstadım havalar ısınmasıyla birlikte senin sayaç artık ters - yönde dönmeye başlamıştır herhalde bu değerlerle

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • coco1912 C kullanıcısına yanıt
    A.S.
    Grafikte görüldüğü gibi 1 m3 civarına düştü.
    O da ocak sıcak su kullanımıyla birlikte olduğu düşünülürse kombi yanmıyor gibi bir şey.
    Mart tüketimi 63m3 x 1,15 = 72TL fatura demek.
    Nisanda kombi devreye girmez büyük olasılıkla.
    Nisan sonunda yaz konumuna geçiş yaparım artık.
    Ve son grafiği paylaşırım.
    Selamünaleyküm hay Maşallah üstad güzel değer peki oda termostatından mı yoksa kombi üzerinden mi modu değiştirecektir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • coco1912 C kullanıcısına yanıt
    A.s. her ikisinden de olur.
    Ben kombiyi yaz konumuna alıyorum.
  • 5m3 kullanıyorum ortalama
  • Son 4 gundur tüketim gunluk 2 m3.

Eskişehir hava sicakligi gündüz 21-22 dereceleri buluyor.

Geceleri ise 4-5 derece sabahlari 1-2 derece civari.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 30 Nisan itibariyle kombiyi kapattım.
    Son grafiğimi ekliyorum.
    Ekim ayından bu güne günlük ortalamam 3,5m3 olmuş.
    Her şey grafik üzerinde var.

Gelecek kış görüşmek üzere hoşça kalın arkadaşlar.
    biraz dinlenme vakti hocam artık :)

ben yeni uğraş buldum kendime VRF klima sistemi :=)
  • tarama T kullanıcısına yanıt
    Diğer forum sayfasında cevapladım.
    https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=129362235
  • arkadaşlar merhaba buradaki tüketim değerlerini görünce bizim kombi parayı yakıyor diyorum herhalde:) kış gelmeden tavsiyelerinize ihtiyacım var.

mekan:izmir
    ev:125m2
    kombi :vitopend 100
    petek boyu :2 tane havlupan hariç 7,5m
    yalıtım: arakat kuzey cephe orta düzey yalıtım
    oda termostatı yok geçen sene kombi servisine bakım yaptırdım bu sene de kendim filtresini açıp temizledim.peteklerin altı üst tarafa göre soğuk oluyordu birini söktüm içindeki birikmiş kiri temizledim.
    kullanım şeklimiz 2 kişi çalışıyoruz akşam 6 gibi eve gelip kombiyi açıyoruz sabah gibi de işe gitmeden kapatıyoruz.kombi çalışma sıcaklığı 2 ile 3. kademe arasında 52 derece civarı gazı kesiyor soğumaya başlayınca tekrar 52 dereceye kadar ısıtıyor.
    bu kadar ön bilgiden sonra gelelim sorularıma:)
    bu şekilde çalışma prensibine göre en soğuk aylarda günde 10m3 civarı gaz harcıyor 2017 en yüksek fatura 320 tl geldi.180-270-320-240-170 kış ayları faturası.buna rağmen evde uzun kollularla oturuyoruz ara sıra battaniyeyi çekiyoruz tv izlerken.
    1)bu veriler işığında oda termostatı tüketime ne kadar bir verim sağlar?
    2)günde 12 saat yakıp 12 saat yakmamak ne kadar etki eder tüm gün düşük sıcaklıkta yakmayı da denedim tüketimde gözle görülür bir düşüş olmadı aksine arttı:)
    3)mutfaktaki menfezden ciddi soğuk geliyor hermetik kombiler bacadan hava alıyorsa en azından bir kısmını kapasam faydası olur mu?
    4)kullanmadığım odayı kapamalı mıyım ?peteklerin vanalarını en son odada en açık kombiye yakın olanlarda kısık yapıyorum doğru mu?
    5)eğer %25-30 oda termostatı verimi alınabilecek ise uygun fiyatlı termostat önerilerinize açığım

saygılar

• moza80 M kullanıcısına yanıt
    1)Teoride oda termostadı %30 lara kadar tasarruf sağlıyor ancak tasarrufun temeli yalıtımdan geçiyor.En basitinden yapabilecekleriniz pencerelerin contalarını iyileştirmek , kuzey kısma bakan dış cephelere içerden xps ince strafor ile yalıtımını güçlendirmek olabilir.

2)ortamı soğutup tekrar ısıtmak ise ilave masraf demektir.bunun yerine programlanabilir kablosuz oda termostadı alın ben remosense aldım 150 liraya çok memnunum. Eşinizde çalışıyormuş ona göre gündüzleri 22 dereceye sabitler aynı şekilde geceleri de 22 ye sabitlersiniz.Kullanım zamanınıza evde bulunma zamanınıza göre şekilllendirirsiniz ki bu size yüzde 50 lara varan tasarruf sağlar.

3)Menfezlerin açık kalması çok önemli zaten yemek piştiğine en sıcak mekanlar mutfak oluyor. Ama aşırı soğuk geliyorsa yarısını kapatabilirsiniz.Kombi bacadan alıyor doğrudur ancak kendisininde temiz havaya ihtiyacı var bunu vucudumuz gibi düşünebilirsiniz.Nefesi ağzımızdan alıyoruz ancak vucüdumuzunda oksijene havaya ihtiyacı var.

4) Kullanmadığınız odaları kapatmak duvarları da etkileyeceğinden gereksiz soğuma sağlar ısı köprüsünü oluşturur duvarlar hatta nem rutubet ile bile karşılaşabilirsiniz.petekleri kısmanız gerekir ancak tecrübelerimden biliyorum kısmak yerine diğer odalara termostatik vana alsanız daha tasarruflu ve konforlu olacaktır.Tanesi 30 lira bir şey.

viesman a uyumlumudur bilmem ama

http://www.odatermostati.org/remosense-oda-termostati.html

ortadaki modeli kullanıyorum %5 derece hassasiyeti var. günlük 5 program seceneği var.

kullandığım ter. vanahttps://urun.n11.com/radyator/danfoss-termostatik-vana-P194030238

oda termostadının en büyük avantajı iyi havalarda kombi çalışmayıp tasarruf sağlaması birde konforlu ısıtma sağlaması.

• meeb kullanıcısına yanıt
    cevap için teşekkür ederim kombim eski model sanırım sadece on/off termostatları kullanabiliyorum.150-200 tl lik bir cihazdan fazlasına bütçem yetmez biraz da psiklojik senede 1000 tl ısıtma parası harcıyorsam 1 senede parasını çıkarsın istiyorum kiracıyım malum yarın öbürgün kullanamayacağım bi yere gidersem sıkıntı olur.

yine de 12 saat evde yokuz on/off termostatlar da aynı verimi alabilir miyiz kafamda soru işaretleri var.kışın en soğuk zamanlarda akşamları eve geldiğimde tesisat suyu sıcaklığı 16-17c civarı oluyor.kombiyi açtığımda 15 dk da 52 dereceye getiriyor.on off termostat alsam en düşükte evde olmadığım zaman en düşükte çalıştıracağım değil mi?

yani on/off termostat kombi su sıcaklığına direkt hükmetmiyor sadece oda sıcaklığına göre açıp kapanmasını sağlıyor bu durumda sanki pek verimli olmaz gibi geliyor bizim tip eski kombiler için?
    hocam modulasyon olayı aslında tüm kombilerde var mesala benim 3. kademe den başlayıp 10 dk içersinde son 1. kademeye yani en kısık alev boyutunda ısıtmaya devam ediyor.Bu biraz dönüş suyu sıcaklığı ile alakalı.

Gerçek modülasyon yoğuşmalı kombilerde oluyor tabii pompa sürekli devrede olduğundan klasik on off kombilerden çok daha kısa alev boyutunda ısıtmaya devam edebiliyorlar.Şu bir gerçekdir ki en fazla verim kaybı dur kalk esnasında oluyor.Bizim konvansiyonel kombilerde de oda termostadı olunca dur kalk olayı çok daha az olması bile ekstra tasarruf sağlıyor.Mesala siz 45 derece su sıcaklığına ayarladığınız 10 ar dk ara ile çalışıp duracaktır örneğin oda termostadı olunca ise çalışmaya başladıktan sonra oda istenilen sıcaklığa atıyorum 30 dk da geliyorsaki bu süre zarfında zaten en kısık alev boyutunda çalışacaktır .Yalıtımda iyi ise 1 derece set değerine atıyorum 50 dk sonra düşecektir.Böyle döngüyle gider.

oda ter. takılı olduğunda min 60 dereceye ayarlamanız gerekir .Kombinin en verimli çalıştığı ısıl değeri unutmayın aslında en yüksek sıcaklıktadır.

düşük sıcaklıkta hem dur kalk olayı fazla olur hemde gazın bir kısmı yanmadan dışarı atılır bu dur kalk esnasında.

Zaten klimalardaki inverter sistemi de bu şekilde çalışır eski dur kalk modellere göre tasarruflu olması bundan dolayıdır.

• meeb kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim oda termostatı almak kesin faydalı olacak artık bakınayım:)

yalnız kafama takılan nokta şu kombi atıyorum 10 dk bir modülasyon yapıyor.su sıcaklığı da 60 dereceye ayarlı.oda termostatı olmayınca ortam ısısı da haliyle yükselecek.o zaman dönüş sıcaklığı da yükselmiyor mu?bu durumda kombiye dönen su 50 derece 1 saat sonra 52 derece ise daha geç modülasyon yapmıyor mu normal durumda?yani oda ısısı yükselince dönüş sıcaklığı da yüksek olmaz mı böylece oda termostatı olmasa da kombinin daha geç devreye girmesi gerekmez mi?
    ortam ısısı ve tesisat suyu dereceleri farklı şeyler olduğuna ortamın ısınması tesisat suyu dönüşünde artış olacağı garanti edilemez özellikle büyük petek metrajlarında ve büyük m2 evlerde.

Petekler ısıyı salma mantığından üretildiklerinden dönüş suyu sıcaklığından düşüş oluyor ancak kombi her zaman su sıcaklığının 5 derece üstünde kapatılmaya ayarlı olduğundan ortam ısısı yükselmese bile kapanıyor.oysaki oda ter. olduğunda su ısınsa bile oda. ter . kombiyi çalıştırmaya devam ediyor.Alev boyutunu da kısmak zorunda olduğundan modülasyon yapıp en küçük alev boyutunda uzunca bir süre çalışmaya devam ediyor.

kısa ve öz oda ter. olunca kombi kafasına göre değilse ortam sıcaklığına göre çalışır

oda ter. olmayınca tesisat suyuna göre çalışır tesisatta kayıp çoksa borular soğuk yerlerden geçiyorsa kombi içindeki suda soğuyacağından kafasına göre 10 dk bir çalışıp durur.

• 
Sayfa: önceki 181182183184185
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.