Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
601.493
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Çizimini yapmış olduğumuz trackerın bu kez de motorlu animasyon filmi. Güneşin yörüngesinde istediği gibi hareket ederek her balkona rahatlıkla uygulanabilir.
    Video linki
    Solar Tracker çizim animasyonu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi basriacar -- 16 Aralık 2011; 23:44:31 >
  • Öncelikle Kw derecelerine çıkıldığında sistem çalışma geriliminin yüksek tutulması daha randımanlı oluyor. Bu sebeple 48 volt'luk akü bankaları oluşturmak için akülerin seri bağlanmaları söz konusu olduğu gibi, aynı zamanda bulunduğu bölgenin aylık güneş görme sürecine göre de güneşsiz havalarda enerjinin devamının sağlanabilmesi açısından ya paneller ve aküler iki veya üç kat arttırılıyor ya da sadece aküler arttırılıyor. Dikkat edersek, akülerin kullanım esnasında sadece yüzde 30 kadarını harcayabiliyoruz. Ondan sonrası tehlikeli sınır. Mantıken de kapasitenin yüzde 30 fazlasını koymak en akılcı olacaktır. Tabi bunu da genel bir fikir olarak söylüyorum. En azından akülerin sağlığı açısından.
  • Bu arada, kapalı havalarda panel illaki yüzde 30 kadar bir üretimde bulunacaktır ki; şarj cihazını M.P.P.T'li olanını kullanırsanız bu kapasite daha da artacaktır. Ancak güneşli hava gibi tam olmasa da şarjın devamını sağlamak maksadı ile gerilimi istenen seviyeye yükseltirken, aynı zamanda akımın hatırı sayılır bir kısmını da yükseltme işleminde kaybedecektir. Ama sonuçta kapalı havalarda bile şarj yapan bir sisteminiz olacaktır. Bu arada kablolardaki kayıplarımızı da unutmamalıyız. Takdir edersiniz ki; en çok kayıp doğru akım taşıyıcılarında oluşmaktadır. Bunu da solar özel kabloları ya da bulamazsanız, kalın akü bağlantı kabloları ile aşabilirsiniz. Ama buna rağmen illaki, 1,25 oranında kabloda kaybınız kaçınılmazdır. Ek bağlantıları geniş yüzeylerde tutarak yapmalısınız. Aksi takdirde kablonuz tutuşabilir.
  • avrupa ulkelerinde urettigin elektirigi kullanmadigin zaman sebekeye veriyon.
    saat tersine donuyo. cift yonlu saat taktiriyon.
    aku olayi sorunu kalkiyo otamatikmen. turkiyede yokmu acaba. ama sebekeye baglarsan bence saat ters doner fazla elektirik sebeleye gittiginde.
  • Akü kullanın diyen kim On Almanya full güneş enerjisi hangisi akü kullanıyor.
    Bkz:On grid invertör sistemi Güneş gördüğünde şebeke ye takviy eder %100e en yakın verimi sağlayan sistem çeşididir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: atakan123123

Akü kullanın diyen kim On Almanya full güneş enerjisi hangisi akü kullanıyor.
    Bkz:On grid invertör sistemi Güneş gördüğünde şebeke ye takviy eder %100e en yakın verimi sağlayan sistem çeşididir.

iyi de gece ne olacak? sayaç çift yönlü olmadığı için gece yine şebekeden yiyeceğiz. hem bu on gridler nerde satılır? kaçadır? biraz detay versen. pek birşey bulamadım hakkında
  • Şimdi Güneş enerji sistemlerinde On grid ve off grid sistemler vardır. Yani şebeke destekli yada şebeke bağımlı.
    Off grid olarakta.Şebeke desteksiz.Aküler gerçekten Çok pahalı.Öncelikle Çİft yön destekli olsa ne olur.Türkiyede üretim için ödenen elektrik çok az.Bunun için bildiğim bir çözüm var 2 ayrı sayaç kullanmak biri panelden geleni ölçücek diğeri kullanılan elektriği türkiyede henüz çift yön olmadığından devlet bu dediğim kullanım şekline izin veriyor.
    Gece yine şebekeden kullanıcak ama Elektik çoğunluğu gündüz harcanır malum.Akü maliyeti ve bakımsızlık olarak On grid sistemler oldukça mantıklıdır.Fiyatları da pek uçuk sayılmıyor.Sonuçta elektriği kayıpsız kullanım sağlıyor.Bu on grid sistemelr daha cok Faturası çok yüksek gelen ler için tercih ediliyor.Örn: adamın ort saatte kaç kw harcadığı hesaplanır.Bu genelde iş saattleri içindedir.1000-1500tl fatura ödeyip saattee atıyorum 1 kw ihtiyac oluyorsa 1 kw panelden çeker karşılar.Panel anlık sistemi 1kw gücünde diyelim ki o an 2kw gerekti 1 kwsını panelden 1 kw da şebekeden çeker mantığı budur.(birinin 1500tl fatura ödemesi için antık 10kw dan fazla elektrik harcaması gerek ayrı mesele )
    Kısmetse bi 10 seneye kendi evime cıktığımda forumda bu topic durur sa ongrid sistemimin resimlerni atarım(Ciddiyim)
    Şuan 100wat sistemim var ama oda zaten komik değerler üretiyor oda elektriğine bile yetmiyor denebilir
    Edit eklenti:
    http://www.youtube.com/watch?v=n-kS6HQeDWI Süper ya Çok hoşuma gitti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atakan123123 -- 29 Aralık 2011; 22:20:57 >

• Devletin düzenlemesi gereken o kadar şey varki Heleki bir enerji bakanımız var Yani Güneş paneli nedir diye sorsak bilmez gibi me geliyor
    O değilde 3-4senede amorti etmesi imkansız Heleki akülü sistem olacaksa 5-6senedir akü değişiyor zaten aküler panelden daha pahalı 1kw güneş sistemi olsun 2500$ bunada 10kw akü lazım araba aküsü olamayacağına göre
    Devletin düzenleme getirmesini beklemektense Pratik çözüm kaçak kullanan zekiler varken.
    Bu üretim sayaçlarınada bir hile hurda yapıp üretmedikleri elektrik için para isterler vallaha devletten
    Malum Türkiye

• merhaba arkadaslar.
    ben pilleri nasil baglayacam onu bilmiyom.
     GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım

panele bu sekil yerlestirdim.

buna baglamadan once diyot baglamam gereklimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratcelikbas -- 3 Ocak 2012; 15:47:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratcelikbas

merhaba arkadaslar.
    ben pilleri nasil baglayacam onu bilmiyom.
     GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım

panele bu sekil yerlestirdim.

buna baglamadan once diyot baglamam gereklimi

http://solarenerji-acarkaptan.blogspot.com/

• sanırım diyot baglaman gerekecektir,

cell leri baglamayı şu şekilde yapacaksın galiba ,

1. cell ustundeki baglantılar 2. cell altına monte edilecek
    2.cell üstündeki baglantılar 3. cell altına monte edilecek.
    3. cell ustunceki baglantılar 4. cell altına monte edilecek

en sonunda ise : 1. cell altı negatif en son cell üstüde pozitif olacak

ben böyle biliyorum you tubedan izledigim videolardan . bende yeni cell aldım. bilgi tecrübe paylaşım için bana mesaj atarsan ben senden sen benden birşeyler ögrene biliriz :)
  • lamba altinda verim iyi geldi bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratcelikbas -- 3 Ocak 2012; 16:08:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratcelikbas

lamba altinda verim iyi geldi bana.

iyi güzelde akü şarjımı yapıcaksınız yada yük olarakneçalıştırıcaksınız belirtmemişsiniz.
  • resim ve detay verirmisin sisteminle ilgili
  • arkadaşlar panelin önüne cam koyacaz. peki arkasını neyle kapatmamı önerirsiniz ? vede çerçeve olarak nasıl birsey yapayım ?

ayrıca diyotu panelin artı ve eksi kısımlarınada baglamam gerekirmi ?
  • masrafa bakip bide emegime.
    2kw kadar panel yapmayi dusunuyom.
    depolamada ben belcikada oldugum icin sebekeye satacam
    gunes pilleri cok hassas ona dikkat edin arkadaslar.
    1mkare cam ustune pilleri yerlestirdikten sonra ustune tekrar cam yapip kenarlari slikonlayacam.
    kenarinada demir cerceve.
    bu gun plastikle 36w lik bi tane yaptim. aksam tamamladigim icin olcum yapamadim.
    volt olarak verim iyi ama ampermetre ile bu gun gunes olursa resimle ve degerleri paylasirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratcelikbas -- 4 Ocak 2012; 7:03:24 >
  • selamlar murat dostum.

arka ve ön tarafını cam yapıp kenarlarınıda silikonlarsan sence su geçirmeden senelerce verim alabilecekmisin ?

ayrıca cell leri nereden aldın acaba ?

ben 127 adet Bgrade 3x6 boyutundaki cell i 75 dolara aldım 40 dolarda kargo masrafı verdim .
  • merhaba kardeş.öncelikle emeğini tebrik ederim güzel bir çalışma olmuş.yalnız takıldığım bir yer oldu.
    bu mono kristal ve poly kristal paneller arasında ne fark var ben bunu anlayamadım bir türlü.ayrıca ebay yabancı bir site ben burdan alışveriş nasıl yapacam.bu konuda beni bi aydınlatabilirmisin.şimdiden yardımın için teşekkürler..
  • Rido Selam,
    Benim bildigim kadarıyla mono lar daha kaliteli ve iyi . aynı ışıkta daha fazla enerji saglıyorlar. ama tabiki daha pahalılar.

ebay veya alibabaexpress ten ürün almadan iyice araştırmanı ve tecrübe yapmanı tavsiye ederim. kısaca anlatılacak konu degil
  • http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=5Zy3ELxwdtE&feature=fvwp

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 4 Ocak 2012; 12:53:50 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.