Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (226. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
601.429
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 224225226227228
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Diamondx

Arkadaşlar uzun süreli 48V DC lazım

2 Adet 24v panel mevcut 4x akude hazir

220v olmadan uzun süreli 48v nasıl alırım

Panellerden akü şarjı icin sorunsuz sıkıntısız ne kullanılmalı?

48 Volt Akü grubunu sisteminin şarj noktası 56-58 Voltlara kadar çıkabilecek şekilde ayarlanmalı. Bu da en az 3 adet 24V panelin seri bağlanması ile olur. 2 adet 24 V panel ile 48 V Akü grubu şarj edilmez. Mayıs-Haziran-Temmuz ayları öğle vakti Güneş tepede, ama hava mevsim normallerinin altında olduğu nadir anlar dışında verim alamazsınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vdss

quote:

48 Volt Akü grubunu sisteminin şarj noktası 56-58 Voltlara kadar çıkabilecek şekilde ayarlanmalı. Bu da en az 3 adet 24V panelin seri bağlanması ile olur. 2 adet 24 V panel ile 48 V Akü grubu şarj edilmez. Mayıs-Haziran-Temmuz ayları öğle vakti Güneş tepede, ama hava mevsim normallerinin altında olduğu nadir anlar dışında verim alamazsınız.

Deneyelim görelim

• Merhaba arkadaşlar,
    Yakın çevresinde elektrik olmayan bir bağ evinde elektriğe ihtiyacımız var.
    *3-4 Adet 10 watt led lamba 5-6 saat kullanım
    *1 adet orta boy a+++ buzdolabı
    *1 adet a+++ 32" led tv 7-8 saat kullanım
    *hafta da 1 kez çamaşır makinesi
    *ihtiyac olduğunda eve kuyudan su basacak 400-500 wattlık hidrofor,

Şimdilik sadece aydınlanmaya ihtiyacımız var,zamanla panel ve akü sayısı artırarak yeterli enerji elde etmeyi düşünüyorum.
    İnverter olarak tommatech in 2400 w olanını buldum internette nasıldır?,tavsiye eder misiniz?,regülatörü içinde oluyormuş ne derece sağlıklıdır? mppt regülatör şart mıdır?
    Doğru düzgün panel de bulamadım,yerlileri pek tavsiye etmiyorlar.
    aliexpress teki bu paneller nasıldır? iş görür mü?
    Son olarak montajına çok büyük meblağlar istiyorlar,elim bu konularda yatkındır,yapamayacağım zor olan bir aşaması var mıdır?

• 100 watt lık bir panel için akü tavsiyenizi rica ederim link atabilirmisiniz.

jel tipi ve kuru tip dediğimiz akü sistemi arasında fark var dimi ben hep karıştırıyorum.

uygun 100 amper akü için linkler rica ediyorum.

birde 24 volt a kadar 30 amperlik solar şarj controller aldım bu max 30 amperlik bir akü bağlayabileceğiniz

anlamınamı geliyor yoksa panelden gelen amper max 30 ampere kadar olmak şartıyla istediğin amperde akü bağlayabilirsinmi demek,

yardımcı olursanız sevinirim
  • Birde size şöyle bir fikir vereyim benim 2 tane 10watt lık panelim bir ayrı 100watt lık panelim var 10wattlık panelleri mesala mezraya bağ evine falan gidecem iki paneli ayırıp bir tanesi yanıma alıp giderim taşıma kolaylığı olur 20wattlık panelde bunu yapamam

şimdi 2 tane 10wattlık panelim var bunu isteğe göre seri bağlayıp voltajını arttırıyorum isteğe göre paralel bağlayıp gücünü arttıyorum paralel ve seri bağlantı için iki ayrı fiş collektör kablo sistemi yaptım ,bu durumda bana buck converter yetiyor boost convertere ihtiyacım kalmıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 9 Şubat 2018; 9:36:11 >
  • teknomasters T kullanıcısına yanıt
    Ben de 10 wattlık panelimin aynı ölçülerinde bir 10 wattlık panel daha almayı düşünüyorum.
    Araya menteşe koyup "bond çanta" gibi katlanabilir bir panel yapacağım.

Size de bu yöntemi tavsiye ederim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tomshardware

Ben de 10 wattlık panelimin aynı ölçülerinde bir 10 wattlık panel daha almayı düşünüyorum.
    Araya menteşe koyup "bond çanta" gibi katlanabilir bir panel yapacağım.

Size de bu yöntemi tavsiye ederim.

Güzel fikir gerçekten kafamda planını bir yapıyım sağolun

peki şöyle bir fikir geldi aklıma ahşap yerine aluminyumdan yapsak hem yazın güneş yüzünden panelde oluşan aşırı ısınmayı engeller dağıtır

en iyi verimi nisan-mayıs ve eylül-ekim ayında aldım aslında temmuzda almam lazım ama panelde yazın çok ısınma oluyor güneş panelide ki hücreler bir nevi transistör, baya verim kaybı yaşadım 10wattlık panel temmuzda 6-7 watta düşmüştü bende kornij dahil alüminyum metal ne varsa altına doldurmuştum biraz etkisi olmuştu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 9 Şubat 2018; 23:48:44 >

• teknomasters T kullanıcısına yanıt
    Henüz yaz aylarında panel kullanma şansım olmadığı için ısınma durumunun ne kadar yüksek olabileceğini henüz görmedim.
    O konuda siz daha tecrübelisiniz gördüğüm kadarıyla.

• quote:

Henüz yaz aylarında panel kullanma şansım olmadığı için ısınma durumunun ne kadar yüksek olabileceğini henüz görmedim.

Teşekkür ederim sağolun tabi biraz tecrübe birazda araştırdım şimdi kaynağa ulaşamıyorum ama bir yerde hava 30 derece olunca panelin 45-50 dereceye kadar ısınabileceği yazıyordu kendimde bunu tecrübe ettim gerçekten çok ısınıyor verim kaybı oluyor ampermetre ile ölçerseniz fark ediyorsunuz, ben taşınabilir bir sistem yaptım türkiyenin çoğu yerinde açık arazide enerji ihtiyacımı karşılıyor evimdede çoğu cihazı güneş enerjisiyle kullanabiliyorum birçok cihazı çalıştırabiliyorum aynı zamanda telefon şarjı, hatta şarjlı matkap traş makinesi bile şarj ediyorum elektrik gidincede ışıklandırmada baya işime yarıyor

ŞUNU DÜZELTİYİM SİZ MENTEŞE YAZMIŞŞINIZ BEN MEŞE ANLAMIŞIM PARDON

• quote:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 10 Şubat 2018; 0:22:11 >
  • quote:

Merabalar size 48 volt gerekiyorsa,

aküleri 12 voltluk gruplara ayırın ve paralel bağlayıp gücünü arttırın 24 volt panelleri paralel bağlayıp gücünü arttırın ve 24 voltluk panellerinize bir mppt solar şarj regülatörü bağlayın aküleri böyle şarj edin çünki bunu diğer yöntemlerle yapmak size pahalıya gelecektir değmez aküler şarj olunca ister 220v invertöre bağlayın yada 4 tane akünüzü seri bağlayıp 48 volt alın çünkü diğer yöntemler sizi hem uğraştırır hemde pahalıya gelir sağolun iyigeceler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 10 Şubat 2018; 1:41:8 >

• Kerasuslu K kullanıcısına yanıt
    On-Grid sistemler hakkındaki yazınızı bekliyoruz
  • Merhaba arkadaşlar, güneş enerjisi sistemleri üzerine çalışmamız devam ediyor. Daha önce 150W büyük paneller yaptığımız gibi şimdide sokak lambaları üzerine çalışmalarımız devam ediyor. Yapmış olduğumuz lambaların resimleri mevcuttur. Adet Fiyatımız 450TL'dir. Çoklu alımlarda fiyatta indirin mevcuttur.

Yine aynı zamanda güneş enerjisi üzerine wp grubu varsa dahil olmak isterim.

• Madem reklamlara girdik, ben de hem bugün aldığım 20 watt paneli sizlerle paylaşayım, hem de bana güzel bir indirim yapan Gold Energy perpa şubesine (Arif bey) buradan teşekkür edeyim.

Eski 10 watt panelimi de geçen yıl onlardan almıştım, ve o zaman da piyasanın altında bir rakama vermişlerdi, şimdi 20 watt olanı da piyasadaki en uygun fiyattan daha uyguna verdiler.

İkisini üst üste yapıştırdım ve çıkışlarını diyotlardan geçirerek biribirine paralelledim. Toplam 30 watt harika sonuç verdi.

• Arkadaşlar merhaba.

Allah nasip etti bir ev sahibi oluyoruz. Biraz şehir dışında sayılır. Bu sebeple elektrik kesintisi yaşama ihtimalimiz yüksek. Niyetim güzel bir sistem kurup hem elektrik kesintilerinden olabildiğince az etkilenmek, hem de gündüzleri şebeke yerine direk sistemden güç almak.

3 yada 5 kw’lık bir sistem kurma niyetindeyim. Evin üstünde düz ve yaklaşık 100 m2’lik bir alan kullanma şansım var. İstediğim güç için panel sayısına yeterli olur sanırım. Kaç adet panel kullanmalıyım sizce?

Bir çok araştırma yaptım ve kafam çorba gibi oldu.

Ama anladığım kadarıyla iyi bir sistem için:

- Mono kristal paneller

- Tam sinüs bir inverter

- Kaliteli bir şarj denetleyici

- Ve sanırım yüksek amperli jel aküler

kullanmalıyım. Markalar hakkında ise hiç bir bilgim yok.

Bana anlatılana göre; yeni sistemlerde güneş varken şebeke yerine sistemden elektrik harcayıp elektrik faturası düşürülebiliyormuş. Tabii belli bir güce kadar.

Bir merak ettiğim konu da şu. Sistem çalışırken kazara inverterin üstünde bir güç çekilirse ne oluyor? Yani, mesela sistem zaten yükte iken biri geldi prizlerden birine aşırı yük akım çeken bir cihaz bağladı. İnverter arıza mı yapar, sigorta mı atar, yoksa otomatik şebekeye mi geçer?

Sanırım biraz uzun oldu, affedin. Eğer yardımcı olabilecek arkadaşlar fikir verirse müteşekkir olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zeytinpark -- 15 Şubat 2018; 14:8:51 >

• Arkadaslar elimde 10w 12v gunes paneli ile 12v 7a aku var, bu ikisini solar kontrol unitesine baglamak icin hangi kablolari kullanmaliyim acaba ?

• ÇevreMühendisi kullanıcısına yanıt
    Panelinizin ve akünüzün gücü yüksek olmadığı için, şu günlük hayatta hepimizin kullandığı 2x0.75 mm2 kablolardan kullanabilirsiniz.

Akünün çıkışına inverter bağlayacaksanız ona kalın kablo gerekir. (mesela 2x2.5 mm2)
    Ama sadece lamba ve benzeri düşük güç çeken yükler bağlayacaksanız yine aynı şekilde ince kablolar kullanılabilir.

• quote:

Panelinizin ve akünüzün gücü yüksek olmadığı için, şu günlük hayatta hepimizin kullandığı 2x0.75 mm2 kablolardan kullanabilirsiniz.

Akünün çıkışına inverter bağlayacaksanız ona kalın kablo gerekir. (mesela 2x2.5 mm2)
    Ama sadece lamba ve benzeri düşük güç çeken yükler bağlayacaksanız yine aynı şekilde ince kablolar kullanılabilir.

Hocam bu solar sistem kontrol unitesinde 12v kisim var, orayi coklayabilirmiyiz birden fazla cihaz calistirmak icin?

• Şimdi bu jel aküler baya bi pahalı sanırım. Biz gidip yerli malı deyip 60 amperlik mutlu aküleri dizsek nasıl olur?

Hem çokça bağlarsak tam şarj yapıp aküyü yormaz. Hemde hemen bitip dibine kadar elektriksiz kalmaz.

Mantık sadece akü ömrü olarak mı yoksa jel aküden başkası kathiyen olmaz gibi kesin olan ve yayılmış bir bilgi mi var?

• quote:

Orijinalden alıntı: ÇevreMühendisi

quote:

Hocam bu solar sistem kontrol unitesinde 12v kisim var, orayi coklayabilirmiyiz birden fazla cihaz calistirmak icin?

Tabi ki çoklayabilirsiniz.

• 
Sayfa: önceki 224225226227228
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.