Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5.050
Cevap
163
Favori
486.767
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım
Giriş
    26 Mesaj

Maliyetiniz nekadar oldu

Hangi şehir desiniz

Mesela bulutlu havalarda gün ışığında güneş enerji sistemi çalışır mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    kartanesi37 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Maliyetiniz nekadar oldu Hangi şehir desiniz Mesela orduda nekadar sürede amorti eder kendini

|
    |
    ertan081 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Arkadaşlar kıbrısta yaşiyorum, karavanım var. 12 v aküm ve inverter ım var aracımda. Yanlız burda panel olarak sadece 24v bulabiliyorum. Şu linkteki şarj regülatörüyle bağlanabileceğini söyledi satıcı, güç kaybı olmadan bağlanırmı sizce?

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-deniz-araci-ekipmanlari-elektrik-twi-ml-2420-mppt-solar-sarj-regulatoru-20a-12-24v-439055198/detay

Diğer sorumsa şu, katlanabilir bi panel alsam tr den kıbrısa getirirken havaalanında bi sorun olur mu sizce?

|
    |

• Teğmen
    248 Mesaj
    24V panelin sorun çıkarmasından çok, kullandığınız starter tip akü için endişelenmelisiniz. Bu aküler kısa süreli yüksek akım vermek için uygundur, yani aracın marşına basılması gibi. 3-4 saniye içinde 100-200 amper çıkış yapıp sonra motorun çalışması ile hemen şarj edilirler. Güneş enerjisi sistemlerinde ise bunun tam tersi uygulanır. Uzun süre düşük akım çekilir. Bu sebeple araç aküleri Güneş enerjisi yedeklemeye uygun değildir. Kurşun Plakaları çok incedir, hızlı reaksiyona girip yüksek akım üretebilmesi için böyle olması uygundur. Yani çaya toz şeker veya küp şeker atmış gibi düşünün kendinizi. ince yapılı toz şeker hemen erir. Bu aküler ince plaka yapıları ile ani akım verdikten hemen sonra şarj edilmezlerse plakaları kurşun sulfat ile kaplanıp hemen bozulurlar. Bence Akünüzü jel tipi bir akü ile değiştirmeniz 24-12 volt panel tercihinden daha önemli.

Şarj sistemine gelince... Inverteriniz modifiye sinüs. Buradaki problemi aşabilmeniz ve iyi bir şarj ünitesi için, inverter şarj kontrol cihazı bir arada olan sistemler iyi.. Ben pazarlamacı değilim. işim başka ama şu linkteki gibi bir cihaz alın hem iyi bir inverter hem de iyi bir şarj konrtol cihazına kavuşmuş olun. https://www.solardepo.com/inverter/tam-sinus-inverter/savior-1kva-800-watt-50a-12-volt-tam-sinus-inverter.html

|
    |

• Çavuş
    57 Mesaj
    Cevap ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim, Allah razı olsun, kesinlikle değerlendiricem, dediğiniz gibi yapmasam bile en azından inverterı değiştiricem, jel akü de şart onu zaten kafamda belirlemiştim, peki jel akü gerektiğinde araca bağlanıp marş basabilir mi? Tüm bunlar haricinde asıl soruma cevap vermemişsiniz, 12/24 olayını naapcam ben? 1 haftadır gece gündüz araştıriyorum, beynim yandı

2 Adet 24v panel mevcut 4x akude hazir

220v olmadan uzun süreli 48v nasıl alırım

Panellerden akü şarjı icin sorunsuz sıkıntısız ne kullanılmalı?

Orijinalden alıntı: dodge_camaro

Cevap ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim, Allah razı olsun, kesinlikle değerlendiricem, dediğiniz gibi yapmasam bile en azından inverterı değiştiricem, jel akü de şart onu zaten kafamda belirlemiştim, peki jel akü gerektiğinde araca bağlanıp marş basabilir mi? Tüm bunlar haricinde asıl soruma cevap vermemişsiniz, 12/24 olayını naapcam ben? 1 haftadır gece gündüz araştıriyorum, beynim yandı

El beceriniz ve biraz elektrik-elektronik bilginiz varsa 24 volt paneli 12 volta çevirebilirsiniz.
    Tabi panele biraz hasar vermiş olursunuz o ayrı mesele.

12 volt için olan paneller 36 tane 0.5 voltluk hücrenin seri bağlanmasıyla oluşur ve 18 volt üretir.
    24 volt için olan paneller 72 tane 0.5 voltluk hücrenin seri bağlanmasıyla oluşur ve 36 volt üretir.

Seri bağlı 72 hücreyi, tam ortadan 36-36 ayırırsanız, iki tane 12 volt (yani 18 volt) paneliniz olmuş olur.

Tam anlatamıyorum ama zaten bu işi yapabilecek teknik bilgiye sahip olan kişi ne dediğimi hemen anlamıştır.
    Yok eğer kastettiğim şeyi tam olarak hayal edemediyseniz o zaman panele hiç dokunmayın. :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Teğmen
    248 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: dodge_camaro

Bahsettiğim gibi bir charger/inverter alırsanız 12/24 çevrimine ihtiyacınız kalmaz. O işi inverter halleder. Zaten Tüm MPPT şarj kontrol cihazları sizin girdiğiniz panelin voltajını bağlanan aküye göre ayarlıyor. Forumun genelinde çok arkadaşın 12/24 konusunu sorun haline getirdiğini gördüm. Aslında Son 2 yıl itibarı ile bu tip bir sorun kalmadı. Alacağınız inverter/charger cihazının kullanım kılavuzunu indirip okuyun. Orada giriş voltajı meselela 12-50 Volt ya da cihaz neyi destekliyorsa onu göreceksiniz. 24 V panel iyi bir cihaz ile 12 V Jel aküyü gayet iyi şarj eder. Benim sistemimde 48Volt Akü Grubunu 100 Volt hatta serin havalarda 105-110 Volt Panel çıkışı ile şarj ediyorum...

|
    |

• Teğmen
    248 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Diamondx

Arkadaşlar uzun süreli 48V DC lazım

48 Volt Akü grubunu sisteminin şarj noktası 56-58 Voltlara kadar çıkabilecek şekilde ayarlanmalı. Bu da en az 3 adet 24V panelin seri bağlanması ile olur. 2 adet 24 V panel ile 48 V Akü grubu şarj edilmez. Mayıs-Haziran-Temmuz ayları öğle vakti Güneş tepede, ama hava mevsim normallerinin altında olduğu nadir anlar dışında verim alamazsınız.

quote:

Orijinalden alıntı: vdss

quote:

48 Volt Akü grubunu sisteminin şarj noktası 56-58 Voltlara kadar çıkabilecek şekilde ayarlanmalı. Bu da en az 3 adet 24V panelin seri bağlanması ile olur. 2 adet 24 V panel ile 48 V Akü grubu şarj edilmez. Mayıs-Haziran-Temmuz ayları öğle vakti Güneş tepede, ama hava mevsim normallerinin altında olduğu nadir anlar dışında verim alamazsınız.

Deneyelim görelim
    |
    |

• Yarbay
    3524 Mesaj
    Merhaba arkadaşlar,
    Yakın çevresinde elektrik olmayan bir bağ evinde elektriğe ihtiyacımız var.
    *3-4 Adet 10 watt led lamba 5-6 saat kullanım
    *1 adet orta boy a+++ buzdolabı
    *1 adet a+++ 32" led tv 7-8 saat kullanım
    *hafta da 1 kez çamaşır makinesi
    *ihtiyac olduğunda eve kuyudan su basacak 400-500 wattlık hidrofor,

Şimdilik sadece aydınlanmaya ihtiyacımız var,zamanla panel ve akü sayısı artırarak yeterli enerji elde etmeyi düşünüyorum.
    İnverter olarak tommatech in 2400 w olanını buldum internette nasıldır?,tavsiye eder misiniz?,regülatörü içinde oluyormuş ne derece sağlıklıdır? mppt regülatör şart mıdır?
    Doğru düzgün panel de bulamadım,yerlileri pek tavsiye etmiyorlar.
    aliexpress teki bu paneller nasıldır? iş görür mü?
    Son olarak montajına çok büyük meblağlar istiyorlar,elim bu konularda yatkındır,yapamayacağım zor olan bir aşaması var mıdır?

• Binbaşı
    1123 Mesaj
    100 watt lık bir panel için akü tavsiyenizi rica ederim link atabilirmisiniz.

jel tipi ve kuru tip dediğimiz akü sistemi arasında fark var dimi ben hep karıştırıyorum.

uygun 100 amper akü için linkler rica ediyorum.

birde 24 volt a kadar 30 amperlik solar şarj controller aldım bu max 30 amperlik bir akü bağlayabileceğiniz

anlamınamı geliyor yoksa panelden gelen amper max 30 ampere kadar olmak şartıyla istediğin amperde akü bağlayabilirsinmi demek,

yardımcı olursanız sevinirim
    |
    |
    Birde size şöyle bir fikir vereyim benim 2 tane 10watt lık panelim bir ayrı 100watt lık panelim var 10wattlık panelleri mesala mezraya bağ evine falan gidecem iki paneli ayırıp bir tanesi yanıma alıp giderim taşıma kolaylığı olur 20wattlık panelde bunu yapamam

şimdi 2 tane 10wattlık panelim var bunu isteğe göre seri bağlayıp voltajını arttırıyorum isteğe göre paralel bağlayıp gücünü arttıyorum paralel ve seri bağlantı için iki ayrı fiş collektör kablo sistemi yaptım ,bu durumda bana buck converter yetiyor boost convertere ihtiyacım kalmıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 9 Şubat 2018; 9:36:11 >

Ben de 10 wattlık panelimin aynı ölçülerinde bir 10 wattlık panel daha almayı düşünüyorum.
    Araya menteşe koyup "bond çanta" gibi katlanabilir bir panel yapacağım.

Size de bu yöntemi tavsiye ederim.

|
    |
    teknomasters kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: tomshardware

Ben de 10 wattlık panelimin aynı ölçülerinde bir 10 wattlık panel daha almayı düşünüyorum.
    Araya menteşe koyup "bond çanta" gibi katlanabilir bir panel yapacağım.

Size de bu yöntemi tavsiye ederim.

Güzel fikir gerçekten kafamda planını bir yapıyım sağolun

peki şöyle bir fikir geldi aklıma ahşap yerine aluminyumdan yapsak hem yazın güneş yüzünden panelde oluşan aşırı ısınmayı engeller dağıtır

en iyi verimi nisan-mayıs ve eylül-ekim ayında aldım aslında temmuzda almam lazım ama panelde yazın çok ısınma oluyor güneş panelide ki hücreler bir nevi transistör, baya verim kaybı yaşadım 10wattlık panel temmuzda 6-7 watta düşmüştü bende kornij dahil alüminyum metal ne varsa altına doldurmuştum biraz etkisi olmuştu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 9 Şubat 2018; 23:48:44 >

• Yüzbaşı
    454 Mesaj

Henüz yaz aylarında panel kullanma şansım olmadığı için ısınma durumunun ne kadar yüksek olabileceğini henüz görmedim.
    O konuda siz daha tecrübelisiniz gördüğüm kadarıyla.

|
    |
    teknomasters kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Henüz yaz aylarında panel kullanma şansım olmadığı için ısınma durumunun ne kadar yüksek olabileceğini henüz görmedim.

Teşekkür ederim sağolun tabi biraz tecrübe birazda araştırdım şimdi kaynağa ulaşamıyorum ama bir yerde hava 30 derece olunca panelin 45-50 dereceye kadar ısınabileceği yazıyordu kendimde bunu tecrübe ettim gerçekten çok ısınıyor verim kaybı oluyor ampermetre ile ölçerseniz fark ediyorsunuz, ben taşınabilir bir sistem yaptım türkiyenin çoğu yerinde açık arazide enerji ihtiyacımı karşılıyor evimdede çoğu cihazı güneş enerjisiyle kullanabiliyorum birçok cihazı çalıştırabiliyorum aynı zamanda telefon şarjı, hatta şarjlı matkap traş makinesi bile şarj ediyorum elektrik gidincede ışıklandırmada baya işime yarıyor

ŞUNU DÜZELTİYİM SİZ MENTEŞE YAZMIŞŞINIZ BEN MEŞE ANLAMIŞIM PARDON
    |
    |

• Teğmen
    146 Mesaj
    quote:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 10 Şubat 2018; 0:22:11 >
    |
    |

Merabalar size 48 volt gerekiyorsa,

aküleri 12 voltluk gruplara ayırın ve paralel bağlayıp gücünü arttırın 24 volt panelleri paralel bağlayıp gücünü arttırın ve 24 voltluk panellerinize bir mppt solar şarj regülatörü bağlayın aküleri böyle şarj edin çünki bunu diğer yöntemlerle yapmak size pahalıya gelecektir değmez aküler şarj olunca ister 220v invertöre bağlayın yada 4 tane akünüzü seri bağlayıp 48 volt alın çünkü diğer yöntemler sizi hem uğraştırır hemde pahalıya gelir sağolun iyigeceler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 10 Şubat 2018; 1:41:8 >
    |
    |

• Teğmen
    157 Mesaj

On-Grid sistemler hakkındaki yazınızı bekliyoruz
    |
    |
    Kerasuslu kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Canlı Tv izle
Media Sözlük
canlı radyo dinle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,911
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.