Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (224. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
5.230
Cevap
166
Favori
597.364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 222223224225226
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ciddi bir elektrik sarfiyatından söz ediyorsunuz. Detaylı hesap yapılmalı ama kabaca; 10 W tasarruflu ampül kullanırsanız 10*20=200 watt ampül, ısıtma için kalorifer tesisatı kurulacak ancak ne ile çalışacak belirtmemişsiniz, eğer doğalgaz ile çalışacaksa kombinin gücü hesaba katılmalı ona da 100 watt diyelim, televizyon için 100 W diyelim, buzdolabi 600 watt olsun.

Şimdi toplamda 1000 Watt gücünde elektrikli cihazınız oldu.

Asıl önemli kısım bunların ne kadar çalışacağı dolayısıyla ne kadar elektrik harcayacağı. Çalışma saatini belirlediğinizde güç ile çarparak elektrik tüketimini bulabilirsiniz. Örneğin 600 watt buzdolabı 24 saat çalışacağından günde 14,400 Wh elektrik harcar. Diğerlerini de bu şekilde hesaplayıp toplam günlük tüketimi bulabilirsiniz.

Toplamda günde 15,000 Wh elektrik harcadığınızı, bulunduğunuz konumda ortalama güneşlenme süresinin 6 saat olduğunu, güneş olmayan durumlarda en az 2 gün yetecek akü grubu istediğinizi varsayarsak;

48 Volt bir sistem için;

-1596 Ah Jel akü grubu (3*532 ah paralel sistem olabilir, her sistemde 4 adet 12V 133 Ah seri bağlanmalı yani toplamda 12 adet 133 Ah akü)
    -3.2 kW solar panel (11 adet 300W)
    -60 A solar charge controller MPPT olmalı
    -2500W tam sinüs inverter (ya da şarj cihazı içinde olan akıllı inverter)

Toplam masrafınız kullanacağınız ekipman kalitesine bağlı olmakla beraber 15-16 bin TL civarını geçecektir. Burada en pahalı ekipman akü olacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: makovad

Arkadaşlar merhaba hobi bahçemde kullanmak amaçli kendim bir sistem kurmak istiyorum uyumluluk konusunda fikirlerinizi alabilirmiyim.

Tommatech 160 W 12V polikristal 1 adet

100 ah Jel akü 1 adet (marka karar veremedim)

2000 watt sinus inverter (yurtdisi)

30a pwm akü şarj cihazi

Kablolama sistemi olarak ;

1 adet panel olduğu için mc4 konnektör 1 adet

10mm uzunluğa bağli olarak solar kablo iki renk

Akü bağlantisi için 16mm akü kablosu

Dijitsu db50 mini buzdolabi 1 adet A+ (haftada 1 gun gun boyu acik kalir)

24 inç led tv marka belli değil 1 adet(tv en fazla 3 saat açik kalir)

4 led lamba (haftada 1 gun aksam sadece)

Sistemi sadece cumartesiden pazara kullanmak icin kurmak istiyorum acaba bu yapacağim sistem ihtiyacimi karsilarmi yardiminiz icin tesekkur ederim.

Merhaba arkadaşlar anlamadiğim çok zor bir sorunu sordum :) bilgi sahibi olan biri yazarsa memnun olurum tesekkur ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • makovad kullanıcısına yanıt
    Buzdolabını 70 watt kabul edelim, TV 30 Watt olsun, 4 led lamba da toplam 40 watt olsun;

Toplam elektrikli cihaz gücünüz 140 watt.
    Elektrik tüketiminiz günlük yaklaşık 1900-2000 Wh (buzdolabı 24 saat) oluyor. Cihazları çalıştırma sürelerinize bağlı değişebilir.

Siz de konum belirtmemişsiniz, ortalama güneşlenme süresini 6 saat kabul ediyorum;

Eğer akü grubunun sizi güneş olmayan zamanlarda 1 gün idare etmesini isterseniz 24V sistem için;

-200 Ah akü grubu
    -400 Watt PV panel
    -20 A şarj cihazı
    -1000 Watt inverter (buzdolabı için tam sinüs olursa iyi olur)

Yani sizin tasarladığınız sistem tam olarak isteklerinizi karşılamayabilir. Akü ve panel grubunu büyütüp, inverter ve şarj cihazını küçültmelisiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kerasuslu

Buzdolabını 70 watt kabul edelim, TV 30 Watt olsun, 4 led lamba da toplam 40 watt olsun;

Toplam elektrikli cihaz gücünüz 140 watt.
    Elektrik tüketiminiz günlük yaklaşık 1900-2000 Wh (buzdolabı 24 saat) oluyor. Cihazları çalıştırma sürelerinize bağlı değişebilir.

Siz de konum belirtmemişsiniz, ortalama güneşlenme süresini 6 saat kabul ediyorum;

Eğer akü grubunun sizi güneş olmayan zamanlarda 1 gün idare etmesini isterseniz 24V sistem için;

-200 Ah akü grubu
    -400 Watt PV panel
    -20 A şarj cihazı
    -1000 Watt inverter (buzdolabı için tam sinüs olursa iyi olur)

Yani sizin tasarladığınız sistem tam olarak isteklerinizi karşılamayabilir. Akü ve panel grubunu büyütüp, inverter ve şarj cihazını küçültmelisiniz.

Adres olarak Ankara Polatli Kocahacili koyu .. Peki buzdolabini cikartip sadece 5 led lamba ve 24 inc tv olarak dusunsek ilk etapta bu sekilde yeterlimidir. 1 adet panel 1 adet akü.

Evet aydınlatma ve kısa süreli tv kullanımı için yeterli olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşım mining sistemi için güneş paneli kurmak istiyor.

7/24 4500 watt üretebilecek güneş paneli sisteminin maliyeti ne olur fikriniz varmi?
    il adana

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Troll King -- 17 Ocak 2018; 16:26:18 >
  • Troll King kullanıcısına yanıt
    4500 Watt ne çalıştıracak çok fazla değil mi? 4.5 kW eder ki 24 saat çalışabilmesi için çok ciddi yatırım gerekir.

• Kerasuslu K kullanıcısına yanıt
    mining rig hocam pek bilgim yok bu konularda ne kadar büyük bir alan gerekir. ne kadarlık yatırım gerekir nasıl cihazlar nerden temin edilir ortalama fiyat ne olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kerasuslu

Ciddi bir elektrik sarfiyatından söz ediyorsunuz. Detaylı hesap yapılmalı ama kabaca; 10 W tasarruflu ampül kullanırsanız 10*20=200 watt ampül, ısıtma için kalorifer tesisatı kurulacak ancak ne ile çalışacak belirtmemişsiniz, eğer doğalgaz ile çalışacaksa kombinin gücü hesaba katılmalı ona da 100 watt diyelim, televizyon için 100 W diyelim, buzdolabi 600 watt olsun.

Şimdi toplamda 1000 Watt gücünde elektrikli cihazınız oldu.

Asıl önemli kısım bunların ne kadar çalışacağı dolayısıyla ne kadar elektrik harcayacağı. Çalışma saatini belirlediğinizde güç ile çarparak elektrik tüketimini bulabilirsiniz. Örneğin 600 watt buzdolabı 24 saat çalışacağından günde 14,400 Wh elektrik harcar. Diğerlerini de bu şekilde hesaplayıp toplam günlük tüketimi bulabilirsiniz.

Toplamda günde 15,000 Wh elektrik harcadığınızı, bulunduğunuz konumda ortalama güneşlenme süresinin 6 saat olduğunu, güneş olmayan durumlarda en az 2 gün yetecek akü grubu istediğinizi varsayarsak;

48 Volt bir sistem için;

-1596 Ah Jel akü grubu (3*532 ah paralel sistem olabilir, her sistemde 4 adet 12V 133 Ah seri bağlanmalı yani toplamda 12 adet 133 Ah akü)
    -3.2 kW solar panel (11 adet 300W)
    -60 A solar charge controller MPPT olmalı
    -2500W tam sinüs inverter (ya da şarj cihazı içinde olan akıllı inverter)

Toplam masrafınız kullanacağınız ekipman kalitesine bağlı olmakla beraber 15-16 bin TL civarını geçecektir. Burada en pahalı ekipman akü olacaktır.

Merhabalar. Ilgilendiginiz icin cok tesekkur ederim. Kazan konusunda gorustugum firma daire kullaniminda aylik 50-60 tl elektrik harcadigini belirtti. Ben de kis aylarinda normal daire kullanimi olarak hesapliyorum. Yani surekli yanacak. Ampullere gelecek olursak kışın günde en az 15 saat açık kalacak. Yazın hayvanlarımı dışarıya çikaracagim icin bu zaman dilimi 5-6 saate kadar dusecek. Buzdolabi vs kullanilmayacak. Belki bir televizyon koyabilirim. Sistemi ciftligimi genisletme olasiligini da goz onune alarak daha buyuk yapmak istiyorum. Yani ileride bi 10-15 ampul ekledigimde beni uzmeyecek bi sistem istiyorum.

• Bu bilgi doğru mu?

• Nerminator N kullanıcısına yanıt
    Aküler 30 yıl dayanıcakmı sor bakalım elemana.
    Size son bir soru sorabilirmiyim aslinda burdaki arkadaşlarda yanitlayabilir.Gúnes panelinden gelen (+) uç ve Şarj kontrol cihazindan çikan (+) uç sigorta yapmak istiyorum acaba kullanacağim sigorta turu ne olmali ayrica amperi ne olmali . yardimlariniz icin tesekkur ederim.

• Ted Skjellum kullanıcısına yanıt
    Anladığım kadarıyla çiftliğiniz büyük, hayvan falan da olduğuna göre. Sizin ilacınız on-grid yani şebekeye bağlı sistem. Depolama sizin işinize yaramaz. Çiftliğinizin yakınlarından geçen elektrik iletim hattı var ise dağıtım şirketine başvuru yaparak izin alabilir ve çatınıza depolama sistemine gerek kalmaksızın şebekeye bağlı güneş enerji sistemi kurabilirsiniz. Böylece kullanmadığınız elektriği de satabilirsiniz.
  • Biraz doğru biraz yanlış. 2 kW sistem yeterli, doğru. 2500 $ maliyet kısmen doğru şöyle ki, güneş sisteminin maliyeti evet 2500$ ancak izinler, projeler vs. ekstra masraf getiriyor. Şu andaki mevzuata göre 8 yılda amorti etmez ana sebebi mevcut mahsuplaşma sistemi.

@Technical_Support

Akü olmasına gerek yok, on-grid (şebekeye bağlı) sistemlerin ömrü 25 yıldır.
    Panellerden şarj cihazına gelen kabloda,

sigorta (amper) = paralel bağlı panel sayısı*panel kısa devre akımı*1.2

formülünü kullanabilirsiniz.

Şarj cihazından akülere giden kabloyada şarj cihazının amperajı kadar bir sigorta koysanız yeterli olur. Hatta biraz daha büyük olabilir. Mesela 30A şarj cihazına 40A sigorta koyabilirsiniz.

Sistemde en önemli sigorta aküden inverter'a giden kablodakidir. İnverterdan önce mutlaka sigorta koyun. Onu da genelde inverter üreticisi teknik bilgilerde yazar, tavsiye edilen sigorta boyutu şeklinde. Yazmıyorsa; (inverter maksimum gücü/10)*1.2 olarak hesaplayabilirsiniz.

Bu sigortaların tamamını kablo tip sigorta ya da araba sigortası olarak kullanabilirsiniz. (line fuse yazarsanız aliexpresste birçok çeşit var.)

Ayrıca inverter'dan çıkan 220V elektriği de otomatik sigortadan geçiriniz. Büyük sistemler için kaçık akım rölesi de konulmalıdır mutlaka.

Lütfen elektrik işlerini bu konuda uzman kişilerden yardım alarak yapın. Bu işler tecrübesiz kişiler için uygun değildir.
  • Arkadaşlar birçok kişinin konuya ilgisi var. Kendi adıma çok mutluluk verici bir durum.
    Burada genel olarak depolamalı (akülü) dolayısıyla off-grid (şebekeden bağımsız) sistemlerden bahsediyoruz ancak on-grid (şebekeye bağlı) çözümler çok daha stabil ve güvenilirdir. Ancak burada da önümüze maalesef mevzuatlar ve bürokrasi çıkıyor.
    Daha dün Resmi Gazete'de çatıya kurulacak güneş enerjisi sistemleri ile ilgili usül ve esaslar yayınlandı.

Ayrıca herkesten yenilenebilir enerjiye yalnızca maddi olarak bakmamasını rica ediyorum. Bu bir insanlık görevidir bana göre. Temiz ve yenilenebilir enerji ticari kaygılar gütmeden de hayatımıza vatandaşlık bilinci ile girebilmeli.
    Şunu açıkça söyleyebilirim çatıya güneş enerjisi kurmak ŞU ANDAKİ MEVZUATLAR İLE ticari açıdan karlı değil.
    Eğer benim gibi düşünenler varsa şebeke bağlı sistemler için kısa bir yazı-özet hazırlayabilirim.
    Güneş enerjisi çok temiz çok çevreci bir çözüm gibi gösteriliyor, fakat "akülerin çevreye verdiği zarar ne olacak" diye sorduğumda kimseden tatmin edici bir cevap alamadım.
    Sizin bu konuda düşünceleriniz neler?

"insanlık görevi" ifadesini görünce sorayım dedim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Akülerle ne ilgisi var anlamadım?

Birincisi güneş enerjisine özel üretilen akü yok. Bu sistemlerde DEEP CYCLE GEL AKÜ kullanılır ve bu aküler farklı amaçlar için üretilir. Yani güneş enerjisinin talebi ile doğmamıştır, dolayısıyla zaten üretilen aküler kullanılır. Ayrıca Jel akü yerine kuru akü, sulu akü, li-on batarya da kullanılabilir.

İkincisi yanlış bir algı var. GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİNİN AKÜ ZORUNLULUĞU YOKTUR. Burada genel olarak akülü sistemler konuşuyoruz çünkü bahsettiğimiz sistemler küçük tüketimli sistemler ve şebekenin olmadığı ya da şebekeye bağlantının mümkün olmadığı durumlar için tasarlanıyor. Oysa ki Güneş Enerjisi santralleri aküye ihtiyaç duymaz, üretilen elektrik direkt olarak şebekeye verilir. Akülü sistemler dünya üzerindeki güneş enerjisi sistemlerinin %0.000001'i ya vardır ya yoktur. Hatta üşenmedim buyrun size bilimsel veri; (kaynak:uluslararası enerji ajansı)

Yani akülerin zararı ile ilgili güneş enerjisinin alakası yok.

Düzenleme: Eğer büyük güneş santrallerindeki depolama sistemlerinden bahsediyorsanız o farklı bir konu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerasuslu -- 19 Ocak 2018; 13:56:49 >
    Büyük GES'ler veya dünyadaki akü kullanımı nereden çıktı yahu? Konuyu çok alakasız bir boyuta taşımışsınız.

En basit şekliyle sorayım.
    Vatandaş evine panelleri döşüyor, haliyle gece de kullanabilmek için akü de koyuyor bu sisteme. (jel, sulu, lityum, zartyum fark etmez, akü işte)
    Bu akü çevreyi kirletmiyor mu?

Sorumun özü şu.
    Bir birey, evinde kullandığı x miktardaki enerjiyi şebekeden değil de güneş enerjisinden elde edince, bunun çevreye artısı mı, yoksa aküden dolayı eksisi mi olacak?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anlatamıyorum galiba normalde güneş enerjisi sistemlerine AKÜ BAĞLANMIYOR. Nerden çıkardınız bunu anlamadım.

Burada bahsedilen akülü sistemlere off-grid sistemler deniyor yani şebekeden bağımsız sistem. Ve koyduğum grafikte gördüğünüz üzere akülü sistemlerin oranı milyonda bir bile değil. Yani akü zararlı kabul etsek bile güneş enerjisi sistemlerinde kullanım oranı çok çok çok düşük olduğundan diğer kullanım alanlarına oranla zararı yok sayılabilir.

• 
Sayfa: önceki 222223224225226
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.