Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (218. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
601.381
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 216217218219220
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sistemin güzel olmuş. Ben beğendim. Panelin balkonda olması da gayet güzel. Kar falan yağarsa kolayca temizlersin, tozu kiri kolayca silersin.

UPS konusuna gelirsek, UPSlerin 850VA'dan yukarısı en az çift akülüdür (24V), hatta daha yukarısı daha fazla akülüdür. Tek akülü güçlü bir UPS bulman imkansız.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • @hyilmaz99

merhaba

yazını tamamını okumadım ama ilk söyleyeceklerim şunlar;

a) panel hücreleri gelir gelmez daha kutusunda iken video çekimine başlarsan
    b) neden o panelleri seçtin.. kaç tane aldın.. kimden aldın gibi bilgileri paylaşırsan
    c) işleme başlamadan önce ne tür hazırlıklar ve elinde neler olması gerektiğinin ön bilgisini .. sonra da aşama aşama detaylı şekilde video çekip paylaşırsan eğer

ilk başta ben olmak üzere birçok arkadaşın hayallerine örnek ve bilgisine destek olursun

daha hücrelerini bilmiyorum ama.. arada baktığım kadarı ile tanesi 5.7W olan ama çeşidi poli olan... verimlilik için %21 gibi oldukça hatrı sayılır rakamlarda yeni hücreler görmüş idim
    hücreleri almak ve birleştirmek ilk planda sorun değil
    asıl sorun kaplama ve dış muhafaza kısmı benim açımdan... çünkü hem su geçişini hemde bu yıl olduğu ve gelecek yıllarda da çokca olacağı gibi yazın ortasında büyük dolu yağışları olabilir. kışın da ani ısı farklarından dolayı kaplama camı çatlamaması patlamaması gerek
    Örnek olması için .. kapı pencereler çift camlı sanolunun.. ama iç cam çatladı önceki kış 3 günlük dondurucu soğukta...

ve sonrasında birçok arkadaşın yaptığı hatayı gördüm..
    Solar sistem güç devresi ve kontrolü için evde veya bina da ayrılan yer hem çok amatör hemde çok fazla acemice yapıyorlar.
    Bir çoğunun giriş çıkış voltajlarını anlık takip etmesi.. bataryaların anlık durumlarını belirleyecek göstergeleri olmuyor

detaylı paylaşım ve video yaparsan çok sevinirim

• Merhaba TosunTosun..

Bundan önce Aliexpress' ten sipariş ettiğim hücreler henüz Çin'den çıkmadan gümrükten satıcıya iade edildi. Ben de siparişi iptal edip belirli bir süre sonra tekrar sipariş verdim. Hücre detaylarını aşağıda yazdım.

a) Hücreler gelince şimdiye kadar hiç yapmadım ama video ile tanıtım yapmaya çalışacağım.
    b)Aldığım solar hücre 5x5 yani 125mmx125mm boyutlarında Mono kristal bir hücre tipi. Neden bunu seçtin derseniz bu fiyat performans aralığında başka seçenek bulamadım. Çok araştırdım; ucuz olanların gücü oldukça düşük, biraz gücü yüksek olanlar da pahalı. Benim bütçeme uyan panel özelliklerini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz. https://tr.aliexpress.com/item/40-Adet-Bir-S-n-f-2-7-W-125-MM-G-ne-Pili-DIY-Ev/32679467080.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3Srl3k
    Bu arada ilk siparişimi iptal ettikten sonra uygun fiyata 400 TL. N11 den 160 watt hazır panel aldım. Neden aldım? Açıkçası hücreleri birleştiremem paneli yapamam diye korktum. Sonra yeniden yapmak için cesaretim geldi. Paneli Çinden gelen hücreler ile yapsam yine yaklaşık aynı maliyet olacak. Fakat kendim yapayım derseniz vereceği keyif daha başkadır.

c) Solar Panel yapımı ile ilgili Youtube kanallarında birçok videoyu tekrar tekrar hiç usanmadam izledim. bu sayede Kafama takılan birçok soruya cevap bulabiliyorum hatta izlemekten büyük zevk alıyorum. Bu arkadaşlara da buradan sonsuz teşekkür ederim.

Solar Sistem için neler Gerekli?

1. Solar Hücre = Mono Kristal veya Polikristal Silikon olmak üzere hazır satılıyor. Ben 2 barlı 40 adet hücre sipariş ettim. gelince fotoğraf ve video ile paylaşım sağlarım. Lehimlemesi kolay olsun diye 2 barlı seçtim. 4 bar olanları da var.
    2. Temperli Cam= Henüz hücreler gelmedi ama 60cmX125cm boyutlarında 3mm camdan sipariş ettim. Sağolasın cam&Balkon ( Eser Cam Balkon) imalatı yapan bir esnaf yardımcı oldu. fiyatı çerçeve dahil 55 TL.

3. Shotcky Diyot. Bu konuda şimdilik profosyonel bilgim yok. Benim alanım değil çünkü. Fakat Panelde meydana gelebilecek herhangi bir gölgelenme durumunda geri akıma engel olarak hücreleri korumak amacıyla kullanılıyor. Diyot bağlanmaz ise gölgelenme esnasında panel verimi oldukça düşüyor.

3. Epoksi Reçine: N11 den aldım. 59 TL. linkini paylaşıyorum;https://urun.n11.com/tekne-bakim-urunleri/arc-150-ultra-seffaf-dokum-tipi-kristal-clear-epoksi-15-kgset-P125559965
    Şimdiye dek hiç uygulamadım. Fakat 2 ayrı bileşenden oluşuyor. Aktivatör ile ana reçine karışıtılarak cam üzerine yayılıyor. Bundan sonra lehimlenmiş ve birleştirilmiş hücreler cam ve reçine üzerine sabitleniyor. Bu sayede hücrelerin hava ve nem teması kesiliyor. Reçinden farklı olarak Eva film de kaplanabiliyor fakat ısıl işlem ve vakum gerektiriyor.

4. MC4 konnektör. kablo bağlantıları yapmak için gerekli Aliexpress'ten sipariş ettim. 10 adetli yaklaşık 7 usd.https://tr.aliexpress.com/item/10Pairs-x-MC4-Connector-male-and-female-MC4-Solar-Panel-Connector-used-for-Solar-Cable-2/639042804.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3Srl3k

5. Solar şarj kontrol cihazı 10 Amper 7,5 usd.: Neden gerekli? Panellerden gelen akım ve gerilimi kontrol ederek aküleri şarj etmek için kullanılıyor. Akülerin uzun ömürlü olması için düzenli şarj edilmesi gerekiyor. Yani yüksek voltaj ile uzun süre şarj etmek akü ömrünü bitiriyor. Teknik detaylarını çok bilmesem de daha verimli olan ve daha pahalı olan MPPT modelleri var. panellerden şarj verimini %30 a kadar artırabiliyor. https://tr.aliexpress.com/item/10A-20A-30A-12V-24V-Auto-work-PWM-Solar-Charge-Controller-with-LCD-Dual-USB-5V/32818868189.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3Srl3k

6. Modifiye sinüs inverter 1500 watt: Yüksek güç ile denemedim fakat 1500 watt güç kaldırabileceğini düşünmüyorum. Şimdilik benim işimi görüyor. Akülerden çıkış alarak bağladım. Normalde şarj kontrol cihazında çıkış almam gerekiyor fakat ilk yüklenmede sanırım 10 Amperden fazla çektiği için Şark Kontrol cihazı çıkışı kapatıyor.30 amperlik şarj kontrol cihazı almayı planlıyorum. 25 amh akü ile 5 saate kader 80 watt Led TV mi çalıştırıyor. https://tr.aliexpress.com/item/Solar-Power-Inverter-3000W-Peak-12V-DC-To-230V-AC-Modified-Sine-Wave-Converter-1500W/32813766597.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3Srl3k

7. Kablo, voltaj göstergesi anahtar vs. ; Kablo kesiti önemli. Yüksek akım için kalın kablo kullanmanız gerekebilir. Bu konuda biraz deneme yanılma ve bolca araştırma faydalı olacaktır.

Merak ettiğiniz noktalarda elimden geldiğince açıklama yapmak istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hyilmaz99 -- 22 Eylül 2017; 19:28:44 >

• hyilmaz99 arkadaşım şarj kontroldeki çıkış 12 volt aydınlatma çıkışıdır oradan inverter çalıştıramazsın.inverteri daima akü,ye bağlayacaksın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi askişi48 -- 23 Eylül 2017; 7:45:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: askişi48

hyilmaz99 arkadaşım şarj kontroldeki çıkış 12 volt aydınlatma çıkışıdır oradan inverter çalıştıramazsın.inverteri daima akü,ye bağlayacaksın.

Askişi48
    uyarın için çok teşekkür ederim.
    zaten şarj kontrol çıkışından çalışmıyor. (lamba çıkışı)
    inverter satış sayfasında da aynen sizin dediğiniz gibi yapılmış.

Benim merak ettiğim konu gündüz panelden hem şarj olacak hem de aküden kullanım olacak olsa sistemde dalgalanma veya herhangi bir sorun olmaz mı?
    hiç denemedim ama denemek lazım aslında.

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hyilmaz99 -- 23 Eylül 2017; 12:0:19 >

• Benim bu ups 850 vA ama tek akülü ama anlamadım neyi var yüke binince kapanıyor bi inverterde alamadım kaç gündür aküler full dolu boş boş duruyo

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu arada ben inverter alıcamda bu sinüs lerle ilgili pek bilgim yok bu sinüs ler ne oluyo ne çalıştırabiliyom beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

• LED TV KULLANIYORSANIZ SİNÜS İNVERTER VE UPS KULLANINIZ.YOKSA KISA BİR SÜRE SONRA LED TV İLE VEDALAŞIRSINIZ
  • sanırım haklısınız. İnverter TV de parazit yapıyor. Bütçem uygun olursa biraz daha büyük akü ve 3kva Tommatech akıllı inverter almayı planlıyorum
  • ka.dir18 kullanıcısına yanıt
    Elektronik cihazlarda Tam sinüs inverter kullanmalısınız
  • askişi48 A kullanıcısına yanıt
    sizin inverter 1500 değil 300W olanı kullanımda ise 300W geçmezseniz sıkıntı yaşamazsınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: ka.dir18

Benim bu ups 850 vA ama tek akülü ama anlamadım neyi var yüke binince kapanıyor bi inverterde alamadım kaç gündür aküler full dolu boş boş duruyo

sizin cihaz ups 480 watt veriyor ona yakın miktarda güç kullandığınız anda kapanır.kulandığınız elektirik veya tüketim 300 wattı geçmemeli
  • yurt dışından alabileceyiniz sinüs dalga inverterler.
    Pure sine wave
    https://tr.aliexpress.com/wholesale?site=tur&g=y&SortType=price_asc&SearchText=saf+sin%C3%BCs+dalga+inverter&groupsort=1&page=2&initiative_id=RS_20170924232205&needQuery=n&isFreeShip=y&user_click=y

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi askişi48 -- 25 Eylül 2017; 9:31:59 >

• Xpower İnverter Corp. X kullanıcısına yanıt
    Yani ben tam sinüs inverter alırsam herşeyi sıkıntısız çalıştırırmıyım

20 watt da bile kapanıyo

fan çalışıyorsa sorun ups.dedir.ben inform 950 watt sinüs çıkışlı ups kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım.
    sinüs dalga inverterler ile hertürlü çihazı sorunsuz kullanabilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi askişi48 -- 25 Eylül 2017; 19:15:28 >
  • Ya valla benimkinde fan yok çıldırcam 1 aydır aküler dolu boş boş duruyo kullanamıyom

• Bana önerceğiniz bi inverter varmı kaliteli olursa olur veyada sadece çalıştırcak şekilde inverterde olur çalıştırcaklarım televizyon bilgisayar ampul vb şeyleri çalıştırmak için 500 watt çivarı yeterlidir

Tam sinüslerde kesinlikle sıkıntı yaşamazsınız MEXXSUN markası 500W var en ucuz ona bakabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xpower İnverter Corp. -- 26 Eylül 2017; 3:15:1 >
    Modifiye Sinüs invertör kullansak olmazmı?
  • 
Sayfa: önceki 216217218219220
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.