Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı
4.850
Cevap
155
Favori
447.693
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      39 Mesaj
      13 Ekim 2017 19:54:27
      Merhaba arkadaşlar,

Son zamanların popüler konularından birisi olduğu için sizlerin bilgi birikiminden yararlanmak istiyorum. Basit bir sistem yapmak istiyorum. Amacım 3-4 led lambayı 3-4 saat yakacak en basit sistemi yapmak. Mesela 10W lık panel ile bir sistem kurmak istesem ne yapabilirim, yanına hangi parçaları temin etmem gerekir? Bunu 25w, 40w, 50w ve 100w panelli seçenekleri ile yapmak istesem neler gerekir? Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

• Yüzbaşı
      764 Mesaj
      14 Ekim 2017 10:21:14
      quote:

Orijinalden alıntı: osevecen Merhaba arkadaşlar,

Son zamanların popüler konularından birisi olduğu için sizlerin bilgi birikiminden yararlanmak istiyorum. Basit bir sistem yapmak istiyorum. Amacım 3-4 led lambayı 3-4 saat yakacak en basit sistemi yapmak. Mesela 10W lık panel ile bir sistem kurmak istesem ne yapabilirim, yanına hangi parçaları temin etmem gerekir? Bunu 25w, 40w, 50w ve 100w panelli seçenekleri ile yapmak istesem neler gerekir? Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
      quote:

Orijinalden alıntı: osevecen

Merhaba arkadaşlar,

merhaba

gelen ve giden kuralına göre...

10W lık bir panel ile.. .ki aktif çalışma süresi boyunca hep 10W enerji ürettiğini kabul eder isek... 10 saat lik tam güneşlenme ile elde edeceğin enerji 100Wh olacaktır.

kullanacağın her led lambanın da 10W olduğunu kabul eder isek bir lambayı 10 saat aydınlatma için kullanabilirsin. bu sayısal değerler SIFIR KAYIP olarak kabul edilmiştir.

dolayısı ile lamba sayın arttıkça kullanabileceğin süre azalacaktır. 2 olursa 5 saat gibi... tabiki buna uygun bir güç devren ve bataryanın da SIFIR KAYIP ile çalıştığını kabul edersen.

önümüz kış. güneşlenme süresi azalmaya devam ettiği gibi aktif güneş enerji miktarı da azalacak. yani 10W lık panel den anlık olarak 1W enerji alma durumun azalacak. 1W lık bir besleme ile de boş akülerin dolma süresi uzadıkça akülerin ısınacak... buda hem akü ömrünü hemde akü lerde dolan enerji miktarında azalmaya sebep olacak.

her türlü işlemler olasılığı az bile olsa kötü durumlar göz önüne anılanarak yapılmasında fayda var.

Yani.. 3 adet 10W lık lamba için şahsi görüşüm min 50W lık bir panel alman ve buna göre de güç devresi ve akü kullanman. İdeal olması için ise 80W ve üzerine çıkman daha uygun olur. Güneşlenmenin sıfır olduğu ardışık 2 gün de maalesef lambaların aydınlatmayacaktır.

Bunu bir kulube vs için düşünüyor isen.. benzer şekilde ufak rüsgar türbün ile hybrid system ile hem riskleri azaltmış hemde batarya devrenin çok kısa sürede boşalmamasını .. akabinde dolmasını sağlarsın. Yağmurlu - rüzgarlı günlerde türbin devreye girecektir.

Ama unutma ki bu türbinler içinde ideal devir sayıları mevcuttur.. örnek olması için dakika da 20-30 tur gibi... rüzgarın 40km geçme durumunda türbin aşırı dönmeden dolayı aşırı bir güç üretip devreyi yakmaması içinde sistem bu tür durumlar için türbin i de devre dışı bırakacaktır. yani çok rüzgarlı günlerde türbin ile de istediğin elektriği üretemeyeceksin.

bulunduğun bölgenin güneşlenme durumu.. rüzgar durumu gibi konuları.. vede karanlık uzun kış gece/gündüzlerini de hesaplayarak bir devre kurman gerek

gündüz ve gece süresi ne olursa olsun.. rüzgar durumu ne olursa olsun... herkesin evine.. iş yerine bu tür hybrid enerji üretim devreleri kurmalarını öneriyorum..
      |
      |

• Yüzbaşı
      764 Mesaj
      14 Ekim 2017 10:26:43
      quote:

Orijinalden alıntı: hyilmaz99 Çinden güneş hücrelerim geldi. Lehimlemeye başladım.
      aşağıdaki linkten youtube için hazırladığım video var.
      video çok başarılı olmadı. hatamız varsa affolsun.
      https://www.youtube.com/watch?v=vBCInJYU258&feature=youtu.be

n-
      quote:

Orijinalden alıntı: hyilmaz99

Çinden güneş hücrelerim geldi. Lehimlemeye başladım.
      aşağıdaki linkten youtube için hazırladığım video var.
      video çok başarılı olmadı. hatamız varsa affolsun.
      https://www.youtube.com/watch?v=vBCInJYU258&feature=youtu.be

n-

başarılar...

tüm aşama ve sonuç... güç devresi bağlama ve sonrasını da video-layabilirsen daha da güzel olacak.

bu arada umarım +5W lık panel parçalarından almışsındır diye düşünüyorum.. sonuçda beher panel üretimi arttıkça min alan da max verim alırsın.. vede panelin verimliliği de +%20 tercihen 21-22 seviyelerinde olanlar :)

masraf gelir gider dengesini bozsa bile...

başarılar
      |
      |

• Teğmen
      129 Mesaj
      16 Ekim 2017 09:41:58
      Hücrelerin eksi kutuplarına lehim telini lehimledim. hepsi hazır. video çekmede biraz eksikliklerim var. Youtube yükleme işi ayrı bir facia. Hücreler mono kristal ve de 2.7 watt. 5 watt olanlar biraz daha pahalı. Türkiyeden hazır paneller alsanız daha ucuza geliyor. N11 de 590 Tl ye 265 watt polikristal hücreler var. Video çekmeye devam edeceğim. Kutu açılımı da çektim fakat saatler sürdü youtube' a yükleyemedim. çözünürlüğü düşürüp daha sonra yeniden deneyeceğim.

Bu arada akıllı inverter aldım. 24 volt ile kullanmam gerekiyor. Elimdeki diğer panel ile seri bağladıktan sonra kullanacağım.
      |
      |

Ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün
    • Yüzbaşı
      764 Mesaj
      17 Ekim 2017 08:45:25
      Parçaları alıp kendisi panel yapacaklar için ufak öneriler :

Paneller 2-5W arasında değişmekte olup verimlilik değerlerine dikkat etmek gerekiyor. Eskiden %16 gibi bir verimlilik değeri iyi iken şimdi %21 lere doğru değişmektedir.

Aldığınız veya almak istediğiniz panel gücünü şu şekilde değerlendirin. birim satın alma fiyatından çok birim metre kare deki güç olarak hesaplayın. ilk planda daha yüksek gibi gözükse bile hem güç hemde verimlilik açısından uzun vade de size daha uygn olacaktır. Güneş panelleri için ortalama 20 yıl gibi değer vermekteler. bu zaman doğal şartlar ve bakım ile değişebilirse de 5-8 yıl içerisinde bu panellerin yerini daha verimli ve daha elastik modeller alacak

Kontrol panel kısmı ise.

şahsi tavsiyem her panel in kablosunu direk bir panele giriş yapmanız ve bir anahtar ile her panel den gelen elektrikin voltajını bu anahtar ile görmeniz. tabiki çatı mesafesi uzun ise maliyeti düşürmek için tüm panelleri paralel olarak indirebilirsiniz panoya ama şahsi önerim arıza kontrolü için paneller üzerine voltaj ölçümü için bu şekilde yapmanız

Pano-panel olarak tamamen bir havasız ortam vs yerine daha ferah ve en küçük arıza da şahsi müdahelenize imkan verecek genişlikte ve kontrol de yapmanız. Son dönemde çıkan bir çok boyut olarak ufak ama daha yüksek güçde kumanda parçaları bulunmakta.

Akü olarak yorum yapamıyorum. konu hakkında uzman ve tecrübeli bir sürü arkadaşımız vardır. Ama akü ler içinde aynı şekilde güç devre kontrolü yapabilmeniz için göstergeler kullanamız olabilir.

Panellerinizi mümkün mertebe uygun açı ile yerleştirmeniz. Bulunduğunuz mevki köşe durumunda ise o zaman tek bir cephe yerine farklı cephelere yerleştirerek sabah-öğle ile akşam güneşlenme cephelerinde olabilen panelleri bulundurarak max güneşlenme imkanı sağlamanız.

Panelerin güç değerini ihtiyacınıza göre değil daha üst değerde almanız

Misal evdeki ihtiyacınız anlık 500W lık enerji ise.. siz bu 500W ı kullanma esnasında gece zaten bataryalarınız bitmiş olacağı için tüm panel den gelen enerjiyi de kullandığınıza göre paneller batarya dolumu sağlamayacaktır. Siz de mevsim şartlarına bağlı olarak güneşlenme sürelerini de hesap ederek panel gücünü arttırmanız da fayda var.

Asla ve ASLA... tekbir enerji sistemine bağlı kalmayın. misal.. şehir şebekesi ile beslenen ev.. bölgedeki arıza durumunda elektriksiz kalmanız...

Kış günlerinde güneş akı değerinin düşük ve sürenin kısalığını da hesaba katarak rüzgar türbünü veya çevrenizde var ise su türbünleri (dere var ise) ile hybrid sistemler kurmanız

Bu tür sistemleri daha çok yayla veya şehir hatlarına uzak bağ bölgelerinde kurulduğu için.

Özellikle depo/ambar/samanlık gibi herşeyin stoklandığı yerlerin panellerini ve akülerini ev-su moturu gibi yüksek enerji isteyen noktalardan ayırmanız daha ihtiyatlı olmanızı sağlar. bu ilk kurulum maliyetlerinin artmasını sağlasa bile uzun zamanda güncelleme durumları için daha faydalı olabilir

Uzun süre kullanmama durumunda... akülerinizin tamamen dolu olarak bırakmanız faydalı olacaktır.

Aküleri zorda kalmadıkça %5 doluluk altına düşürmemeniz.... SIFIR lama durumunda ise o akülerin tamamen ölme olasılığını unutmayınız

Güç devresinde kullandığınız ve kullanacağınız arçaların manuel sigorta sistemleri ile ayrıldığından emin olunuz.

Aralıklı olarak... akü lerin sağlık durumu... anlık yüklenme değerlerini... panellerden gelen enerji ve mevsimsel olarak akülerin dolum süreçlerini not alırsanız uzun sürede etkilir

Bu paneller den elde edilen elektrik teorik olarak bedava diye adlandırılsa bile bu enerji için gerekli devre elemanları çok yüksek maliyetde olduğu düşünülerek sarfiyat konusunda hassasiyet göstermeniz. olabildiğince düşük voltaj ve verimlilik seviyesi yüksek cihazlar kullanmanız.. bu demek değildir ki her yeri led lamba ile döşeyin. o led lerin de içinde verimlilik değeri var ve 220 volt ile çalışan led ile 5-12 volt ile çalışan led ler arasında oldukça farklı verimlilik değeri bulunmakta.

Evin veya aydınlatılacak her yere aynı tip ve aynı boyutda aydınlatma yapmayın.

Misal... Oturma odasında 3 chipli 3 metre led lamba veya 1 adet 10W lık lamba kullanmak yerine daha düşük seviyede ama dağınık yerleştirmeniz.. yani 3 metrelik şerit led yerine daha düşük lümen de ama 5 metrelik led kullanmanız göz sağlığınız ve aydınlatılacak alan için daha sağlıklıdır. hatta bu 5 metreyi de yapabiliyorsanız 2-3 parçaya bölmeniz. olabildiğince dağınık alana ışıklandırmanız. günlük kullanımlar için sıcak renk veya sarı renk denilen led modelleri seçerken mutfak gibi yerlerde tam tersi soğuk beyaz silikonlu led seçmeniz.

Led seçiminde de 3 led e bir direnç olan çok ucuz modeller ile her led için ayrı direnci olan modellerin tercihi. 3 lü direnç ler maalesef aşırı ısınma ve kaliteden dolayı çok çabuk ve seri şekilde bozulacağından o bölümdeki ledler seri şekilde bozulacaktır

Led lambalarda ihtiyıcınıza göre ışık akısını kumanda edilen modellerden tercih etmeniz.

Gece uykudan kalma durumunda lamba ile yol bulmak yerine.. ev içerisine yol gösterici fosfosforlü bantların çekilerek.... tabiki bu fosforlu şeritlerin şu şekilde dez avantajı var.. gece tüm lambalar kapalı iken onlar parlayacak.. dikkatinizi dağıtabilirler. ama enerji tasarrufu açısından tavsiye olunur.

Ev veya iş otomasyonları için söylenecek çok şey var.

Fener kısmı ile kapatmak istiyorum.

Mutlaka ev - iş yerlerinizde fener bulundurun. Bu fenerlerin bazıları manüel ve panelli modeller olsun

Manuel modeller... son dönemde kendinizin döndürerek içerisindeki ufak bataryaların dolum işini yapan fener modelleri ile.. üzerlerinde ufacık güneş paneleleri de olan modeler mevcut. ben AE den pantolon cebine rahatca sığan ve üzerinde minicik paneli olan ve el ile dolum yapılabilen 2 ledli sanırım olan el feneri aldım. manuel .. el ile çevirme yaptığınız sürece fenerinizde enerji bitmiyor yani.. aynı cihazın daha büyük modelleri de mevcut. Bu cihazı bisikletlerdeki lamba gibi düşünebilirsiniz.. minicik dinamo devresi... hybrid olarak ufacık güneş paneli ile devre katı yapılarak cep boy el feneri

bu arada.. umarım devletimiz okul ve iş yerlerinin çatılarına güneş paneli ve rüzgar türbini zorunluluğu getirerek herkesin hem aydınlık hemde ısınma durumlarının karşılanması....

herkese bol enerjili ama tasarruflu günler dileği ile...
      |
      |

• Er
      8 Mesaj
      17 Ekim 2017 10:20:58
      Merhababalar

Bir solar sistem toparlamaya çalışıyorum.Bir noktada yardımlarınızı rica ediyorum

Güneş Paneli Tommatech 20 W 12V Polikristal

10 AMPER SOLAR ŞARJ REGÜLATÖRÜ DİJİTAL

1500VA UPS cihazım var

Paneli regülatöre bağladım.Aküleri beslemek için regülatörden çıkan kabloyu ups'imde nereye bağlayacığımı bilemedim.Sizden yardımlarınızı beklıyorum

Simdiden tesekkur ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kenanguven -- 17 Ekim 2017; 10:21:54 >
      |
      |

• Teğmen
      129 Mesaj
      17 Ekim 2017 10:49:46
      Ben yardımcı olmak isterim.

Şimdi sizin ups 1500va ve 2 adet 12 volt yani toplamda 24 volt ile çalışıyor. Siz 12 volt panel ve şarj kontrol cihazı ile bu aküleri ve sistemi besleyemezsiniz.
      Bunun için 2 adet farklı alternatif var.

1.) 2 adet paneli seri bağlayarak 24 volt elde etmeniz gerekiyor. Yani yeni bir panel daha almalısınız.
      2.) aküleri UPS den sökerek herbirini birbirine parelel bağlarsanız 12 volt şarj kontrol cihazı ile şarj edebilirsiniz.

Aküyü şarj kontrol cihazına artı ve eksi kutuplar eşleşecek şekilde doğrudan bağlamanız gerekiyor. Akü üzerindeki kabloları sıyırıp ekleme yapbilirsiniz.

3 bir seçenek te UPS i değiştirmeniz yani 12 volt akü ile çalışan daha düşük güçte bir UPS kullanmanız gerekir. 1500 VA UPS ler 2 adet 12 volt yani 24 volt akü ile çalışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hyilmaz99 -- 17 Ekim 2017; 10:52:9 >

• Er
      8 Mesaj
      17 Ekim 2017 11:05:24

Öncelikle hızlı dönüşünüz için teşekkür ederim.

Peki bir panel daha alıp, seri bağlarsam.

şarj kontrol cihazindan gelen artı ve eksi kutuplarları akü üzerindeki kabloları sıyırıp(resimdeki ucları) ekleme yapmam yeterli mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kenanguven -- 17 Ekim 2017; 11:9:13 >
      |
      |
      hyilmaz99 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      129 Mesaj
      17 Ekim 2017 11:24:52
      evet yaterlidir.
      |
      |

• Teğmen
      201 Mesaj
      24 Ekim 2017 15:52:30
      arkadaşlar karavanıma ufak bir sistem kurmak istiyorum.
      kısaca :
      a--2 veya 3 adet şerit led
      b--su devirdaim pompası var 12 v
      c--12 volt 15 " tv
      d-- ekstradan tam emin değilim .olmayabilir.12 volt buzdolabı
      yaz dönemlerinde lambalar gece saatinde televizyon kullanılacak.
      alibabadan birçok malzemeyi temin edebilirim.bana linkini atmanız yeterli
      ucuz ve kullanıslı bir sıstem ıstıyorum.
      şimdiden tesekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aytac_1973 -- 30 Ekim 2017; 9:29:7 >

Peugeot 5008 1.6 Diesel
    • Teğmen
      201 Mesaj
      24 Ekim 2017 16:11:53
      quote:

Orijinalden alıntı: hyilmaz99 Merhaba TosunTosun..

Bundan önce Aliexpress' ten sipariş ettiğim hücreler henüz Çin'den çıkmadan gümrükten satıcıya iade edildi. Ben de siparişi iptal edip belirli bir süre sonra tekrar sipariş verdim. Hücre detaylarını aşağıda yazdım.

a) Hücreler gelince şimdiye kadar hiç yapmadım ama video ile tanıtım yapmaya çalışacağım.
      b)Aldığım solar hücre 5x5 yani 125mmx125mm boyutlarında Mono kristal bir hücre tipi. Neden bunu seçtin derseniz bu fiyat performans aralığında başka seçenek bulamadım. Çok araştırdım; ucuz olanların gücü oldukça düşük, biraz gücü yüksek olanlar da pahalı. Benim bütçeme uyan panel özelliklerini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz. https://tr.aliexpress.com/item/40-Adet-Bir-S-n-f-2-7-W-125-MM-G-ne-Pili-DIY-Ev/32679467080.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3Srl3k
      Bu arada ilk siparişimi iptal ettikten sonra uygun fiyata 400 TL. N11 den 160 watt hazır panel aldım. Neden aldım? Açıkçası hücreleri birleştiremem paneli yapamam diye korktum. Sonra yeniden yapmak için cesaretim geldi. Paneli Çinden gelen hücreler ile yapsam yine yaklaşık aynı maliyet olacak. Fakat kendim yapayım derseniz vereceği keyif daha başkadır.

c) Solar Panel yapımı ile ilgili Youtube kanallarında birçok videoyu tekrar tekrar hiç usanmadam izledim. bu sayede Kafama takılan birçok soruya cevap bulabiliyorum hatta izlemekten büyük zevk alıyorum. Bu arkadaşlara da buradan sonsuz teşekkür ederim.

Solar Sistem için neler Gerekli?

1. Solar Hücre = Mono Kristal veya Polikristal Silikon olmak üzere hazır satılıyor. Ben 2 barlı 40 adet hücre sipariş ettim. gelince fotoğraf ve video ile paylaşım sağlarım. Lehimlemesi kolay olsun diye 2 barlı seçtim. 4 bar olanları da var.
      2. Temperli Cam= Henüz hücreler gelmedi ama 60cmX125cm boyutlarında 3mm camdan sipariş ettim. Sağolasın cam&Balkon ( Eser Cam Balkon) imalatı yapan bir esnaf yardımcı oldu. fiyatı çerçeve dahil 55 TL.

3. Shotcky Diyot. Bu konuda şimdilik profosyonel bilgim yok. Benim alanım değil çünkü. Fakat Panelde meydana gelebilecek herhangi bir gölgelenme durumunda geri akıma engel olarak hücreleri korumak amacıyla kullanılıyor. Diyot bağlanmaz ise gölgelenme esnasında panel verimi oldukça düşüyor.

3. Epoksi Reçine: N11 den aldım. 59 TL. linkini paylaşıyorum;https://urun.n11.com/tekne-bakim-urunleri/arc-150-ultra-seffaf-dokum-tipi-kristal-clear-epoksi-15-kgset-P125559965
      Şimdiye dek hiç uygulamadım. Fakat 2 ayrı bileşenden oluşuyor. Aktivatör ile ana reçine karışıtılarak cam üzerine yayılıyor. Bundan sonra lehimlenmiş ve birleştirilmiş hücreler cam ve reçine üzerine sabitleniyor. Bu sayede hücrelerin hava ve nem teması kesiliyor. Reçinden farklı olarak Eva film de kaplanabiliyor fakat ısıl işlem ve vakum gerektiriyor.

4. MC4 konnektör. kablo bağlantıları yapmak için gerekli Aliexpress'ten sipariş ettim. 10 adetli yaklaşık 7 usd.https://tr.aliexpress.com/item/10Pairs-x-MC4-Connector-male-and-female-MC4-Solar-Panel-Connector-used-for-Solar-Cable-2/639042804.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3Srl3k

5. Solar şarj kontrol cihazı 10 Amper 7,5 usd.: Neden gerekli? Panellerden gelen akım ve gerilimi kontrol ederek aküleri şarj etmek için kullanılıyor. Akülerin uzun ömürlü olması için düzenli şarj edilmesi gerekiyor. Yani yüksek voltaj ile uzun süre şarj etmek akü ömrünü bitiriyor. Teknik detaylarını çok bilmesem de daha verimli olan ve daha pahalı olan MPPT modelleri var. panellerden şarj verimini %30 a kadar artırabiliyor. https://tr.aliexpress.com/item/10A-20A-30A-12V-24V-Auto-work-PWM-Solar-Charge-Controller-with-LCD-Dual-USB-5V/32818868189.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3Srl3k

6. Modifiye sinüs inverter 1500 watt: Yüksek güç ile denemedim fakat 1500 watt güç kaldırabileceğini düşünmüyorum. Şimdilik benim işimi görüyor. Akülerden çıkış alarak bağladım. Normalde şarj kontrol cihazında çıkış almam gerekiyor fakat ilk yüklenmede sanırım 10 Amperden fazla çektiği için Şark Kontrol cihazı çıkışı kapatıyor.30 amperlik şarj kontrol cihazı almayı planlıyorum. 25 amh akü ile 5 saate kader 80 watt Led TV mi çalıştırıyor. https://tr.aliexpress.com/item/Solar-Power-Inverter-3000W-Peak-12V-DC-To-230V-AC-Modified-Sine-Wave-Converter-1500W/32813766597.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3Srl3k

7. Kablo, voltaj göstergesi anahtar vs. ; Kablo kesiti önemli. Yüksek akım için kalın kablo kullanmanız gerekebilir. Bu konuda biraz deneme yanılma ve bolca araştırma faydalı olacaktır.

Merak ettiğiniz noktalarda elimden geldiğince açıklama yapmak istedim.
      quote:

Orijinalden alıntı: hyilmaz99

Merhaba TosunTosun..

Bundan önce Aliexpress' ten sipariş ettiğim hücreler henüz Çin'den çıkmadan gümrükten satıcıya iade edildi. Ben de siparişi iptal edip belirli bir süre sonra tekrar sipariş verdim. Hücre detaylarını aşağıda yazdım.

a) Hücreler gelince şimdiye kadar hiç yapmadım ama video ile tanıtım yapmaya çalışacağım.
      b)Aldığım solar hücre 5x5 yani 125mmx125mm boyutlarında Mono kristal bir hücre tipi. Neden bunu seçtin derseniz bu fiyat performans aralığında başka seçenek bulamadım. Çok araştırdım; ucuz olanların gücü oldukça düşük, biraz gücü yüksek olanlar da pahalı. Benim bütçeme uyan panel özelliklerini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz. https://tr.aliexpress.com/item/40-Adet-Bir-S-n-f-2-7-W-125-MM-G-ne-Pili-DIY-Ev/32679467080.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3Srl3k
      Bu arada ilk siparişimi iptal ettikten sonra uygun fiyata 400 TL. N11 den 160 watt hazır panel aldım. Neden aldım? Açıkçası hücreleri birleştiremem paneli yapamam diye korktum. Sonra yeniden yapmak için cesaretim geldi. Paneli Çinden gelen hücreler ile yapsam yine yaklaşık aynı maliyet olacak. Fakat kendim yapayım derseniz vereceği keyif daha başkadır.

c) Solar Panel yapımı ile ilgili Youtube kanallarında birçok videoyu tekrar tekrar hiç usanmadam izledim. bu sayede Kafama takılan birçok soruya cevap bulabiliyorum hatta izlemekten büyük zevk alıyorum. Bu arkadaşlara da buradan sonsuz teşekkür ederim.

Solar Sistem için neler Gerekli?

1. Solar Hücre = Mono Kristal veya Polikristal Silikon olmak üzere hazır satılıyor. Ben 2 barlı 40 adet hücre sipariş ettim. gelince fotoğraf ve video ile paylaşım sağlarım. Lehimlemesi kolay olsun diye 2 barlı seçtim. 4 bar olanları da var.
      2. Temperli Cam= Henüz hücreler gelmedi ama 60cmX125cm boyutlarında 3mm camdan sipariş ettim. Sağolasın cam&Balkon ( Eser Cam Balkon) imalatı yapan bir esnaf yardımcı oldu. fiyatı çerçeve dahil 55 TL.

3. Shotcky Diyot. Bu konuda şimdilik profosyonel bilgim yok. Benim alanım değil çünkü. Fakat Panelde meydana gelebilecek herhangi bir gölgelenme durumunda geri akıma engel olarak hücreleri korumak amacıyla kullanılıyor. Diyot bağlanmaz ise gölgelenme esnasında panel verimi oldukça düşüyor.

3. Epoksi Reçine: N11 den aldım. 59 TL. linkini paylaşıyorum;https://urun.n11.com/tekne-bakim-urunleri/arc-150-ultra-seffaf-dokum-tipi-kristal-clear-epoksi-15-kgset-P125559965
      Şimdiye dek hiç uygulamadım. Fakat 2 ayrı bileşenden oluşuyor. Aktivatör ile ana reçine karışıtılarak cam üzerine yayılıyor. Bundan sonra lehimlenmiş ve birleştirilmiş hücreler cam ve reçine üzerine sabitleniyor. Bu sayede hücrelerin hava ve nem teması kesiliyor. Reçinden farklı olarak Eva film de kaplanabiliyor fakat ısıl işlem ve vakum gerektiriyor.

4. MC4 konnektör. kablo bağlantıları yapmak için gerekli Aliexpress'ten sipariş ettim. 10 adetli yaklaşık 7 usd.https://tr.aliexpress.com/item/10Pairs-x-MC4-Connector-male-and-female-MC4-Solar-Panel-Connector-used-for-Solar-Cable-2/639042804.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3Srl3k

5. Solar şarj kontrol cihazı 10 Amper 7,5 usd.: Neden gerekli? Panellerden gelen akım ve gerilimi kontrol ederek aküleri şarj etmek için kullanılıyor. Akülerin uzun ömürlü olması için düzenli şarj edilmesi gerekiyor. Yani yüksek voltaj ile uzun süre şarj etmek akü ömrünü bitiriyor. Teknik detaylarını çok bilmesem de daha verimli olan ve daha pahalı olan MPPT modelleri var. panellerden şarj verimini %30 a kadar artırabiliyor. https://tr.aliexpress.com/item/10A-20A-30A-12V-24V-Auto-work-PWM-Solar-Charge-Controller-with-LCD-Dual-USB-5V/32818868189.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3Srl3k

6. Modifiye sinüs inverter 1500 watt: Yüksek güç ile denemedim fakat 1500 watt güç kaldırabileceğini düşünmüyorum. Şimdilik benim işimi görüyor. Akülerden çıkış alarak bağladım. Normalde şarj kontrol cihazında çıkış almam gerekiyor fakat ilk yüklenmede sanırım 10 Amperden fazla çektiği için Şark Kontrol cihazı çıkışı kapatıyor.30 amperlik şarj kontrol cihazı almayı planlıyorum. 25 amh akü ile 5 saate kader 80 watt Led TV mi çalıştırıyor. https://tr.aliexpress.com/item/Solar-Power-Inverter-3000W-Peak-12V-DC-To-230V-AC-Modified-Sine-Wave-Converter-1500W/32813766597.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3Srl3k

7. Kablo, voltaj göstergesi anahtar vs. ; Kablo kesiti önemli. Yüksek akım için kalın kablo kullanmanız gerekebilir. Bu konuda biraz deneme yanılma ve bolca araştırma faydalı olacaktır.

Merak ettiğiniz noktalarda elimden geldiğince açıklama yapmak istedim.

arkadaşım kolay gelsin.

aldığın malzemeler toplamda 350 - 400 arası tutuyor.şuan nette 150 lik paneller 400 civarı satılmakta.

sence hazır almak dahamı iyidir
      |
      |

Peugeot 5008 1.6 Diesel

• Teğmen
      129 Mesaj
      24 Ekim 2017 17:08:32
      Her geçen gün panel fiyatları ucuzluyor. Paneli kendiniz yapmanız da oldukça zor. Hücreler çok hassas, lehimleme yaparken veya reçine yaparken kırılıyor. Fabrikasyon olarak hazır almanız uygun olur.
      Ben hobi amaçlı ve merakımı gidermek için bir tane yaptım. Tam olarak güneşli boş bir gün yakalayamdım. Bu yüzden tam test etme şansım olmadı. Fakat çalışıyor.
      Evde yapacaksanız annenizden, eşinizden, çocuklarınızdan gelecek tepkileri de göz önünde bulundurun derim. Çünkü evi tamirhaneye çevirdin diyerek söze başlayacaklar. Gerisini siz tahmin edersiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hyilmaz99 -- 24 Ekim 2017; 17:9:12 >
      |
      |

• Teğmen
      201 Mesaj
      30 Ekim 2017 09:30:01
      quote:

Orijinalden alıntı: aytac_1973 arkadaşlar karavanıma ufak bir sistem kurmak istiyorum.
      kısaca :
      c--12 volt 15 " tv
      şimdiden tesekkürler.
      quote:

Orijinalden alıntı: aytac_1973

arkadaşlar karavanıma ufak bir sistem kurmak istiyorum.
      kısaca :
      c--12 volt 15 " tv
      şimdiden tesekkürler.

arkadaşlar buna kaç volt akü ve ne cins olmalı.ayrıca panel ne alınmalı
      |
      |

Peugeot 5008 1.6 Diesel

• Teğmen
      142 Mesaj
      30 Ekim 2017 11:51:43
      cehaletimi mazur görürseniz ufacık bir sorum var, güneş panelinden gelen elektriği direk rezistanslı tele bağlasam ısınır mı? akü, inverter vs olmadan bu düzenek çalışır mı? güneş oldukça rezistans ısınsın yeter bana.

• Teğmen
      129 Mesaj
      30 Ekim 2017 12:19:06

Güneş Paneli güneşli ortamda yük altında 12 volt 1-6 amper arası akım veriyor.

bağlacağınız rezistans 1-6 amper aralığında ise neden ısınmasın? Fakat 500 watt lık rezistansı ısıtmaz neden zaten güneş paneli maksimum 150 watt.

basit bir hesap yaparsanız 12 volt gerilim ve 3 amper ortalama ile 36VA yani yaklaşık 36 wat elde edersiniz. 30 wattlık bir rezistans ısınabilir.
      |
      |
      ishadami kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      142 Mesaj
      30 Ekim 2017 12:26:40

teşekkür ederim, alternatif akım, doğrudan akım meselesi nedeniyle sormuştum, 250 wattlık bir panel alıp, mini bir fanlı ısıtıcı tasarlama düşüncesindeyim. hobi ve deneysel amaçlı, ufak bir odanın ısınmasına yardımcı olur mu onu test etmek istiyorum.
      |
      |
      hyilmaz99 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      129 Mesaj
      30 Ekim 2017 20:36:53

doğru akım veya alternatif akım farketmez diye tahmin ediyorum. Araba çakmaklığı da doğru akımla çalışıyor. Bu bilgiler profesyonel bilgi değil, doğrusu sonucu ben de merak ediyorum.
      |
      |
      ishadami kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1155 Mesaj
      06 Kasım 2017 17:28:39

Ertan081 merhaba. Nasıl gidiyor enerji üretimi? Yazın ortalama günlük kaç kwhlık enerji alabidiniz sistemden? yılın aynı dönemine bakınca verimde azalma var mı?

Biz ,güneş enerjisi ısıtma sisteminden 1 Kasım günü ,günlük 59 kwhlık verim aldık..
      |
      |
      Bahsedilenler: ertan081

• Teğmen
      129 Mesaj
      07 Kasım 2017 13:02:10
      Ben hobi amaçlı kurdum. Kuruluma yaptığım evimin balkonu güneşi doğrudan alarak verimli bir üretim yapacak doğrultuda değil. Bu yüzden gelen bahara dek ara verdim diyebilirim.
      |
      |

• Yarbay
      3426 Mesaj
      07 Kasım 2017 17:43:01
      ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeKSandDoRT -- 23 Kasım 2017; 10:0:58 >
      |
      |

Vatandaşı olmasak, || Aslında eğlenceli ülke !
    Hızlı Cevap

Reklamlar
SEO
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
nice türkiye
Paykasa
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,187
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.