Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (150. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
601.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 148149150151152
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar bende 2 adet 110 amper nova akü var 3 adet 145 watt solar panel ve 1 adet 1000 watt tam sinüs inverter var
    aküler 1 senesini doldurmadan bitti hala garantisi devam ediyor garantiye göndereceğim akülerin bitmmesi için ne yapabiliriz hem benim için hemde forumdaki diğer arkadaşları bilgilendirmek için tavsiyeleriniz bekliyorum
    sisteme 250 wattan yüksek güç bağlamadım yani sadece bir masaüstü bilgisayar bağlıydı fakat şimdi 2 saat olmadan aküler bitiyor şarj kontrol cihazında bi sorun olduğunu tahmin etmiyorum fakat invertere bi ayar yapamazmıyız mesela akü voltajı 9.5 volta düştüğünde değilde 11.5 volta düştüğünde sistem kendisini kapatsın bence voltaj çok düştüüğü için aküler ölüyor doğrumudur sizce şu akü olayını bi çözsem başka bi şey istemiyorum eğer çözemezsem elimdeki sistemi elden çıkarmayı düşünüyorum fikirlerinizi bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmtdgc -- 19 Ekim 2014; 15:19:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmtdgc

arkadaşlar bende 2 adet 110 amper nova akü var 3 adet 145 watt solar panel ve 1 adet 1000 watt tam sinüs inverter var
    aküler 1 senesini doldurmadan bitti hala garantisi devam ediyor garantiye göndereceğim akülerin bitmmesi için ne yapabiliriz hem benim için hemde forumdaki diğer arkadaşları bilgilendirmek için tavsiyeleriniz bekliyorum
    sisteme 250 wattan yüksek güç bağlamadım yani sadece bir masaüstü bilgisayar bağlıydı fakat şimdi 2 saat olmadan aküler bitiyor şarj kontrol cihazında bi sorun olduğunu tahmin etmiyorum fakat invertere bi ayar yapamazmıyız mesela akü voltajı 9.5 volta düştüğünde değilde 11.5 volta düştüğünde sistem kendisini kapatsın bence voltaj çok düştüüğü için aküler ölüyor doğrumudur sizce şu akü olayını bi çözsem başka bi şey istemiyorum eğer çözemezsem elimdeki sistemi elden çıkarmayı düşünüyorum fikirlerinizi bekliyorum

Problem şarj kontrolda.Tavsiyem problemin hemen tespiti ve çözümü için,öğle saatlerinde hava açık güneşliyken yani akü voltajını bir multimetre ile ölçün.Eğer voltaj 14-14,5 voltu geçmiyorsa sorun yok demektir.Eğer 15-16V gibi yukarı gidiyorsa (ki ben gittiğini tahmin ediyorum)hemen şarj kontrol cihazını değiştirmelisiniz.Çok acele hemde..
    Akü en çok gereğinden fazla şarj olduğundan miadını tamamlar.Bu arabalarda çok görülür.

• teşekkürler elimdeki şarj kontrol cihazının markası fangpusun solarix3030 daha önce multimetrteyle ölçüm yapmıştım ama dediğiniz gibi öğle saatinde hiç öyle knotrol etmedim sadece amper akışına bakmıştım bakmıştım panellerden gelen oda 21 amper civarıydı hatırkadığım kadarıyla akülerden çektiğim amperde 30 amperi geçmemişiti ölçüm yaptığım cihazda markalı bi cihazdi ama adını unuttum öümüzdeki hafta sonuna kaldı ama ben sonucu yine size yazarım burdan am bir şey daha var şarj dolunca şarj kontrol cihazının en son ışığı sürekli yanıp sönüyor tak tak yak tak hafif bi ses çıkarıyor ama ben yine sizin dediğiniz gibi sonucu buraya yazacağım teşekkürler tekrar
  • Bende teşekkür ederim.
    Tak tak ses deyince o cihazın röleli olduğu görüşündeyim,,,her neyse ölçüm çok önemli.Orta direk bir voltmetre(multimetre) işinizi görür hocam.Siz sonucu buradan yazdığınızda beraber değerlendiririz inş.
  • Ben de ki inci akü de 1 sene olmadan verimi düştü arkadaşlar. :) güneş paneli sistemlerinden soğudum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ahmtdgc A kullanıcısına yanıt
    Merhaba Arkadaşlar,

Güneş panellerinde kullanılan aküler konusunda bilgi vermek istiyorum.

1-) Aküleri aşırı şarj ederseniz aküler arızalanır.
    2-) Akülere dip yaptırırsanız aküler yine arızalanır.

Sizin sorununuz bence akünüz dip yapmış. Belki aküye doğrudan bir cihaz bağladınız. led aydınlatma gibi. Akünüz şu anda bence şarj olmuyor. Dip yapan akü şarj olmaz.

Bence akünüzü elektrikle şarj edin. Oto elektrikçiler bu işi yapıyor. Akü kendini bir toparlasın.

Şarj kontrol cihazları fazla şarj etmez. İnverterler de akü voltajı düştüğünde otomatik sistemi kapatır. Ancak aküye doğrudan bir cihaz bağladıysanız led gibi akünüze dip yaptırır. bundan kaçının.

Jel Aküler düzgün kullanıldığında 10 yıla kadar çalışabiliyor. Kaliteli olanlar. Ancak sizleri uyarmak istiyorum.
    Enerji serisi gibi değişik isimlerle normal aküleri jel akü diye satanlar var. Çakma akü alırsanız 1 yılda akünüz verimsiz hale gelir.

• akülerin dip yaptığımı sanmıyorum hiç inverter dışında direkt olarak her hangi bir kaynağa bağlamadım yani sürekli invertere bağlı olarak çalıştı benim kullandığım akünün markası nova 110 amper jel akülerin faturası var çakma olduğunu düşünmüyorum kullandığım inverterin markası must power şebekeden akü şarj etme özelliği var daha önce bir kaç kere babamın arabasının aküsünü ondan şarj etmiştim bu aküleride bi şarj edrim yarın ayrıca hafta sonu öğle vakti bir ölçüm yapıcam benden başka nova akü kullanan yok heralde şu an 20 watt çeken bi akvaryum motoruna bağlı sistem sabahları inverterin biplemesiyle uyanıyorum sürekli ne zaman sistemi açsam cevabınız için teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: hikmetg

Merhaba Arkadaşlar,

Sizin sorununuz bence akünüz dip yapmış. Belki aküye doğrudan bir cihaz bağladınız. led aydınlatma gibi. Akünüz şu anda bence şarj olmuyor. Dip yapan akü şarj olmaz.

Bence akünüzü elektrikle şarj edin. Oto elektrikçiler bu işi yapıyor. Akü kendini bir toparlasın.

Şarj kontrol cihazları fazla şarj etmez. İnverterler de akü voltajı düştüğünde otomatik sistemi kapatır. Ancak aküye doğrudan bir cihaz bağladıysanız led gibi akünüze dip yaptırır. bundan kaçının.

Jel Aküler düzgün kullanıldığında 10 yıla kadar çalışabiliyor. Kaliteli olanlar. Ancak sizleri uyarmak istiyorum.
    Enerji serisi gibi değişik isimlerle normal aküleri jel akü diye satanlar var. Çakma akü alırsanız 1 yılda akünüz verimsiz hale gelir.

Sağlam ve istenilen özelliklerde yapılmış bir şarj ünitesi fazla şarj etmez olmalı diye yazmanız daha uygun olurdu. Siz bütün cihazlardan (kaliteli, kalitesiz) bahseder gibi yazmışsınız.
    Herhalde bir düzeltme yaparsınız, ,, yok bu yazının arkasindaysaniz bence yanlış bilgi.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmtdgc

akülerin dip yaptığımı sanmıyorum hiç inverter dışında direkt olarak her hangi bir kaynağa bağlamadım yani sürekli invertere bağlı olarak çalıştı benim kullandığım akünün markası nova 110 amper jel akülerin faturası var çakma olduğunu düşünmüyorum kullandığım inverterin markası must power şebekeden akü şarj etme özelliği var daha önce bir kaç kere babamın arabasının aküsünü ondan şarj etmiştim bu aküleride bi şarj edrim yarın ayrıca hafta sonu öğle vakti bir ölçüm yapıcam benden başka nova akü kullanan yok heralde şu an 20 watt çeken bi akvaryum motoruna bağlı sistem sabahları inverterin biplemesiyle uyanıyorum sürekli ne zaman sistemi açsam cevabınız için teşekkür ederim

Bu must power invertor sargilimi akilimi cinslerdrn sagili ise tahminimce o nova oku cok guzel bir aku dur

• benim aküler nova inverter must power 1 yıldır kullanıyorum. sargılı .

nova akü bana iyi kazık attı .2 adeti bozuk çıktı. hiç verim alamadım. garantili diyorlar garantiye gönderdim. bu 10.5 volt altına düşürmüşünüz dediler

inverter 10.5 altına indirmiyor ama adamlar işin kolayını bulmuşlar. neyse 1 ini siz birini biz karsılayalım dediler .ister istemez kabullendik. yarım saat giden akü. gelen akü

4.5 saat dayanmıştı
  • quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

quote:

Merhaba Arkadaşlar,

Sağlam ve istenilen özelliklerde yapılmış bir şarj ünitesi fazla şarj etmez olmalı diye yazmanız daha uygun olurdu. Siz bütün cihazlardan (kaliteli, kalitesiz) bahseder gibi yazmışsınız.
    Herhalde bir düzeltme yaparsınız, ,, yok bu yazının arkasindaysaniz bence yanlış bilgi.

Sektör içerisinde yaşadıklarımı yazıyorum. Kullandığım ifadelerde herhangi bir hata görmüyorum. 5 kez okudum.

"Sağlam ve istenilen özelliklerde yapılmış bir şarj ünitesi fazla şarj etmez olmalı diye yazmanız daha uygun olurdu."
    Yazmışınız tamamen bu cümlenizin karşısındayım. Elektronik 'te "olmalı" gibi muallak kelimelerin yeri yok.

Düşünün 15 bin tl değerinde güneş paneli sistemi kurdunuz. Ondan sonra şarj cihazının fazla şarj etmez olmalı deme lüksünüz yok. Böyle bir ifadeye ben hiç rastlamadım.

Elektronikte belli değerler vardır. Cihazları seçerken bu değerlere göre seçim yaparız. Ve hiç bir cihazın bu sınırların dışına çıkmasını kabul etmem. Ayıplı mal statüsüne doğrudan girer.

• quote:

Orijinalden alıntı: ortkzazaman

benim aküler nova inverter must power 1 yıldır kullanıyorum. sargılı .

nova akü bana iyi kazık attı .2 adeti bozuk çıktı. hiç verim alamadım. garantili diyorlar garantiye gönderdim. bu 10.5 volt altına düşürmüşünüz dediler

inverter 10.5 altına indirmiyor ama adamlar işin kolayını bulmuşlar. neyse 1 ini siz birini biz karsılayalım dediler .ister istemez kabullendik. yarım saat giden akü. gelen akü

4.5 saat dayanmıştı

Aküyü sürekli bitirmeniz o akünün amrünü kısaltır. Bence sizin sisteminizde planlama sorunu var.

İstediğiniz aküyü alın bu mantıkla doğru düzgün verim alamazsınız. Yapılması gereken akü gücünü ve panel sayısını arttırmak.

inverter 10.5 'in altına indirmiyor diye bir şey yok. En çok rastladığım olay kullanıcı 12 volt ihtiyacı için aküye doğrudan bir bağlantı yapıyor ve aküye dip yaptırıyor.

Ayrıca 1:1 değişim yerine aküleri elektrikle şarj etmenizi önerirdim. elektrik enerjisi ile dip yapan aküler toparlanabiliyor. Derin deşarja dayanıklıdırlar. Ben denedim toparlanıyor akü.

Kendi tasarladığım sistemlerde 4 gün güneş çıkmasa dahi sistemi ayakta durabilecek gibi kapasitelerde akü ve panel tercih ediyorum. Bu sayede verim ve kullanım ömrü çok çok uzun oluyor.

• Ne luksunden bahsediyorsunuz siz anlamadım? Bu işte tecrubeniz olsaydı dandik S.cihazlarininda piyasada olduğunu gorurdunuz. Piyasa sadece sizin gördüğünüz cihazlardan ibaret değildir. Kabuğunuzdan cikmanizi tavsiye ederim.
    Edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 22 Ekim 2014; 9:04:41 >
  • quote:

quote:

4.5 saat dayanmıştı

Aküyü sürekli bitirmeniz o akünün amrünü kısaltır. Bence sizin sisteminizde planlama sorunu var.

İstediğiniz aküyü alın bu mantıkla doğru düzgün verim alamazsınız. Yapılması gereken akü gücünü ve panel sayısını arttırmak.

inverter 10.5 'in altına indirmiyor diye bir şey yok. En çok rastladığım olay kullanıcı 12 volt ihtiyacı için aküye doğrudan bir bağlantı yapıyor ve aküye dip yaptırıyor.

Ayrıca 1:1 değişim yerine aküleri elektrikle şarj etmenizi önerirdim. elektrik enerjisi ile dip yapan aküler toparlanabiliyor. Derin deşarja dayanıklıdırlar. Ben denedim toparlanıyor akü.

Kendi tasarladığım sistemlerde 4 gün güneş çıkmasa dahi sistemi ayakta durabilecek gibi kapasitelerde akü ve panel tercih ediyorum. Bu sayede verim ve kullanım ömrü çok çok uzun oluyor.

kaç akünüz var kaç yıldır kullanıyorsunuz.

malum akü cok pahalı ikişer ikişer coğaltıyorum.24 volt 300 amper aküm var. inverter bağzen kapanana kadar kullanıyorum 10.5 altına inmiyor ve şarz almada sorun olmuyor net 300 watt veren panel var gece 10 dan sabaha kadar elektirikle şarz oluyor.sonra şebeke gece ona kadar kullanılmıyor
    bu şekil yannışmı nasıl kullanmalıyım.

• ahmtdgc A kullanıcısına yanıt
    inverter kendi 80 watt çekiyor 20 daha 100 watt sabaharı ötmesi normal
  • malisert32 kullanıcısına yanıt
    Dandik cihaz demek belirtilen değerlerin dışında çalışacağını göstermez. En en dandiği dahi belirli değerlerde çalışmak zorundadır. Çalışmıyorsa arızalı üründür. Bu kadar.

Kaliteli ürün güvenle uzun yıllar kullanırsınız, dandik ürün garantisi bittiğinde bozulmasını bekleyin. Bu hep böyle olmuştur.

Bu işte sizden çok daha tecrübeli olduğumdan emin olabilirsiniz.

Ben bu piyasanın her tür ürününü gördüm. Halen de müşterilerime iki seçeneği de sunuyorum. pahalı isteyene pahalı. Ucuz isteyene ucuz. Çok şükür ucuz sattıklarım da beni yolda bırakmadı.

Ben de size biraz piyasaya inmenizi tavsiye ederim. Bana sanki masa başı çalışıyormuş gibi bir izlenim verdiniz. Oysa ben masa başının yanında doğrudan montajlara ve olası sorunlarda doğrudan müdahale eden ekibin başındayım.
  • quote:

quote:

quote:

4.5 saat dayanmıştı

malum akü cok pahalı ikişer ikişer coğaltıyorum.24 volt 300 amper aküm var. inverter bağzen kapanana kadar kullanıyorum 10.5 altına inmiyor ve şarz almada sorun olmuyor net 300 watt veren panel var gece 10 dan sabaha kadar elektirikle şarz oluyor.sonra şebeke gece ona kadar kullanılmıyor

Sizin sisteminizde kesinlikle bir sorun var. Belki uygun olmayan kablo kullanıldı. Belki de aküler jel yerine çakma jel verildi ...

Ancak söylediklerinizle benim montajını ve kurulumunu yaptığım sistemler arasında uzaktan yakından alaka yok.

Kabaca bir hesap yapalım :

24Volt x 300 Amper = 7200 Watt

Elektrik faturama baktım benim günlük ortalama tüketimim 3500 watt civarında. Evde yok yok. tv, buzdolabı, bilgisayar, notebook, evin aydınlatması, çamaşır makinesi ....

Bu güç sizi hiç olmadı 3 gün rahat rahat idare etmesi gerekir. Kendi kurulumlarında 2 x 100 amper (12volt) akülü sistemler ortalama 4 gün tv ve aydınlatma ... karşılayabiliyor. Yazın buzdolabı da bağlanıyor. hiç sorun olmadı.

Sizin sisteminizi bir profesyonelin incelemesi gerekir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

4.5 saat dayanmıştı

Sizin sisteminizde kesinlikle bir sorun var. Belki uygun olmayan kablo kullanıldı. Belki de aküler jel yerine çakma jel verildi ...

Ancak söylediklerinizle benim montajını ve kurulumunu yaptığım sistemler arasında uzaktan yakından alaka yok.

Kabaca bir hesap yapalım :

24Volt x 300 Amper = 7200 Watt

Elektrik faturama baktım benim günlük ortalama tüketimim 3500 watt civarında. Evde yok yok. tv, buzdolabı, bilgisayar, notebook, evin aydınlatması, çamaşır makinesi ....

Bu güç sizi hiç olmadı 3 gün rahat rahat idare etmesi gerekir. Kendi kurulumlarında 2 x 100 amper (12volt) akülü sistemler ortalama 4 gün tv ve aydınlatma ... karşılayabiliyor. Yazın buzdolabı da bağlanıyor. hiç sorun olmadı.

Sizin sisteminizi bir profesyonelin incelemesi gerekir.

200 kw aylık tüketim var . nasıl 3 gün idare ediyor.

• Benden tecrübeli olmuşsunuz yada değil benim için çok önemli değil.Önemli olan burada millete ne kadar faydalı olduğumuzdur.

Yani arkadaşım,bu kadar arızalı,bozuk ürünlere kefil olur gibi yazmanıza gerek yok,,,yazma maksadımız muhalefet yapma yerine faydalı olmak olmalı değilmi?
  • Arkadaşlar;önceki sayfalarda da yazmıştım tekrar etmekde fayda var.

Şöyle 50-100wattlık panelli bir sistem kurmak istense en az 150-200 tl. masraf gider değilmi? İyi de bu masraflar çoğumuzun ekonomisini etkiliyor ama yinede millet olarak cahilane vurdum duymaz hareket ediyoruz.Bu kadar masraf eden bir kişiye diyorum ki;
    bu masraflarını koruyup kollamak istiyorsan,,kurduğun sistemin uzun ömürlü olmasını istiyorsan al kardeşim bir ad. ucuz yollu multimetre.

Çünkü;sistemdeki en yüksek fiyatlı ürün olan akümüzün tez zamanda ömrünü tamamlamasının baş faktörü voltajdır.Siz 5-6 yıl ömür beklerken 5-6 ayda akü nakavt olduysa bence öncelikle suçlu sahibidir.Hele bu yazılarımı okuduktan sonra gerçekten ilk sorumluluk sahibinindir.Kırmızı ucu akü artıya siyah ucu akü eksiye dokundurup m.metre ok işaretini dc akım kademesine alamayacak biri varmıdır acaba?

Bakın akü hem fazla şarj edilmekten bozulur hemde fazla deşarj edilmekten(akımçekmekle)bozulur.Bu ikisinide gözlemlemek elbette ancak bir m.metre ile olur.

Daha açıkçası,,elbette şarj ve deşarjı uygun olabilir.Ama uygun olduğunu ölçüp akü satıcısına bilinçli itiraz edemediğiniz müddetçe akü firmalarının dediği olur.Ama firma yetkilisine,,arkadaş,şarj ve deşarj voltajlarını ölçümledim,,bir problem yok uygun voltaj okudum diyebilseydiniz akü firmasının tek yapacağı iş hemen akünüzü yenilemek olurdu.

• 
Sayfa: önceki 148149150151152
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.