Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (149. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
10 Misafir (1 Mobil) - 9 Masaüstü1 Mobil
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
601.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 147148149150151
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    1 aylık elektrik faturasından ihtiyacımız olan günlük watt hesabını çıkaramaz mıyız ki?

ben ankaradayım.. bi hesap maliyet tablosu çıkarsak aslında yapmayı çok isterim. keşke yeşil enerjiye daha fazla destek verilse de herkes imkanı el verdiğince kendi enerjisini üretse.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ezequiel1

1 aylık elektrik faturasından ihtiyacımız olan günlük watt hesabını çıkaramaz mıyız ki?

ben ankaradayım.. bi hesap maliyet tablosu çıkarsak aslında yapmayı çok isterim. keşke yeşil enerjiye daha fazla destek verilse de herkes imkanı el verdiğince kendi enerjisini üretse.

Günlük tüketim watt hesabı ile elbette çıkarılabilir,yani yapabilirsiniz.Hele abone tarifeniz gündüz gece farkı yazmıyorsa çok daha kolay olur.
    Sarfiyat ne olmuş atıyorum 300 Kw/30gün=10 kw. yani günde ortalama 10.000watt tüketim olmuş olur.Devamı aynen yukarda anlattığım gibi.Ankara'nında rüzgâr fakiri olduğunu biliriz.Demekki sizin sistem güneş paneli ağırlıklı olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 12 Ekim 2014; 22:38:03 >
  • arkadaşlar 3 gündür araştıryorum ongrid hybirt inverter tavsiyeniz var mı ?
    tam olarak istediğim şu
    gündüz panelden elektrik üretcek eğer yetersiz olursa aküden veya şebekeden
    gündüz paneller aküyü şarj edecek gece aküden eğer akülerin gücü yetersiz kalırsa şebekeden kullnacak

bilgi marka fiyat verecek arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum
  • Merhaba Arkadaşlar Sistemi Kuracak Yerim Olmadıgından Satılıktır

3 Adet 150watt Güneş Paneli=800.00 TL
    1 Adet 105 Amper Nova Marka Jel Akü =330.00 TL
    1 Adet 110 Amper Nova Marka Jel Akü =350.00 TL
    2 Adet 7 Amper Kuru Akü= Hepsini Alana Hediye
    1 Adet 1000-2000watt Orbus Marka Tam Sinüs İnvertör =450.00 TL
    1Adet Fangpusun Lcd Ekranlı 30 Amper Şarj Regülatörü =120.00 TL
    1 Adet Watt Metre(Güneş Panelinden Gelen Voltaj,Watt ve Amperi Gösterir)=Hediye

http://www.sanalpazar.com/Hazir-Gunes-Paneli-Sistemi__isp33046546

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmet600 -- 13 Ekim 2014; 14:17:28 >

• Arkadaşlar elimde 2 adet 12 v 20 ah kuru akü, 1 adet 12 v 100 ah jel akü var. Bu 3 aküyü diyot vs kullanmadan seri bağlasak sorun çıkarmı ? Sadece 12 v led ampül çalıştıracağım. Ulus Konya sokakta bir satıcı ısrarla akü voltajları aynı olduğu için sorun çıkmayacağını söyledi. Amperleri ve akü türleri farklı olduğu için size danışmak istedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Eveet dostlar,,güneş panelleri üzerindeki detaili incelemelerimi sonuçlandırdım.Hatda dün toplam 160watt gücünde hücre siparişini de hepsi dahil 76 dolar gibi uygun fiyata verdim.Her hücre 4,1watt.

Gözlemlerim sonucu diyorum ki;yakın zamanda mevcut teknikle(yani şu anki)kurulan dünyadaki bütün güneş panel sistemleri atıl duruma gelecek,,,,beş para etmeyecek,,bu yazımı yorumumu unutmayın,,,evet iddialıyım.

Merhaba, panelleri nereden temin ettiğinizi paylaşmanız mümkün müdür? İyi günler.
  • Keskem sahada fazla olsa.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yxsdf

Merhaba, panelleri nereden temin ettiğinizi paylaşmanız mümkün müdür? İyi günler.

Merhaba,40W panelleri buradan(solar bayisinden),,,,,,hücreleri Çin'den(Aliexpress)aldım.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: yxsdf

Merhaba,40W panelleri buradan(solar bayisinden),,,,,,hücreleri Çin'den(Aliexpress)aldım.

Cevabınız için teşekkürler. Aslında direkt olarak firmaları ve ürünleri sormuştum. Ürün linklerini paylaşabilirseniz memnun olurum. Emininim bu konuda araştırma yapan birçok kişi için faydalı olacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: crayzloveisankara

Arkadaşlar elimde 2 adet 12 v 20 ah kuru akü, 1 adet 12 v 100 ah jel akü var. Bu 3 aküyü diyot vs kullanmadan seri bağlasak sorun çıkarmı ? Sadece 12 v led ampül çalıştıracağım. Ulus Konya sokakta bir satıcı ısrarla akü voltajları aynı olduğu için sorun çıkmayacağını söyledi. Amperleri ve akü türleri farklı olduğu için size danışmak istedim.

Ustad verim alamazsın

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende teşekkür ederim sayın yxsdf.

Aldığım hücrenin linki;http://www.aliexpress.com/item/free-shipping-free-tracking-NO-40pcs-6x6-3-2w-solar-cell-for-DIY-solar-panel/1682593585.html

Zaten geri bildirim yorumlarına dikkatli bakarsanız ilk baştaki Türk bayraklı olan MxxS yorumu bana aitdir.
    Ürün ilk açılışta 76 dolardı,,şimdi 85 dolar olmuş,ben 76 dolara aldım ama satıcı hinlik yapıp benide 85 dolara aldı diye yazıyor.

Açıkça yazmak isterim,madem bu kadar emek çekeceğiz tavsiyem fiyatı biraz daha yüksek olsada mono kristal olan birleştirme telleri 3 adet olanları almanızı tavsiye ediyorum.Evet gerçekten üretim olarak memnunum,,yani içimden;
    acaba mono alsaydım daha verimli olurmuydu?diye düşünmüyor değilim.Tabi yaptım,,,hevesim geçti,,ama kırılganlıkları çok hassas arkadaşlar.İki tane fire verdim ya bunada şükür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 13 Ekim 2014; 23:08:07 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ilker90

arkadaşlar 3 gündür araştıryorum ongrid hybirt inverter tavsiyeniz var mı ?
    tam olarak istediğim şu
    gündüz paneller aküyü şarj edecek gece aküden eğer akülerin gücü yetersiz kalırsa şebekeden kullnacak

Merhaba,,bu şekilde on-grid tekniği olmaz.Çünkü,,on-grid tekniğinde ilk başta tedaşa müraacat ve gerekli belge ve donanımla onay ve çift yönlü sayaç değişimi gerekir.Siz mevcut sayacınızla on grid inverter çalıştırmaya kalkarsanız sizin kendi üretimlerinizide sayaç tedaş hesabına yazar.Ülkemizdeki mevcut tek yönlü sayaçların geri dönmesi imkânsızdır.

Şu olabilir;akü voltajı belirli voltaj üzerinde olduğu sürece sizin şebeke hattından bağımsız olan uygun güçteki yükleri devamlı çalıştırır.Ör;Buz dolabı,,ışık grubu,,tv,PC hatda ısıtıcı soba.

İşlem aslında çok basit.Belirli voltaj üstünde olmasına karar verecek cihaz inverter yeterlidir. aslında.Yani akü alt sınır voltajına inmediği sürece sizin yükler devamlı beslenir buyurun size daha uygun maliyetle bir sistem.

• 6-7kw elektirik depolamak için en ucuz yöntem nedir ve ne kadara mal olur

• quote:

quote:

arkadaşlar 3 gündür araştıryorum ongrid hybirt inverter tavsiyeniz var mı ?
    tam olarak istediğim şu

Merhaba,,bu şekilde on-grid tekniği olmaz.Çünkü,,on-grid tekniğinde ilk başta tedaşa müraacat ve gerekli belge ve donanımla onay ve çift yönlü sayaç değişimi gerekir.Siz mevcut sayacınızla on grid inverter çalıştırmaya kalkarsanız sizin kendi üretimlerinizide sayaç tedaş hesabına yazar.Ülkemizdeki mevcut tek yönlü sayaçların geri dönmesi imkânsızdır.

Şu olabilir;akü voltajı belirli voltaj üzerinde olduğu sürece sizin şebeke hattından bağımsız olan uygun güçteki yükleri devamlı çalıştırır.Ör;Buz dolabı,,ışık grubu,,tv,PC hatda ısıtıcı soba.

İşlem aslında çok basit.Belirli voltaj üstünde olmasına karar verecek cihaz inverter yeterlidir. aslında.Yani akü alt sınır voltajına inmediği sürece sizin yükler devamlı beslenir buyurun size daha uygun maliyetle bir sistem.

evet benim istediğimde tam olarak bu "akü voltajı belirli voltaj üzerinde olduğu sürece sizin şebeke hattından bağımsız olan uygun güçteki yükleri devamlı çalıştırır.Ör;Buz dolabı,,ışık grubu,,tv,PC hatda ısıtıcı soba."

benim on-grid şebekeye paralel olan inverterler interntte öyle satılıyor birde şöyle bir şey var elektriği çok üretsem bile sayacın geri dönmesini istemiyorum sadece sabah solar panel çalışşın gecede akü den çalışşsın istediğim sistem bu :)ve aküler bittinde şebekeden çalışsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilker90 -- 14 Ekim 2014; 20:41:15 >

• On-grid olmasına gerek yok.Çünkü on-grid inverter şu anda çok pahalı,ve uygun fiyatlı olanlarında kapasiteleri çok düşük.
    Bakın,,konuyu net anladım,,,yapılacak en önemli işlem;
    Bilinen UPS'lerin tam tersi çalışan bir devre.Yani tersi derken akü voltajında röleyi sürsün,,aküden beslesin. Akü voltajı düştüğünde(10,5-11VDC gibi) röle düşsün aynen yüke hiç çaktırmadan şebeke beslemeye devam etsin.Böylesine basit bir işlem için on-grid inv. hiç gerek yok.300-500Watt On-grid yerine 2kw.lık bir tam sinüs inv. alırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 14 Ekim 2014; 22:19:53 >
  • quote:

On-grid olmasına gerek yok.Çünkü on-grid inverter şu anda çok pahalı,ve uygun fiyatlı olanlarında kapasiteleri çok düşük.
    Bilinen UPS'lerin tam tersi çalışan bir devre.Yani tersi derken akü voltajında röleyi sürsün,,aküden beslesin. Akü voltajı düştüğünde(10,5-11VDC gibi) röle düşsün aynen yüke hiç çaktırmadan şebeke beslemeye devam etsin.Böylesine basit bir işlem için on-grid inv. hiç gerek yok.300-500Watt On-grid yerine 2kw.lık bir tam sinüs inv. alırsınız.

peki bunu nerden bulabilirim dediğiniz cihazı
  • quote:

On-grid olmasına gerek yok.Çünkü on-grid inverter şu anda çok pahalı,ve uygun fiyatlı olanlarında kapasiteleri çok düşük.

Ustat oyle oldugunda aku bittiginde kendin salteri kaldirmak zonda kalirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: musakilic

Ustat oyle oldugunda aku bittiginde kendin salteri kaldirmak zonda kalirsin

Biiznillah geliştirdiğim teknikler beni şaltere kadar gitmekten kurtarır.Birazdan resim paylaşacağım ne demek istediğimi anlayacaksınız inş.
  • quote:

Sayın ilker90;bu bahsettiğim tekniğin hazır yapılmışını bulamazsınız.Ancak işi anlıyorsanız kendiniz yapacaksınız,yada devreyi bir ustaya yaptıracaksınız.
    İki farklı resim paylaşıyorum,,,birinde akü voltajı düşük,,yük beslmesini şebeke yapıyor.Zaten ben durumun anlaşılması açısından farklı voltajla yük besledim ki birinde akü voltajı düşük,,diğer resimde ise yüksek.Tabi tam yapım için asıl devrenin ana bölümünü de paylaşmam gerekir.
    Ana bölümde akü alt sınır voltajda beslemeyi aslında önce inverter anahatarını kapatır diyeceğim,,,akü şarj olup voltaj 12,8-13V gibi olduğunda tekrar röleler paralel yani aynı anda sürülür aküden beslemeye devam eder.
    Biraz açayım;evet akü voltajı yükseldiğinde rölenin biri inverter anahtarını açar,inverteri çalıştırır tabi aynı anda çalışan inverter çıkışındaki 220V'a röle kayarak besleme devam eder.Akü voltajı düştüğünde rölenin biri besleme hattını şebekeye alırken diğeri de inverter'i kapatır.
    Aslında bu devrenin tamamını ISIS ile çizip ARES ile baskısını çıkarmam iyi olacak gibi...
    Önce resimleri bir inceleyin....

• quote:

quote:

Sayın ilker90;bu bahsettiğim tekniğin hazır yapılmışını bulamazsınız.Ancak işi anlıyorsanız kendiniz yapacaksınız,yada devreyi bir ustaya yaptıracaksınız.
    İki farklı resim paylaşıyorum,,,birinde akü voltajı düşük,,yük beslmesini şebeke yapıyor.Zaten ben durumun anlaşılması açısından farklı voltajla yük besledim ki birinde akü voltajı düşük,,diğer resimde ise yüksek.Tabi tam yapım için asıl devrenin ana bölümünü de paylaşmam gerekir.
    Ana bölümde akü alt sınır voltajda beslemeyi aslında önce inverter anahatarını kapatır diyeceğim,,,akü şarj olup voltaj 12,8-13V gibi olduğunda tekrar röleler paralel yani aynı anda sürülür aküden beslemeye devam eder.
    Biraz açayım;evet akü voltajı yükseldiğinde rölenin biri inverter anahtarını açar,inverteri çalıştırır tabi aynı anda çalışan inverter çıkışındaki 220V'a röle kayarak besleme devam eder.Akü voltajı düştüğünde rölenin biri besleme hattını şebekeye alırken diğeri de inverter'i kapatır.
    Aslında bu devrenin tamamını ISIS ile çizip ARES ile baskısını çıkarmam iyi olacak gibi...
    Önce resimleri bir inceleyin....

çok teşşekkkür ederim yardımlar için kardeşim elektronik okuyor ondan yardım alacağım :)

• 
Sayfa: önceki 147148149150151
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.