Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (151. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
601.076
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 149150151152153
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 600 Watt Grid tie inverter(on grid) inverter satıyorum 500 tl
  • quote:

Orijinalden alıntı: ortkzazaman

quote:

Orijinalden alıntı: hikmetg

quote:

quote:

quote:

benim aküler nova inverter must power 1 yıldır kullanıyorum. sargılı .

nova akü bana iyi kazık attı .2 adeti bozuk çıktı. hiç verim alamadım. garantili diyorlar garantiye gönderdim. bu 10.5 volt altına düşürmüşünüz dediler

inverter 10.5 altına indirmiyor ama adamlar işin kolayını bulmuşlar. neyse 1 ini siz birini biz karsılayalım dediler .ister istemez kabullendik. yarım saat giden akü. gelen akü

4.5 saat dayanmıştı

Aküyü sürekli bitirmeniz o akünün amrünü kısaltır. Bence sizin sisteminizde planlama sorunu var.

İstediğiniz aküyü alın bu mantıkla doğru düzgün verim alamazsınız. Yapılması gereken akü gücünü ve panel sayısını arttırmak.

inverter 10.5 'in altına indirmiyor diye bir şey yok. En çok rastladığım olay kullanıcı 12 volt ihtiyacı için aküye doğrudan bir bağlantı yapıyor ve aküye dip yaptırıyor.

Ayrıca 1:1 değişim yerine aküleri elektrikle şarj etmenizi önerirdim. elektrik enerjisi ile dip yapan aküler toparlanabiliyor. Derin deşarja dayanıklıdırlar. Ben denedim toparlanıyor akü.

Kendi tasarladığım sistemlerde 4 gün güneş çıkmasa dahi sistemi ayakta durabilecek gibi kapasitelerde akü ve panel tercih ediyorum. Bu sayede verim ve kullanım ömrü çok çok uzun oluyor.

kaç akünüz var kaç yıldır kullanıyorsunuz.

malum akü cok pahalı ikişer ikişer coğaltıyorum.24 volt 300 amper aküm var. inverter bağzen kapanana kadar kullanıyorum 10.5 altına inmiyor ve şarz almada sorun olmuyor net 300 watt veren panel var gece 10 dan sabaha kadar elektirikle şarz oluyor.sonra şebeke gece ona kadar kullanılmıyor
    bu şekil yannışmı nasıl kullanmalıyım.

Sizin sisteminizde kesinlikle bir sorun var. Belki uygun olmayan kablo kullanıldı. Belki de aküler jel yerine çakma jel verildi ...

Ancak söylediklerinizle benim montajını ve kurulumunu yaptığım sistemler arasında uzaktan yakından alaka yok.

Kabaca bir hesap yapalım :

24Volt x 300 Amper = 7200 Watt

Elektrik faturama baktım benim günlük ortalama tüketimim 3500 watt civarında. Evde yok yok. tv, buzdolabı, bilgisayar, notebook, evin aydınlatması, çamaşır makinesi ....

Bu güç sizi hiç olmadı 3 gün rahat rahat idare etmesi gerekir. Kendi kurulumlarında 2 x 100 amper (12volt) akülü sistemler ortalama 4 gün tv ve aydınlatma ... karşılayabiliyor. Yazın buzdolabı da bağlanıyor. hiç sorun olmadı.

Sizin sisteminizi bir profesyonelin incelemesi gerekir.

200 kw aylık tüketim var . nasıl 3 gün idare ediyor.

Arkadaşın dediği günlük tüketim . Yani , 200 kw aylık tüketim ise 200/30= 6,67 kw günlük enerji tüketiyorsun. Tabi ki gün içerisinde nasıl kullanıyorsun bilemiyorum. Yani bir gün bir günü tutmuyor anlamında , belki arkadaş 3 gün derken ortalama üç gün demiştir. Birazcık karışık anlatım kusura bakma. :D

• malisert32 kullanıcısına yanıt
    ben ölçüm yaptım bu gün daha da anlaşılır olabilmesi için vidyo çektim kaydedecek biririn bulamayınca tek elle çektim ama siz bi incelermisiniz bi sorun varmı?

http://www.youtube.com/watch?v=8kGoG2s2qiE&feature=youtu.be
  • Merhaba, öncelikle elinize sağlık çekim durumu iyi anlatıyor. Videoyu 2 defa izledim. Ters bir durum yok. Biraz düzeltme yapılırsa verim yükselir. Önce belirteyim Şarj U.si sulu akü için ayar edilmiş 13.9v.da kesiyor bunu düzeltme caremiz yok gibi. Ama akü - şarj cihazı ve akü - inverter aralarındaki kabloyu 2 katlı yapmanızı (aynı kablo ile bir kat daha paralel)önemle tavsiye ederim. Bilhassa akü - inverter arasını 2-3 kat paralel yapmanız size verim olarak geri döner.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 25 Ekim 2014; 16:06:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

benim aküler nova inverter must power 1 yıldır kullanıyorum. sargılı .

nova akü bana iyi kazık attı .2 adeti bozuk çıktı. hiç verim alamadım. garantili diyorlar garantiye gönderdim. bu 10.5 volt altına düşürmüşünüz dediler

inverter 10.5 altına indirmiyor ama adamlar işin kolayını bulmuşlar. neyse 1 ini siz birini biz karsılayalım dediler .ister istemez kabullendik. yarım saat giden akü. gelen akü

4.5 saat dayanmıştı

Aküyü sürekli bitirmeniz o akünün amrünü kısaltır. Bence sizin sisteminizde planlama sorunu var.

İstediğiniz aküyü alın bu mantıkla doğru düzgün verim alamazsınız. Yapılması gereken akü gücünü ve panel sayısını arttırmak.

inverter 10.5 'in altına indirmiyor diye bir şey yok. En çok rastladığım olay kullanıcı 12 volt ihtiyacı için aküye doğrudan bir bağlantı yapıyor ve aküye dip yaptırıyor.

Ayrıca 1:1 değişim yerine aküleri elektrikle şarj etmenizi önerirdim. elektrik enerjisi ile dip yapan aküler toparlanabiliyor. Derin deşarja dayanıklıdırlar. Ben denedim toparlanıyor akü.

Kendi tasarladığım sistemlerde 4 gün güneş çıkmasa dahi sistemi ayakta durabilecek gibi kapasitelerde akü ve panel tercih ediyorum. Bu sayede verim ve kullanım ömrü çok çok uzun oluyor.

kaç akünüz var kaç yıldır kullanıyorsunuz.

malum akü cok pahalı ikişer ikişer coğaltıyorum.24 volt 300 amper aküm var. inverter bağzen kapanana kadar kullanıyorum 10.5 altına inmiyor ve şarz almada sorun olmuyor net 300 watt veren panel var gece 10 dan sabaha kadar elektirikle şarz oluyor.sonra şebeke gece ona kadar kullanılmıyor
    bu şekil yannışmı nasıl kullanmalıyım.

Sizin sisteminizde kesinlikle bir sorun var. Belki uygun olmayan kablo kullanıldı. Belki de aküler jel yerine çakma jel verildi ...

Ancak söylediklerinizle benim montajını ve kurulumunu yaptığım sistemler arasında uzaktan yakından alaka yok.

Kabaca bir hesap yapalım :

24Volt x 300 Amper = 7200 Watt

Elektrik faturama baktım benim günlük ortalama tüketimim 3500 watt civarında. Evde yok yok. tv, buzdolabı, bilgisayar, notebook, evin aydınlatması, çamaşır makinesi ....

Bu güç sizi hiç olmadı 3 gün rahat rahat idare etmesi gerekir. Kendi kurulumlarında 2 x 100 amper (12volt) akülü sistemler ortalama 4 gün tv ve aydınlatma ... karşılayabiliyor. Yazın buzdolabı da bağlanıyor. hiç sorun olmadı.

Sizin sisteminizi bir profesyonelin incelemesi gerekir.

200 kw aylık tüketim var . nasıl 3 gün idare ediyor.

200 kw aylık tüketimi nereden çıkarttınız ?

Benim söylediğimi iyi anlayamadınız sanırım. Daha açıkça evim normal şebekeden beslenmeli. Güneş enerjisi değil. buna rağmen günlük ortalama tüketimim 3.5 kw.
    Sizin sisteminiz hiç hiç olmadı bu kıyaslamaya göre 3-4 gün hiç güneş çıkmasa dahi ayakta kalabilmesi gerekir.

Ben yazlıklara, çiftliklere, sayalara kurduğum sistemlerde 2 tane 100 amper jel akü, 2 tane 150wp panel kullanıyorum. Sistem 4 gün gün hiç güneş çıkmasa enerji sağlıyor.

Sizin sisteminizde doğru bir kurulum profesyonel bir çalışma yapıldığını düşünüyorum. Güneş enerjisi sektörünün en büyük sorunu bu bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Benden tecrübeli olmuşsunuz yada değil benim için çok önemli değil.Önemli olan burada millete ne kadar faydalı olduğumuzdur.

Yani arkadaşım,bu kadar arızalı,bozuk ürünlere kefil olur gibi yazmanıza gerek yok,,,yazma maksadımız muhalefet yapma yerine faydalı olmak olmalı değilmi?

Sizinle tartışmaya girme gibi isteğim yok. yanlış anlaşılmasın. Tek söylemek istediğim bir ürünü dandik, ucuz vs... diye kötülemenin doğru olmadığı. Her satılan cihaz üzerinde yazan değerleri sağlamak zorundadır.

Kişisel olarak şarj kontrol cihazları gibi ürünlerde en kalitelisini kullanmaktan yanayım.

Ayrıca aşağıda mesajınızda kullanıcıların ölçüm yapmalarını önermişsiniz. Kesinlikle ben de yazınıza %100 katılıyorum. Arada bir ölçüm yapmak iyidir.

yani benim akülerin erken bitmesinin sebebi bumu sizce? yani tam şarj olmuyor ve erken bitiyor 2 adet 110 amper akü ortalama 250 watt 3 saat güç üretiyor sonra bitiyor eğer sorun ş ü deyse onu değiştiririm bu arada kullandığım kablolar inverterin orjinal kalın kabloları aşırı yüklü bi cihaz bağlamadığım için dahada kalınlaştırmamıştım
  • Jel aküler max. 14.5volt gibi şarj edilmeli, kuru akuler 14-14.2volt gibi. kaldı ki sizin akü voltajı 13.7 V.da kalıyor. Akunun daha erken bitmesi ne önemli 1.faktör.
    Sonra evet akü - inverter. Arası iletken kaybı. Çok çok önemli 2 sebep. Kesinlikle bağlantı kabloları daha kalın olmalı.
    Bir örnekle; bakın sizin şarj cihazı 5-6 amper akımla şarj ederken sadece arada iletken kaybı 1.2watt. Ne kadar orjinal kablo olursa olsun sonuçta bakır iletken in bir öz direnci vardır. Ama o iletken daha kalın olursa hurdadan da alsaniz üstün verimli olur.
    Vel hasıl tavsiyem 1; akü üzerinde 14-14,5volt okuyabileceginiz şekilde şarj edilmeli,,,
    2; özellikle akü - inverter arası kablo kalınlığı 2-3 kat artırılmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 25 Ekim 2014; 17:27:44 >
    peki hocam ben şimdi inverterle aküleri 14 .4 volta ayarlayıp bi şarj deyim bakalım bi değişme olacak mı sonucu ona göre yzarım inverterin üzerinden 1.4 voltu seçip şarjı başlatıcam eğer aküler düzelir sistem ilk aldığım zman ki gibi 12 saat pc yi çalıştırırsa ş ü yü değiştiricem
  • Tabi bunların yanında akünün ömrü kullanım zamanı da o saydığım etkenler kadar etkin faktördür.Sizin;ilk aldığınızda 12 saat giderken şimdi bu zamanın kısalması akü ömrünün azaldığından da kaynaklanabilir.Kaç yıldır kullandığınızı,gece kullanımlarında sık sık aküyü bitirip bitirmediğinizi bilmemizde önemli.Yani buradan şarj-deşarj döngü sayısı doldumu yada akü miadını tamamlamak üzeremi gibi bilgilerde önemli.Tabi ömrünü tamamlamak üzere olan bir akünün de çok yapacağı bir şey kalmamıştır.Aküyü yenilemek doğru olandır.
    Not=belki siz bu bilgileri vermişsinizdir ama ben hatırlayamadığımdan soruyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmtdgc

yani benim akülerin erken bitmesinin sebebi bumu sizce? yani tam şarj olmuyor ve erken bitiyor 2 adet 110 amper akü ortalama 250 watt 3 saat güç üretiyor sonra bitiyor eğer sorun ş ü deyse onu değiştiririm bu arada kullandığım kablolar inverterin orjinal kalın kabloları aşırı yüklü bi cihaz bağlamadığım için dahada kalınlaştırmamıştım

Merhaba,

Ben biraz farklı bir görüşteyim. Akü - inverter arasındaki kablodan ziyade sizin panel, panel - şarj cihazı arasındaki kablo ve şarj cihazı. Akü dip yapmamıştır tahmin ediyorum. Şimdi kısaca durumları bir gözden geçirelim.

100 amper akü x 12 Volt = 1200 Watt depolayabilir.
    2 akü = 2400 Watt

Sizin şarj gücünüz videoya göre 12 volt ve iyimser 4 amper = 48 watt

48 waat x 4 saat = 192 watt ortalama

tam peek değerinde şarj anca 4 saat oluyor.

Sizin şarj gücünüzde ciddi sıkıntı var.

Bu kablodan da olabilir. şarj cihazından da panellerden de. ölçmek lazım.

Bu esnada şarj cihazınız benim hiç sevmediğim bir model. steca 'nın çakması. Bu çakmalar iş görmez demiyorum ama sıkıntılır.

• hikmetg H kullanıcısına yanıt
    hocam normalde durum öyle değil ma vidyoda şarj ünitesi şarjı kestikten sonra aakülere 4 amper civarı sabit olmayan bi akım gidiyordu ama inverteri açıp yüke bağlayınca ş ü tekrar şarj etmeye başlıyor ve amper yüseliyor ben 20 amper ölçtüğüm oldu panel olarak 3 adet 145 watt tera solar marka panel kullanıyorum bu arada daha akülerin 1 yılı bile dolmadı şimdi inverterle aküleri şarj ediyorum yarın sabahtan akşama kadar bi deneme yapıp tekrar vidyo çekip koyucam buraya hepinize teşekkür ederim
  • Arkadaslar soyle bir yanlışliginiz var normalde kuruda olsa suluda olsa okuyu olctugunuzde 12.8 volt verir solarda şarjı 14.4 yapmaları akuyu tam doldurmadıdır elektırıkte sarj etmek farklıdır... Akü yuke bindiginde 12.8 de baslıyorsa normaldir arkadaslar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • musakilic kullanıcısına yanıt
    Benim bir önceki 100 ah lık jel aküde gösterge 14.2 ye kadar çıkıyor yok bindiğinde yavaş yavaş azalıyordu. Fakat nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde akü yandı. Aynı firmadan aldığım yeni 120 ah lık jel akü ise en fazla 13.4 e kadar doluyor. Fakat tv vs açtığımda 1 dk içinde 12.7 ye düşüyor ve orada kalıyor. Bir saat bile tv izlesem en fazla 12.6 ya düşüyor. Sizin yazdığınız bu yoruma göre benim akünün normal olduğunu anlıyorum. İnşallah öyledir.
  • Aynen oyle sarj a degil asil yukte aku belli olur aki 12.8 ise zaten yukte olan oku sifir okudur henuz performasindan birsey kaybetmemistir yuke bindigi zaman 12.8 den asagi 10 dakikada 12.3 kadar iniyorda akunun performansi cok dusmustur bu soyledigim tam sarjda

• Piyasadaki Ş.Ü.lerindeki eksikler,arızaları görmemizin bize bir faydası da daha ileri teknikle daha kararlı,güvenli çalışan cihazları yapmamıza olanak verir.Evet çok çeşitli Ş.Cihazları gördüm ve en çok problem max. şarj voltajında akımı kesmemeleridir.

Devamlı zikrettiğim gibi akünün 2 düşmanı vardır,,1=Fazla şarj etmek,,2=Fazla deşarj etmek...
    Bu itibarla,,şimdi resmini ve çalışma tarzının video görüntülerini paylaşacağım yeni nesli bir Ş.Ü.si yaptığımı yazmak isterim.

Ters akıma korumalı,,,max. akımda yüksek verimle çalışan,,ama akü alt voltajında yük akımını kesen,,akü çeşidine göre max. voltaj ayarı yapılan,,akü voltajına uygun kararlı yükü besleyen dijital voltaj göstergeli,,,smps model voltaj çevirici teknikle yaptığım Ş.Ü.

Bilhassa video'yu izlediğinizde sizlerde göreceksinizdir.

Bu prototip çalışma yük akımı şimdilik 10 amper,,,ama isteğe göre 160 amper devamlı akımda yapabilirim.

İşte video linki;https://plus.google.com/u/0/114162890331043630986/posts/5cMRHBVsLQi?pid=6076375503992363890&oid=114162890331043630986
     GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım

• Malisert32 dostum çalışmalarını ilgi ile takip ediyorum. başarılar dilerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rondo1194

Malisert32 dostum çalışmalarını ilgi ile takip ediyorum. başarılar dilerim.

Çok teşekkür ederim Halil bey.
  • quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Piyasadaki Ş.Ü.lerindeki eksikler,arızaları görmemizin bize bir faydası da daha ileri teknikle daha kararlı,güvenli çalışan cihazları yapmamıza olanak verir.Evet çok çeşitli Ş.Cihazları gördüm ve en çok problem max. şarj voltajında akımı kesmemeleridir.

Devamlı zikrettiğim gibi akünün 2 düşmanı vardır,,1=Fazla şarj etmek,,2=Fazla deşarj etmek...
    Bu itibarla,,şimdi resmini ve çalışma tarzının video görüntülerini paylaşacağım yeni nesli bir Ş.Ü.si yaptığımı yazmak isterim.

Ters akıma korumalı,,,max. akımda yüksek verimle çalışan,,ama akü alt voltajında yük akımını kesen,,akü çeşidine göre max. voltaj ayarı yapılan,,akü voltajına uygun kararlı yükü besleyen dijital voltaj göstergeli,,,smps model voltaj çevirici teknikle yaptığım Ş.Ü.

Bilhassa video'yu izlediğinizde sizlerde göreceksinizdir.

Bu prototip çalışma yük akımı şimdilik 10 amper,,,ama isteğe göre 160 amper devamlı akımda yapabilirim.

İşte video linki;https://plus.google.com/u/0/114162890331043630986/posts/5cMRHBVsLQi?pid=6076375503992363890&oid=114162890331043630986
     GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım

Bunu Sarj kikisinami bagliyacaksiniz acaba

• Şarj çıkışı derken,,anlayamadım..
    Ben bunu şarj cihazı diyorum siz farklımı anladınız?

Bu cihaz 12V akü grubunu şarj eder,max. 10A kapasiteli,,sulu,kuru ve jel akü için voltaj ayarı yapılabilir,aküden beslenen bilhassa ışık yüklerinde akünün derin deşarj olmasına engel olur.Akü alt voltajı 10,9-11V gibi yükü beslemeyi durdurur.Bunlar zaten hazır ürünlerde de mevcut ama hazırlarından farkı kararlı max. voltajı,smps tekniği ile(namı diğer MPPT)yapılması,yine kararlı akü alt voltajı takibinin yapabilmesidir.Diğer özellikleri zaten yukarda yazmıştım.
  • 
Sayfa: önceki 149150151152153
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.