Şimdi Ara

Güneş enerjisiyle merkezi kalorifer sistemini ısıtma (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
240
Cevap
23
Favori
74.524
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ozan Bey sizi takdir ve tebrik ediyorum. Yaptığınız ölçümler deneyle ve bu konudaki azminiz takdire şayan. Resmen bize ışık tuttunuz. Merak ettiğim bir çok sorunun cevabını elimle koymuş gibi buldum , çok teşekkürler. Başarılarınızn devamını dilerim. Belli ki bu konuda hesaplama yöntemlerine çok vakıfsınız. Zahmet olmazsa aşağıda linkte verecegim ürünün enerji tüketimini vaktiniz olduğunda değerlendirip bizlerle paylaşmanızı rica edeceğim. Rakamlar üzeirnde ekonomik gibi duruyor ama birimler farklı olduğu ve birim fiyatlar üzerinden bi degerlendirme yapılmadığı için biraz kelime oyunu varmış gibi geldi bana. Müsait zamanınızda değerlendirip ben ve benim gibi sizi merakla taikp eden kullanıcılarla paylaşırsanız Memnun oluruz. Teşekkürler.
    http://www.germoteknik.com/

http://www.germoteknik.com/urunler-itu-yakit-tuketim-karsilastirma-testi-22 @Ozan Artun

Yapılan test sonucunda Germo Stein elektrikli panel taş radyatörün tükettiği elektrik enerji miktarı ise ortalama 0, 968 kWh dir.

Sulu radyatörde ise ortalama 0.264 m3/h doğalgaz tüketilmiştir. Tüketilen doğalgazın kWh cinsinden elektrik enerji miktarı ise 2.853 kWh* dir.

Ayrıca devridaim pompasının elektrik tüketimi ise 0.15 kWh dir. Toplam tüketilen Doğalgaz elektrik enerji değeri ise = 2.853 + 0.15 devridaim pompası ile tüketilen enerji miktarı ise = 3.003 kWh dir.

Sonuç olarak, Yakıt tüketim karşılaştırmalı testte Germo Stein Elektrikli Panel Taşlı Radyatör, Sulu radyatöre oranla 3.1 kat daha az enerji harcamaktadır.

Doğalgaz Üst Isıl Değeri = 10.946003 kWh/m3, Hacim düzeltme katsayısı = 0.987296 . Veriler Ekim 2015 tarihi itibariylehttp://www.igdas.com.tr adresinden alınmıştır. 10.946003 X 0.987296 X 0.264 = 2.853 kWh

• Selam.. kullanıcılardan gelen rakamlara baktığımızda, 10metre peteği olan kullanıcının 10 metreküp doğalgaZ kullandığını görüyoruz.. doğal gaz ısıl verimliliği düzeltmeyle birlikte 10.7 kw/metreküpmüş.

10 metreküp 107 kwlık enerji üretir... yani bu elektrikli radyatörlerin 107 kwlık ısı ürettiğini düşünelim. Ve %100 verimli olsun ozaman bu elektrikli radyatörler en az107 kwlık elektrik yakar... elektrik.1 kw sı 0.38 tl.. 107 kw =40 tl yapar aylık 1200 tl elektrik parası gelir.... yapılan test tamamen aldatmaca....

Yani doğalgaz hala ucuz bir yakıt aslında...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ozan bey ben direk ısınan suyu peteklere vermeyi düşünüyorum güneş enerjisi deposuna bi rezistan koyarak guneşsiz günlerde suyu ısıtmayı planlıyorum başarılı olurmu bu sistem sizce

• Mutlaka ana ısıtma sisteminiz olmalı. Bu proje destek projedir. Güneşsiz günlerde ana ısıtma sisteminiz devreye girmeli.. Biz de ilk başlarda sizin gibi düşündük ve 9 kwlık rezistansla suyu ısıtalım dedik ancak verimli olmadı ve çok yüksek elektrik parası gelince bir daha rezistansı çalıştırmadık . Ana ısıtma sistemimiz olan kömürlü kazanı çalıştırdık..

Sonuç : rezistans uygulamasını bu sitemde önermiyorum çünkü sürekli sirkulasyon olduğu için ve debi yüksek olduğu için verimli olmuyor...
  • ben mersinde yasıyorum güneşli gün sayım oldukça fazla yinede verim alamazsınız diyorsanız hiç girişmiyim bu işe

• Ucuz bir ısı kaynağınız(klima-doğalgaz-kömür) vb . yoksa bu işe girmeyin . Biz de güneydeyiz... ama yeri geliyor hava üstüste 5 gün kapalı oluyor bazı günlerde 3 saat güneş alıyor sadece. Rezistansla ısınma çok pahalı(elektrikli kombi mantığı) güneş enerjisinden elde edeceğiniz kar ,rezistansın getireceği yüksek maliyetle uçup gider.

Ana ısıtma sisteminiz yoksa bu işe girmeyin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 17 Ocak 2016; 7:40:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ozan Artun

Ucuz bir ısı kaynağınız(klima-doğalgaz-kömür) vb . yoksa bu işe girmeyin . Biz de güneydeyiz... ama yeri geliyor hava üstüste 5 gün kapalı oluyor bazı günlerde 3 saat güneş alıyor sadece. Rezistansla ısınma çok pahalı(elektrikli kombi mantığı) güneş enerjisinden elde edeceğiniz kar ,rezistansın getireceği yüksek maliyetle uçup gider.

Ana ısıtma sisteminiz yoksa bu işe girmeyin...

Ozan ustam emeğinize sağlık bende Osmaniye de yaşıyorum ve 24 adet vakumlu Güneş enerjisi var ve ben sadece gündüzleri ısıtacak bir sistem düşünüyorum akşama kadar Güneş'le ısınan evi az bir klima çalıştırarak baya bir tasarruf edeceğimi düşünüyorum. Yanılıyor muyum bilmem ama şimdilik denemek amaçlı sadece bir odaya petek takıp kuracağım ve sıcak suyu direk panele vereceğim sıcak suyun basıncı bir kat yukarı çıkar mı yoksa pompa almam gerekir mi

• Hocam bende 24 tüplü enerji var ve şimdilik sadece bir odaya 2 metrelik petek ısıtmak istiyorum gündüzleri sadece akşam klima ile devam ben şimdi dereceye bağlı sirkülasyon pompası sipariş verdim enerjiden sıcak girişi yukarı ve alttan çıkanı da pompayı bağlayıp enerjinin deposuna aktarmayı planlıyorum olur mu sizce bu sistem ya da tavsiye edeceğiniz blr yöntem var mı teşekkür ederim

• Hocam bende 24 tüplü enerji var ve şimdilik sadece bir odaya 2 metrelik petek ısıtmak istiyorum gündüzleri sadece akşam klima ile devam ben şimdi dereceye bağlı sirkülasyon pompası sipariş verdim enerjiden sıcak girişi yukarı ve alttan çıkanı da pompayı bağlayıp enerjinin deposuna aktarmayı planlıyorum olur mu sizce bu sistem ya da tavsiye edeceğiniz blr yöntem var mı teşekkür ederim

• Hocam buralarda mısınız

• 😞

• Selam sizin güneş enerjisi panelleri ,peteklerin olduğu katın bir altındamı olacak?

• quote:

Orijinalden alıntı: Ozan Artun

Selam sizin güneş enerjisi panelleri ,peteklerin olduğu katın bir altındamı olacak?

Vealeykümselam hocam. Normalde dubleks ev ve yukarda sadece bir odaya vereceğim yani aynı katta eğer işe yararsa aşağıya verip tüp sayısını 50 ye çıkarmayı düşünüyorum eksik bir yer varsa uyarın beni hocam

• Dostum herseyimiz uyuyor ikimiz kafa yorarak birseyler yapabiliriz bu arada nerde yaşıyorsunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: olmeca123

Dostum herseyimiz uyuyor ikimiz kafa yorarak birseyler yapabiliriz bu arada nerde yaşıyorsunuz

Osmaniye hocam

• Bu benim numaram hocam whatsaptan da yaza bilirsiniz bu konuyla ilgili çalışma yapan varsa whatsap gurubu oluştura biliriz 0 532 501 7130

• Bu işin üstadı Ozan Bey oda onaylarsa ben bişeyler düşündüm şöyleki;
    ben evime ısı pompası sistemi taktırmak istiyorum yerden ısıtma olamıycagından radyatör sistemi taktıracagım.

Evimiz dublex o yuzden catının altına yalıtımlı tank koyabilecegim yer var.

Aklımdan söyle birsey geçti sıcak su evin radyatörlerini dolanacak tekrar ısı pompasına gitmeden önce bakır boruyla o tankın içine girip içinde dolanabileceği kadar dolanıp ısı pompasına gidecek böylece ısı pompası daha az enerji harcayacak tankın içindeki su güne enrjisiyle pompa yardımıyla devir dayım yapacak aksam güneş gidince veya tankın içindeki su belli bir sıcaklıga düşünce tankın içinde girmeden kendi sistemine dönecek.

Sacma gelebilir ama olabilirmi ve verimli olurmu?
  • Ekledim telefonunuzu ama burdan yazsak daha iyi olur hem yorum yapan olur hemde bizden bilgi alan olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: olmeca123

Bu işin üstadı Ozan Bey oda onaylarsa ben bişeyler düşündüm şöyleki;
    ben evime ısı pompası sistemi taktırmak istiyorum yerden ısıtma olamıycagından radyatör sistemi taktıracagım.

Evimiz dublex o yuzden catının altına yalıtımlı tank koyabilecegim yer var.

Aklımdan söyle birsey geçti sıcak su evin radyatörlerini dolanacak tekrar ısı pompasına gitmeden önce bakır boruyla o tankın içine girip içinde dolanabileceği kadar dolanıp ısı pompasına gidecek böylece ısı pompası daha az enerji harcayacak tankın içindeki su güne enrjisiyle pompa yardımıyla devir dayım yapacak aksam güneş gidince veya tankın içindeki su belli bir sıcaklıga düşünce tankın içinde girmeden kendi sistemine dönecek.

Sacma gelebilir ama olabilirmi ve verimli olurmu?

Mantıklı hocam neden saçma olsun. Bu şekilde tasarruf olur. En azından güneşli günler kar edersiniz

• Ozan hocam benim olaya yorum yapmadınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkbey -- 8 Şubat 2016; 18:32:40 >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.