Şimdi Ara

Güneş enerjisiyle merkezi kalorifer sistemini ısıtma (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
239
Cevap
23
Favori
74.527
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam benim 60lık kömür kazanıyla 130 metre iki daire ısınıyor burda elektikli reziztans kullanmak istiyorum sistemi bozmadan elektirikli reziztansı nereye takabilir genleşme tankı uygun olurmu
  • Selam esbe nin ürünleri incelenebilir orda hangi kaynağın öne hangisinin arkaya takılacağı var
  • Hiç bi bilgi yok reziztansı nasıl kullanabilirim nere nasıl takmam gerekiyor
  • Elektrikli rezistans bildiğim kadarıyla kömürü kazana takılmıyor ozaman ya elektrikli kombi alacaksın yada küçük hacimli bir akümülasyon tankı alıp içine rezistans koyduracaksın .. 2. Seçeneğin maliyeti daha ucuz olur diye düşünüyorum. Elektrikli kombiler pahalı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ozan Artun

Elektrikli rezistans bildiğim kadarıyla kömürü kazana takılmıyor ozaman ya elektrikli kombi alacaksın yada küçük hacimli bir akümülasyon tankı alıp içine rezistans koyduracaksın .. 2. Seçeneğin maliyeti daha ucuz olur diye düşünüyorum. Elektrikli kombiler pahalı...
    1 Kasım 2014 de yaptığım gözlem aşşağıda (diferansiyel termostat 5 dereceye ayarlı)
    Hava sıcaklığı 23 derece ...hava %99 açıkdı....

su dereceleri--------------------Sabah Saat 9:41-- akşam 16:17

Güneş enerjisi depoları(800lt)-37,00 derece------------51 derece
    tank(1500 lt)--------------------28,95 derece----------48,7 derece

Qgüneş=800*1*(51-37)=11200 kalori
    Qtank=1500*1*(48,7-28,95)=29,625kalori

QToplam=40.825 kalori =>>40.825 /860= 47,47 kw

Çok ilginç...

Diferansiyel termostatı 5 dereceye ayarladığımda günlük verim düşerken 10 dereceye ayarladığımda günlük verim ciddi anlamda artmış...

Buarada toplamda 12 kollektörümüz var.. boyutları 90*190 cm... ozaman toplam kollektör alanı 12*0,9*1,9=20,52 metrekaredir..

Tarih--------Havanın açıklık durumu-gündüz max hava sıcaklığı --diferansiyel termostat ayarı--üretilen kalori---metre kare başına üretilen kalori saatlik(8 saat üstünden)
    17/10/2014--%70 açık-------------------26----------------------------------5---------------------------39,68 kw--------------39,68/20,52/8=0,24 kw/saat
    21/10/2014--%100 açık------------------26----------------------------------10-------------------------56,39 kw--------------56,39/20,52/8=0,34 kw/saat
    01/11/2014--%99 açık-------------------24-----------------------------------5--------------------------47,47 kw-------------47,47/20,52/8=0,29 kw/saat

Sonuç=diferansiyel termostatın 10 derece yerine 5 dereceye ayarlanması 0,29/0,34=%15 lik bir kayıp anlamına geliyor...
     Güneş enerjisiyle merkezi kalorifer sistemini  ısıtma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 2 Kasım 2014; 1:47:26 >

• Mantıklı da şimdi bende de sizinkisi gibi 2 katlı birde çatı katı olmak üzeri geniş evim var her katta 3 oda 1 wc 1 mutfak ,ısıtma sobayla şu anlık ev inşaatı 2 sene önce bittiği için,önce kazan kalorifer düşündüm 2 bın tl filan diyorlar ayrıca petek filanda alnıması gerek vs dediler ama evde petek için boruları inşaatta döşetmiştim sadece petekler yerleşecek ne tavsiye edersiniz?çatıda güneş enerjisi de mevcut banyolar ıcın onu da yeni taktırdık zaten,kömür vs ile uğraşmak istemiyorum zaten evdekıler sadece bi odayı kullanıyor bide mutfak malum akdenız bölgesi oldugundan kışın kar filan soğuk oluyor
  • akdeniz de kar kış :) bu da güzel ...seçenek ler 1- ısı pompası 2 -kozlusan otomatik temizlemeli yüklemeli 45000 kcalorilik kömürlü kazan( bu kazanı inceledim gerçekten her işi kendi yapıyor yakmayla bile uğraşmıyorsun otomatik ateşlemesi var)3- benim kurdurduğum güneş enerjili sistem... mesela şu günlerde sadece bu sistemle ısınıyoruz neredeyse bedavaya ...
  • quote:

akdeniz de kar kış :) bu da güzel ...seçenek ler 1- ısı pompası 2 -kozlusan otomatik temizlemeli yüklemeli 45000 kcalorilik kömürlü kazan( bu kazanı inceledim gerçekten her işi kendi yapıyor yakmayla bile uğraşmıyorsun otomatik ateşlemesi var)3- benim kurdurduğum güneş enerjili sistem... mesela şu günlerde sadece bu sistemle ısınıyoruz neredeyse bedavaya ...
    3 te 1 oranında tasarruf sağlamışsınız ozan bey, peki sizin bu sistem ne kadara mal oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: voltran32

3 te 1 oranında tasarruf sağlamışsınız ozan bey, peki sizin bu sistem ne kadara mal oldu.

Alıntıları Göster
    Selam sistem 11.000 tlye mal oldu..

Ama sanırım Sibirya kömürüyle çok daha verimli çalışıyor..

Kömür gidelerimiz 2 daire için şu şekilde oldu

Kasım2014 14 torba *13,5= 189 tl ... daire başına=95 tl sistem kurulmadan önce Kasım 2013 sarfiyatımız 309 tl idi 189/309= %40 lık tasarruf olmuş
    Aralık 2014 22 torba *13,5= 297 tl ... daire başına 150 tl.. sistem 20 aralık 2013te kuruldu Aralık 2013 sarfiyatımız 562 tl idi 297/562= %48lik tasarruf olmuş.

gerçekten ısı pompasından bile daha ucuz... Bu sistemi kurmadan önce acaba ısı pompasımı alsam demişdim iyiki almamışım...

Ocak 2015 sarfiyatını da yazarım sonra... selamlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 6 Ocak 2015; 17:36:21 >

• quote:

Selam sistem 11.000 tlye mal oldu..

Ama sanırım Sibirya kömürüyle çok daha verimli çalışıyor..

Kömür gidelerimiz 2 daire için şu şekilde oldu

Kasım2014 14 torba *13,5= 189 tl ... daire başına=95 tl sistem kurulmadan önce Kasım 2013 sarfiyatımız 309 tl idi 189/309= %40 lık tasarruf olmuş
    Aralık 2014 22 torba *13,5= 297 tl ... daire başına 150 tl.. sistem 20 aralık 2013te kuruldu Aralık 2013 sarfiyatımız 562 tl idi 297/562= %48lik tasarruf olmuş.

gerçekten ısı pompasından bile daha ucuz... Bu sistemi kurmadan önce acaba ısı pompasımı alsam demişdim iyiki almamışım...

Ocak 2015 sarfiyatını da yazarım sonra... selamlar..

Alıntıları Göster
    Merhaba benimde bugun aklıma geldi ve internette arastırırken bu guzel çalışmanıza rastladım tam okumasam da kendimce daha pratik yapabileceğim daha az masrafla verim olarak biraz daha az faydalanabileceğim birsey dusundum.

evim marmarisde katı yakıtlı kat kaloriferim var 3 katlı evim suan hava 1 haftadır gunesli ama inanılmaz soguk. gunes enerji ile banyo yapıyoruz su inanılmaz kaynar ve sıcak hava gunesli oldugu için dusuncem şu:

ilave sadece 2 adet daha güneş paneli alıp sisteme güneş panelini petek gibi bağlamak . Bu durumda ne pompaya ne ilave bir seye ihtiyaç oalcak kat kaloriferinin sirkülasyon pompasından yararlanmıs olacagız
    Bağlantı olarakda evin en ust katındaki petekten bir boru catdaki gunes enerjisinin soguk su bolumune girecek sıcak cıkısıda ust katın baska odasındaki peteğin girişine girecek . kat kaloriferini 40 derecede yakarken sisteme güneş enerjisini devreye bagladığınızda kat kaloriferinin bekleme yani yanmama anlarında gunes panelinde 55-60 derece gibi bir sıcaklığa cıkaracaksınız gunes paneli 100 litre depom var gunesli havalarda 45 dakika ile 1.5 saat arası gunese baglı sıcak su yapıyor. Ha bu sistem % 40 verim sağlamazda cok az maliyetle 30 saglar diye dusunuyorum Arkadasların dusuncelerini merak ediyorum teskkurler

• quote:

Orijinalden alıntı: berne15

Merhaba benimde bugun aklıma geldi ve internette arastırırken bu guzel çalışmanıza rastladım tam okumasam da kendimce daha pratik yapabileceğim daha az masrafla verim olarak biraz daha az faydalanabileceğim birsey dusundum.

evim marmarisde katı yakıtlı kat kaloriferim var 3 katlı evim suan hava 1 haftadır gunesli ama inanılmaz soguk. gunes enerji ile banyo yapıyoruz su inanılmaz kaynar ve sıcak hava gunesli oldugu için dusuncem şu:

ilave sadece 2 adet daha güneş paneli alıp sisteme güneş panelini petek gibi bağlamak . Bu durumda ne pompaya ne ilave bir seye ihtiyaç oalcak kat kaloriferinin sirkülasyon pompasından yararlanmıs olacagız
    Bağlantı olarakda evin en ust katındaki petekten bir boru catdaki gunes enerjisinin soguk su bolumune girecek sıcak cıkısıda ust katın baska odasındaki peteğin girişine girecek . kat kaloriferini 40 derecede yakarken sisteme güneş enerjisini devreye bagladığınızda kat kaloriferinin bekleme yani yanmama anlarında gunes panelinde 55-60 derece gibi bir sıcaklığa cıkaracaksınız gunes paneli 100 litre depom var gunesli havalarda 45 dakika ile 1.5 saat arası gunese baglı sıcak su yapıyor. Ha bu sistem % 40 verim sağlamazda cok az maliyetle 30 saglar diye dusunuyorum Arkadasların dusuncelerini merak ediyorum teskkurler

Bu sistemi kurdunuz mu acaba? Benim evim de bu sisteme uyar. Deneyimlerinizi öğrenmek istedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: nadirzafer

quote:

Orijinalden alıntı: berne15

Bu sistemi kurdunuz mu acaba? Benim evim de bu sisteme uyar. Deneyimlerinizi öğrenmek istedim.

Alıntıları Göster
    merhaba yapmadım henüz

• Selam... konuya uzun zamandır yazamadım..

Kasım 2015 14×13,5=189 tl 89
    Aralık 2015 22×13,5=297 tl 148
    Ocak 2015 37×14=518 259
    Şubat 2015 33×14=462 231 Mart 2015 20×14=280 140
    Nisan 2015 7x14=98 49
    Daire başı 916 tl 133 torba 3.3 ton kömür...

2014-2015 sezonunda daire başı sarfiyatımız 916 tl oldu..güneşli gün sayısı az olmasına rağmen... 13.5 ve 14 rakamları 25 kgluk sibirya kömür torba fiyatı..bu sarfiyatlar 2 daire için sağdaki rakamlar daire başına düşen rakamları ifade ediyor. ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 11 Haziran 2015; 0:19:03 >
  • quote:

Selam... konuya uzun zamandır yazamadım..

Kasım 2015 14×13,5=189 tl 89
    Aralık 2015 22×13,5=297 tl 148
    Ocak 2015 37×14=518 259
    Şubat 2015 33×14=462 231 Mart 2015 20×14=280 140
    Nisan 2015 7x14=98 49
    Daire başı 916 tl 133 torba 3.3 ton kömür...

2014-2015 sezonunda daire başı sarfiyatımız 916 tl oldu..güneşli gün sayısı az olmasına rağmen... 13.5 ve 14 rakamları 25 kgluk sibirya kömür torba fiyatı..bu sarfiyatlar 2 daire için sağdaki rakamlar daire başına düşen rakamları ifade ediyor. ..
    Sistemle ilgili birkaç istatistik.Tarih- saat - 800 litrelik güneş enerjisi boiler sıcaklığı- 1500 litrelik alttaki kazanın üst bölümünün sıcaklığı-kazanın alt bölümünün sıcaklığı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 9 Kasım 2015; 12:30:14 >

• quote:

Sistemle ilgili birkaç istatistik.Tarih- saat - 800 litrelik güneş enerjisi boiler sıcaklığı- 1500 litrelik alttaki kazanın üst bölümünün sıcaklığı-kazanın alt bölümünün sıcaklığı..

Alıntıları Göster
    selamlar ozan bey. vakum tüplü sistem kullanarak 110 m2 2+1 evimi bu sistemle ısıtmak istiyorum. bulutlu havalar ve gece için rezistans kullanmayı düşünüyorum. evde kalorifer tesisatı döşeli petekler bağlı değil. mümkünse bana bir malzeme listesi çıkarabilir misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: atillasulun

selamlar ozan bey. vakum tüplü sistem kullanarak 110 m2 2+1 evimi bu sistemle ısıtmak istiyorum. bulutlu havalar ve gece için rezistans kullanmayı düşünüyorum. evde kalorifer tesisatı döşeli petekler bağlı değil. mümkünse bana bir malzeme listesi çıkarabilir misiniz?

Merhaba...

Öncelikle bu sistemi tüplümü yoksa klasik sistemlemi kursak dedik. sonra ustalardan tüplü sistemle ilgili çok fazla sorun yaşandığı bilgisini alınca klasik sistemden kuralım dedik.

bu 3 lü sistemden 4 adet var.. yani 12 adet güneş kollektörü ve 4 adet su deposunda su ısınıyor..

Ardından güneş kollektörleri seçici kollektörmü olsun yoksa klasik siyah boyalımı olsun dedik... Seçici kollektörler siyah boyalılardan 3 kat daha pahalıydı.. Ancak verimi ise sadece %60 daha fazlaydı.. %60 fazla verim için %300 fazla para ödememek adına güneş kollektörlerimiz siyah boyalı kollektörlerden oldu resimdeki gibi..

yine sistemi yapmak için 2 seçeneğimiz vardı...

1. seçeneğimizde serpantinli boyler kullanacaktık... aşşağıdaki resimdeki gibi ancak yaptığım araştırmalarda serpantinli sistemlerde çok ciddi verim düşüklüğü olduğu fikrine varınca bu serpantinli sistemde ısıtma yapmadan , suyu çatıda klasik sistemde ısıtıp , ısınmış suyu direk kalorifer sistemine verilmek üzere aşşağıda depolama yoluna gittik..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 10 Kasım 2015; 8:12:33 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: atillasulun

Merhaba...

Öncelikle bu sistemi tüplümü yoksa klasik sistemlemi kursak dedik. sonra ustalardan tüplü sistemle ilgili çok fazla sorun yaşandığı bilgisini alınca klasik sistemden kuralım dedik.

bu 3 lü sistemden 4 adet var.. yani 12 adet güneş kollektörü ve 4 adet su deposunda su ısınıyor..

Ardından güneş kollektörleri seçici kollektörmü olsun yoksa klasik siyah boyalımı olsun dedik... Seçici kollektörler siyah boyalılardan 3 kat daha pahalıydı.. Ancak verimi ise sadece %60 daha fazlaydı.. %60 fazla verim için %300 fazla para ödememek adına güneş kollektörlerimiz siyah boyalı kollektörlerden oldu resimdeki gibi..

yine sistemi yapmak için 2 seçeneğimiz vardı...

1. seçeneğimizde serpantinli boyler kullanacaktık... aşşağıdaki resimdeki gibi ancak yaptığım araştırmalarda serpantinli sistemlerde çok ciddi verim düşüklüğü olduğu fikrine varınca bu serpantinli sistemde ısıtma yapmadan , suyu çatıda klasik sistemde ısıtıp , ısınmış suyu direk kalorifer sistemine verilmek üzere aşşağıda depolama yoluna gittik..

Alıntıları Göster
    Bizim sistem bu şekilde oluştu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 9 Kasım 2015; 23:36:28 >

• quote:

Bizim sistem bu şekilde oluştu...

Alıntıları Göster
    gördüğünüz gibi suyu çatıda ısıtıyoruz ve ısınmış suyu aşşağıya indiriyoruz... Bu şekilde serpantinli sistemden çok daha verimli bir sistem kurmuş olduk...

Ayrıca çatıdaki güneş enerjilerinin üstünde su deposu yani boiler bulunmasıyla (bu boilerlerde 200 litrelik=kiloluk su var), fırtına anında bu panellerin ve çatının zarar görmesini de engellemiş oluyoruz... Serpantinli sistemde güneş enerjileri rüzgara-fırtınaya karşı daha korumasız oluyor...

Şimdi size bir malzeme listesi çıkarabilirim ancak öncelikle hangi sistemden kuracağınıza karar vermelisiniz...

Bu sistemi kurmadan önce 5-6 ay araştırma yaptım...ve yaklaşık 2 yıldır da sistemi kullanmaktayım.. Eğer bugünkü bilgilerim ve tecrübelerim 2 yıl önce olsaydı bundan çok daha verimli bir sistem kurabilirdim..

Güneş enerjisiyle ısıtma sisteminin en yüksek verimle çalışabileceği bir sistem kafamda var eğer 1-2 gün izin verirseniz bu sistemin şemasını çizip foruma koyarım... Ve iddia ediyroumki bu çizeceğim sistem, şuanda kullanmakta olduğum sistemden en az %30 daha verimli olacak...
    çünkü ısıtma dolaylı değil direk yapılacak .. Benim sistemimde de dolaylı ısıtma yapılmakta şuanda bu sebeple verim %30 düşük ama ona rağmen şu günlerde sadece bu sistemle ısınabiliyoruz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 9 Kasım 2015; 23:57:16 >

• Merhaba şimdilik aklıma gelenler

Termostatlı yön değiştirme vanası
    (general marka) ..
    pislik tutucu filtre,
    kapalı genleşme tankı, 20 litrelik
    Akümülasyon tankı (kodsan)2000 litrelik
    Diferansiyel termostat (general yada konsis marka)
    130 metrekare ev ısıtması için en az 6 kollektörlü boilerli (su tanklı) güneş paneli sistemi.....
    Sirkulasyon pompası welko marka..
    2 adet timerlı sigorta
    1 adet oda termostatı..
    1 adet emniyet ventili 6 barlık
    1 adet manometre 10 barlık..

Bu sistemde 400 litre (200+200) güneş enerjisi deposunda- 2000 litre de akümülasyon tankında yaklaşık 2400 litre su olacak...
    Nasıl bağlanacağını proje üstünde göstericem... ozaman daha iyi anlaşılacak... ancak sistemle ilgili bir sorumluluk kabul etmem. Sorumluluk sistemi kuracak firmaya aittir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 11 Kasım 2015; 0:31:52 >
  • quote:

Merhaba şimdilik aklıma gelenler

Termostatlı yön değiştirme vanası
    (general marka) ..
    pislik tutucu filtre,
    kapalı genleşme tankı, 20 litrelik
    Akümülasyon tankı (kodsan)2000 litrelik
    Diferansiyel termostat (general yada konsis marka)
    130 metrekare ev ısıtması için en az 6 kollektörlü boilerli (su tanklı) güneş paneli sistemi.....
    Sirkulasyon pompası welko marka..
    2 adet timerlı sigorta
    1 adet oda termostatı..
    1 adet emniyet ventili 6 barlık
    1 adet manometre 10 barlık..

Bu sistemde 400 litre (200+200) güneş enerjisi deposunda- 2000 litre de akümülasyon tankında yaklaşık 2400 litre su olacak...
    Nasıl bağlanacağını proje üstünde göstericem... ozaman daha iyi anlaşılacak... ancak sistemle ilgili bir sorumluluk kabul etmem. Sorumluluk sistemi kuracak firmaya aittir..
    Selam bahsettiğim sistem işte budur.. Açık sistemdir... Yani bu sistemde ısınan su ,direk kalorifer sisteminde dolaşacak ve verim çok yüksek olacak...

Eğer sorunlar yaşanırsa benim mevcut sistem gibi kapalı sisteme kolaylıkla çevrilebilir... Buradaki en büyük itiraz anti friz olmamasına gelebilir..

Ancak kullanmakta olduğum konsis marka diferansiyel termostatın donma fonksyonu özelliğiyle donma riski ortadan kalkıyor.. Sistem şöyle işliyor...

Güneş kollektörünün sıcaklığı 4 derece ve altına inince sistem 15 dakikada bir otomatikmen sirkulasyon yapıyor. Ve bu şekilde buzlanma ihtimalini ortadan kaldırıyor...
    Bir başka itiraz, bu sistemin suyu aşırı ısıtacağı ve evi hamama çevireceği şeklinde olabilir... Hiç sorun değil.. Mevcut sistemimizde 70-80 dereceleri gördük...
    Bu sistem çok ısınırsa, evin içindeki sirkulasyonu yapan pompa, evin içindeki oda termostatına bağlı olacağı için termostat sıcak suyun tamamının eve girmesini engelleyecek.. Benim sistemim de öyle. Yani eve giren sıcak su pompası oda termostatına bağlı.. Evin sıcaklığı 23,5 derece olduğu anda bu pompa duruyor yani isterse tanktaki su 100 derece olsun. Bu su eve girmedikten sonra bir zararı yok..

Yine başka bir itiraz, sıcak su yukarı çıkar prensibinden dolayı , tanktaki suyun tekrar kollektörlere gideceği yönünde olabilir... Bunun da çözümü var. Bu çözümü ayrıca çizebilirim...

Malzeme listesinde 2 adet timerlı sigorta yazmışdım.. Bu sigortalardan biri güneş enerjisini kontrol eden diferansiyel termostatı açıp kapatacak.. (mesela ben timerı öğlen 12 -sabah 8 çalışacak şekilde ayarladımki su iyice ısınınca akümülasyon tankına alayım diye....
    yani benim pompa öğlen 12 ile sabah 8 arası çalışıyor. sabah 8 le 12 arası çalışmıyor....

diğer timerlı termostat ise ,evin iç sirkulasyonunu yapan oda termostatının kontrol ettiği sirkulasyon pompasını kontrol ediyor.. Bunu da akşam 22.00 ile sabah 7.00 arası çalıştırıyorumki eve sıcak su bu saatler arasında giriyor..

Bir diğer konu tüplü sistemmi klasik kollektörlü sistemmi . Bugün bir enerji ustasıyla konuştum. Adam tüplü sistemlerin alayının sorunlu olduğunu 4- enfazla 5 sene gittiğini ardından sistemin çalışmaz hale geldiğini söyledi... Bu sebeple Tüplü sistemden uzak durun derim...

rezistans olayına gelince... Biz tankımıza 9 kwlık trifaze rezistans koyduk... ve akıllı saat tarifesine geçtik gece tarifesi ucuz olmasına rağmen yüksek elektrik bedelleri ödedi,kten sonra bir daha da rezistansıu çalıştırmadık.. Kömür yaktık sürekli.... Yani güneş olmadığı zamanlarda elektrik rezistansını çalıştırmanızı tavsiye etmem.. Haa geliriniz çok yüksektir ozaman kullanılabilir.... Onun dışında mutlaka ve mutlaka bu sisteme bir alternatif sisteminiz olmalı.. Klima,ısı pompası, kömürlü sistem,doğalgaz v.b..

Yine sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım...

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.