Şimdi Ara

Güneş enerjisiyle merkezi kalorifer sistemini ısıtma (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
240
Cevap
23
Favori
74.524
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Klima dedimde 1000 kalorinin=1 kcal'nin 3,97 BTU 'ya = yani yaklaşık 4 BTU 'ya eşit olduğunu öğrendim...

Ozaman 24.000 BTU luk bir klima 24.000/4=6000 Kcallik enerji üretiyor 1 saatte... 6000/860=6,97 KWlık enerji yapar.. Peki tükettiği elektrik enerjisi nedir?

Bunu da cop değeri belirliyor... Bu klimanın Cop değeri 3 olsaydı saatte 6,97/3=2,33 kwlık bir elektrik tüketimi olacaktı...
  • Ozan Artun O kullanıcısına yanıt
    Selam üstad;

Benim sistemde yaklaşık 1300 m yerden ısıtma borularının bağlanacağı 12 li kollektörü sıkıntısız besleyebilecek bir gidiş ve eğer gerekli olursa bir de dönüş pompası tavsiyesi rica ediyorum.Sistemin sorunsuz olması için pompa kaç bar ve ne kadarlık debi ile su basmalı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ozan Artun

yahu bu bahçe sulama motoru Bizim kullanmamız gereken sirkulasyon pompası olacak.. sıcak su sirkulasyon pompası diye aratırmısın googla? wılo welko grundfos ürünlerinden seçilmeli bence...

http://www.klimakalorifer.com/sirkulasyon-pompasi.html

dikkat ettiysen çizdiğim projede şebeke suyu kollektörde dolaşan suyu besliyor(antifiriz konan suyu) kalorifere gidecek suyu değil.. Ama senin sistem vakumlu olacaksa, açık sistem olacak yani yeraltı borulara gidecek su aynı zamanda vakumlu borular içinde de dolaşacak...

senin sistem resimdeki gibi olacak değilmi?
     Güneş enerjisiyle merkezi kalorifer sistemini  ısıtma

Selam

seni debi için 100 metre kare için 900 lt /saat(0,25lt/sn) akış gerekirse, 126 metre kare için 1134 lt/saat lik debi gerekir... demiştik...

1. katta olacak demiştin.. Yerdeki borulardan kaç metre yüksekte olacak?6 metre diyelim 1 metre de basınç için 7 metre olsun..

7 metreye 1.134 debiyi hangi pompa veriyor?

http://www.kar-el.com.tr/fliste2.aspx?id=338

ups25-80 uygundur bence... Ama sen şu sistemi basınçlı yapmamakla hata yapıyorsun...

su basınçsız sistemde soğuk su deposuna nasıl dolacak? pompayla peki pompa o sırada yşine boşaltma yapmayacakmı?

Eğer basınçlı rezistanslı depo kullanırsan tek pompayla işi bitireceksin... Bence basınçsız depoyla bu iş olmaz...

ayrıca sisteme filtre de takılması gerekir bence..

Selam

Evin olduğu bölgede henüz sürekli basınçlı şebeke suyu bulunmadığı için çift depolu basınçsız sistem kullanmak zorundayım.
    Ayrıca ben sistemin başlangıcına yani sıcak depodan gelen boruya evin uygun bir yerinde bir pompa, suyun yerden ısıtma borularında dolaşıp tekrar güneş enerjisinin üstteki soğuk su deposuna yöneldiği son boruda da bir pompa monte etmeyi düşünüyordum.Senin resimde çizdiğin gibi.İki pompa olursa yine tavsiye ettiğin pompadan iki adet mi almalıyım sence? Yoksa eşit güçlerde daha küçük pompa mı almalıyım?
  • iyi de basınçlı sisteme şebeke suyu girmeyecekki şebeke suyu yerine yeraltı borularından dönen su girecek:) böylece tek pompayla işi halledeceksin.

Sen basınçlı sisteme mutlaka şebeke suyu vermeliyim diye düşünüyorsun... Bizim sistemde basınçlı depoya giren su , evde radyatörlerden dönen su(aslında akümülasyon tankından dönen su demeliyim) olacak. çıkan su eve gidecek su olacak.. tabi bu sisteme ayrıca su vermek gerekecek... ama bu sadece eksilen suyu tamamlamak için olacak..

Şimdi konu amacından sapıyor gibi geldi...

Bu konuyu veri paylaşımı için açtım ama böyle ciddi bir sistem için daha profesyonel destek almalısın...

Çünkü bu işin içinde bir sürü faktörler var..

Mesela böyle bir sistemde mutlaka filtre olmalı.. Genleşme tankı olmalı... Termostat olmalı.. hatta bana göre çift termostat olmalıki biri arızalanırsa diğer termostat rezistansları durdursun diye. Emniyet ventilleri olmalı... Patlamayı önlemek için... Bir sürü faktör var.. Bu sebeple ben sana daha fazla yardımcı olamayacağım üzgünüm...

zaten yerden ısıtmayı yapacak firma sana uygun pompayı söyleyecektir...

vaktiyle bir konu açmışdım...

http://forum.donanimhaber.com/m_11499398/tm.htm

elemanın biri bu konuyu okuduktan sonra tank- araba benzeri birşey yapmaya kalkmışdı onu hatırladım şimdi

• Deney tarihi:28-29/11/2013

Saat---Kazan çıkış su sıcaklığı-dönüş su sıcaklığı----fark------dış sıcaklık
    22:25--------33,9--------------------32,8---------------1,1---------10
    00:41--------33,2--------------------32,9---------------0,3---------7,1
    00:50 de stoker kömür yüklemeye başladı

Saat---Kazan çıkış su sıcaklığı-dönüş su sıcaklığı----fark------dış sıcaklık
    01:01--------35,1--------------------32,6---------------2,5---------7,3
    01:03--------34,5--------------------32,9---------------1,6---------7,3
    07:00--------33,6--------------------32,1---------------1,5---------5,7

kazan çıkış 33,3 iken ev içi radyatör sıcaklığı 35,5 ölçüldü
    kazan çıkış 34 iken ev içi radyatör yüzey sıcaklığı 41,2 ölçüldü radyatör iç su sıcaklığı 41,3 ölçüldü...

sonuçlar:
    1-)Dış ortamda kazan giriş çıkışlarından yaptığım ölçümlerde aldığım sıcaklık ,dış ortamın soğukluğu sebebiyle gerçekçi değil.. Çünkü dış hava , boruları soğutup iç sıcaklığın doğru ölçümünü engelliyor... Ev içinde ölçülen radyatör su sıcaklığı 41 olmasına rağmen kazan çıkış giriş borularında sıcaklık 35 seviyelerinde oluyor. Bu da dış ortam ölçümünün yaklaşık %15 hatalı (%15 düşük) olduğunu gösterir...

2-) Bu hatalı ölçümden dolayı kazan ölçümleri yaklaşık %15 arttırılmalı aynı şekilde gidiş dönüş farkları da...

Alınan gidiş dönüş farkları-----düzeltilmiş farklar..

1,1--------------------------------1,29
    0,3--------------------------------0,35
    2,5--------------------------------2,94
    1,6--------------------------------1,88
    1,5--------------------------------1,76

Ortalama sıcaklık farkı 1,65
    Debi=1500 lt/saat

saatlik ısı kaybı= Q=m*c*▲T=1500*1*1,65=2475 Kalori

10 saatlik ısı kaybı(günlük) 10*Q= 24.750 kalori=29 KW

Selam

Yine de katkıların içi teşekkür ederim.Sistemi mühendislerle de konuşup gerekirse proje çizdirip, uygulamaya çalışacağım.Gelişmeleri de size yazarım.

Kolay gelsin.
  • Lehrer01 L kullanıcısına yanıt
    Ben teşekkür ederim. Mutlaka verim ve kurulumla ilgili bilgileri paylaşmanı bekliyorum... Bu konu bundan sonraki çalışmalara ışık tutsun... Ülkemizde güneş enerjisinden faydalanım artsın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 29 Kasım 2013; 11:16:29 >
  • Yakılan kömürün kalorisiyle diğer sonuçları karşılaştırdığımda binamızın ısı kaybı, çok büyük farklar veriyor bunu kömürlü kazanın düşük verimiyle açıklayabiliriz... ya da gerçekten de evimizin ısı kaybı fazla ama benim kullandığım hesap yöntemleri hatalı...

mesela 26 günde 12 torba kinetik alatepe kömürü(4800) yakmışız.. 12*20kg*4800 kcal=1152000 kcal
    buna ilaveten 14 torba da 25 kglik sibirya(7000kcal) yakmışız... 14*25*7000kcal=2450000
    Toplamda 3602000kcalik kömür yakmışız... günlük 36020000/26=138538 kcal =161 KW yapar...

Bugün sabah ,hiçbir ısınmanın yapılmadığı çatı katımızdaki klima derecesine baktım 14 dereceyi gösteriyordu...

Şimdi dün gece yaptığım radyatör sıcaklık ölçümlerinin ortalaması 38 derece idi yani radyatör 38 derecelik ısı üretmiş... hadi biz 40 diyelim..

Ozaman şunu söyleyebiliriz... eğer (kazan+radyatörler +borular) toplamda sistemimizde 250 litre olarak dolaşan su , hiç kalorifer yanmasaydı 14 derece olarak dolaşacaktı... ama kalorifer yandı ve 40 derece olarak dolaştı..

Q=m*c*▲T formülünden
    Q=250*1*(40-14)=6500 kalori saatte 10 saatte 65000 kalori yapar..
    65000/860=75,5=76 KW yapar...

yukarıda 161 kw bulmuştuk.. 76/161=%47 kazan verimi yapar.... elimde bir sürü veri oldu hangisinin doğru olduğuna karar veremiyorum... Neyse sistem kurulursa hepsi ortaya çıkacak... Mutlaka kalorimetre taktırmayı düşünüyorum...

Bu arada bu konuyu okuyup da kalorimetre kullananlar varmı ? varsa günlük evinizin kaç kalori yaktığını paylaşırsanız çok iyi olur... metrekare ve kaç kalori yaktığı çok önemli...

http://www.alarko-carrier.com.tr/Intranet/SecimProgramlari/HesaplamaProgrami.xls

buradan yaptığım hesapta da (2,8 derecelik gidiş dönüş farkıyla)günlük ısı kaybımız 71.9 KW çıktı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 30 Kasım 2013; 22:46:38 >

• Dün yaptığım deneyde suyun debisini öğrenmem gerekti... Su saatinin üstünde metre küp olarak yazıyor ama buraya bakarak hesap yapmak çok uzun sürecekti... Sonra saat üstünde hızla dönen ibreler gördüm bunların ne anlama geldiğini öğrenmek için su sayaç firmasına telefon ettim . Tam da aradığım sorunun cevabı geldi...

Meğer 3 ibreden en hızlı dönen ibre bir tur attığında ,sayaçtan 1litre su geçmiş oluyormuş... daha yavaş döneni bir tur attığında 10 litre, 3.yavaş dönen 100 litre ve en yavaş döneni ise bir tur attığında sayaçtan 1000 litre su geçmiş oluyormuş.... En hızlı dönen ibreyi takip ettim... her 3 saniyede bir tur attı...

3 saniyede 1 litre geçerse, 3600 saniyede yani 1saatte 1200 litre=1200 metreküplük su geçmiş olur... yani ölçüm yaptığımda debimin 1200 litre/saat olduğunu öğrenmiş oldum... Peki sayaç üstünde 1,5metreküp/saat yazıyor o nedir dediğimde o sayacın en fazla ölçme kapasitesidir onun üstündeki debiyi ölçmez gibi bir ifade kullandı.. Elektrik sayacından anlık tüketim ölçümünü paylaştıktan sonra su sayacından anlık tüketim tesbitiyle ilgili bilgiyi de paylaşmak istedim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 1 Aralık 2013; 23:44:36 >

• http://www.solartek.com.tr/yuzey.php

Burada seçici yüzeyle siyah boyalı kollektör karşılaştırılmış seçici kollektör %65 daha verimli çıkmış... Ama fiyatlara baktığımızda seçici kollektörlerin fiyatları siyah boyalılardan en az 4 kat daha pahalı ... %65 lik bir fark için %400 daha fazla para ödemek hiç akılcı değil...

Güneş enerjisiyle ev ısıtma sisteminin maliyetini arttıran en büyük unsur gereksiz yere seçici yüzey kollektör kullanılması...
    Aşşağıdaki resmi 29/11/2013 tarihinde çektim... güneş enerjisinin ısıttığı suyun sıcaklığını gösteriyor.. 70 derecenin üstünü gösteriyor hani siyah boyalı kolektör verimsizdi? sıcaklık belki 73 derece ... Benim bu derece en fazla 70 dereceye kadar ölçüm yapabiliyor... Kışın 55 dereceden fazla olmaz tezi de böylece çürüyor..

Özetle:
    1-) Sistemin kurulumunda siyah boyalı kollektörlerin kullanılması da mantıklı
    2-)Güneş enerjisiyle ev ısıtma sistemi ,verimsiz olduğu için sadece yerden ısıtma için kullanılır tezi de çürük bir tezdir... 73 derecelik bir su sıcaklığı ,radyatörlü bir sistemi saatlerce çalıştırabilecek kadar yeterlidir...

•  Güneş enerjisiyle merkezi kalorifer sistemini  ısıtma

yavaş yavaş sona gelmek üzereyiz.. Akümülasyon tankında derecenin konması için 3 yer var... Suyun bu 3 yerde farklı sıcaklıklarda olacağı malum... Sorun şu ;hangi yere konursa sistemin daha verimli çalışması sağlanabilir?

Buna karar vermek amacıyla tankla aynı boyutta(230 cmlik) bir hortumu aldım ve bunun içine yerleştirdiğim derecelerle hortum içine koyduğum sıcak suyun farklı yüksekliklerdeki sıcaklık farklarını gözlemledim sonuçlar resimde... buraya bakarak karar vereceğim...

Sistem şöyle çalışacak akümlasyon tankıyla çatıdaki güneş enerji deposunda birer adet derece olacak bu dereceler arasındaki fark, belli bir rakamın üstüne çıktığında mesela 3 derece gibi , pompa çalışmaya başlayıp güneş enerjisi depolarındaki suyu akümülasyon tankına aktaracak... fark düştüğünde pompa duracak..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 5 Aralık 2013; 0:02:03 >

• Depo soguma hesabı

Daha önce hazırladığım excel dosyasında, suyun karışmadan depodan( tanktan )çıkacağını varsayarak hesaplama yapmışdım.. tabi bu gerçekçi hesaplama değildi... Çünkü ne de olsa sıcak ve soğuk su , termodinamik yasaları gereği ısı alışverişinde bulunacaktı...

Yukarıdaki linkteki dosyada ise suyun karıştığını varsayarak hesaplama yapan program bulunmakta... Bu programı bir makine mühendisi belki 1-2 saatte yapabilirdi ama ben amatör olduğum için 4-5 gün uğraştım... (İşimden arta kalan zamanlarda)

ortaya faydalı bir program çıktığını düşünüyorum.. Bu programla ısı depolama amaçlı sistem kuracaklar kaç litrelik tank alacaklarını bulabilirler...
    Ağırlıklı ortalama hesaplama yönteminden faydalandım.. Excelle ilgili formüller ise zaten önceden bildiğim formüller olduğu için beni zorlamadı...

• Selam.. uzun zamandır yazamadım konuya...

Sistemimiz kuruldu ve resimdeki gibi bir hal aldı...

Özetle:
    1-)Depo soğuma hesabındaki hesabın tam tutmadığını gördüm. Çünkü ev ilk ısınmada ciddi anlamda ısı çekti... eğer ev ısındıktan sonra tanktaki ısınan suyu eve verseydim ,ozaman depo soğuma hesabı tutacaktı... Çünkü delta T düşük olacaktı..

2-)su gerçekten de yaklaşık 52 dereceye kadar ısınabildi 60-70 dereceler hayal oldu.. Neden? çünkü güneşin en eğik geldiği (28 dereceyle geliyor )ve yılın en kısa günlerindeyiz... ayrıca su sürekli sirkulasyon halinde olduğu için beklemedeki gibi ısınmadı....

Sistemin selektif kollektörlerle kurulması durumunda 52 derecelik su ısısı elbette daha da artabilirdi ama ozaman da amortisman süresi ciddi anlamda uzayacak ve sistem ekonomik bir sistem olmaktan çıkacaktı..

3-)23,12,2013 tarihinde tam güneşli açık hava idi... Sistemi saat 18:30 da çalıştırmaya başladıktan sonra ev ısısı 21,9 dan 24 dereceye kadar yükseldi... su sıcaklığı 52 dereceden 39 dereceye yaklaşık 1 saatlik süre zarfında indi... ancak evin ısısı 1,5 saat sonunda 23,7 derece gibi yüksek bir sıcaklıktaydı hala..

4-)Güneş enerjisiyle tank arasındaki sirkulasyonu kontrol eden Diferansiyel termostat 10 derece farka ayarlı olduğu için sistem çalışmaya başladıktan sonra evden tanka dönen dönüş suyu sıcaklığı 39 dereceye inince güneş enerjisi depolarındaki suyun sisteme karışması durdu... bu şu anlama geliyor.. Güneş enerjisi depolarında 180*4=720 litre su vardı ve bu suyun derecesi 49 derece idi..... Eğer diferansiyel termostatı 10 derece farka değil de 2 derece farka ayarlasaydım ozaman bu 49 derecelik 720 litre su da sisteme girecek ve su soğuma süresi 1 saat değil belki 2- 2,5 saat olacaktı...

Ancak ozaman da yani diferansiyel termostatı sabahtan 2 dereceye ayarlarsam da kazan suyunun çok ısınması söz konusu olmuyor... Hem 2 derece farkla çalıştırıp hem de tank suyunun soğumamasını sağlamak mümkün timerla.... ileriki günlerde timerla çalıştırmayı deneyeceğim. bu şekilde güneş enerji depolarındaki suyu da soğuyana kadar sisteme verip suyun daha geç soğumasını planlıyorum...

5-) Kömürlü kazanı(termostat 43 dereceye ayarlı) ve sistem pompasını 18:30da çalıştırıyoruz eğer güneş enerjisindeki su 43 derecenin altına inerse genelde (39 dereceye indikten sonra) kömürlü kazan kömür atmaya başlıyor... kömürlü kazan 22:15 gibi timerla kapanıyor...

6-)Tankın içine 9 kwlık trifaze rezistans taktırdık... Yine bir timer aracılığıyla bu rezistansı akıllı saat tarifesinde çalıştırıyoruz... Böylece
    ciddi elektrik faturası ödemekten kurtuluyoruz....
    Şuanda herşey dahil fiyatlarla 1 kwlık elektrik fiyatları şöyle..

Normal tarife 24 saat : 0,358 tl
    Akıllı saat tarifeleri
    T1=06.00-17.00 arası= 0,337 TL
    T2=17.00-22.00 arası=0,533 TL
    T3=22.00-06.00 arası =0,196 tl

işte biz T3 te çalıştıryoruz Bir gecelik 8 saatlik maliyet şöyle oluyor 8*9*0,196=14,11 Tl... daire başına 7,05 tl oluyor... Bir süzme saatimiz var burada sistemin harcadığı tüketimi görüp bunu hesaplayıp alt komşumla 2 ye bölüyoruz...

7-) Evimizin ısı kaybıyla yani ısınmak için harcadığımız kaloriyle ilgili bir çok hesap yaptım... Bu rezistansla evimizin ısı kaybı kesinleşti gibi birşey oldu... Bu rezistans hava sıcaklığı eksilere düştüğünde suyun soğumasına engel olamadı. Ancak sıcaklık sıfırın üstündeyken gerçekten de evi iyi ısıttı... ozaman şunu söyleyebilirim bizim evin ısı kaybı, dış sıcaklık 0-5 derece arasındayken yaklaşık saatte 9 kw..
    9*860=7740 kalori... 12 saatte 12*7740=92880 kalori yapar...

8-) 4 kasım 25 kasım arası 2,900000 kcallik =3372 KWlık kömür yakmışız günlük 3372/21=160 kw yapar...
    şimdi kasım ayında hava sıcaklığı 5-12 derece arasındaydı ve biz günlük 160 kwlık kömür yakmışız...
    ama kasımdan sonra dış sıcaklık 0-5 arasında 9*12 saat=108 kwlık elektrikle ısınabilmişiz...eğer bu tüketimi hava sıcaklığı 5-12 derce arasında yapsaydık 80 Kw lara ineceğini tahmin ediyorum... ozaman şunu söyleyebiliriz... kömürün elektriğie göre verimi %50dir... Yani 1000 kalori kömür yakıldığında 500 kalorisi havaya 500 kalorisi eve gitmekte... Bu %50ye öğrendiğim kadarıyla ısıl verim denmekte...

peki burada karşılaştırma yapmamız mümkün...
    9 kw=9*860=7740 calori.. elektirkten sağlanan 7740 kalorinin fiyatı=9*0,196=1,76 TL..
    kömürden sağlanan 7740 kalori fiyatı nedir? 25 kiloluk paket 15 tl 25 kiloda 25*7000=175000 kalori var.. (1 kilo sibirya 7000kcal)
    175000 kalori 15 tl ise 7740 kalori kaç tldir? 0,66 Tl.. imiş.. peki kömürün ısıl verimi %50 olduğuna göre 7740 kalorinin maliyeti 0,66*2=
    =1,32 tl yapar... Buradan şu sonucu çıkartıyorumki ucuz tarifede de olsa elektrikli rezistans çalıştırmak çok da mantıklı değil... Ancak burada kömürün ısıl verimi %50den daha düşükse durum rezistans lehine dönebilir daha ince hesaplara da gireceğim..

•  Güneş enerjisiyle merkezi kalorifer sistemini  ısıtma

Buraya göre 2012-2013 yılında ortalama günlük kömür sarfiyatımız 316 KW olmuş bedeli 660 tl imiş...

bu yıllık ortalama şimdi en soğuk günlerdeyiz... saatlik 9 kwlık elektrik tüketimi yetiyoruz...
    9*12*0,196=21,168 tl günlük yapar... 30 la çarpınca 635 TL yapar... 0-5 derece arasında 635 tl ise 5-12 derece arası %10 daha azolsun... bu da 571 tl yapar buraya göre rezistans avantajlı çıktı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 25 Aralık 2013; 1:03:45 >
  • vay ne hesaplar yapmışım zamanında :))

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 17/10/2014 tarihinde saat 9:17 ve saat 16:53 te sıcaklıkların fotosunu çektim... ogün hava %80 güneşliydi..

Güneş enerjisi depolarındaki 720 litre suyun sıcaklığı 36 dereceden 51 dereceye yükselmiş.
    Tanktaki 1500 litre suyun sıcaklığı ortalama 33,2 dereceden 47,95 dereceye yükselmiş...

Q1=m*c* T= 720*1*(51-36)=10.800 kalori ---düzeltildi
    Q2=m*c*T=1500*1*(47,95-33,2)=22.125 kalori
    Qtoplam=32925 kalorilik ısı üretmiş sistemimiz..
    kW olarak= 32925/860=38,28 kW --- düzeltildi

Kömürlerin verimi %40 olduğuna göre 32925/0,40=82312 kalorilik kömür yakmışız gibi enerji üretmiş....
    1 kilo kömür 6.000 kalori dersek 82312/6000=13.70 kiloluk kömürün vereceği ısı kadar verim almışız... Bu da kayıtlara geçsin..

Yukarıdaki mesajlarımdan birinde güneş kollektörü(boyut 90cm *190 cm) depolarımızın kapasitesinin 180 lt değil 200 lt olduğunu gördüm..

ozaman hesap şu şekilde değişir..

Q1=m*c* T= 800*1*(51-36)=12.000 kalori
    Q2=m*c*T=1500*1*(47,95-33,2)=22.125 kalori
    Qtoplam=34.125 kalorilik ısı üretmiş sistemimiz..
    kW olarak= 34.125/860=39,68 kW

Kömürlerin verimi %40 olduğuna göre 34.125/0,40=85312 kalorilik kömür yakmışız gibi enerji üretmiş....
    1 kilo kömür 6.000 kalori dersek 85312/6000=14.21 kiloluk kömürün vereceği ısı kadar verim almışız... Bu da kayıtlara geçsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 1 Kasım 2014; 23:36:22 >

• Son olarak 21/10/2014 tarihindeki ölçümü de yazayım..

21/10/2014 tarihinde hava %100 güneşliydi.. Güneşin açısı 50 derece gibi geliyordu bizim panellerde 50 derecelik açıyla durduğu için güneşi tam verimle aldı...

Diferansiyel termostatı 10 dereceye çıkarttım. Yani Tanktaki suyla , çatıdaki güneş enerjisi depolarındaki suyun arasında 10 derece fark olunca pompa çalışmaya başlıyor, suyu tanka alıyor.....

su dereceleri--------------------Sabah Saat 8:55-- akşam 19:29

Güneş enerjisi depoları(720lt)-36 derece------------58 derece
    tank(1500 lt)--------------------33,3 derece----------53,9 derece

Qgüneş=720*1*(58-36)=15840 kalori
    Qtank=1500*1*(53,9-33,3)=30900kalori

QToplam=46740 kalori =>>46740 /860= 54,34 kw

22/10/2014 sabahı saat 8:17 de suyun kullanımından sonra oluşan ısılar..
    -----------------------------------akşam 19:29------sabah-8:17
    Güneş enerjisi depoları(720lt)-58 derece -------42 derece-
    tank(1500 lt)--------------------53,9 derece------35,7 derece

gece kullanımdan sonra su 58 dereceden 42 ye düşmüş tanktaki 53,9 dan 35,7 ye düşmüş..

Ozaman bu ısı nereye gitti? tabiki eve girdi ve bir kısmıda kazanlardan soğudu yani kayıp oluştu......

İşte 46740 kalorininne kadarı kullanıldı diye hesap yapacak olursak

Q kullanım güneş=720*1*(58-42)=11520
    Q kullanım tank=1500*1*(53,9-35,7)=27300
    Qkullanım toplam=38820 kalorilik kullanımımız olmuş.. yani verim 38820/46740=%83 olmuş...

Eğer sistemin yarattığı 46740 kalorilik enerjiyi sabaha kadar değil de 2-3 saat içinde kullansaydık ozaman verim soğuma olmayacağı için daha yükselecekdi...

Bir üst mesajdaki hesabımda sistemin ürettiği ısı 32925 kalori iken
    22/10/2014 tarihinde tam güneşli havada (hava sıcaklığı gündüz 26 dereceye kadar çıkmışdı) 46740 kalorilik bir ısı üretmiş olması ilginç...

Bu kaloriyle evin ısısı sabaha kadar 25 derece civarında korundu sabah dış ortam sıcaklığı 12 derece idi.....Çatı katımızdaki radyatörler kapalı ve çatı katının sabah sıcaklığı 18 derece idi... Bu sistemi alt komşumuzla birlikte 2 daire toplamda 250 metrekarelik alan için kullanıyoruz.. Eğer sistem tek daire için kullanılıyor olsaydı soğuma miktarı daha az olacaktı...

--------------------------------------------------------------------
    Yukarıdaki mesajlarımdan birinde güneş kollektörü(boyut 90cm *190 cm) depolarımızın kapasitesinin 180 lt değil 200 lt olduğunu gördüm.. 720 lt 800 lt olarak değişir

ozaman hesap şu şekilde değişir..

su dereceleri--------------------Sabah Saat 8:55-- akşam 19:29

Güneş enerjisi depoları(800lt)-36 derece------------58 derece
    tank(1500 lt)--------------------33,3 derece----------53,9 derece

Qgüneş=800*1*(58-36)=17600 kalori
    Qtank=1500*1*(53,9-33,3)=30900kalori

QToplam=48.500 kalori =>>48.500 /860= 56,39 kw

22/10/2014 sabahı saat 8:17 de suyun kullanımından sonra oluşan ısılar..
    -----------------------------------akşam 19:29------sabah-8:17
    Güneş enerjisi depoları(800lt)-58 derece -------42 derece-
    tank(1500 lt)--------------------53,9 derece------35,7 derece

gece kullanımdan sonra su 58 dereceden 42 ye düşmüş tanktaki 53,9 dan 35,7 ye düşmüş..

Ozaman bu ısı nereye gitti? tabiki eve girdi ve bir kısmıda kazanlardan soğudu yani kayıp oluştu......

İşte 48.500 kalorininne kadarı kullanıldı diye hesap yapacak olursak

Q kullanım güneş=800*1*(58-42)=12800
    Q kullanım tank=1500*1*(53,9-35,7)=27300
    Qkullanım toplam=40.100 kalorilik kullanımımız olmuş.. yani verim 40.100/48.500=%83 olmuş...

Eğer sistemin yarattığı 48.500 kalorilik enerjiyi sabaha kadar değil de 2-3 saat içinde kullansaydık ozaman verim soğuma olmayacağı için daha yükselecekdi...

Bir üst mesajdaki hesabımda sistemin ürettiği ısı 34.125 kalori iken
    22/10/2014 tarihinde tam güneşli havada (hava sıcaklığı gündüz 26 dereceye kadar çıkmışdı) 48.500 kalorilik bir ısı üretmiş olması ilginç...
    Bunu diferansiyel termostatın 5 dereceden 10 dereceye yükseltilmesine bağlıyorum.... ileriki günlerde yine gözlem yapıp paylaşacağım...

Bu kaloriyle evin ısısı sabaha kadar 25 derece civarında korundu sabah dış ortam sıcaklığı 12 derece idi.....Çatı katımızdaki radyatörler kapalı ve çatı katının sabah sıcaklığı 18 derece idi... Bu sistemi alt komşumuzla birlikte 2 daire toplamda 250 metrekarelik alan için kullanıyoruz.. Eğer sistem tek daire için kullanılıyor olsaydı soğuma miktarı daha az olacaktı...

Resimler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 1 Kasım 2014; 23:49:13 >

• Hocam Selam,

Görüdüğüm kadarıyla bu sistem ile neredeyse 1 yıldır evini ısıtmaktasın.

Geçmiş olduğun senelerle karşılaştırınca ne kadar kar/zarar ettin ?
  • selam sistemi 2013 23 aralıkta kurdurduk. 2012kasım-2013mayıs sezonu 3200 tlye ısınmışdık. 2013-2014 sezonunda bu sistem sayesinde 2500 tlye ısındık. Bu sene 2000 e düşer diye tahmin ediyorum. Tabi bu rakamlar 2 daire için daire başı fiyat için rakamı 2 ye bölün

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.