Şimdi Ara

Güneş enerjisiyle merkezi kalorifer sistemini ısıtma (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
239
Cevap
23
Favori
74.557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ozan bey gunes enerji kazanimlari bence gayet iyi.

Sizi tebrik ediyorum..belki evvelki mesajlarimdada dile getirmis olabilirim, yenilenebilir enerji kaynagini tercih etmeniz gercekten taktir edilesi bir dusunce..

Bende soyle bir fikir dusundum, ne kadar verimli olur bilinmez elbette..

Mesela catiyi komple gunes panelleriyle donatsak iyi bir altyapiyi kurup isi pompasi ile veya klima ile kisi gecirmek mumkun olabilirmi..tabi evin her yerini isitmak icin isi pompasi en mantiklisi, gene evin her yerini klima ilede isitmak mumkun..isletme maliyeti en az hangisinindir veya cok.mantiklimidir bu sistem..yazin soz gelimi enerji fazla gelirse sebekeye satmak mumkun olurmu..

Bu yatirimin ortalama omru nekadardir..kullanim guclukleri neler olabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • isnuerog İ kullanıcısına yanıt
    Merhaba teşekkür ediyorum. Güneş enerjisiyle elektrik üretiminin ilk yatırım maliyeti oldukça fazla. Ertan Bey bu şekilde kullanıyor kendisinden gerekli bilgileri alabilirsiniz...

İlk yatırım maliyeti fazla ama şebeke bağlantılı sistem kurulması halinde, devlet 1kwh için 13,3 cent yaklaşık 0,5 tl para ödüyor bu ödeme oldukça yüksek bir tutar ayrıca 10 yıl devlet garantisi de var..

Eğer bu sistemin ilk yatırım maliyeti sorununu aşabilirseniz mutlaka şebeke bağlantılı elektrik üretimi yönünde yapın yatırımınızı. Bu şekilde ısınma maliyetinizden çok daha fazla karınız olur. Ancak bu sisteme 10-15.000 tlden fazla yatırım yapamayacaksanız, o zaman benim sistemden kurun derim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ozan Artun

Merhaba teşekkür ediyorum. Güneş enerjisiyle elektrik üretiminin ilk yatırım maliyeti oldukça fazla. Ertan Bey bu şekilde kullanıyor kendisinden gerekli bilgileri alabilirsiniz...

İlk yatırım maliyeti fazla ama şebeke bağlantılı sistem kurulması halinde, devlet 1kwh için 13,3 cent yaklaşık 0,5 tl para ödüyor bu ödeme oldukça yüksek bir tutar ayrıca 10 yıl devlet garantisi de var..

Eğer bu sistemin ilk yatırım maliyeti sorununu aşabilirseniz mutlaka şebeke bağlantılı elektrik üretimi yönünde yapın yatırımınızı. Bu şekilde ısınma maliyetinizden çok daha fazla karınız olur. Ancak bu sisteme 10-15.000 tlden fazla yatırım yapamayacaksanız, o zaman benim sistemden kurun derim...

Gunes enerji sistemi maliyet konusunda haklisiniz, ama soyle bir durum soz konusu, tam emin olamamakla birlikte bir panelin fiyati 500.ila 1000 tl arasi degismekte desek, ben asa yukari 40 m2 lik yani 40 adet dusunuyorum, paneler m2 olarak ne geliyorlar emin degilim, fakat kaba taslak 50.bin liralik yapilacak bir yatirim ile 50.kurus kw basina odenen fiyat bu sistemin yillik bazda 5,,6 senede kendini amorti etmesi demek..bu sistemde ortalama 15 ila 20 yil sabit kalsa ayni verimde calissa guzel kar ettirir yatirimcisina..ha tirink 50 bin tl ile yapilacak cok is var, borsadir, altindir dovizdir vs,.fakat amac kazanilan bir paranin cok cok faydali bir sistemden kazanabilmek beni mutlu eder..

Orta karadeniz bolgesi gunes enerji yonunden cok elverisli degil dersem abartmis olurmuyum bilmem.tam.karadeniz iklimi degil, daha cok karasal ile karadeniz.iklimi arasi bir konumdayiz.

muhendislik asamasini tam bilemiyecegim ama gunluk yaz kis 6 saat veya 5 saat gunes gorse ve bir panelde 200 wat uretim yapsa 40 panel kayiplarla birlikte 8000 watt yani 8 kw/s uretim yapabilir diye dusunuyorum 5 saatlik gunes dongusunde 40 kw/gun yapar..ayda 1200 kw..yildada 14 mw uretim yapmis olur, buda tl olarak 7 bin tl para demek olur..yani ayda 500. 550 tl gibi bir kazanc saglatabilir..

Ilk yatirim maliyetini 5,,6 yilda cikarma olasiligi var gibi gorunuyor. ..tabi bakim gereksinimi, veya toplam giderleri nedir bilmiyorum.,bu kaba bir hesapti..kullanan uretim yapan veya bilgisi olan arkadaslardan yardim bekliyorum...

• Güneş panelleri konusunda yardımcı olurlar bence. Ama benim tavsiyem mutlaka pilsiz aküsüz yani şebeke bağlantılı sistem kurmanız yönünde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ozan Artun O kullanıcısına yanıt
    Evet bende pilsiz sistem dusunuyorum.Ongrid sistem oluyo sanirim..pilli sistemelerde pilerin kullanim omurleri vs dereken maliyet daha fazlalasiyor..oysa direk sebeke baglantisinda bu masraf yok..ben ayrica bu sistemi ruzgar gulu ilede desteklemek istiyorum..hakim ruzgarlarimiz iyi ve guclu..tek cekincem ruzgar gullerinin asiri ses yapmasi ve komsularin rahatsiz olabilecegi..bu proje simdilik askida.

• quote:

Orijinalden alıntı: isnuerog

Evet bende pilsiz sistem dusunuyorum.Ongrid sistem oluyo sanirim..pilli sistemelerde pilerin kullanim omurleri vs dereken maliyet daha fazlalasiyor..oysa direk sebeke baglantisinda bu masraf yok..ben ayrica bu sistemi ruzgar gulu ilede desteklemek istiyorum..hakim ruzgarlarimiz iyi ve guclu..tek cekincem ruzgar gullerinin asiri ses yapmasi ve komsularin rahatsiz olabilecegi..bu proje simdilik askida.

Selam rüzgar trübünlerinin ev tipi olanlarının ses yapmayacağını düşünüyorum. Hibrit sistem çok iyi fikir ama bu sisteme onay verirler mi bilmem?

Evet arastirmak lazim..birde iki farkli sistemin ayni anda calismasi icin bazi kontrol donanimlari gerekliymis..onay kismi enerji bakanligi tarafindan sikinti cikmaz sanirim, ama belediye veya komsu faktorlerinden dolayi onaylanmayabilir..dedigim gibi arastirmak lazim..

• Dolar ve eurodaki artışlardan sonra kömür fiyatları çok yükseldi. Sistemi nasıl daha verimli hale getirebilirim diye düşünüyorum bu aralar...

Parabolik kollektörler dikkatimi çekti. Ancak parabolik kollektörlerle ilgili incelediğim bir çalışma, aslında parabolik kollektörün bir mucize yaratmaktan çok uzak olduğunu görmeme sebep oldu. Evet ısıtıcı boruda sıcaklık çok yüksek değerlere çıkıyor ama genel faydaya baktığımızda bu faydanın çok düşük seviyede kaldığını görüyoruz..

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/76337

Bu çalışmada 2 metrelik 2 adet parabolik kollektörle(toplamda 4 m'2 yüzey alanı var) 30 litre suyun sıcaklığı 30 dereceden 98 dereceye çıkıyor...

Q=m.c.deltaT
    Q=30*1*(98-30)=2040 kcal lik kazanım olmuş.
    2040/860=2,37 kwh lık enerji demektir.

4m'2 lik parabolik kollektörden 2,37 kwhlık enerji gelirse, 24 m'2 den kaç gelir?

X=14,23 kwhlık enerji demek.

E benim sistem 24 m'2lik siyah boyalı kollektörle günlük 45 kwhlık enerji üretiyor...
    Demekki benim sistem yaklaşık 3 kat daha verimli.

Burada benim kaçırdığım birşeymi var bilemiyorum...

Dediğim gibi şuanda sistemi daha verimli hale getirmek için kafa yoruyorum. Sistemin daha verimli hale gelmesi için kapalı sistemden açık sisteme geçmeyi düşünüyorum.

Kapalı sistemde, kollektörde ısınan su, boylerdeki gömleğe geliyor ve boylerdeki sistem suyunu dolaylı olarak ısıtıyor.Avantajı, anti friz konabilmesi, dezavantajı, bu ısı değişiminde %30-40lık bir kayıp gerçekleşmesi

Açık sistemde, kollektörde ısınan suyu direk sistemde kullanacağım bu şekilde dolaylı ısıtma olmayacağı için verim %40 artacak. yani şuaralar 55 dereceyi görüyoruz. Açık sistemde bu değerin 70-75 derecelere çıkmasını bekliyorum...

Arkadaş eline emeğine sağlık.
    Akümülasyon tankı Yerine daha ucuz bir yapı ne olabilir?
    Büyük odun kütükleri yaka bilecek Katı yakıt kaloriferi? Hangileri olabilir odun yakıtı bol miktarda dır.Evlerin kapalı alanı toplam 240 m2 dir
    Memlekete iki adet ev yaptırdık ağbim ile 7 metre aralıklı kaba inşaat dayız şuanda,iki evi ısıtmak için önerileriniz ne olur?
    Sizin kulandığınız sistemi aynen uygullamaya çalışacağım; Akümülasyon tankı maliyet açısından çok tutuyor bunu mutlaka düşünmüşsünüzdür bunu değiştirip 2 tonluk su tankını taş yünü ile sarmalasak mesela çünki sizin sistem de anladığım kadarı ile akümülatörün içindeki 2000ton+400 kilo su sağdece devir dayım yapıyor. kullanma suyu değil kullanma suyunu başka bir güneş enerjisinden alıyor.
    Aslında şöyle yapılsa baştan
    1- Katı yakıtlı kalorifer
    2-36'lı demir döküm vakumlu güneş enerjisi 400 litrelik
    3-2 tonluk yıltaş sudeposu
    5-Atlas Kireç Önleyici Silifozlu Su Filtre Seti Üçlü , su ana girişe

Bu sistemde 400 litre (200+200) güneş enerjisi deposunda- 2000 litre de akümülasyon tankında yaklaşık 2400 litre su olacak...
    Burda kaldım tek güneş enerjisi hem kullanma suyu hem peteklerde gezinme için çünki eski sistem den daha iyi ısıtıyor bulutlu hava bile olması yeterli deniliyor kireç önleyiciyi girişe taktıgımız için sorun olmaz diye düşünüyorum. Eski sistem güneş enerjisi ısıtması ile yeni vakumlu ısıtma sistemini arasındaki KW farkı nedir.
    sizin sistem bu şekilde
    ......
    Termostatlı yön değiştirme vanası
    (general marka) ..
    pislik tutucu filtre,
    kapalı genleşme tankı, 20 litrelik
    Akümülasyon tankı (kodsan)2000 litrelik
    Diferansiyel termostat (general yada konsis marka)
    130 metrekare ev ısıtması için en az 6 kollektörlü boilerli (su tanklı) güneş paneli sistemi.....
    Sirkulasyon pompası welko marka..
    2 adet timerlı sigorta
    1 adet oda termostatı..
    1 adet emniyet ventili 6 barlık
    1 adet manometre 10 barlık..

Bu sistemde 400 litre (200+200) güneş enerjisi deposunda- 2000 litre de akümülasyon tankında yaklaşık 2400 litre su olacak...
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forsa -- 18 Ocak 2019; 16:16:46 >

• Selam. Akümülasyon tankı olmadan da olur. Yanlız evi izolasyonlu yapacaksınız değil mi?

Gündüz sistemin ürettiği enerjiyi evin içinde depolamış olursunuz.

Ben sistemde değişklik yaptım. Artık suyu boilerde değil kollektörün içinden geçirip tanka alıyoruz. Bu şekilde verim arttı. Ancak sürekli çalıştığında soğuma oluyor bu sebeple timer, pompayı 15 dakika aç 15 dakika kapa yapıyor önceden 45 -50 derecede gelen su,şimdi 55-70 derece arası geliyor . eve giriş pompasını da erken açıyorum.

Bir de önceden sirkulasyon pompası yukarıdaki suyu çekiyordu ve çok hava oluyordu. Şimdi sirkulasyon pompasını yukarıya giden hatta geçirdik. Artık hiçbir şekilde hava durumu olmuyor. Yanlız burada ,tankın altından su çektiği için tankın altındaki pislikleri kollektörlere göndermesin diye pislik filtresi taktık. İyiki takmışız çünkü buradaki pislikler filtrede birikti ve kollektöre gitmesini engelledik.

Yine önemli bir değişiklik pompa sonrasına bir su saati taktık. Bu şekilde yukarıya ne kadar su gittiğini ve sistemin anlık olarak ne kadar enerji ürettiğini öğrenme şansımız oldu. Siz de mutlaka su saati taktırın ama debisi 2.5m3/saat olandan olsun..

Su saatinin litre ibresi 8 saniyede 1 tur atıyor. Yani 8 saniyede 1 litre su gidiyor. Saatte 450 litre yapar.

Geçen gün yaptığım ölçümde yukarı 31 derece su giderken aşağıya 62 derecelik su iniyordu..

Bu da sistemin

Q=(62-31=31)×1×(3600÷8=450)=13950kcal/saat=16.22 kw lık anlık enerji ürettiğini gösterir. Tabi bu öğle saatinde . Sabah ve akşam üzeri bu değer düşecek.

Benim size tavsiyem tüplü değil , klasik siyah boyalı aluminyum kollektör kullanmanız ve boiler ve akümülasyon tankı olmadan suyu , kollektör içinden geçirip sisteme vermeniz. Ancak yerden ısıtma yapacaksanız hem yukarı çıkışa hem de aşağıya inişe pislik tutucu filtre koyun. Ayrıca genleşme tankı emniyet valfiyle basıncı yönetin..

@forsa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 20 Ocak 2019; 9:43:2 >

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Selamlar.
    Resimler ve açıklamalar için teşekkür ederim öncelik ile.
    Son anlatığınız sistem aklım da canlandıramadım anlayamadım şöyle ki ; Kat kallerüferi ve evin içinde kullanılacak kullanma suyu konumları sistemde nasıl konumlanacak?
    Sistemi bir kagıt üzerine kroki şeklinde çizip ekleye bilirseniz mükemmel olur benim için.
    Evin yalıtımı iyi bir şekilde olacak.
    Selamlar.
  • Kullanım suyu kesinlikle bu sistemle ilişkili olmamalı. O zaman işler karışır...
  • Bu tip bir sistemle akümülasyon tankı olmadan da sistem otomasyonu sağlanabilir. Bu şekilde maliyet oldukça düşebilir...
    Diferansiyel termostat konsis marka olmalı.

• Selam.
    C ve D hattı çalıştığında E hatına geçecek katı yakıt sobasına girip evi dolaşıp B hattından C ye geçecek ; Yani katı sobasını dolaşacak . O hattı dolaşacak ? Burada takıldım. + yolu vana ne marka olacak?
    Tekrar teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forsa -- 24 Ocak 2019; 10:52:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: forsa

Selam.
    C ve D hattı çalıştığında E hatına geçecek katı yakıt sobasına girip evi dolaşıp B hattından C ye geçecek ; Yani katı sobasını dolaşacak . O hattı dolaşacak ? Burada takıldım. + yolu vana ne marka olacak?
    Tekrar teşekkürler.
    evet güneş olduğu zamanlarda sıcak su bu şekilde kazandan geçip eve girecek. Akşamları zaten kollektörler soğuk olduğu için 4 yollu vana kapalı kalacak.4 yollu vana, general, esbe v.b. marka olabilir. Otomasyon marketleri inceleyebilirsiniz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 29 Ocak 2019; 18:3:14 >
  • Ozan bey Teşekkür ederim . Sistemi otutdurduğumda veya takıldığım yerde mesajlaşırız.
    Selamlar
  • Tamam teşekkürler iyi günler.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.