Şimdi Ara

Güneş Enerjisine Rezistans Taktırmak Mantıklımı Güvenli Mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
36.713
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 30'luk vakumlu tüp güneş enerjimiz var malum kış aylarına gelmeye başladık sıcak su ihtiyacımızı tam karşılayamaz hale geldi havalar yüzünden. Evde doğalgaza uyumlu altyapı
    var ve balkonda kombi bağlantı yeri mevcut.Bulunduğumuz şehirde doğalgaz olmasına rağmen bizim mahalleye hala doğalgaz döşenmedi 3 sokak altımızda var bizde yok.

Balkondaki kombi yerine bir elektrikli termosifon taktırsam en az 300 tl para vericem üstelikte büyük ihtimalle seneye kış doğalgaz gelecek bu defa o atıl kalacak kombi bağlanacağı için sökülecek.

Mevcut güneş enerjimize rezistans taktırsak nasıl olur güvenli midir kaçak ..vb olurmu emniyeti konusunda çekincelerim var ayrıca ne kadar elektrik yakar??

rezistanslar ortalama 30 tl civarında kablosu işçiliği 100 tl ye hallolur herhalde nedersiniz kullananlardan yada bilenlerden destek bekliyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi br251 -- 23 Kasım 2013; 21:42:21 >

• 100 tl ye al bi tane ihlas aqura elektrikli şohben bak rahatına. 3-4 ay kışın idare et sonra güneşe devam..
  • quote:

Orijinalden alıntı: cevizkabugu

100 tl ye al bi tane ihlas aqura elektrikli şohben bak rahatına. 3-4 ay kışın idare et sonra güneşe devam..

Var zaten ihlas şofbenimiz eski evde kullanıyorduk ta taktırmadık banyoda duşa kabine yakın elektrik hattı yok falan filan ayrıca merkezi olsun sıcak su heryerde olsun istiyoruz 2 banyo var.
    güneş enerjiye rezistans taktırıcaz kullananlara sordum soruşturdum memnunlar bulutlu havada aç 1-2 saat diyorlar su kaynasın daha sonra kapat zaten kazan muhafazalı olduğundan 2 gün dayanıyor

yarın nasipse elektrikçi gelip yapacak

2000 w lık rezistans 1 saatte 2 kW elektrik yakar oda bugünün fiyatıyla 0,80-1 tl yapar hiçbirşey değil üstelikte hergün olmayacak güneş 1-2 saat çıksa su tamam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi br251 -- 26 Kasım 2013; 20:20:11 >

• Bende Kaisun marka yeni çıkmış boru tipli basınçlı güneş enerji sistemi var. Veito marka ani ısıtıcılı şofben aldım. Batarya duş çıkışına T aparatla 2 Valf taktım. Valfın biri batarya duşuna diğerini de şofbene bağladım. Güneşli havalarda şofbenin valfını kapatıyorum. Bataryanın duşunu kullanıyorum. Kapalı havalarda şofbenin 1 ayarı bile yetiyor. Şofben Tesisata da bağlanabilir yalnız basınçta azalma oluyor. Tam tazyikli akmıyor. Sistem basınçlı olsa bile. Siemenslerin trifazeleri varmış 800-1000 tl civarı. Onlar bu iş için birebir. Yalnız evin trifaze elektrik hatlı olması gerekir. 2011 yılından sonraki binalar bu özellikte.
  • Selam.. Araştırma konum içinde bu konuyada değinmişdim... aşşağıya alıntı olarak da kopyaladım..

http://forum.donanimhaber.com/m_77376349/f_//tm.htm#82297886

1-)Size tavsiyem evinizin ana giriş sigortası kaçak akım röleli olursa herhangi bir kaçaktan etkilenmezsiniz hemen sigorta atar...
    2-)Rezistansı kontrol edeceğiniz sigorta timerlı olursa güneşsiz havalarda rezistans sadece ayarladığınız zamanlarda açılır ve kapanır bu şekilde fazladan su ısıtma problemi yaşamazsınız... Bizim timerlı ve bulutlu havalarda sadece 1,5 saat çalışıyor ve bu bize yetiyor... 5 kişilik aileyiz... Ve akıllı saat tarifesindeyiz çalışma saatlerini ucuz tarifedeyken ayarladık çoğunlukla
    3-)tasarruf yapmak amacıyla çeşme musluklarındaki sıcak su vanalarını kapattım.. Bu da suyun çabuk soğumasını azalttı. Geçen sene bu rezistansın maliyeti aylık 70-80 tl civarı oluyordu bu sene aldığım bu tedbbirlerle en fazla 20 tllik bir maliyet öngörüyorum..

quote:

Akıllı saatlerin üzerinde yanıp sönen bir ışık var... Bu ışık her bir wattlık harcamada yanıp sönüyor... yani 1000 defa yanıp söndüğünde siz 1000 watt=1 kilowatlık tüketim yapmış oluyorsunuz...

Peki bu neişe yarar? bu yanıp sönmeleri sayarak bir cihazın nekadar elektrik tükettiğini görmemiz mümkün...

Videoda güneş enerjisi depomuzda bulunan elektrik rezistansının nekadarlık enerji tükettiğini hesapladım...

1-)Önce rezistans şalterini açmadanki anlık sarfiyatı buldum...

6. saniyede
    19.saniyede
    32.saniyede ışık yanıp söndü....

yani ışık 13 saniyede bir yanıp sönüyordu..

1 saat 3600 saniyedir...

13 saniyede 1 watt tüketiyorsak 3600 saniyede(1 saatte) kaç watt yapar?
    3600/13=277 watt/ saatlik bir tüketimimiz varmış..

2-)36.saniyede güneş enerjisinin şalterini kaldırdık 51.saniyede indirdik ... 51.saniyeye kadar 10 tık attı...
    15 saniyede 10 watt tüketiliyorsa 3600 saniyede kaç watt yapar?
    3600*10/15=2400 watt=2,4 kw yapar..

peki bunun içinde anlık tüketimimiz de(277) varmı? var.. Eğer bu tüketimden anlık tüketimi çıkartırsam geriye ne kalır? Güneş enerjisi deposundaki rezistansın tüketimi...

2400-277=2123 watt=2,12 kw... Demekki güneş enerjisi rezistansımız sattlik 2,12 kwlık enerji tüketiyor=üretiyormuş..

2,12kw= 2,12*860 kalori=1823 kalorilik ısı üretir saatte... depomuz 180 litre olduğuna göre

Q=m*c*T formülünden
    1823=180*1*T
    T=10.12 yapar yani?

güneş enerjisi rezistansı 1 saat çalıştığında depodaki suyun sıcaklığı 10,12 derece artarmış bu da kayıtlara geçsin

Not:tüm çabalarıma rağmen video yüklenemedi resmi koydum..

Güneş Enerjisine Rezistans Taktırmak Mantıklımı Güvenli Mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 30 Kasım 2013; 4:10:49 >

• taktırdım bir sorun yok çok iyi ısıtıyor elektriğe ne yansır orasını görücez ama zaten sürekli açık değil güneş olmadığı zamanlarda ihtiyaca göre kullanıcaz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.