Şimdi Ara

Gündüz Şarj Olup Gece Çalışacak Led Yaptırmak İstiyorum (parasıyia)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
1.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar yaklaşık 5 metrelik şerit Led gündüz şarj olacak gece de bu şarjla yanacak. Bunu yapabilecek varsa parasıyia yaptıracağım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam 5 metre ledin cinsi belli mi ?

Tek ciplisi var 3 ciplisi var.

Gündüz ne kadar yanacak ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Biraz daha açarsanız istediğiniz şeyi ona göre bir teklif verebilirim. Led şerit nerde kullanılacak. Beslemesi ne ile yapılacak. Mesela eğer gün işigi alan bir yerde ise ayrı bi sensör kullanılır. Eğer yok değil ise Üzerine gömülü bir saat koyulur. Ona göre yakar söndürür.tabi bunlar fiyatta değişikliğe sebep olur. Besleme güneş paneli, direk adaptör, akü, pil neyle olacak? Kullanılacak led seridin bir linkini atarsanız daha rahat fikir yürütülebilir yapılacak olan sistem ile ilgili.

• lesop L kullanıcısına yanıt
    3 çipli gün ışığı rengi olacak. Sadece hava kararınca sensörle otomatik yanacak

• ghostmanzero G kullanıcısına yanıt
    Evde kullanacağım. Tercihe göre hangisi randımanlı olursa 3 veya tek çipli evde kullanılacak herhangi bir şerit led olabilir. Gün ışığı rengi olacak. Şarj gündüz olacak gün ışığından akşam ise hava kararınca o gün ışığından aldığı şarjla sabaha kadar yanacak. Sabah otomatik sönüp yine akşam otomatik yanabilmesi için şarj olacak böyle bir döngüyle çalışacak. Saate gerek yok Led in olduğu yer güneş ve gün ışığı görüyor. Dediğim şekilde çalıştırabilecek nasıl bir besleme olması gerekiyorsa en küçük boyutlarda o takılsın.

• Şerit led'in çekeceği güç önemli burada.Buna göre akü kapasitesi tespit edilmelidir.Ayrıca gece aç gündüz kapa yetmez.Akü alt sınır voltajına düştüğünde devreyi kesen ayrıca bir devre daha gerekir ki,akü dip yapıp kısa zamanda ölmesin.Teklifi özelden mi verelim?
  • malisert32 kullanıcısına yanıt
    Piyasadaki çoğu ışıldaklar, bozuk olduğu için değil, aküsü bitene kadar çalışıp veya akü çatlayana kadar şarj olmaktan , çöp olmuştur. Bu işlem bir sefer oldumu bitti..

Tamam hocam benim dediğim gibi çalışacaksa sorun değil nasıl bir sistem olur o ustalara kalmış. Fiyat teklifi de farketmez ister özel ister buradan teklif verebilirsiniz.

• Çok önemli konu Emin bey.Aynen katılıyorum.Maalesef ideal şarj ve deşarj konusuna dikkat etmeyenlerin devamlı zarar da oldukları duyulur,bilinir.Kararlı,sağlam şarj ünitesi ve aküye dip yaptırmayacak 10,8-11V'da akımı kesecek bir devre olmazsa olmazlardandır.

Sayın prestij06; Teklif için çekilecek akımı bilmemiz gerekir.Piyasa da metre başına 0,3-0,4Amper çeken şerit led olduğu gibi metre başına 1-2amper akım çeken şerit led de var...Bu bağlamda 5M bir şeridin 2A/saat çekme olasılığı olduğu gibi 6-7 amper 8amper çekme durumu da söz konusudur.1günde en az 8-10 saat çalışacağını düşünerek söz konusu size gerekli enerji toplamı 20amper de olabilir 70-80 amper de olabilir.Her gece 70 amper gerekli bir sistemde en az 110-120AH akü gerekir.
    Şerit led 1A/h çekerse size toplamda 10Amper güç gerekir ki en az 20AH akü olmalı.

Yani gördüğünüz gibi sistem tamamen maliyete bağlı.Sizin ekonomik durumunuza göre sistem yapabilmek önemli olan.Çekilecek amperi siz belirleyin bizlerde fiyat verelim.

En uygun ve yıllarca arıza vermeden çalışan bir sistem istiyorum. Amper felan bu terimlere yabancıyım. Usta sizsiniz. Siz kendinize yapsanız nasıl yaparsınız bana da o şekil yapın. Fiyatta aşağı yukarı ne olur yazarsanız sevinirim.

• 5 metre serit led 30 lira, RGB leddir. Uygun kontroller ile ara renkleri ve degisik yanip sonme animasyonlarini yapabilirsiniz. 3 renge de voltaj verdiginizde beyaz olarak yanar. Metre basina yaklasik 0.4 amper, beyaz olarak kullanacaksaniz 5 metre toplam 5 - 6 amper civari harcar.

12 volt 5 watt gunes paneli 70 liradir. Verimi yuksek monokristal gunes panelidir.

Gecenin ortalama 8 saat oldugunu dusunursek, 6 x 8 = 48 amper akim harcar 5 metre serit led.

Ancak 48 Ah aku bulursaniz bu bu akunun 1 saatte 48 amper cekildiginde 1 saatte tamamen bosalacagidir kabaca.

96 amperse aku 2 saat, 192 Ah ise aku 4 saat ve 384 Ah aku ile 8 saat sorunsuz kullanilir.

Gunduz icin 16 saat, bunun 6 saati fire dersek gunun tam aydinlanmasi aksam hava kararmasi vs.

Net 10 saatte 384 amper akunuzun tam dolmasi gerekli.

30 amper ile 384 Ah aku 10 - 12 saatte tam dolar.

Size 12 volt 350 - 400 watt gunes paneli gereklidir.

O da daha pahaliya gelir.

50 - 70 lira arasi sollar kontrol cihazlari vardir. Direkt kapali kutudur montaji kolaydir. Akuye giden, panele giden, baglayacaginiz yuke giden cikislari mevcuttur.

Tam net hesaplamadim. Ancak o amperde aku ile bi 300 lira tutacagini dusunuyorum komple sisteminizin.

5 metre serit led az birsey harcamaz, ve gece surekli yanmasini, gunduz saglikli sekilde dolmasini isterseniz degerler bu sekilde cikmaktadir...

• ahmet/elektro A kullanıcısına yanıt
    Yanlış hesap gördüm,,,

Ledlerin 8 saatte harcadığı gücü bulmuşsunuz fakat bunu tekrar 8 ile çarpmışsınız ,, tekrar gözden geçiriniz

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmet/elektro

5 metre serit led 30 lira, RGB leddir. Uygun kontroller ile ara renkleri ve degisik yanip sonme animasyonlarini yapabilirsiniz. 3 renge de voltaj verdiginizde beyaz olarak yanar. Metre basina yaklasik 0.4 amper, beyaz olarak kullanacaksaniz 5 metre toplam 5 - 6 amper civari harcar.

12 volt 5 watt gunes paneli 70 liradir. Verimi yuksek monokristal gunes panelidir.

Gecenin ortalama 8 saat oldugunu dusunursek, 6 x 8 = 48 amper akim harcar 5 metre serit led.

Ancak 48 Ah aku bulursaniz bu bu akunun 1 saatte 48 amper cekildiginde 1 saatte tamamen bosalacagidir kabaca.

96 amperse aku 2 saat, 192 Ah ise aku 4 saat ve 384 Ah aku ile 8 saat sorunsuz kullanilir.

Gunduz icin 16 saat, bunun 6 saati fire dersek gunun tam aydinlanmasi aksam hava kararmasi vs.

Net 10 saatte 384 amper akunuzun tam dolmasi gerekli.

30 amper ile 384 Ah aku 10 - 12 saatte tam dolar.

Size 12 volt 350 - 400 watt gunes paneli gereklidir.

O da daha pahaliya gelir.

50 - 70 lira arasi sollar kontrol cihazlari vardir. Direkt kapali kutudur montaji kolaydir. Akuye giden, panele giden, baglayacaginiz yuke giden cikislari mevcuttur.

Tam net hesaplamadim. Ancak o amperde aku ile bi 300 lira tutacagini dusunuyorum komple sisteminizin.

5 metre serit led az birsey harcamaz, ve gece surekli yanmasini, gunduz saglikli sekilde dolmasini isterseniz degerler bu sekilde cikmaktadir...

Hesabı uçurmuşsunuz.
    Başlangıçta saat başı 6 amper yazarken çevirmişsiniz saat başı 48 ampere..

• ahmet/elektro A kullanıcısına yanıt
    Tamam siz bana tam hesaplayıp fiyatı o şekilde verin. Bi de parçaları küçük tutarsanız sevinirim. Monte edeceğim yerde sırıtmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prestij06 -- 16 Şubat 2017; 11:9:13 >
  • Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    Siz de teklif verin ustalar yapalım şu projeyi. Akıl akıldan üstündür

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prestij06 -- 16 Şubat 2017; 11:12:8 >
  • Sayın prestij06;madem ben kendime yapacağım gibi düşüneceğim,, o zaman ben olsaydım;
    1;aydınlatacağım yere uygun led türü seçerdim.Ör;50Watt bir power ledi 6-8 watt güç ile sürerek o şerit ledin göreceği işi fazlasıyla görürdü.
    2=Madem Diyarbakırlısınız;alacağım güneş panellerinin sıcakta verimden düşeceğini bildiğimden arka yüzlerine soğutucu aliminyum yapıştırıp hafif yel ile dahi soğutulmalarını sağlardım.Çünkü Diyarbakır gibi sıcak memleketlerde güneş panelleri çok verimsiz çalışır.Bu konu hk. bir başlık açmıştım,açtığım konuları takip ederek bulursunuz.Başlık_Güneş panellerinde verim katlama tekniği,,,
    3=Günlük tüketim net belli olduğunda,,işlem daha kolay olur.Bu tespit ile bütün eletronik devrelerin gücü ona uygun yapılır.
    Ör;ortalama 7-8watt tüketimle 50watt power led sürdük diyelim.(bu devreyi ben yapacağım)10 saat çalışırsa 80Watt/12V=6,66-7 Amper günlük enerji ihiyacımız var demektir.Bu durumda size 20AH bir kuru akü çok rahat yetecektir.Tabi hava durumuna göre 1-2 gün şarj olmayabileceği düşünülerek kapasiteyi 30AH yapalım.
    4=Bundan sonrası gayet kolay,14-14,5V'da şarjı kesecek,akünün durumuna göre şarj edecek bir şarj ünitesi(en az 5A gücünde),,hazır ş.üniteleri(ki elimde 20Amper kapasiteli var size uygun fiyat da vereceğim)bu ünite aynı zamanda load çıkışı ile akü alt sınır voltajı koruyor.Bu çıkışa bir adet bir devre yapacağım.Bu devre;güneş paneli akşam olup üretimi durdurduğunda panel voltajı gözeterek led', sürecek,yani çalıştıracak.Gündüz panel üretime geçtiğinde(hava aydınlandığında)kapatacak...
    Gelelim fiyatına;Siz sadece akü ve güneş paneli alacaksınız.Geri kalan bütün malzemeleri ben vereceğim.Bu malzemeler;50watt power led ve soğutucusu(fansız)+Bu ledi sürecek giriş voltajı 8-35V çıkış voltajı 29-36V led sürücü+20Amper şarj kontrol cihazı(akü alt sınır voltaj korumalı 12-24V oto tanımlı)+ışığa duyarlı akım kontrol devresi.Toplam=175 Tl. olur.
    Güneş paneli gücü en az 40Watt olmalı..İlerde ışığı çoğaltmak isterseniz paneli 80watt şimdiden alın,aküyü de 60AH alın.Vereceğim şarj cihazı max. 200AH akü grubunu destekleyecek güçte olduğundan onu değiştirmeye,yükseltmeye gerek yok.
    Düzeltme;resmini eklediğim dijital panel tipi voltmetre'de fiyata dahil olsun.Akü voltajını takip etmek önemli.Gündüz Şarj Olup Gece Çalışacak Led Yaptırmak İstiyorum (parasıyia)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 16 Şubat 2017; 12:33:51 >

• Ledler bir saatte 6 amper harcarsa 6Ah'lik aku 1 saatte tamamen biter demektir kabaca. Burasi dogru mu?

12 Ah aku 2 saat, 24 Ah aku 4 saat, 48 Ah akuden saatte

6 amper cekilirsa 8 saatte tam bosalir saniyorum.

Hesaplamada yanlislik olmus evet. Siz buna gore tekrar

duzenleyin.

O zaman size 50 Ah veya 60 Ah bir araba akusu yeterli olur saniyorum.

6 amperle sarj etsek 10 - 12 saatte dolar.

6 x 12 = 72 watt. 12 volt ve 72 watt bir gunes paneli isinizi gorur.

50 watt var 50 cm x 50 cm boyutlari sanirim. Bir de 100 watt var.

Ama 72 watt var midir bilemiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmet/elektro

Ledler bir saatte 6 amper harcarsa 6Ah'lik aku 1 saatte tamamen biter demektir kabaca. Burasi dogru mu?

12 Ah aku 2 saat, 24 Ah aku 4 saat, 48 Ah akuden saatte

6 amper cekilirsa 8 saatte tam bosalir saniyorum.

Hesaplamada yanlislik olmus evet. Siz buna gore tekrar

duzenleyin.

O zaman size 50 Ah veya 60 Ah bir araba akusu yeterli olur saniyorum.

6 amperle sarj etsek 10 - 12 saatte dolar.

6 x 12 = 72 watt. 12 volt ve 72 watt bir gunes paneli isinizi gorur.

50 watt var 50 cm x 50 cm boyutlari sanirim. Bir de 100 watt var.

Ama 72 watt var midir bilemiyorum.

Yani demek istiyorsunuz ki her renk için 0,4Amperx3renk=1,2Ax5metre=6A/h,,bende 3 rengin toplam akımı diye anlamıştım.
    Bu durumda hesap doğru.Ama ilk defa her renk için ayrı hesap yapıldığını görüyorum.Genel de 3 renk birden metre başına hesap yapılır bilirsiniz.Her neyse...

Tmm benim alacağım malzemeleri ben nasıl bağlayacağım bunu da anlatırsanız sevinirim. Ayrıca artık İstanbuldayım Diyarbakır da iş gereği kalıyordum profilde öyle kalmış.

• quote:

Orijinalden alıntı: prestij06

Tmm benim alacağım malzemeleri ben nasıl bağlayacağım bunu da anlatırsanız sevinirim. Ayrıca artık İstanbuldayım Diyarbakır da iş gereği kalıyordum profilde öyle kalmış.

Bağlantı en kolayı.Resimlerle ayrıntılı anlatırım.Benim göndereceğim malzemeleri de genelde bağlantıları yapılmış şekilde hangi uç nereye bağlanacak ayrıntılı yazar,gönderirim.

Daha önemlisi karar vermek..Ör;şerit led yerine 50watt power led.Şunu da belirteyim ki,,bendeki 50watt power led ''''gün ışığı''''kar beyazı(soğuk beyaz)değil.Bence bu daha uygun ama belki siz gün ışığı rengini istemezsiniz.Baştan söylemekte fayda var...

Bunun yanında,size göndereceğim ürünlerimin arkasındayım,çalışmayan,arızalı hemen bozulan ürün olursa telafi ederim,yada paranızı hemen iade ederim.Gizli olarak özelden yazmadığımı,açıkça buradan yazdığıma dikkat çekiyorum.

1 ad. 20A 12-24V oto. tanımlı,Şarj kontrol ünitesi,,
    1 ad. Panel tipi dijital voltmetre,
    1 ad. 20amper max. ışığa hassas(gece açık gündüz kapalı)güç kontrol ünitesi,,
    1 ad. 8-35V giriş 28-36V çıkışlı led driver(max. 100Watt kapasiteli)
    1 ad. 50watt gün ışığı renkli power led.
    =========================================
    Bunun yanında,,değişik renklerde 5mm ledlerden 3erli,,,7 renkli slow(yavaş) kendinden flaşlı 3-5 adet led,,paket içine eklemeyi düşünüyorum.Siz vakit buldukça led devreleri yaparsınız..Mosfet,transistör,diyot,direnç,,ihtiyacınız varsa söyleyin pakete ekleyeceğim.(ücretsiz)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.