Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (3202. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
17 Misafir (1 Mobil) - 16 Masaüstü1 Mobil
5 sn
235.743
Cevap
1.168
Favori
11.797.687
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1150 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 32003201320232033204
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: dephyr

kesinlikle elinizde tl tutmayın dolar euro altın alın zarar etmezsiniz bankada da paranızı tutmayın fiziki gecmenizde fayda var ne olur ne olmaz
    YTD
    Fiziki olunca kur uçtuğu zaman serbest piyasada altın ve dövizi satamıyorsun, ya nakit yok bahanesiyle almıyorlar veya ölü fiyata alıyorlar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Football Always

Fiziki olunca kur uçtuğu zaman serbest piyasada altın ve dövizi satamıyorsun, ya nakit yok bahanesiyle almıyorlar veya ölü fiyata alıyorlar

Alıntıları Göster
    asla satmayacaksın karaborsaya düşer yurtdışına kıbrısa gidin dolarını oradaki döviz börolarında bozdurun
  • quote:

asla satmayacaksın karaborsaya düşer yurtdışına kıbrısa gidin dolarını oradaki döviz börolarında bozdurun

Alıntıları Göster
    Karaborsacılar var zaten burda, İzmir de, onlar tam ölücü alırken.

Bence elde tutmak bankanın batma ihtimalinden daha risk

• quote:

Alıntıları Göster
    her türlü risk var bankada kasaya koymak bile risk
    bir şekilde yurtdışına sağlam bankaya hesap açtırmanız gerekir
    artık trde güven yok
  • quote:

her türlü risk var bankada kasaya koymak bile risk
    bir şekilde yurtdışına sağlam bankaya hesap açtırmanız gerekir
    artık trde güven yok

Alıntıları Göster
    Ing Hollanda bankası
    Birçok ülkede şubeleri var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Football Always -- 25 Mayıs 2019; 1:11:17 >
  • quote:

Ing Hollanda bankası
    Birçok ülkede şubeleri var

Alıntıları Göster
    aynen pasaportu vizeyi eksik etmeyin en az 10 yıllık pasaportu bulundurun
  • Döviz bazlı sermayeler bilmiyorum ama şuanda hükümet kumar oynuyor bir anda bum olabilir yani.Evet ciddin ülke şuanda döviz bağlı para birimleri açısından sanki güvensiz.Bu Binde bir haraç payıda ona ek bir işlem sanırım telafi için.Tutmazsa fena bir patlama olur ters teper fena bir gidişat var.
  • dolar şuan üzerine basılmış yay gibi diyorlar demek ki 12 gün sonra s400 yaptırım
    uygulamaları ile dolar geldiği yere gidecek 7 tl
  • quote:

Alıntıları Göster
    Evet dolar yükselirken izmir kemeraltında bu durumu görmüştüm. Dedim bankadan doları çektik ama bunlara da ölü fiyattan bozdurulmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vanished Man

Evet dolar yükselirken izmir kemeraltında bu durumu görmüştüm. Dedim bankadan doları çektik ama bunlara da ölü fiyattan bozdurulmaz.

Alıntıları Göster
    Arkadaş düğün yaptı evlendi, geçen yıl ağustosta tl nin tuvalet kağıdı olduğu günler, düğünden 2 tane tam altını koskoca kemeraltı çarşısında kuyumculara bozduramamış, kur uçunca fırsatçılar almıyor, veya 100 lira aşağıya almayı teklif etmişler

• quote:

Orijinalden alıntı: mavikıs

dolar şuan üzerine basılmış yay gibi diyorlar demek ki 12 gün sonra s400 yaptırım
    uygulamaları ile dolar geldiği yere gidecek 7 tl
    Doların gideceği maksimum yönü cari fazla verdiğimiz zaman olur. Hatırlayan bilir son 30 yılda ilk cari fazlayı 2001 krizinde verdik. O zaman ki üretim gücü ile 100-150 dolar asgari ücrete tekabül ediyor.

Şimdi ise 30 yıllık enflasyon, dolarizasyon, baz etkileri, vs... düşünüldüğünde cari açık vereceğimiz pozisyon 150 - 200 dolar arası. Şu an ki asgari ücret tekabülünde minumum 10 tl ye tekabül ediyor. Şahsi görüşümde buralara kadar gelebileceği yönünde. Tabiiki zamanını bilmek çok çok zor. Lakin 4 yıllık periyotta olması muhtemel.

Bu işi şöyle düşünün biz üretim anlamında ne zaman tepki veriririz. Kesinlikle dibi bulmadan tepki vermiyoruz. Milletçe karakteristiğimiz bu yönde. 6 lı seviyelerde yaşanan kriz, 7 lerde büyür. 8 ler seviyesinde kar topu etkisi yapar. 9 lu seviyelerde çığa dönüşür. 10 lu seviyelerde o çığın altında kalacağımızı anlarız lakin yapacak hiç bir şey yoktur.

Size bir sır vereyim. Önemli olan gelecektir. Yani biz tepkimizi verdiğimizde 200 dolar asgari ücretle kaç yıl geçirecez. Burada millet iradesi önemli. Minumum 5 yıl o seviyelerde kalacaz. Burada üretimden kasıt jeopolitik konumu kullanarak başta tarım, hayvancılık ve savunma sanayinde reform yapmaktır. Ekstra disiplin gerekmeden 500 dolarlık asgari ücret hayal değil. Ama üzeri ekstra hikaye ister. Ben ekstra istemiyorum sadece ülke normale dönsün yeterli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥
  • Devalüasyon olup dolar 7-8 olacak deniliyor ama Kamu Bankaları şuan neden dolar satıyor?

• arjantin durumuna daha cok var 1 dolar 44 tl olmasina yani

o yuzden olduk bittik diyenlere takilmayin yiyin paranizi

yatirim yapilacak ne var mesela hic birsey goremiyorum.ne arsa ne ev ne araba altin hepsi ucmus durumda satamadiklarinda dusucek fiyatlar.

• quote:

Arkadaş düğün yaptı evlendi, geçen yıl ağustosta tl nin tuvalet kağıdı olduğu günler, düğünden 2 tane tam altını koskoca kemeraltı çarşısında kuyumculara bozduramamış, kur uçunca fırsatçılar almıyor, veya 100 lira aşağıya almayı teklif etmişler

Alıntıları Göster
    Bozmasın çakallar. Almak istesen karaborsa fiyattan satmayı bilirler ama. Zaten hepsinin devri bitti. Şu yaşlı kesim ve geleneksel yaşayanlar sayesinde ayaktalar.
    Yoksa bu devirde kim döviz bürosundan dolar alır? Kim kazıkçı kuyumcudan alır satar?
    Lafa gelince bizim esnafımız koruyalım kollayalım masalları, iş kazık atmaya gelince en başta bunlar gelir.

• Sterlin ne olacak arkadaşlar 2k TL zararım var.Tekrar 8'leri yoklar mı dersiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: maviyedairhayat

Sterlin ne olacak arkadaşlar 2k TL zararım var.Tekrar 8'leri yoklar mı dersiniz?
    TL eridikçe tüm değerli yatırım birimleri yukarı çıkıyor, tabiki artar

• Reuters'ın kim olduğu belli olmayan tradera dayandırdığı haberine göre kamu bankaları dolar satıyormuş. Forexi bilemeyiz ama viopta kamu bankaları hayvan gibi longta, eğer doları düşürürlerse zarar yazacak olan da kendileri.

Sağ taraf kontratlardaki pozisyonu gösterir sol taraf bugünkü hareketleri. Mayıs haziran eylül ayında gördüğünüz gibi MB'den başka short olan yok.
    🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥

Youtube ekonomistlerine güvenip pozisyon alanlar mynet yorumu okuyup pozisyon alandan farksızdır hepsi doğranacak. Ekonomistleri de abartmayın herşey olup bittikten sonra nedenler uydurup kendilerini önemli göstermekten başka birşey yapmazlar. İktisat 2. sınıf öğrencisiyken Makro İktisat hocasına doların aşırı artacağa emin olduğumu tüm paramı dolara bastığımı söyledim bana artması için hiçbir neden yok dedi sınıfta küçümser şekilde benimle tartıştı bir yada iki hafta sonra dolar 20 kuruş arttı kadına tekrar söyledim ve bana kesinlikle satmam gerektiğini merkez bankasının daha fazla artışa izin vermeyeceğini söyledi. Ben yine sadece fiyata bakarak hocayı dinlemedim ve satmadım o zaman sanırım 2,7 olan doların geldiği hal ortada. Şimdi eminim o kadın biz bu noktaları önceden gördük deyip takdir topluyordur. Eğitim hayatımda bundan farklı profilde bir iktisatçı görmedim. 13000$ olunca bitcoin bitcoin dediler müfredatı değiştirip bitcoin anlatan hoca vardı adam sınavda ripple'ı sordu öğrencilerden gaza gelip bitcoin alan oldu hepsinin elinde patladı. Bir ara borsadan büyük paralar kazandım hocanın yanında bir arkadaşa bunu söyleme gafletinde bulundum kadın bana öyle bir kin besledi ki aynı sınavdan benim çalıştırdığım arkadaşlar 80 alırken bana 35 verdi. Bunlar üretim ekonomisi, demokrasi, hak hukuk adalet diye nara'lar atan tipler. İddaa'da banko maç veren tipe güvenmezsin çünkü biliyor olsa zaten kendi zengin olur senin 50 liranı istemez dimi? Şimdi hesapladım borsadaki düşüşü ve dolardaki artışı bildiğini iddia eden iktisatçı 100.000 lirasıyla sadece söyledigi bu iki pozisyonu alsaydı(viopda 10 kat kaldıraçla) parası 18milyon olacaktı ama bunun yerine kitap satmaya, adsense geliri kasmaya, tvde görünmeye çalışan, üniversitede nefret ede ede ders anlatmaya gelen iktisatçılar görüyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stoa -- 25 Mayıs 2019; 10:4:18 >

• Stoa kullanıcısına yanıt
    İyi de forexi bilemeyiz dedikten sonra zaten dediklerinin anlamı kalmıyor ki. Kısmen hedge için kullanıyor da olabilirler viop’u. Yazdıklarının kalanına katılıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemsinan -- 25 Mayıs 2019; 11:1:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemsinan

İyi de forexi bilemeyiz dedikten sonra zaten dediklerinin anlamı kalmıyor ki. Kısmen hedge için kullanıyor da olabilirler viop’u. Yazdıklarının kalanına katılıyorum.
    Viopda hedgeledigini düsünürsek 6 civarından toplayıp 6,20den aynı miktarı spot yada fx üzerinden satmanın tek faydası hacimin olmadigi saatte düşüş sağlayıp algı yaratmak olur. 6,20yken bir cuma akşamı %4 düşmesi bu teoriye uyuyor ama dün hacimin en yoğun olduğu saatte düşüşü kamu bankasının yapmasının bir manası yok reuters’ın sordugu trader terste kaldıgı için kendine bahane arıyor derim. Damat konuştuktan sonra işe yaradı algısı yapılmak için shortlandıgını düşünen varsa ne mb’nin ne kamu bankalarının bunu hacimli saatte yapacak parası olsa dolar 7 olmazdı diyorum.

Trendi terse döndürmek için mükemmel bir fırsat var şu an her düşüşte kamu bankaları satıyor düşüş gerçek değil diyecekler ve pozisyon kapatmayacaklar. Eğer bu kamu longları hedge içinse traderları akıllı davranıp 6 altında onları kapatırsa 1 milyon lot long daha kapanacak demektir. Doları olanların tutunacak tek dalı s400 olur onun haberinin gelmesi ise düşünüldüğü gibi doları uçurmak yerine artışın az olmasıyla piyasanın yönünün değiştiğini teyit ederen doları düşüren şey olur. Daha sonra damadın powerpaint sunumları bile dolar düşürmek için bahane olur. Akp seçim öncesi doları düşürdü s400 muhabbetini milletin eline dolar vermek için çıkardı hatta seçim bile bunun için iptal edildi denir zafer ilan edilir. Ama seçimde yine imamoğlu kazanır çünkü dolar istedigi kadar düşsün halkın cebine fayfası olması 1 sene sürer. Seçimden sonra ne merkez bankası shortlar ne açıklanan verilerde yalan söylenir dolar akpnin umurunda bile olmaz. Akpnin saldigi hatta kendisini istemeyen halktan intikam almak icin yüksemesini istedigi algisi yerleşince tekrar dolara akın olur yine kafasına vurulunca hepimiz “allah allah demek ekonomimiz o kadar kötü degildi yada düzeldi” der 6dan 7den dolar alanlarla dalga geçeriz.

Ben dış güç olsam böyle yapardım. Dış güç türkiye batmış şahlanmış bakmaz batsa da şahlansa da kârını yapan o olur. Doları 10 lira yapıp türkiyeyi içe kapatmaya gerek yok. Sonra darbe yapıcan tekrar piyasaları serbestleştirecek adam başa getiricen falan uzun iş.

• 
Sayfa: önceki 32003201320232033204
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.