Şimdi Ara

GPS NAVİGASYON SORUN CEVAPLAYALIM!!! (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.416
Cevap
55
Favori
360.935
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orjinalden alıntı: gps.navigation

Kısaca yanıtlar vermeye çalışayım...

1- Bir PND alıyorsanız evet,alırken içindeki yazılım ve haritası ile alırsınız ve PND cihazlara yasal olarak farklı bir yazılım yükleyemezsiniz.Ancak çifte navigasyon özelliği olan cihaz var ise (Next gibi) o zaman uyumlu bir yazılımı dilerseniz cihazdakini kurcalamadan SD kartta çalıştırabilirsiniz.Haritalar ülkelerindeki değişime göre güncelliğini kaybederler,bu nedenle zaman zaman güncellemeye gereksinim doğar,o zaman bazı firmalar kendilerine göre belli şeyler yaparlar.

A markası derki,alın 30 gün içinde çıkarsa bedava sonra paralı (Mesela TomTom)
    B markası derki,alın 1 yıl içinde güncellemeler ücretsiz.
    C markası derki,alın 1 yıl içinde 1 güncelleme hakkınız ücretsiz sonrası ücretli (Mesela Piranha)
    D markası derki,alın x yıl kadar güncelleme ücretsiz (Mesela Next firması 2010 yılı sonuna kadar ücretsiz güncelleme veriyor)
    E markası derki,alın ama güncelleme falan yok (buna isim yazmıyayım )

Bu markalar çoğalabilir ve haritaların süreleri ve güncellemeleri değişir.Ama ülkemizde belli süreler bu şekildedir.Ve bu süreler dahilinde ücretsiz güncelleme alırsınız,sonrası ücretlidir ve bunları sitelerinden takip etmelisiniz.

2- GPS cihazlarından kastınız gene PND 'ler ise evet genelde üzerlerinde ya WindowsCE çalışır yada kendilerine ait işletim sistemleri (TomTom ve GARMİN gibi) Yazılımları değiştirme şansınız yoktur çünki dizaynları öyledir.
    3- Route66,iGO,GARMİN,TomTom vs. yazılımların adıdır,kullandıkları haritalar ise değişir.

Mesela iGO Teleatlas,Navteq veya yerel haritalar kullanır (Örneği Türkiye'de en iyi durumda olan Başarsoft haritası bir yerel haritadır ve Google gibi dev bir siteye içerik sağlar.
    Mesela TomTom teleatlas verisi kullanır
    Mesela GARMİN Navcity isminde bir harita kullanır ki bu haritayıda Başarsoft sağlar.
    vs.vs.

4- 300TL ile 2000TL derseniz iş biraz değişir,burada cihazın marka olması ve özellikleri öne çıkar ama bunu iyi değerlendirmek gerekir.

Örneğin 300TL'yede cihaz var 800TL'yede derseniz iş değişir.
    800TL olan cihazda fark edilir özellikler olabilir.

a- Dahili bellek.varmı ? Yokmu ? (Bu fiyatı kapasiteye göre ciddi oranda etkiler) dahili bellek olması sizi multimedya tarafında özgür bırakır.
    b- Kullanılan GPS chip'i ve desteklediği servisler (Mesela SiRFInstantFixII özelliği etkendir)
    c- Kullanılan malzeme kalitesi ve onayları (RAM hızı X markada 6ms iken Y markada 2ms'dir,ama bunu kullanıcının fark edebilmesi çok zordur,bu nedenle firmaya ve geçmişine güvenmeniz gerekir)
    d- Kamera+Bluetooth vb. şeyler olması.

Bu gibi farklı kılan özellikler fiyata etki eder.

Size tavsiyem ne alacak olursanız olun mutlaka satan firmanın bu konudaki çalışmalarını takip edin,geçmişine bakın,güncelleme sürelerine bakın,yazılım ne ona bakın.

Daha öncede yazmıştım,firmanın adının DEV olması o ülkede DEV olacağı anlamına gelmez.O nedenle yaşadığınız ülkedeki hizmete göre değerlendirmenizi yapın.

Umarım yardımcı olmuştur

Kolay gelsin

Cevaplarınızla GPS konusunda beni epeyce aydınlattınız, çok teşekkür ederim.

• Merhaba

Dün itibarıyla Next 828 cihazım geldi fakat her ne kadar kullanım kolaylığından bahsedilse de ilk kez navigasyon cihazı kullanacak biri olarak bana pek de kolay gelmedi.Benim durumumda olanlara nerden başlamak gerektiği konusunda ne önerirsiniz ? Forumda cihazı kullanmaya yeni başlayanlar için bir bölüm varsa söyler misiniz ? Önceden teşekkürler.
  • çok teşekkürler çok açıklayıcı olmuş.
    next ve garminin haritası tamamen aynımı? benim için önemli olan tek şey navigasyon yapması(bluetooth olsun oyun olsun pek önemli değil). bu yüzden markası daha güvenilir gözüken ve fiyatı daha uygun olan garmini tercih etmemde bir sakınca görüyormusunuz?
    quote:

1- Bir PND alıyorsanız evet,alırken içindeki yazılım ve haritası ile alırsınız ve PND cihazlara yasal olarak farklı bir yazılım yükleyemezsiniz.Ancak çifte navigasyon özelliği olan cihaz var ise (Next gibi) o zaman uyumlu bir yazılımı dilerseniz cihazdakini kurcalamadan SD kartta çalıştırabilirsiniz.Haritalar ülkelerindeki değişime göre güncelliğini kaybederler,bu nedenle zaman zaman güncellemeye gereksinim doğar,o zaman bazı firmalar kendilerine göre belli şeyler yaparlar.

C markası derki,alın 1 yıl içinde 1 güncelleme hakkınız ücretsiz sonrası ücretli (Mesela Piranha)
    D markası derki,alın x yıl kadar güncelleme ücretsiz (Mesela Next firması 2010 yılı sonuna kadar ücretsiz güncelleme veriyor)

Bu markalar çoğalabilir ve haritaların süreleri ve güncellemeleri değişir.Ama ülkemizde belli süreler bu şekildedir.Ve bu süreler dahilinde ücretsiz güncelleme alırsınız,sonrası ücretlidir ve bunları sitelerinden takip etmelisiniz.

2- GPS cihazlarından kastınız gene PND 'ler ise evet genelde üzerlerinde ya WindowsCE çalışır yada kendilerine ait işletim sistemleri (TomTom ve GARMİN gibi) Yazılımları değiştirme şansınız yoktur çünki dizaynları öyledir.
    3- Route66,iGO,GARMİN,TomTom vs. yazılımların adıdır,kullandıkları haritalar ise değişir.

Mesela iGO Teleatlas,Navteq veya yerel haritalar kullanır (Örneği Türkiye'de en iyi durumda olan Başarsoft haritası bir yerel haritadır ve Google gibi dev bir siteye içerik sağlar.
    Mesela GARMİN Navcity isminde bir harita kullanır ki bu haritayıda Başarsoft sağlar.
    vs.vs.

4- 300TL ile 2000TL derseniz iş biraz değişir,burada cihazın marka olması ve özellikleri öne çıkar ama bunu iyi değerlendirmek gerekir.

a- Dahili bellek.varmı ? Yokmu ? (Bu fiyatı kapasiteye göre ciddi oranda etkiler) dahili bellek olması sizi multimedya tarafında özgür bırakır.
    b- Kullanılan GPS chip'i ve desteklediği servisler (Mesela SiRFInstantFixII özelliği etkendir)
    c- Kullanılan malzeme kalitesi ve onayları (RAM hızı X markada 6ms iken Y markada 2ms'dir,ama bunu kullanıcının fark edebilmesi çok zordur,bu nedenle firmaya ve geçmişine güvenmeniz gerekir)

Size tavsiyem ne alacak olursanız olun mutlaka satan firmanın bu konudaki çalışmalarını takip edin,geçmişine bakın,güncelleme sürelerine bakın,yazılım ne ona bakın.

Daha öncede yazmıştım,firmanın adının DEV olması o ülkede DEV olacağı anlamına gelmez.O nedenle yaşadığınız ülkedeki hizmete göre değerlendirmenizi yapın.

Umarım yardımcı olmuştur

Kolay gelsin

• selam arkadaşlar ben hem deneyimlerimle bazı konularda bilgi vermek istiyorum hemde bazı sorular sormak istiyorum.

bende garmin nuvi 660 var.avrupadan aldıgım için içinde avrupa haritasıyla geldi..buradan da türkiye haritasını aldım yükledim..daha sonr ada 7-2008 güncellemesine kadar sorunum yoktu.

1-yaşadıgım bir antalya marmaris yolculugunda giderken aleti en kısa mesafe ve harita olarak en çok detay şeçiliydi.ama giderken uğramadığım köy kalmadı patikalrda cabası yol 2 saat uzadı.ama bu bana tailde saçma geldi:)yemedim içmedim aleti iice karıştırdım.dünüşte de en kısa süre seçtim.ana yolları tercih etsin diye..ayrıca harita detayını normale çektim ki haritadaki tali ve küçük yollar yok olsun..dönüşte alet tam bir harika yarattı ve ne köy yolu ne de patika dan geldim.direk ana yollardan geldim ve gayet tutarlıydı..size tavsiyem sehir dışında en kısa süre ve detayı normal yapmanız..şehir içindeykende en çok ayrıntı ve en kısa mesafe seçilmesi...

2-şimdide benim bir sorunum var.son güncellemeyi alana kadar antalyada tünelden geçerken sinyal gidip yüzeye cıknca sinyal geri gelir ama alet kilitlenmezdi.son güncellmeyi aldım ve de artık yüzeye cıknca tünelde sinyal geri gelmiyor ve o sırada kilitleniyor.bunu sadece tünel cıkslarında yapıyor.başka hiç bir kilitlenme gözlenmiyor.son güncelleme dememin nedeni ise benim cihazda avrupa haritasıda yüklü olduğu için cihazın boş kalan hafızası tr haritasıyla birlikte baya azaldı.hardiskinde cok az yer kaldı..bir ara antalyadan almanyaya yol ciz dedimm ama alet hafıza yetersizliginde cizemedigini söyledi.

demek istediigim bu kilitlenmenin nedenini dahili hardiskindeki boş alanın az olmasından kaynaklandıgını düşünüyorum.acıkcası ya tr ya da avrupa haritasını sd karta yüklemek istiyorum.cihazdan hangi dosyaları sd karta atacagımı bilemiyorum.bu konuda bana yardımcı oalcak birisi var mı?

• merhaba arkadaşlar.
    XETEC DTM 700 modeli kullanmış olduğum dvd-navigasyon sistemimde geçen gün navigasyonu çalıştıracağım zaman fetal open application,fetal error diye bir arıza verdi.servisi olan murtaşı aradım cihazı söküp gönderin dediler.
    bende oldduuuu dedim.bursadan cihazı sök sonrada istanbula gönder.
    acaba navigasyonun yüklü olduğu kartı çıkartıp içindeki programı tekrar yüklesem düzelme imkanı olurmu acaba? cihazın içindeki kart 512 mg hafızalı bir sd kart.yani o navigasyon programını ben kurabilirmiyim ve nerden bulabilirim?
    yardımcı olursanız sevinirim.
  • Merhaba,

Benim navigasyon cihazim Packard Bell Compasseo 600 ben buna igo 8 veya baska bir firmanin haritasini ya da programini yukleyebilir miyim?Icindeki harita pek guncel ve ayrintili degil.Kutusunun uzerinde Navteq yaziyor ve icinde DACH haritasi yuklu benim icin de bu yeterli ama dedigim gibi ayrintili degil ve yeni yapilan yollari gostermiyor.Yardimci olursaniz cok sevinirim.Tesekkurler.
  • Merhaba hepsiburada dan bulbul b90 navigasyon aldım ancak cihazda yüklü olan harita eski çoğu yol eksik, 1 yıl ücretsiz harita güncelleme yazıyodu bulbul'un sitesinden güncelleyebilirsiniz diyodu ama sitede öyle bişe yok haritayı nasıl güncelleştirebilirim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ascentarium

quote:

Sayın Umut Bey

Bari satmış olduğunuz navigasyon cihazlarının kaç kanallı ve hangi SIRF teknoljisine sahip olduklarını yazın,mesela NEXT veya MİO ürünlerinin ana sayfasında bu tür özellikleri yazılıyken GARMİN markasında kesinlikle bilgi yok.( Şayet ben göremediysem )
    En azından vermiş olduğunuz bu bilgilere istinaden insanlar seçim yapabilsinler,yoksa konuyu bilip bunun yanında ürün özelliklerini bilmedikten sonra bu bilgi bir işe yaramaz.

Saygılar

step-team'in dediği gibi garmin sitesine girdim (760 incaledim), hakikaten orada bu SirfStar bilgileri yer almıyor. Yok mudur yoksa? FM vericili 760'da yer alan SD kart okuyucuya MP3'leri yükleyip dinleyebiliriz herhalde, dahili hafızası yoktur diye düşünüyorum. Bir de Garmin Lock nedir nasıl çalışır?Çok soruyorum bende galiba

Merhaba Uzun bir zamandır yazamıyorum kusuruma bakmayın.Mide kanaması geçirdim ve ancak işlerimin başına geçebildim.Beklettiğim herkesten özür diliyorum.

SirfStar var.Fm Transmitter var (ama istanbulda kullanmak neredeyse imkansız Radyo istasyonların hepsi dolu) SD kartınıza Mp3,Resim,AudioBook (sesli kitap (internetten bulabilirsiniz)) yükleyebilirsiniz.Dahili hafıza var ama çok yeterli değil.Garmin Lock Cihazın Kişisel Kullanım Kilididir.Aynı Telefonlardaki Pin Kodu Gibi.Ama Bu kodu giripte unutursanız cihazın açılması için çok fazla işlem gerekiyor pek tavsiye etmem açıkçası.
    Sorular için dert etmeyin biz soruları yanıtlayalım diye açıldı bu konu:)
    Saygılarımla...

• quote:

Orjinalden alıntı: avar27

umut unlu
    arkadasim bilgilendirmen icin cok tesekkurler ben yinede sorumun cevabini tam olarak alamadim ben bir gps aletinin pna yada pnd oldugunu nasil anlarim cunku iyibir pna ariyorum bana pna olan marka ve modelleri onerirsen sevinirim dun nette medion e4125 alette gordum ve almayi dusunuyom fiyati 90 euro sence nasil bir alet

GPS NAVİGASYON SORUN CEVAPLAYALIM!!!

Bildiğim kadarıyla bu cihaz daha türkiye'de satılmıyor.Ancak Bu cihazda bir PND dir.
    Yurtdışında yaşıyorsanız bu cihazın harita olarak başarılı olması olasılığı yüksek.Ancak Türkiye'de daha tanınmamış veya yeni gelmiş bir cihazın yazılımı ve haritasına güvenmek pek doğru değil.Daha çok Test edilmiş forumlarda tavsiye edilen cihazlara yönelseniz daha isabetli olur.Eğer yurtiçinde satılıyorsa bu cihaz 90 € çok komik bir fiyat ve fazla beklentiniz olmaması gerekir.Çünkü Gerçekten başarılı bir cihazın maliyeti bile bu fiyattan çok yukarı.Ancak yurtdışından alacaksanız 90€ kabuledilebilir bir rakam ama yinede düşük.Siz en iyisi bize linkini atın inceleyelim.
    saygılarımla.

• quote:

Orjinalden alıntı: marcopolo

quote:

Orjinalden alıntı: ıspanak

selamlar

benim sorum şu,

öyle sürekli gps'e ihtiyacı olan biri değilim, ama arada lazım oluyor bu sebeplede ben istediğim yere götürecek, getirecek, çok fazla özelliği olmasına gerek olmayan bir alet düşünüyorum. Ama bunun yanında GPS'li telefonlarda var.

Acaba telefon GPS i ile normal GPS'lerin farkı nedir?

Telefon GPS'i de beni arabada istediğim yere götürüp getirme konusunda sıkıntılı olur mu?

Selamalr

telefon Gps ler icinde haritasi aktuel yok zannediyorum belki en aktueli Garmin olabilir, ama genelde telefon Gps kullanimi pratik olmadigi icin tavsiye etmiyorum(mesela Nokia N95). Artik el bilgisayari (PDA) olupta telefon olarak kullanilan cok güzel cihazlar mevcut (para..para..para..) ve istenilen Navigasyon programi yüklenebilir (Windows yüklüyse)
    Telefon Gps ler(PDA olmayan) ile normal Gps (PNA) arasinda fark bence, PNA lar GPS Navi icin yapildiklarindan kullanimi daha pratik, rahat ve kolay.

Kesinlikle katılıyorum Telefonların çoğunda yeterli ekran büyüklüğü cam vantuzu vs yok çünkü araç navigasyonu için tasarlanmamış.Yolda anlık veriler lazım olduğu sırada ekranı dokunmatik olan ve seyir sırasında kolayca müdahale edebileceiğiniz bir cihaz olması lazım.

• geçmiş olsun Umut bey,inşallah şimdi daha iyisinizdir

Kolay gelsin
  • quote:

Orjinalden alıntı: kontra33

Merhaba

Dün itibarıyla Next 828 cihazım geldi fakat her ne kadar kullanım kolaylığından bahsedilse de ilk kez navigasyon cihazı kullanacak biri olarak bana pek de kolay gelmedi.Benim durumumda olanlara nerden başlamak gerektiği konusunda ne önerirsiniz ? Forumda cihazı kullanmaya yeni başlayanlar için bir bölüm varsa söyler misiniz ? Önceden teşekkürler.

20 Aralıktan beri mesajımı gören olmadı mı acaba !!!
  • quote:

geçmiş olsun Umut bey,inşallah şimdi daha iyisinizdir

Kolay gelsin

Çok teşekkür ederim saolun.En sonunda bu aşırı yoğunluk patlak verdi:)
    Allah Herkesi Beterinden Korusun!!!
  • quote:

quote:

Merhaba

20 Aralıktan beri mesajımı gören olmadı mı acaba !!!

Öncelikle Cihazı İyice bir kurcalayın.Bütün menülerini gezin.Daha Sonra dışarı çıktığınızda aracınızda veya yaya olarak bir süre bekleyin uyduyu otomatik yakalayacaktır.Sonra gideceğiniz bir adresi yazın.POI (ilgi noktalarına bakın) similasyon yapın.A dan B'ye bir rota çizmeye çalışın.Bu dediklerimden yapamadığınız olursa bu mesaja cevap yazın mail bana gelir.Yardımcı oluruz.
    saygılarımla.

• quote:

Orjinalden alıntı: Ekström

Merhaba hepsiburada dan bulbul b90 navigasyon aldım ancak cihazda yüklü olan harita eski çoğu yol eksik, 1 yıl ücretsiz harita güncelleme yazıyodu bulbul'un sitesinden güncelleyebilirsiniz diyodu ama sitede öyle bişe yok haritayı nasıl güncelleştirebilirim.

Hepsiburada ile ilgili bişey yazmayayım sonra maazallah bu güzelim konu kapanır filan:)
    Ama sadece şunu söyleyebilirim satılan HB'de satılan cihazların haritası ve özellikle yazılımı bilinçli veya bilinçsiz sonuçta eski idi.Ve BULBUL'da bu konuda bir açıklama yayınladı."SAdece Hızlıal'da satılan cihazlar yeni haritalı ve yeni 3 boyutlu yazılımlıdır" diye.Dolayısıyla cihazı isterseniz bulbulun adresi ve iletişim bilgileriwww.bulbul.com.tr adresinde var.Yalnız yeni yazılım için 120 ytl mi bir para istiyorlar.google da yazarsanız bulbul b90 diye 235 ytl ye yeni yazılım ve haritalı cihaz satılıyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: abs

quote:

vs.vs.

Umarım yardımcı olmuştur

Kolay gelsin

Cevaplarınızla GPS konusunda beni epeyce aydınlattınız, çok teşekkür ederim.

Süper bir açıklama

• quote:

Orjinalden alıntı: coucan

selam arkadaşlar ben hem deneyimlerimle bazı konularda bilgi vermek istiyorum hemde bazı sorular sormak istiyorum.

bende garmin nuvi 660 var.avrupadan aldıgım için içinde avrupa haritasıyla geldi..buradan da türkiye haritasını aldım yükledim..daha sonr ada 7-2008 güncellemesine kadar sorunum yoktu.

1-yaşadıgım bir antalya marmaris yolculugunda giderken aleti en kısa mesafe ve harita olarak en çok detay şeçiliydi.ama giderken uğramadığım köy kalmadı patikalrda cabası yol 2 saat uzadı.ama bu bana tailde saçma geldi:)yemedim içmedim aleti iice karıştırdım.dünüşte de en kısa süre seçtim.ana yolları tercih etsin diye..ayrıca harita detayını normale çektim ki haritadaki tali ve küçük yollar yok olsun..dönüşte alet tam bir harika yarattı ve ne köy yolu ne de patika dan geldim.direk ana yollardan geldim ve gayet tutarlıydı..size tavsiyem sehir dışında en kısa süre ve detayı normal yapmanız..şehir içindeykende en çok ayrıntı ve en kısa mesafe seçilmesi...

2-şimdide benim bir sorunum var.son güncellemeyi alana kadar antalyada tünelden geçerken sinyal gidip yüzeye cıknca sinyal geri gelir ama alet kilitlenmezdi.son güncellmeyi aldım ve de artık yüzeye cıknca tünelde sinyal geri gelmiyor ve o sırada kilitleniyor.bunu sadece tünel cıkslarında yapıyor.başka hiç bir kilitlenme gözlenmiyor.son güncelleme dememin nedeni ise benim cihazda avrupa haritasıda yüklü olduğu için cihazın boş kalan hafızası tr haritasıyla birlikte baya azaldı.hardiskinde cok az yer kaldı..bir ara antalyadan almanyaya yol ciz dedimm ama alet hafıza yetersizliginde cizemedigini söyledi.

demek istediigim bu kilitlenmenin nedenini dahili hardiskindeki boş alanın az olmasından kaynaklandıgını düşünüyorum.acıkcası ya tr ya da avrupa haritasını sd karta yüklemek istiyorum.cihazdan hangi dosyaları sd karta atacagımı bilemiyorum.bu konuda bana yardımcı oalcak birisi var mı?

Merhaba İlk önce ufak bir düzeltme.Şehir dışında Mutlaka En Hızlı seçeneği seçilmeli.Şehir içinde ise çok güvendiğiniz yerlerde En kısa Yol seçilmeli.Detay seçimi az detay veya çok detay sadece yol güzergahı üstündeki POI leri ve hız kamerası vs yi gösterir.

Sorunuza gelince kilitlenme sanırım cihaz hafızası dolu olduğundan olabilir dediğiniz gibi.Bu durumda yapılacak en iyi şey cihazı bilgisyara bağladığınızda sistem dosyalarına girince orda VOICE dosyası vardır.Onun içindeki TÜRKÇE haricindeki bütün dildeki seslendirmeleri silerseniz önemli bir yer kazanmış olursunuz.Birde mutlaka GArmin.com'da Download bölümünden WEBupdater PROGRAMINI indirin ve cihazınızı bilgisayara bağlayıp cihazın yazılımını güncelleyin.Bunu biütün garmin sahipleri ayda bir yapsın.İçerisinde bluetooth tan tutunda ses güncellemelerine kadar bşir çok güncelleme çıkabiliyor.Örneğin yeni bir telefon markası çıkıyor onu garmin göremiyor hemen güncelleme yayınlıyorlar problemi çözüyorlar.
    Hazır bilgiyi vermişken tam olsun linkide vereyim.

http://www8.garmin.com/products/webupdater/howtoinstall.jsp

• bugünlük bu kadar işlere dönmem lazım...
    Soruları pm den bekliyorum.
    saygıalrımla.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.