Şimdi Ara

Google'ın yeni işletim sistemi Fuchsia OS, Android'in yerini alabilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
1.231
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Google'ın yeni işletim sistemi Fuchsia OS, Android'in yerini alabilir mi?

Google, yıllar içinde geliştirmekte olduğu "mega projesini" nihayet tamamladı. Elbette tamamen yeni bir işletim sisteminden bahsediyoruz. Hiç şüphesiz Android ve iOS'a, mobil pazardaki tekellerine ve bu mobil işletim sistemlerinin üreticilerinin kendilerini yerleştirdikleri konuma yıkıcı bir darbe indirecek gibi görünüyor.

Ayrıca Bkz.Microsoft kod yazmayı bilmeden uygulama geliştirmeyi sağlayan GPT-3'ü duyurdu

Fuchsia OS nedir?

Google tarafından geliştirilen yeni işletim sisteminin adı Fuchsia OS. 25 Mayıs'tan itibaren, nihayet herkes tarafından ücretsiz indirilebiliyor. Dahası, bu bir tür test yapısı değil, tam teşekküllü, kararlı bir şekilde çalışan son sürüm.

En son işletim sistemi Fuchsia OS'yi indirmek için resmi web sitesine gitmeniz gerekiyor. Şu anda, Nest Hub akıllı ekranlar ve akıllı hoparlörler gibi cihaz türleri için tasarlanmış. Tabletler ve akıllı telefonlar dahil olmak üzere mobil cihazlar için olan versiyon şu anda henüz hazır değil, ancak aktif olarak geliştiriliyor. Bu sürümün ise önümüzdeki yaz piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bu işletim sisteminin özelliklerinden biri de Android ile geriye dönük uyumluluğudur, yani bu işletim sistemi ile çalışan oyunları ve uygulamaları rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Gelişmiş bir arayüz, daha güçlü güvenlik ve gelişmiş işlevsellik ile eksiksiz ve daha kaliteli bir kullanıcı deneyimi almamız bekleniyor.

Sıfırdan geliştirildi

İşletim sistemi çekirdeği sıfırdan geliştirildi. Zircon olarak adlandırılıyor ve herhangi bir eski teknoloji ile ilgisi yok. Bu çekirdeğin kaynak kodu tamamen açık ve böylece geliştiriciler kendi isteklerine göre, kendi değişikliklerini yapabilecekler.

Son olarak Fuchsia OS'teki, önemli bir yenilik de sesli kontroller için tam destek olacak. Bu, ekrana dokunmanıza gerek olmadığı anlamına geliyor. Yani bu şekilde gerçekleştirilebilecek herhangi bir işlemi, sesli komutları kullanarak yapabileceksiniz. Bu işlevin de, önümüzdeki on yıl içinde tıpkı dokunmatik kontrolle aynı şekilde bir standart haline gelmesi kuvvetle muhtemel.

Kaynak:https://fuchsia.dev/

• Kısa cevap: Hayır. En azından şimdilik.

İşletim sistemi ilk başta ufak aletlerle birlikte gelmeye başlar ve yavaş yavaş geliştirilmeye devam ederken Android'e kafa tutmaya başlar. En sonunda da bu Fuchsia işletim sistemini Android'ten daha çok kullanıyor oluruz.

Fakat editörün de dediği gibi, 10 içinde gerçekleşebilir. En az 5 yıl diyelim, yine de 5 yıl içerisinde direkt bir sıçrama yapamayacağından, şuanlık Android'in yerini alamaz.
  • quote:

Kısa cevap: Hayır. En azından şimdilik.

İşletim sistemi ilk başta ufak aletlerle birlikte gelmeye başlar ve yavaş yavaş geliştirilmeye devam ederken Android'e kafa tutmaya başlar. En sonunda da bu Fuchsia işletim sistemini Android'ten daha çok kullanıyor oluruz.

Fakat editörün de dediği gibi, 10 içinde gerçekleşebilir. En az 5 yıl diyelim, yine de 5 yıl içerisinde direkt bir sıçrama yapamayacağından, şuanlık Android'in yerini alamaz.

• Flutter geliştiricisi olarak bu sistemin ana hedefinin IoT olduğunu düşünüyorum. Android kadar kapsamlı bir sistemin sıfırdan yapılması o kadar özellik kazanması için çok ciddi kaynak ve emek lazım.

• Bu söylediğin PC işletim sistemleri için geçerli olabilir ama mobil tarafta daha çok üreticinin inisiyatifinde. üretici karalı olduğunu ve uygulama sorunu yaşamayacağını görürse çok kısa zamanda gerçekleşebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CleanCoders -- 27 Mayıs 2021; 14:22:31 >
  • Tabletler ve Akıllı telefonlar için çıksın görelim neler olacak, Android'in yapı taşlarına göre daha sağlam bir altyapı ile gelmesinin avantajlarını gösterebilirse kesinlikle tutunur ve kabul görme hızını kendiliğinden artırı belki de katlar.
    Geriye doğru uyumluluk başlığı bile doğrudan geçiş için bir kolaylık olarak görülebilir. HarmonyOS'ta da benzer bir uyumluluk vardı yanılmıyorsam. Erdi bey'in kanalında bilgi edinmek isteyen için yeterince bilgi var.
    Seneye çıkacak bir telefonda kullanılırsa geriye doğru uyumluluk tarafında optimizasyonla oldu sana yep yeni bir seri çıkarma fırsatı.
    Üreticiler içinde aynı şekilde android'i kullanma sebebiyle MS'a verdikleri cihaz başı ücretten kurtulma fırsatıdır. Olay bakın nereden nerele gelebilecek kadar ilginç bir hal alıyor.
    tablet-konsol-telefon-tv-saat- beyaz eşya vb tüm elektronik cihazları tek altyapı farklı formlarda da olsa birleştirebilecek bir işletim sistemi.

• Her firmayı geçtim, her telefonun kendine özgü bir işletim sistemi olduğu bu dönemde Google'dan beklentim Windows gibi bir işletim sistemiydi.

Yani Microsoft'un çıkardığı işletim sistemi, markası modeli hızı kapasitesi ne olursa olsun bütün bilgisayarlara kurulabiliyor.

Google' da tam olarak bunu yapmalıydı. Android üzerinden konuşmak gerekirse mesela indirmiş olduğum Android 11 rom'unu hangi telefona yüklersem yükleyeyim çalışabilir olmalıydı. Tamamen Windows gibi. Bu sayede işletim sistemini özelleştirip gereksiz uygulamalarla doldurarak telefonun gereksiz ömrünün azalmasının önüne geçilebilirdi mesela. Üretici isterse kaldırılabilir uygulama eklemeliydi sadece!

Bir diğer hususta artık eskisi gibi değiştirilemeyen sabit bataryalar konusu! Google bu sebeple telefondan daha az kaynak kullanarak işletim sistemini çalıştırabilmesi ve bu sayede batarya ömrünün daha uzun tutulabilmesiydi.

Yeni işletim sistemi yapacaksa eğer bu konulara çözüm getirmesi daha yerinde olurdu. Belki bu sayede Project ARA gerçeğe dönüşebilirdi.

• DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    chrome os?

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Her firmayı geçtim, her telefonun kendine özgü bir işletim sistemi olduğu bu dönemde Google'dan beklentim Windows gibi bir işletim sistemiydi.

Yani Microsoft'un çıkardığı işletim sistemi, markası modeli hızı kapasitesi ne olursa olsun bütün bilgisayarlara kurulabiliyor.

Google' da tam olarak bunu yapmalıydı. Android üzerinden konuşmak gerekirse mesela indirmiş olduğum Android 11 rom'unu hangi telefona yüklersem yükleyeyim çalışabilir olmalıydı. Tamamen Windows gibi. Bu sayede işletim sistemini özelleştirip gereksiz uygulamalarla doldurarak telefonun gereksiz ömrünün azalmasının önüne geçilebilirdi mesela. Üretici isterse kaldırılabilir uygulama eklemeliydi sadece!

Bir diğer hususta artık eskisi gibi değiştirilemeyen sabit bataryalar konusu! Google bu sebeple telefondan daha az kaynak kullanarak işletim sistemini çalıştırabilmesi ve bu sayede batarya ömrünün daha uzun tutulabilmesiydi.

Yeni işletim sistemi yapacaksa eğer bu konulara çözüm getirmesi daha yerinde olurdu. Belki bu sayede Project ARA gerçeğe dönüşebilirdi.

adamların ekmek parası nasıl cıkacak peki?

• Bence yerini alabilir

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.