Şimdi Ara

gölgede nasıl resim çekilir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
935
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Şu durumda nasıl güzel fotoğraf çekilir? Abant gölüne gittiğimde bir türlü istediğim gibi bir resim çekemedim.

Üstü kapalı etrafı açık bir terasta (yemek masaları olan, bir lokantaya ait yer idi) bir akrabamın resmini çekmek istedim.
    O da ben de terasta idik, maksadım, onu ve arkasındaki manzarayı beraber çekmekti.
    Ancak veranda gölge idi, dışarısı ise parlak güneşli idi. Normal çekimde veranda içi kısım karanlık çıktı, dışarısı ise normal idi. veranda karanlık çıktığı için o kişinin de yüzü vs karanlık çıktı, belirsiz çıktı.
    Biraz ayarlarla oynadım, bu sefer kişi net çıkıyordu ancak arka plandaki manzara aşırı aydınlık çıkıyordu, bu sefer de manzara güzel görünmüyordu.

Böyle bir durumda, flaş kullanmadan nasıl bir yöntemle/ayarla çekim yapılmalı ki hem kişi hem de arkasındaki manzara güzel çıksın?

Üstatlardan yardım bekliyorum.

• Unuttun söylemeyi..

Canon 80D 18-135mm lens ile denedim.
    Canon 50mm 1,8 ve 70-300mm lenslerim de vardı, ancak onlarla denemedim.
  • pozometre -2 ve +2 arasında bracketing yaparak çekmek lazım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam neden flash kullanmak istemiyorsun? Tamam flash pek tercih edilen bir şey değil ama ben bu tip durumlarda flaş kullanıyorum, çok yardımcı oluyor. Pozlamayı dengeleyebilirsen (1,2 kare çekip) flash ile karanlık kısımları aydınlık kısımlara göre oranlayabilirsin. Portresini çektiğin kişi gözlük kullanmıyorsa bence flash kullan.

Ya da aşağıda linkteki gibi bir ekipmanın yanında yoksa eğer birisinden cep telefonu ışığı ile yardım isteyebilirsin, ya da refletör görevi görecek herhangi bir tepsi olur başka bir şey olur.

En olmadı fotoğrafı hemen paylaşmayacaksan eğer raw çekip lightroom vs gibi programlarda karanlık kısımları açıp, aydınlık kısımları kısarak dengeleyebilirsin.

Arkadaşın dediği gibi HDR veya bracketing çekim ile yapabilirsin. Benim aklıma gelenler bunlar.

http://www.techradar.com/how-to/photography-video-capture/cameras/how-to-photograph-anything-best-camera-settings-for-perfect-portrait-photography-1320786/3

• silüet çekiyorsun sonuçda pzometreyi + yönde artırırsan arkadaki ışık patlaması ile karşılaşırsın flaş çekmek en iyisi ama bu sefer arka manzarayı kaybedersin. açını değiştirme zorundasın
  • Hepinize teşekkür ederim.

Flaşlı çekimlerde genelde ortamı tam olarak yansıtmak pek mümkün olmuyor, gördüğüm kadarıyla. O nedenle sordum belki flaşsız bir çekim yöntemi vardır diye.

Maalesef, bahsettiğiniz ekipmanlardan yok bende. Almam da. Onu taşıması ayrı zor, ve kolay kolay kimse de o ayarları yapıncaya kadar sabırla beklemez, fotoğrafı çekilecek diye.

Makinenin HDR'si var, HDR modunda denemek aklıma gelmedi. Bu tarz fotoğraf çekimleri anlık bir refleks ile oluyor. 1-2 dakika içinde çekmeye çalışıyorum, genelde insanlar uzun uzun ayarları veya farklı modları denememi beklemiyorlar.
    Makinenin 1-2 yerini ayarlayınca en güzel şekilde çekeceğini zannediyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemalettinx

Hepinize teşekkür ederim.

Flaşlı çekimlerde genelde ortamı tam olarak yansıtmak pek mümkün olmuyor, gördüğüm kadarıyla. O nedenle sordum belki flaşsız bir çekim yöntemi vardır diye.

Maalesef, bahsettiğiniz ekipmanlardan yok bende. Almam da. Onu taşıması ayrı zor, ve kolay kolay kimse de o ayarları yapıncaya kadar sabırla beklemez, fotoğrafı çekilecek diye.

Makinenin HDR'si var, HDR modunda denemek aklıma gelmedi. Bu tarz fotoğraf çekimleri anlık bir refleks ile oluyor. 1-2 dakika içinde çekmeye çalışıyorum, genelde insanlar uzun uzun ayarları veya farklı modları denememi beklemiyorlar.
    Makinenin 1-2 yerini ayarlayınca en güzel şekilde çekeceğini zannediyorlar.

işte hocam bunlar zamanla çektikçe,makineyi kurcalayarak onun yeteneklerine hakim oldukça tecrübe ederek hafızaya kazınıyor.

Benzer bir durumla karşılaşınca ayarlar hatırlanıp hızlıca yapılıyor ve kimseyi fazla bekletmeden karemizi alıyoruz. Makine menülerine de halim olmak lazım. Başarılar.

• SLR lerdeki en önemli sorunlardan biri dinamik aralık geyiği bence.Cep telefonları çok daha iyi sonuşlar veriyor hdr modu ile falan. Yani koca makineye şu tarz bir yazılım koyamıyorlar mı anlamıyorum. Hdr çekmek için neden üç kere perde kapanıp açılsın ki. tele seferde çek arkadaş.

neyse RAW formatta çekip bilgisayarda kolayca düzenleyebilirsin gölgeleri ya da parlaklıkları. 80d nin raw formattaki dinamik aralığı oldukça iyimiş diyorlar.

bak 80d ile raw çekilip photoshop ile işlenmiş.
    ilk hali
    işlenmiş hali
    https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-80d-review/14

bu arada aklıma gelmişken söyleyeyim. RAW ı kamera içinde de düzenleyebiliyorsun. 80d de olması lazım .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi koçari -- 1 Ağustos 2017; 16:36:13 >

• Flaşsız zor
  • Raw olarak çekip sonradan duzeltirsiniz
    Arkadaslar polarize filtre nin arkaplana faydası olmazmı ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İşin zor tarafı, maalesef photoshop ve benzeri programları pek kullanamıyorum.
    photoshop zor olmasına zor, ayrıca pahalı ve güçlü bir bilgisayar gerekiyor. Lightroom, Canon'un digital photo professional4 gibi programlarını denedim, ama onlar da zor.
    O nedenle, çekerken en ideal şekilde çekmeye çalışıyorum, öğreniyorum yavaş yavaş.
  • quote:

İşin zor tarafı, maalesef photoshop ve benzeri programları pek kullanamıyorum.
    photoshop zor olmasına zor, ayrıca pahalı ve güçlü bir bilgisayar gerekiyor. Lightroom, Canon'un digital photo professional4 gibi programlarını denedim, ama onlar da zor.
    O nedenle, çekerken en ideal şekilde çekmeye çalışıyorum, öğreniyorum yavaş yavaş.

Bu Photoshop, Lightroom vs gibi programlar sana zor geliyorsa web üzerindenhttps://www.befunky.com/ (harika bir sitedir ve kendiler Türk yapımıdır) ile düzenleme yapabilirsin,

Telefondan hızlıca yapmak için Snapseed uygulamasını kullanabilirsin.

• quote:

İşin zor tarafı, maalesef photoshop ve benzeri programları pek kullanamıyorum.

yok hocam zor falan değil. sen hiç denememişsin. bu jpeg işlemek gibi zor ve karmaşık değil. sen raw fotoyu canon yazılımı ile ya da photoshop ile açında direk secenekler çıkıyor. gölgeler parlalıklar kesinkin doygunluk diye. zevkine göre sağa sola kaydırıyorsun. işin bitince de jpeg dönüştüe ve kaydet diyorsun. 2 dk sürmez .
  • koçari K kullanıcısına yanıt
    Denedim, uğraştım biraz. Yalnız standart 3 yaşındaki masa üstü bilgisayarım yavaş kalıyordu sanki.
    katmanlar var, şu var bu var... ben bir yerin rengini açmaya çalışırken başka yerlerin de rengi değişiyordu.
    Biraz zaman ayırıp, en azından 1 ay ara ara uğraşmak lazım.
  • quote:

Denedim, uğraştım biraz. Yalnız standart 3 yaşındaki masa üstü bilgisayarım yavaş kalıyordu sanki.
    katmanlar var, şu var bu var... ben bir yerin rengini açmaya çalışırken başka yerlerin de rengi değişiyordu.
    Biraz zaman ayırıp, en azından 1 ay ara ara uğraşmak lazım.

photoshop ile RAW resmi açacaksın , jpeg olanı değil.

katmanla falan uğraşman gerekmiyor.

senin sorunun için iki ayar var .

gölgeler ve parlaklıklar.

sağa sola kaydırıyorsun o kadar.

bunu haricinde istersen beyaz dengesi , pozlama falan da yapabilirsin. renkler canlı çıksın dersen doygunluk da arttırabilirsin. yapman gereken sadece ayarları sağa sola kaydırmak. ilk okul 1. sınıfa giden çocuk bile yapar. katman falan gib karçaık şeyler yok.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.