Şimdi Ara

gittigidiyor sahibinden vb satış yapanlar yandı!!! (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
694
Cevap
9
Favori
181.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • acaba tüm kullanıcılar için geçerlimi yoksa sadece dükkan hesabı açanlar için mi geçerli
  • Herhangi biz hizmette kusur olsa şikayet edenler çok bu ülkede . O zaman her türlü kazanç da vergilendirilmelidir. Avrupada sanaldan alışveriş nasıl kayıt altında bir inceleyin. Bizdeki kayıt dışı ticari faaliyetlerin hepsi kayıt altına alınabilse farklı bir ülke olurduk. Ancak bizde sistem kimse kimseyi kandırmasın "nasıl daha az vergi öderim veya hiç ödemem" üzerine kuruludur.

Tabi burada sistem önemli ve bu konuda devlet de suçlu. Bu sitelerin alışveriş sistemlerini bir düzene oturtursun ve satış rakamı üzerinden satıcıdan vergisini kesersin, aracı site de bunu devlete yatırır. Bu kadar basit.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kubilây

araba satışlarında da geçerlimi bu ?

hayır. araç satışında problem yok.

quote:

Orijinalden alıntı: ComWarrior

acaba tüm kullanıcılar için geçerlimi yoksa sadece dükkan hesabı açanlar için mi geçerli

tüm kullanıcılar için geçerli. eğer bir satıcı fazla satış yapmışsa, sakata gelir.
  • ARAKDASLAR BENDE BU SİTEDEN SATIŞ YAPIYORUM BU KONULARIDA DAHA ONCE DUYMUSTUM.AKLIMA TAKILAN SORU BU ADAMLAR BENI NASIL YAKALIYACAKALAR G.G DAKI HICBIR BILGIM DORU DEGIL KARGOLARIDA PTT KARGO ILE GONDERIYORUM PTT KARGOYU BILIYORSUNUZ HER SEFERINDE GONDERICIYE FARKLI BIR ISIM YAZIYORUM HIC KONTROL ETMIYORLAR KARGODAN BENI YAKALAMALARI IMKANSIZ BENIM ISIMIM GECMIYOR.GERIYE IKI YOL KALIYOR BENI YAKALAMALARI ICIN 1 .Sİ BANKA HESABINDAN G.G BANKA HESABIMIDA DEVAMLI DEĞİŞTİRİYORUM İNTERNET SUBESINDEN DEVAMLI YENI HESAP ACIYORUM ESKI HESABI SILIYORUM .BU SEKILDE YAKALAMALRIDA ZO R GIBI GELIYOR.GERIYE KALAN TEK YOL KREDI KARTI BILGILERINDEN BANA ULAŞMALARI ODA G.G TARAFINDAN NET BIR SEILDE ALTI CILEREK BELIRTILMIS KREDI KARTI BILGILERI SISTEMDE TUTULMUYOR DIYE.BU İŞTEN ANLIYAN ARAKDASLAR SUNU BELIRTSINLER BU ADAMLAR BIZI NERDEN YAKALIYOR

1-KARGO ADRESİNDEN
    2-G.G VERILEN KREDI KARTI NUMARASINDAN
    3- G.G VERILEN BANKA HESAP NUMARANIZDAN .

BİRDE BU PARA CEZASINI KIMSE VEREMEZ 180-200 MILYARLAR ODEMEYEMEZSEK NOLUR ONUDA ACIKLASINLAR HAPIS CEZASIMI VAR ACABA ?

• Sahibinden.com + Elden satış
    Hem komisyon ödemiyorum, hem de vergi ödemiyorum.
    Öğrenci adam vergi ödemez arkadaş.

Ceza falan kesecek olurlarsa yurtdışına çıktığımda bir daha dönmem.
    Madem vergiye bu kadar düşkünsünüz, yurtdışından parti mal getirenleri neden engellemiyorsunuz? Adama ödemeyi yapıyorsun, 1 haftada Fedexle kapına geliyor binlerce dolarlık ürün. Ben bi tornavida seti aldım, gümrükde kayboldu gitti.
  • komisyon gelirleri + kdv tutarları aldığınız ürüne eklenerek bedele yansıtılıyor gittigidiyor dediğiniz site ebay'in türkiye ortağı.Hurafe gemicik alan asıl özel tüketim olan mücevherde kdv almayan zihniyetinde sorgulanması lazım.
  • Aslında mantıklı.İnsanlar Sahibinden , Gittigidiyor vs. gibi siteleri ticaret amaçlı kullanmaya başladı . Ticaret amaçlı dediğimde hiç bir vergi ödemeden adamlar tıkır tıkır parasını kazanıyor valla.Bazıları gitsin orda burda dükkan açsın kira ödesin vergi ödesin kazanamasın .Bazılarıda orda vergi ödemesin kira ödemesin tüm parayı cebe indirsin.Dün Sahibinden.com da gezerken bir adamın Tam 1738 satış yaptığını gördüm var mı böyle bir şey yav? Gittigidiyoru söylemiyorum bile adamlar 2000-3000 bile geçmiş.Hemde vergi ödemeden kira ödemeden.Herkes böyle yaparsa nolcak bu ülkenin hali peki ? Nasıl kalkıncak? Bende satıyorum sahibinden yada gittigidiyordan ama tek tük. Pc bozuldu parçalarını satmak için ilan verdim mesela . Zaten o sitelerde bu amaçla açılmadımı.Bizim insanlarımız çok zeki valla ya .

• Önce vergileri indirmeleri lazım.
    Mp3 çalarda radyo özelliği var diye verginin üstüne bir de TRT bandrolü alıyolar. Böyle komik uygulamalar olursa vergi kaçıranları da suçlayamam.
    %18 KDV aşırı fazlayken bir de üstüne ÖTV falan ekliyor ki o konuya hiç girmiyorum.
  • Yazık ya admcağıza acıdım...
  • Tüm konuyu okudum ve uzun süredir olan bir merakımı da gidermiş oldum.Şimdihttp://vdb.gib.gov.tr/kysrvdb/alo_maliye.htm (ALO MALİYE) sitesinden de mail yoluyla ihbarımı/şikayetimi yapacağım.

@**green-eyes** ve @_AMADEUS_ Arkadaşlarıma eşekkür deriyorum ki mevzuatı tamamen ortaya koymuşlar.

Her ne olursa olsun fatura da kesseniz alışverişiniz sağlamda olsa,şu aklınıza gelmiştir umarım.

bilirsiniz ki dükkan ücretleri yada ıvır zıvır ödemelerini Kredi kartıyla yapıyorsunuz.Pekii kredi kartıyla yaptığınız bir ödemede parayı alan taraf size fatura kesiyormu ?..Bun bu sisteme de girdim üyede oldum dükkan da açtım,ödemelerimi de yaptım(alışveriş yapamadık henüz) ama benim ne evime ne işyerime fatura gelmedi.Buyrun burada da fatura ibrazı zorunludurhttp://www.stokcari.com/acikkapalifatura.asp .

Buradaki bilgilerle düzenlemeleri yapıp gerekeni yapacağım..

• quote:

Orijinalden alıntı: murderuo

Tüm konuyu okudum ve uzun süredir olan bir merakımı da gidermiş oldum.Şimdihttp://vdb.gib.gov.tr/kysrvdb/alo_maliye.htm (ALO MALİYE) sitesinden de mail yoluyla ihbarımı/şikayetimi yapacağım.

@**green-eyes** ve @_AMADEUS_ Arkadaşlarıma eşekkür deriyorum ki mevzuatı tamamen ortaya koymuşlar.

Her ne olursa olsun fatura da kesseniz alışverişiniz sağlamda olsa,şu aklınıza gelmiştir umarım.

bilirsiniz ki dükkan ücretleri yada ıvır zıvır ödemelerini Kredi kartıyla yapıyorsunuz.Pekii kredi kartıyla yaptığınız bir ödemede parayı alan taraf size fatura kesiyormu ?..Bun bu sisteme de girdim üyede oldum dükkan da açtım,ödemelerimi de yaptım(alışveriş yapamadık henüz) ama benim ne evime ne işyerime fatura gelmedi.Buyrun burada da fatura ibrazı zorunludurhttp://www.stokcari.com/acikkapalifatura.asp .

Buradaki bilgilerle düzenlemeleri yapıp gerekeni yapacağım..

sonuc olarak yani?

• quote:

Orijinalden alıntı: ComWarrior

acaba tüm kullanıcılar için geçerlimi yoksa sadece dükkan hesabı açanlar için mi geçerli

İnternet Sitelerinde Dükkan açıp yüzlerce-binlerce sıfır ürün satanlarlar için geçerlidir bu olay. Çünkü Maliye bunların yaptıklarını Ticari Faaliyet ve kazançlarını da Ticari Kazanç olarak değerlendirecektir. Ticari kazancında vergisi verilmelidir.

Bu durumdaki kişiler Maliye tarafından 2. Sınıf Tüccar olarak addedilecekleri için Vergi dairesine kaydolmaları, fatura kesmeleri, kestikleri faturadan elde edilen kdv'yi bir sonraki ay vergi dairesine ödemeleri (Muhtasar Beyanname), yılda bir kez gelir vergisi beyannamesi vermeleri ve işletme defteri tutmaları beklenir.

Peki bunları yapmayanlara ne olur?

Şu iki şeyden biri olur.

1- Maliyenin teknik takibine (denetlemesine) takılmazsa hiçbirşey olmaz. Yaptığı herşey yanına kâr kalır.

2- Maliyenin denetlemesine takılırsa, işte o zaman Maliye o kişinin dünyasını karartır. Ağır para cezaları ödemek, hatta hapse girme durumuyla bile karşılaşabilir.

• gg de açtılan dükkanı kapatabiliyomuyuz yoksa süresinin dolmasınımı beklememiz lazım ?
  • yahu bırakın arkadaslar.birisi kuyuya taş atıor o da 169lıra ceza yıyen kısının kafasınamı dusuyor.diğer kişiler neden demıor malıye pesımde dıe.karalama kampanyası bence.50bin kullanıcı war ggde tabı fazlasıda olabılır.fakat gg son 5yılda 6mılyon satıs yapmıs bu da 6mılyon ıslem yanı malıyenın cok işi var çokkkk.kafaya takmaya değmez...
  • hangi arkadaş ekmek aldıktan sonra fiş alıyor?
  • bı kac gun once ankara maltepe pazarından arkadasım 3 tane 15 tl den tsırt aldı pazardan elma alır gıbı koydu adam posete verdı.ne fıs ne fatura ne etıket hıc bısı yok..bu adamlar bu sekılde dukkanda satmaya korkmazken ınternette satıs yapanları takıp etmelerı yok ceza kesmelerı falan pek aklıma yatmadı.he olr mu olr yanı burası turkıye ama cok sayıda uye satıcı war bole habersız kanunu flan belırtmeden peslerıne dusmelrı sanmıorm yanı.artı o olay 10 nısanda olmus yanlıs bılmıyorsam 10 nısan bu yana 1 ay gectı ve ısyan eden haberleer cıkan forumlara dusen baska hıc mı satıcı olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: boras06
    bı kac gun once ankara maltepe pazarından arkadasım 3 tane 15 tl den tsırt aldı pazardan elma alır gıbı koydu adam posete verdı.ne fıs ne fatura ne etıket hıc bısı yok..bu adamlar bu sekılde dukkanda satmaya korkmazken ınternette satıs yapanları takıp etmelerı yok ceza kesmelerı falan pek aklıma yatmadı.he olr mu olr yanı burası turkıye ama cok sayıda uye satıcı war bole habersız kanunu flan belırtmeden peslerıne dusmelrı sanmıorm yanı.artı o olay 10 nısanda olmus yanlıs bılmıyorsam 10 nısan bu yana 1 ay gectı ve ısyan eden haberleer cıkan forumlara dusen baska hıc mı satıcı olmaz.

Isportada vergi denetimi cok zor. Ancak musteri seklinde davranan memurlar olaya sahit olursa ceza kesilir. Ama internette hersey kayit altinda.
  • sadece dukkan acıp satıs yapanlara mı ceza?
  • quote:

Orijinalden alıntı: boras06

bı kac gun once ankara maltepe pazarından arkadasım 3 tane 15 tl den tsırt aldı pazardan elma alır gıbı koydu adam posete verdı.ne fıs ne fatura ne etıket hıc bısı yok..bu adamlar bu sekılde dukkanda satmaya korkmazken ınternette satıs yapanları takıp etmelerı yok ceza kesmelerı falan pek aklıma yatmadı.he olr mu olr yanı burası turkıye ama cok sayıda uye satıcı war bole habersız kanunu flan belırtmeden peslerıne dusmelrı sanmıorm yanı.artı o olay 10 nısanda olmus yanlıs bılmıyorsam 10 nısan bu yana 1 ay gectı ve ısyan eden haberleer cıkan forumlara dusen baska hıc mı satıcı olmaz.

Denetlenmiyor olması, o şeyin Yasal olduğu veya yapılabileceği anlamına mı gelir? O zaman sende git okul önünde eroin sat, sonra yakalandığında ''Denetleme yoktu bende sattım" de. Böyle deyince bakalım seni bırakacaklar mı?

Ayrıca Vergi Kanunu yıllardır yürürlükte zaten. Bu konuda açıklama yapılmasına veya bilgi verilmesine gerek yok. sanki Vergi Kanunu dün çıkmışta bugün uygulanmaya başlamış gibi konuşmayın.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.