Şimdi Ara

gittigidiyor sahibinden vb satış yapanlar yandı!!! (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
694
Cevap
9
Favori
181.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hiç Gittigidiyor a soran yokmu durumu arkadaşlar onlar ne diyor konu hakkında üye GG ye üye olan biri konunun linkini versin de bide onlar okusun konuyu bakalım ne diyorlar
  • Ben 2 ayda bir gg'den 50 lik 3-4 tane boş cd-dvd alıyorum sorun olmaz demi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: HimuraKen

quote:

Orijinalden alıntı: bal974

quote:

Benim anlamadığım..Bizler işyeri sahibi değiliz ki,nasıl fatura kesicez satış yaparken.

Evinizi işyeri adresi gösterip, şahıs firması kurup, fatura bastıracaksınız...
    sonrasında muhasebeciye aylık para vereceksiniz.
    vergilerinizi vereceksiniz (kdv, gelir vergisi)
    sattığınız ürünlerin alış faturalarını da vergi dairesine vereceksiniz, baştan ödediğiniz kdv'ler, satışlarınızdaki kdvlerden düşülecek
    alış maliyeti ile satış fiyatı arasındaki fark üzerinden gelir vergisi vereceksiniz. Bu oran limitedlerde %20, şahıs firmalarında bilmiyorum, ama sanırım daha yüksekti.

arkadaşım gülecek birşey yok bunda. bu işler böyledir. devlet işleri karışıktır. ayrıca bazıc arkadaşlar konuyu tam okumadan msjlar yolluyorlar hala. konudaki arkadaşlardan biri gittigidiyora sormuş bu olay doğrumudur diye. gg yetkilileri sık sık maliye tarafından denetlendiklerini ve satıcıların fatura kesmeleri gerektiğini yazmış. sorumluluk tamamen satıcıda diye belirtmiş. ayrıca alıcılar zan altında değil. sadece satıcıları ilgilendiriyor bu konu.

• İşte forumdan maliyeci bi abimize sordum..

Hadise stoksuz, mekansız çalışıp interneti dükkan gibi kullananlara yönelik aslında. Ama bizler gibi özellikle teknoloji alışverişlerini sık sık yapan insanlar da yanabilir onların yanında.

Bu tür satışları sık sık yapmanız durumunda bahsedilen sıkıntılar oluşabilir. Artık sinekten çıkacak yağa bakar oldu devlet.

Anladığım kadarıyla siz geçimini esas olarak bu işten sağlayanlardan değilsiniz. Ama belli olmaz aylık 4-5 gönderi yapmanız durumunda sürekli bu işle uğraşan esnaf pozisyonunda değerlendirilebilirsiniz.

Bence biraz tedbirli olmakta fayda var. Neler yapılabilir?

- Satışları gg yahut sahibinden (get sistemi) vasıtasıyla gerçekleştirmeyin. Donanımhaber benzeri forumlardan, bilhassa elden alışveriş yapmak çok daha mantıklı.

- Kargo gönderirken farklı kimlik ve adres bilgileri verin (Arkadaşlarınızın adıyla yollatın mesela. Aynı ismi ayda 2 den fazla kullanmayın)

- Sitelerde PM sisteminden ziyade telefonla iletişimi tercih edin.

Ha olur ya maliyeden aradılar. Gidin. Maksadınızın ticaret olmadığını, ihtiyaç fazlası malzemelerinizi sattığınızı söyleyin. Hiçbirşey de imzalamayın

• quote:

İşte forumdan maliyeci bi abimize sordum..

Hadise stoksuz, mekansız çalışıp interneti dükkan gibi kullananlara yönelik aslında. Ama bizler gibi özellikle teknoloji alışverişlerini sık sık yapan insanlar da yanabilir onların yanında.

Bu tür satışları sık sık yapmanız durumunda bahsedilen sıkıntılar oluşabilir. Artık sinekten çıkacak yağa bakar oldu devlet.

Anladığım kadarıyla siz geçimini esas olarak bu işten sağlayanlardan değilsiniz. Ama belli olmaz aylık 4-5 gönderi yapmanız durumunda sürekli bu işle uğraşan esnaf pozisyonunda değerlendirilebilirsiniz.

- Satışları gg yahut sahibinden (get sistemi) vasıtasıyla gerçekleştirmeyin. Donanımhaber benzeri forumlardan, bilhassa elden alışveriş yapmak çok daha mantıklı.

- Kargo gönderirken farklı kimlik ve adres bilgileri verin (Arkadaşlarınızın adıyla yollatın mesela. Aynı ismi ayda 2 den fazla kullanmayın)

Ha olur ya maliyeden aradılar. Gidin. Maksadınızın ticaret olmadığını, ihtiyaç fazlası malzemelerinizi sattığınızı söyleyin. Hiçbirşey de imzalamayın

kargo gönderirken kimlik göstermenizi istiyorlar ve tc kimlik numaranızı kaydediyorlar. başkasının adına yollayamazdınız yani.

ayrıca eğer bvergi memurları gönderilerin ticari olduğuna karar vermişse imza atmamak işe yaramaz. her türlü yersin cezayı. o zaman kimse imza atmaz, ceza yemezdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: ithal_et

quote:

kargo gönderirken kimlik göstermenizi istiyorlar ve tc kimlik numaranızı kaydediyorlar. başkasının adına yollayamazdınız yani.

ayrıca eğer bvergi memurları gönderilerin ticari olduğuna karar vermişse imza atmamak işe yaramaz. her türlü yersin cezayı. o zaman kimse imza atmaz, ceza yemezdi.

Ufak tefek satış yapanlar için yazılı yukardakiler..Adamın 3000 satışı varsa tabi para etmez..

• bütün ceza satış yapanlara kesilecek gg. şartlarını dikkatle okuyun orda herşey yazıyor şimdiden geçmiş olsun diyorum yakında o sitede zarara uğricak zaten
  • 1. bu maliyenin çıkarttığı paraları GG'nin ödemesi gerekmez mi?
    2. ebaydan yapılan satışlarda maliyeyle böyle sorunlar yaşanır mı?
    3. bu ayrıca devletin hiçbir denetiminin olmadığı Forex gibi piyasalarıda etkilermi? yani çıkıpta "sen forexten şu kadarlık para kazanmışsın al bu cezan" diyebilirler mi?

sorularımı biri cevaplarsa sevinirim. yorumuma gelirsek; maliye belki farkında olmadan belki bilerek birçok kişinin hayatıyla ve ekmeğiyle oynuyor. satış yapan kişilerin ekmeğiyle oynuyor(böyle cezalar vererek hayatıylada oynuyor), kargo şirketlerinin ekmeğiyle oynuyor(kargo şirketlerini canlandıran e-ticarettir bu cezalarla ciddi bir azalma olursa onlarında kazançları düşer, işten çıkarmalar olacaktır eminim), GG'nin ekmeğiyle oynuyor.

bu işi yapan herkesin ailesi var eminim bu rahat bir 500.000 kişiyi etkileyecektir. işten çıkarıldığı için e-ticarete başlayan ve geçimini bu yolla sağlayan birçok insan tanıyorum. adamlar bu cezaların altına girerse belini doğrultamaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: countermaniac

Yahu ikinci el malzemenin vergisi mi olurmus zaten bir kere almisin ama yinede bu isin ehline sormak lazim cok kar amaci gudmeden bu isi yapipta basi yanan arkadaslara buyuk gecmis olsun
    Yanliz bu siteler uzerinden kacak mal getirip yada vergi ivir zivir masrafi olmadigi icin mahalle esnafindan daha ucuza mal satanlara iyi olmus hem vergi kaciriyor hemde kucuk
    esnafi baltaliyordu bu tarz insanlar bu yonden maliyeyi tebrik ediyorum

İkinci el değil yurtdışından vergisiz alıp burda vergili fiyattan satmak ki bu da haksız kazanç oluyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: fenerlee_1907

1. bu maliyenin çıkarttığı paraları GG'nin ödemesi gerekmez mi?
    2. ebaydan yapılan satışlarda maliyeyle böyle sorunlar yaşanır mı?
    3. bu ayrıca devletin hiçbir denetiminin olmadığı Forex gibi piyasalarıda etkilermi? yani çıkıpta "sen forexten şu kadarlık para kazanmışsın al bu cezan" diyebilirler mi?

sorularımı biri cevaplarsa sevinirim. yorumuma gelirsek; maliye belki farkında olmadan belki bilerek birçok kişinin hayatıyla ve ekmeğiyle oynuyor. satış yapan kişilerin ekmeğiyle oynuyor(böyle cezalar vererek hayatıylada oynuyor), kargo şirketlerinin ekmeğiyle oynuyor(kargo şirketlerini canlandıran e-ticarettir bu cezalarla ciddi bir azalma olursa onlarında kazançları düşer, işten çıkarmalar olacaktır eminim), GG'nin ekmeğiyle oynuyor.

bu işi yapan herkesin ailesi var eminim bu rahat bir 500.000 kişiyi etkileyecektir. işten çıkarıldığı için e-ticarete başlayan ve geçimini bu yolla sağlayan birçok insan tanıyorum. adamlar bu cezaların altına girerse belini doğrultamaz.

1-hayır gg un ödemesi gerekmez ikaldı ki senin gelir verginden gg nin ne sorumluluğu olabilir ki
    2-ebayın kayıtlarını devlet talep etme hakkına sahip değil yurt içindeki her kuruma kayıtlarını göster diyebilir,bu noktada da şu akla geliyor,ebay dan satış yaptın dolayısyla banka hesbaına yurt dışından para yattı ,yurt dışından gelen para aşırı boyutlara ulaşırsa bu gelen paranın kaynağı nedir diye inceleme yapabilir
    3-devletin hiç bir denetiminin olmadığı her hangi bir piyasa yok,bu güne kadar pek ilgilenmiyorlardı ama artık ilgileniyorlar gibi ,2 de anlattığım gibi banka hesabı hareketlerinden senin beyan etmediğin her geliri anında tespit edebilecek teknoloji ve donanım alt yapısına sahip maliye.3 ün devamı olarak şunu söyleyebilirim; her yıl gelir verigisi beyannamesi verilir bu beyanname ticari kazanç-gayri menkul sermaye iradı-menkul sermaye iradı gibi alt bölümlere ayrılır,senin faizden borsadan vob dan forex ten bir yıl içerisinde ettiğin gelir maliyenin o yıl için belirlediği sınırı aşıyorsa menkul sermaye iradı beyannamesi vermekle yükümlüsün, emlak gelirlerin sınrı aşıyorsa gayri menkul sermaye iradı beyannamesinin verilmesi gerekir vb.

yorumuna ters olarak bakarsak ,vergi vermeyen kişiler ,vergi verenlerin sosyal haklarıyla ekmekleriyle çoluğunun çocuğunun rızklarıyla oynamıyorlamı aynı zamanda verilen vergi hepimize yatırım olarak geri dönüyor ,herkes vergisini öderse vergi oranlarıda düşer tahminindeyim.

işin yorum kısmında her kafadan ayrı bir ses ve fikir olacağından uzlaşma elbette sağlanamaz ancak kanunlar belli arkadaşlar kanuna uymamanın yaptırımında elbet bir ceza vardır.Kanunu bilmiyordum demek bir bahane değildir.eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız herhangi bir belgeye imza atmadan önce bir mali müşavire danışın.

• quote:

quote:

Kargo gönderirken kimlik istedikleri malum. Ancak burada tavsiye edilen kargoyu arkadaşınızın göndermesi.

İmza hususuna gelince, evet siz imza atsanız da atmasanız da gerektiğini düşünmeleri durumunda tarhiyat yapılır. Ancak yapılan her tarhiyat, tahsilata dönüşecek diye bir kaide yok. Yapılan işlemin ticari olmadığı yönünde açılacak bir dava büyük ihtimalle sorunu çözecektir (Binlerce adetlik satışları kastetmiyorum tabi). Yani maliye memuru vergi hakimi değildir. Yaptığı idari işlem, yargı organınca onaylanmadıkça yahut yargı yoluna başvurulmayan durumlarda dava açma süresi sona ermeyince kesinleşmez.

Bu sebeple; adınıza böyle bir tahakkuk işlemi gerçekleştiğinde, imzadan imtina etmeniz ve yapılan idari işleme karşı dava açma yolunu kullanmanız tavsiye olunur (Yaptığınız satışların ticari olmadığı kanaatinde iseniz tabi)

• quote:

Orijinalden alıntı: hokur317

quote:

quote:

Kargo gönderirken kimlik istedikleri malum. Ancak burada tavsiye edilen kargoyu arkadaşınızın göndermesi.

İmza hususuna gelince, evet siz imza atsanız da atmasanız da gerektiğini düşünmeleri durumunda tarhiyat yapılır. Ancak yapılan her tarhiyat, tahsilata dönüşecek diye bir kaide yok. Yapılan işlemin ticari olmadığı yönünde açılacak bir dava büyük ihtimalle sorunu çözecektir (Binlerce adetlik satışları kastetmiyorum tabi). Yani maliye memuru vergi hakimi değildir. Yaptığı idari işlem, yargı organınca onaylanmadıkça yahut yargı yoluna başvurulmayan durumlarda dava açma süresi sona ermeyince kesinleşmez.

Bu sebeple; adınıza böyle bir tahakkuk işlemi gerçekleştiğinde, imzadan imtina etmeniz ve yapılan idari işleme karşı dava açma yolunu kullanmanız tavsiye olunur (Yaptığınız satışların ticari olmadığı kanaatinde iseniz tabi)

kesinlikle katılıyorum ,satışlarınız ticari faaliyet olarak nitelendirilemeyecek durumdaysa vergi mahkemesinde çözebilirsiniz durumunuzu,hatta mahkemeye bile gitmeden çözülebilecek durumlar mevcut.

• Peki ben başka bir soru sorucam. Paypal ile yaptığımız alışverişler bir sorun yaratabilirmi ? Yani maliye karşımıza çıkıp , bak sen paypalden bu kadar ödeme yapmışsın ürün almışsıon falan deme imkanı varmı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: T_Gzgnr

Peki ben başka bir soru sorucam. Paypal ile yaptığımız alışverişler bir sorun yaratabilirmi ? Yani maliye karşımıza çıkıp , bak sen paypalden bu kadar ödeme yapmışsın ürün almışsıon falan deme imkanı varmı ?

paypal ödemeli banka hesabınıza yapıyor. banka hesapları da sürekli denetim altında. eğer hesaplarda devamlı olarak hareket varsa dikkat çeker.
  • quote:

Orijinalden alıntı: T_Gzgnr

Peki ben başka bir soru sorucam. Paypal ile yaptığımız alışverişler bir sorun yaratabilirmi ? Yani maliye karşımıza çıkıp , bak sen paypalden bu kadar ödeme yapmışsın ürün almışsıon falan deme imkanı varmı ?

İmkan elbette var.

Örneğin; çoğumuz dx ve benzeri sitelerden malzeme alıyoruz. Dx, ürünü gönderirken hediye (gift) ibaresi ekliyor ve hatta talep edilmesi durumunda ürünün bedelini düşük bile gösterebiliyor. Bu şekilde biz de gümrük vergisi yahut kdv ödemeksizin ithalat yapmış oluyoruz.

Malın bedeli düşük gösterilmesine rağmen, Paypal den temin edilecek dökümde ödemenin gümrük mevzuatına göre belirlenen sınırların üzerinde olduğu tespit edilirse vergilendirmeye gidilebilir.

Ha olur mu derseniz, yıllardır devam eden e-ticaretin kontrolünü yeni yeni sağlamaya çalışan bir sistemin yakın zamanda bu tür bir eyleme girişeceğine pek ihtimal vermiyorum.

Bu arada hatırlatmak gerekirse gümrük muafiyeti:

Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna
    Madde 167-Aşağıda sayılan hallerde, serbest dolaşıma sokulacak eşya gümrük vergilerinden muaftır:
    ...
    4. Değeri 100 EURO`yu geçmeyen eşya,
    ...
    6. Gerçek kişilerce ithal edilen diğer eşyadan; a) Değeri 300 EURO`yu geçmemek üzere gerçek bir kişiden diğerine gönderilen veya yolcular tarafından ithal edilen hediyelik eşya, ...

Galiba bizleri ilgilendiren fıkralar bunlar. Hediye hususunun geçerli olduğu zamanların da uygulamada, önemli günlerden (kurban, ramazan, noel, paskalya, yılbaşı vb.) bir ay öncesi ve bir ay sonrası olarak dikkate alındığını duymuştum. Tam emin değilim.

• aha gazetelere de düştü haber. bu sitelerden faturasız satış yapan arkadaşlar bi an önce ilanlarını kaldırsınlar bence.

http://yeni.haberler.com/haberf.asp?haber=1486336
    http://www.aktifhaber.com/news_detail.php?id=283545
  • Sahibinden.com da olan araba ilanı sorun olur mu ki?
  • quote:

aha gazetelere de düştü haber. bu sitelerden faturasız satış yapan arkadaşlar bi an önce ilanlarını kaldırsınlar bence.

hocam imzamdaki ve buna benzer birkaç ilanım daha var sorun olurmu ki bı kaç gün öncesinde de arızalı bi fotoğraf mak. satmıştım ?

• quote:

Orijinalden alıntı: SaW331

quote:

aha gazetelere de düştü haber. bu sitelerden faturasız satış yapan arkadaşlar bi an önce ilanlarını kaldırsınlar bence.

hocam imzamdaki ve buna benzer birkaç ilanım daha var sorun olurmu ki bı kaç gün öncesinde de arızalı bi fotoğraf mak. satmıştım ?

tek tük 2. el ürünler sorun olmaz. eğer yurtdışından devamlı olarak ürün getirip satış yapıyorsanız ve aylık satışınız 10 lu rakamların üzerindeyse problem olur. adamlar herşeyin farkındalar. sen eğer gerçekten 2. el ürün saıyorsan korkun olmasın.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: SaW331

quote:

tek tük 2. el ürünler sorun olmaz. eğer yurtdışından devamlı olarak ürün getirip satış yapıyorsanız ve aylık satışınız 10 lu rakamların üzerindeyse problem olur. adamlar herşeyin farkındalar. sen eğer gerçekten 2. el ürün saıyorsan korkun olmasın.

öyle bi durumum yok zaten de şimdi okadar yazılan çizilen birde haber sitelerine fln düşünce aklım bulandı

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.