Şimdi Ara

Gırgır dergisi kapatıldı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Gırgır dergisi kapatıldı. Sebebi ise yayınlanan hz. musa karikatürü olduğu olarak açıklandı. Aynı zamanda derginin bütün çalışanları işten çıkartıldı.

Bu ülkede namuslular namussuzlar kadar cesur olamadığı için kaybediyoruz, korkuyoruz. Karşımızdakiler o kadar saygılı ve hoşgörülü ki kendilerinden olmayanı sapıklıkla, saldırganlıkla, canilikle suçlarken yaptıkları muamelenin binde birini gördüklerinde dinime dokunma diye sokaklara dökülüyor, dergiler kapattırılıyor.

Artık yeter. VİCDANımıza dokunmayın..!

• İyi olmuş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Öncelikle bu karikatürde bir inancın peygamberine doğrudan saldırı var. Toplumun bir kısmı tarafından kabul görmüş bir inancı ve bu inancın peygamberini aşağılamak anayasal olarak bu suçtur. Aynı şekilde ateist, deist, Hristiyanlık, Yahudilik veya herhangi farklı bir inanca sahip kişileri ve inançlarını bu şekilde aşağılamak da aynı şekilde suçtur.
    (5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 216)

Maalesef ülkemizde hukuk tam anlamıyla ve adil olarak işleyemediği için genelde İslam dinine (yada toplumun genelinin kabul ettiği inanca diyelim) yapılan bu tür saldırılarda gereken yapılıyor. Aynı dergide ateist insanlara ve inançlarına bu tür bir saldırı yapılsa aynı yaptırımlar yapılır mıydı ? Hiç sanmıyorum.

Gırgır dergisini hiç takip etmem, içeriğini de bilmiyorum ama genelde bu tür karikatürleri yayınlayan bir dergi değilse kapatılmasını da tasvip etmiyorum. O dergiden ekmek yiyen belki de o karikatürle hiçbir ilgisi alakası olmayan hatta o karikatürün saldırı yaptığı inanca mensup olan çalışanları da olabilirdi muhtemelen de vardı.

E şimdi ne olacak o insanlar ?
  • 1 hafta önce south park izlemeye başladım. Dizide sık sık İsa ile resmen alay ediyorlar. İsayı küçümseyen bir sürü sahne var. Diğer Abd, Avrupa yapım dizilerde de, filmlerde de göndermeler mevcut ama hiç kimse bir şey diyemiyor. Onların memleketi gereğinden çok mu fazla özgür yoksa bizim ülkemiz mi baskıcı anlayamıyorum.
  • Sivri Biber kullanıcısına yanıt
    Ayni toplum yaklasik 5 milyon insanı inancsizligindan dolayi ; kedi kesen, kafalari kesilmeli, atese tapiyorlar, onlardan hersey beklenir, gibi cumleler içerisinde kullanırken birşey yok degil mi. Belki bunlar hakkinda da biseyler soylemek istersin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ülkücüadam

Ayni toplum yaklasik 5 milyon insanı inancsizligindan dolayi ; kedi kesen, kafalari kesilmeli, atese tapiyorlar, onlardan hersey beklenir, gibi cumleler içerisinde kullanırken birşey yok degil mi. Belki bunlar hakkinda da biseyler soylemek istersin.

Yukarıdaki mesajımın 1. ve 2. paragraflarında bu durumu belirttim zaten, mesajımı düzgün okumaşsın sanırım. O 5 milyon insanın inancına (yada inançsızlığına diyelim) saldırılması da aynı şekilde yanlıştır ve suçtur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Metin2nin Demircisi

1 hafta önce south park izlemeye başladım. Dizide sık sık İsa ile resmen alay ediyorlar. İsayı küçümseyen bir sürü sahne var. Diğer Abd, Avrupa yapım dizilerde de, filmlerde de göndermeler mevcut ama hiç kimse bir şey diyemiyor. Onların memleketi gereğinden çok mu fazla özgür yoksa bizim ülkemiz mi baskıcı anlayamıyorum.

Hocam onlar mizahı da biliyor, saygı da var. Din ön planda değil. Din için birilerinin kafalarını kesmeleri yaklaşık 500 yıl öncede kaldı. Atlattılar o zamanları bitirdiler kilisenin baskılarını. Bizde ise din her konuda ön planda, uzay mekiği fikrine uzayda bişey olsa kuranda yazardı, uzaya gidip ne yapacağız ahiretimize çalışalım şeklinde cevap veren adamlar var. Şuan türkiye ve orta doğu tamamıyla skolastik bir düşünce içerisinde biraz dine bandırarak herşeyi yaptırabilirsin. Canlı bomba olurlar,otel yakarlar, kafirleri evleri önünde kurşunlarlar hatta sonra buna provakasyon diyecek kadar da geniş mezheplilerdir.
  • ülke değerlerine hakaret eden ve aşağılayanlara bir şey olmadı ama bir hakaret dergiyi kapattı ve insanlar işsiz kaldı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sivri Biber

quote:

Yukarıdaki mesajımın 1. ve 2. paragraflarında bu durumu belirttim zaten, mesajımı düzgün okumaşsın sanırım. O 5 milyon insanın inancına (yada inançsızlığına diyelim) saldırılması da aynı şekilde yanlıştır ve suçtur.

Bende tekrar yazıyorum nerde suçtur hangi yasa da hani nerde.? Sokağa çıksam ateist bildirisi dagıtsam meydan dayağı yemez miyim.? ÇIkıp platform kurup fikirlerimi açıklasam kürsüdeyken ateş açılmaz mı.? Ailem hain ilan edilmez mi.? Hani şu önce fetöcü ilan edilip darbeci sayılan namazı kıldırılmayan, ardından geçen ay fetöcü olmadığı ortaya çıkan asker gibi önce çarmıha gerip taşlanmıyacak mıyım.? Bu toprakalarda adalet sadece bayanlara verilen isimdir. Birini hain ilan etmek için bir adamın parmağıyla işaret etmesi yeterlidir. MEsela efe aydal var youtube'de kendisine dair siyasiler tek bir açıklama yapsa sabaha evinde ölü bulunur.

Oysa tek isteğimiz ; adalet,hoşgörü,saygı, kadınların toplumdaki yerlerinin iade edilmesi ve eşitliklerinin tanınması, kız çocuklarının evlendirilmemesi ve yetişkinlerin çalışabilmesi adına engellerin kaldırılması, devletin kanımızı emdiği alkol tekel elektrik dogal gaz teknolojik ürünler otomotiv gibi sektörlerdeki katkı payını azami ölçüye çekmesi.

Eğer derseniz ki ateizm ile bunların ne alakası var.? Ateizm sorgulamaktır bana göre yeri geldiğinde tanrı var mıdırı da tekrar tekrar düşünmektir.
  • Bu arada ömrüm boyunca hiç gırgır gazetesi satın almadım, hiç sözcü gazetesi satın almadım. Sadece saldırganlığı kabul etmiyorum. Birileri yalnız diye susturuluyor. Bu adalet değildir, başörtülüye saldıran hemen tutuklanırken şortluya saldıran neden serbest bırakılıp tutuklanıyor ve bu 4 5 defa tekrarlanıyor adeta dalga geçercesine.

Eğer adalet olacaksa herkese eşit şekilde dağıtılmalıdır.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Sivri Biber

quote:

Bende tekrar yazıyorum nerde suçtur hangi yasa da hani nerde.? Sokağa çıksam ateist bildirisi dagıtsam meydan dayağı yemez miyim.? ÇIkıp platform kurup fikirlerimi açıklasam kürsüdeyken ateş açılmaz mı.? Ailem hain ilan edilmez mi.? Hani şu önce fetöcü ilan edilip darbeci sayılan namazı kıldırılmayan, ardından geçen ay fetöcü olmadığı ortaya çıkan asker gibi önce çarmıha gerip taşlanmıyacak mıyım.? Bu toprakalarda adalet sadece bayanlara verilen isimdir. Birini hain ilan etmek için bir adamın parmağıyla işaret etmesi yeterlidir. MEsela efe aydal var youtube'de kendisine dair siyasiler tek bir açıklama yapsa sabaha evinde ölü bulunur.

Oysa tek isteğimiz ; adalet,hoşgörü,saygı, kadınların toplumdaki yerlerinin iade edilmesi ve eşitliklerinin tanınması, kız çocuklarının evlendirilmemesi ve yetişkinlerin çalışabilmesi adına engellerin kaldırılması, devletin kanımızı emdiği alkol tekel elektrik dogal gaz teknolojik ürünler otomotiv gibi sektörlerdeki katkı payını azami ölçüye çekmesi.

Eğer derseniz ki ateizm ile bunların ne alakası var.? Ateizm sorgulamaktır bana göre yeri geldiğinde tanrı var mıdırı da tekrar tekrar düşünmektir.

Derginin işlediği suçu ilgilendiren kanun;

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu MADDE 216

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama
    (1) Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Ayrıca sen kanunlara uyarak istediğin şekilde bildiri dağıtma düşünceni yayma özgürlüğüne sahipsin ama önceki mesajımda da belirttiğim gibi adalet tam anlamıyla uygulanmıyor. Kağıt üstünde sosyal ve laik bir devletiz ama pratikte gerçekten öyle miyiz ? Değiliz. Her gelen hükümet yasaları istediği şekilde esnetiyor, kullanıyor ve çiğniyor. Bu da tamamen toplumun eğitimsizliği ile alakalı, toplumumuz aynı cehaletle ateist de olsa müslüman da olsa durum değişmez.
  •  Gırgır dergisi kapatıldı Gırgır dergisi kapatıldı Gırgır dergisi kapatıldı

Silahlı terör örgütlerine sempatizanlık yapıp, cumhuriyetin degerlerine saldıran MİSVAK hala açık..
  • Tamamen sacmalik.

Yavas yavas ulke afganistandan beter olacak hale geliyor en sonunda biri kafayi yiyecek noktaya gelip bunlari gordugu yerde yok etmeye baslayacak.

O karikaturde de ne var anlamis degilim. Halkin sokakta konustugu dille gayet mantikli bir durumndile getirilmis

• misvak dergisinin karikatürlerini ben de zorlama, itici ve incelikten uzak buluyorum
    yalnız amerika'da hz.isa üzerinden ironi yapılıyor, ona alenen küfür edilmiyor
    bu karikatür, sağlam karaktere sahip bir insanın kaleminden çıkmış olamaz. gırgır dergisi de bunu onaylıyor
    kapatma cezası kimilerince ağır bulunabilir. çizerin işten çıkarılması ve tazminat istemi bana da daha uygun gözüküyor
    fakat ne bastığından habersiz, topluma mâl olmuş bir dergi de pek haklı bulunamıyor. bahaneleri gerçekte olsa, sorumsuz oldukları gerçeği ortadan kalkmıyor
    mecbur, artık yeni bir dergi kurup daha özenli çalışacaklar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 17 Şubat 2017; 18:26:58 >
  • ülkücüadam kullanıcısına yanıt
    Misvak diye demiyorum ama aga onlar ne dandik ne tırt karikatürler ya. Karikatür bile değil sanki 0-5 yaş arası çocuklar için yapılmış boyama kitabının boyanmış sayfaları gibi. Diyaloglar da 0-7 yaş arası. Hakikaten mizah zeka gerektiriyor, Şekil A'da göründüğü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 26 Şubat 2017; 23:44:15 >
  • Karikatür güzelmiş güldüm

• Az bile yapmışlar. Bunu dağıtan Sözcü'nün de kapanması gerekiyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Umut Sarıkaya kapatılsın!

Gırgır dergisi kapatıldı
  •  Gırgır dergisi kapatıldı

bu konuda yaptığın yorumu alıntılayalım

Gırgır dergisi kapatıldı

ilginç..eleştirilmiş hakaretde yok (küfür vb)

ama sen ilgili gazeteyi bırak kapatmayı ..

Gırgır dergisi kapatıldı

burada ise jurnalleme operasyonu..

işe bak ..o kadar dokunmuş ki..kim olduğuna dek araştırma zahmetine girmişsin..

elinizde imkan olsa gırtlaklarsınız siz eleştireni bile..kalkmış burada özgürlük cart curt
  • haa sende beni bloklayan umursamayanlardandın dimi..ama ne hikmetse hiç cevap gelmemiş açtığım konuya daha ilk 5dk içinde girip ne yazıp çizdiğimi kontrol ederken..

Gırgır dergisi kapatıldı

üstelik konu sadece şiir idi ideolojik dünya görüşünü veya liderini işleyen bi içerikde yoktu

sahi thomas bi insan neden blokladığı üyenin ne yazıp ettiğini merak eder ki..umursamıyorsun ya güya..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabah Yıldızı -- 26 Şubat 2017; 23:15:25 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.