Şimdi Ara

Gigabyte z270 Gaming K3 / CPU Vcore Voltaj Ayarlama (çözüldü)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.386
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Başlıkta bahsettiğim anakartı 7700k cpu ile birlikte kullanmaktayım. Ancak render alırken sıcaklık seviyeleri 90 ila 100 derecelerde. (CoolerMaster 212x İşlemci Soğutucusu kullanmaktayım.)
    Sıcaklık seviyesini düşürmek için, anakartın işlemciye verdiği otomatik voltaj değerini sabitlemek gerektiğini okumuşturm. (Turbo boost ile 1.35v a kadar voltaj yükseliyor.)

Sorum şu ki;

İmajını paylaştığım ekran görüntüründe görünen voltaj auto değerini seçip değiştiremiyorum. Bir sebepten bu ayar kilitli. Nereden nasıl ayarlayabilirim?

Şimdiden teşekkürler.Gigabyte z270 Gaming K3 / CPU Vcore Voltaj Ayarlama (çözüldü)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zan -- 24 Temmuz 2017; 20:48:59 >

• Değiştirmek istediğiniz değerin bulunduğu satırdayken klavyeden vermek istediğiniz voltaj değerini yazın ve enter'a basın. Ayrıca + ve - tuşları ile de bu değeri arttırıp azaltabilirsiniz.
  • Herşeyi denedim, fare ile o satır seçili ilen birşeyler yazmayı denemedim...Görsel olarak birşeyler değişmeyince seçemedim zannetmiştim.
    Ayarı değiştirebildim. Teşekkürler,

not : 1.22v de sistem stres testinde 6. dk da çakıldı. Şimdi 1.23v deniyorum... Voltajı anakartta tanımlı 1.3 den düşürmek sıcaklıkların düşmesinde etkili oldu. 90-100c arasındayken 68-80c arasında geziniyor.
  • 7700K nın yük altında sıcaklık değerlerini iyileştirmek istiyorsanız yapılacak düzenlemeler şunlar olmalı ;

-Vcore yani işlemci voltajını Auto yerine işlemcinin stabil kaldığı minumum değere ayarlamak

-PLL OC voltajını manuel olarak 1.150 V olacak şekilde ayarlamak(Bu değer Vcore da olduğu gibi işlemciye göre değişiklik gösteriyor,minumum değeri 0.900 V ama bu değerde sistem boot olmuyor.Auto değerde genellikle bu değer 1.30 v ve üzerinde oluyor ve işlemcinin sıcaklık değerini çok yükseltiyor.Manuel olarak 1.150 v dan başlayıp kademe kademe bu değer düşürülerek işlemcinin sıcaklığı en az 20 C düşürülebilir.)

-3200 Mhz ve üzeri hızlarda bellek kullanmıyorsanız SA(System Agent) ve IO(VCCIO) voltaj değerlerini yine manuel olarak düşürebilirsiniz.Yüksek hızlı bellek kullanıyorsanız bu değerleri düşürmeyin sistem bellek stabilitesi kaybolur.3200 Mhz altı belleklerde bu değerlerin düşürülmesi işlemci sıcaklığınıda etkiliyor.

-İşlemci voltaj modunu Adaptive olarak kullanın,Auto yada Override tercih etmeyin.Adaptive voltaj üzerine offset değeri ekleyebilirsiniz fakat her eklenen + değer işlemci voltajının yükte artmasına neden olacaktır.

Bu voltaj değerlerini işlemciye göre ayarlayarak gerek stok hızında gereksede overclock altında sıcaklık değerlerini iyileştirebilir ve stabiliteyi artırabilirsiniz.Son olarak işlemci sıcaklık değerlerinden Cpu Package değerini baz alarak denemeler yapın çünkü bu değer işlemcide en yüksek sıcaklıklara ulaşan değerdir.Core sıcaklıkları daha düşük seyrediyor ama Package sıcaklık değeri yüksekse işlemci bir süre sonra hataya düşebiliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Terminator T-800

7700K nın yük altında sıcaklık değerlerini iyileştirmek istiyorsanız yapılacak düzenlemeler şunlar olmalı ;

-Vcore yani işlemci voltajını Auto yerine işlemcinin stabil kaldığı minumum değere ayarlamak

-PLL OC voltajını manuel olarak 1.150 V olacak şekilde ayarlamak(Bu değer Vcore da olduğu gibi işlemciye göre değişiklik gösteriyor,minumum değeri 0.900 V ama bu değerde sistem boot olmuyor.Auto değerde genellikle bu değer 1.30 v ve üzerinde oluyor ve işlemcinin sıcaklık değerini çok yükseltiyor.Manuel olarak 1.150 v dan başlayıp kademe kademe bu değer düşürülerek işlemcinin sıcaklığı en az 20 C düşürülebilir.)

-3200 Mhz ve üzeri hızlarda bellek kullanmıyorsanız SA(System Agent) ve IO(VCCIO) voltaj değerlerini yine manuel olarak düşürebilirsiniz.Yüksek hızlı bellek kullanıyorsanız bu değerleri düşürmeyin sistem bellek stabilitesi kaybolur.3200 Mhz altı belleklerde bu değerlerin düşürülmesi işlemci sıcaklığınıda etkiliyor.

-İşlemci voltaj modunu Adaptive olarak kullanın,Auto yada Override tercih etmeyin.Adaptive voltaj üzerine offset değeri ekleyebilirsiniz fakat her eklenen + değer işlemci voltajının yükte artmasına neden olacaktır.

Bu voltaj değerlerini işlemciye göre ayarlayarak gerek stok hızında gereksede overclock altında sıcaklık değerlerini iyileştirebilir ve stabiliteyi artırabilirsiniz.Son olarak işlemci sıcaklık değerlerinden Cpu Package değerini baz alarak denemeler yapın çünkü bu değer işlemcide en yüksek sıcaklıklara ulaşan değerdir.Core sıcaklıkları daha düşük seyrediyor ama Package sıcaklık değeri yüksekse işlemci bir süre sonra hataya düşebiliyor.

Cevap için teşekkür ederim. Faydalı ve açıklayıcı oldu.

Vcore değerini 1.23v ye sabitleyebildim. Yalnızca bu ayar bile yük altında 20c ye yakın sıcaklığı düşürdü. Diğer maddeleri de ilk fırsatta deneyeceğim.
    Kullandığım ramler 3000Mhz. Eğer ki PLL OC voltajı manuel sabitledikten sonra bahsettiğiniz gibi ciddi bir düşüş yaşatırsa, SA(System Agent) ve IO(VCCIO) ayarlarına bulaşmayabilirim.

Son olarak(Bu konu için ayrı başlık açmayı planlıyordum), ''işlemci voltaj modu adaptive olarak kullanın'' ifadesinde BCLK Adaptive Voltaj Modundan bahsediyorsunuz sanırım? Bu ayar tam olarak nedir? Fabrika ayarlarında auto seçili idi. Ben de disabled yapmıştım. Sistemin çalışmasında bir problem yaşanmadı.

• zan Z kullanıcısına yanıt
    Pll Oc voltajı diğer voltaj değerlerine göre daha fazla etki ediyor.Bu nedenle ilk bu değeri optimize etmekle başlarsanız daha iyi sonuç elde edersiniz.

Bclk voltajından bahsetmedim hocam ,vcore için yani işlemci voltaj modunda anakartta böyle bir ayar mevcutsa (Vcore Voltage Mode) bunu Auto yerine Adaptive yada Adaptive+Offset olarak ayarlayın.Bclk ayarlarını değiştirmenize şu aşamada gerek bulunmuyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Terminator T-800

Pll Oc voltajı diğer voltaj değerlerine göre daha fazla etki ediyor.Bu nedenle ilk bu değeri optimize etmekle başlarsanız daha iyi sonuç elde edersiniz.

Bclk voltajından bahsetmedim hocam ,vcore için yani işlemci voltaj modunda anakartta böyle bir ayar mevcutsa (Vcore Voltage Mode) bunu Auto yerine Adaptive yada Adaptive+Offset olarak ayarlayın.Bclk ayarlarını değiştirmenize şu aşamada gerek bulunmuyor.

isim benzerliğinden BCLK Adaptive Voltaj ı bahsettiğin voltaj mode u adaptive olarak kullanmak ile karıştırmışım:) Bu ayarları kendi anakartımda bulamadım, muhtemelen yoktur.

Ama sonuçtan memnunum. Pll Oc Voltajı 1.25 ten 1.17 e sabitleyebildim. Sıcaklıkta ortalama 4-5c daha düşüş yaşadım. 79-80 olan CPU Package sıcaklığı artık ortalama 75c de görünüyor. 30dk lık stress testinde durum değişmedi. Çekirdek sıcaklıkları da 75-60 arası değişiyor. (Arada nadiren gerçekleşen anlık 85 lere yüklesen spikelar hariç)

Bu kadarı bana yeterli.

Teşekkürler tekrar.

• Terminator T-800 kullanıcısına yanıt
    Hocam çok sağolun sizin sayenizde yükte 70 derece olan işlemcim PLL OC 1.150 V olarak ayarlayınca 60 dereceye düştü. Şu VCCIO yi kaç yapacağımı bilmediğim için dokunmadım zaten böyle bile yeterli oldu.

Edit: İleride ben bu i7 7700k işlemcimi 4.8ghz o.c yapmak istersem pll oc değerini ne yapmam lazım bilginiz var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi QuaLityTR -- 21 Şubat 2018; 20:27:50 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.