Şimdi Ara

Gigabyte B450-M S2H Overclock Yapamıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
1.825
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese iyi forumlar arkadaşlar. Sistem özelliklerim:

Anakart: Gigabyte B450M S2H
    İşlemci: Ryzen 5 3600
    Ram: GSKILL 3200 mhz CL16
    Ekran Kartı: 1080 Ti

Güç kaynağı vs. gayet yeterli

Call of Duty Warzone 240 hz monitörde oynuyorum sıfır sıkıntı.

Sorunum: Daha önce Asus B350-M-K kullanıyordum. Asus kullanırken işlemciyi 4 ghz 1.35v ile kullanıyordum. Ramlerim de 3200 mhz ancak zamanlamaları biraz sıkıştırılmıştı ve hiçbir stabilite sorunum yoktu. Ryzen 5 1600 ile beraber aldığım anakartımı işlemciyi 3. nesle taşıyınca biraz da overclock potansiyelinden yararlanmak için sattım ve Gigabyte B450M S2H anakarta geçtim. Daha alınalı 2-3 hafta oldu olmadı, ancak ne yaptıysam ramleri 2133 mhz den yukarı, işlemciyi de stok 3.6 ghzden yukarı çekip boot edemedim. Zaten stok ayarlarında bile pc 15 dk da açılır oldu. Kronometre tuttum. Bikaç defa kapa aç yaptım, hem arka arkaya hem de farklı günlerde. Her defasında 12-13-15 dk sürüyor, en az aldığım süre 12dk kusur. Açıldıktan sonra performansta hiçbir sorun sıkıntı yok, performans kaybı donma vs yok.

Bios ayarlarında xmp olarak tek profil var ve ramlerin kendi orjinal değerlerini gösteriyor, ancak onu seçip onayladığımda pc açmıyor, geceden sabaha bıraktım, anakartın markasının yazdığı ekranda altta windows dönüyor sonsuza kadar. Sadece işlemci overclock olarak denedim sistem açmıyor, sadece ram kendi orjinal değerleri denedim açmıyor.

Şuan işlemcim kendi kendine 3.59 dan 4.13-4.2 ye kadar dalgalanıyor ve bu beni mutsuz ediyor, ramlerim de 3200 olmaları gereken yerde 2133 mhz.

Bios en güncel sürümde, tamamen temizlediğim hdd ye sıfırdan windows kurdum, sonuç hep aynı. Sizce sorun nedir ? Malum korona zamanı anakart iade edip 1 ay anakartsız beklemek istemiyorum, bilgisayardan çalışıyorum, işimi de bu makineyle yapıyorum.

Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Düzenleme: Başka bir harddiske sıfır format atıp onunla pc yi açtıktan sonra overcock uyguladım, tekrar boot alınca kendi hdd mi tekrar taktım ve pc açtı. Yine 12-15 dk arası bekledim ancak şuanda overclocklarım uygulanmış durumda, pc neden 12-15 dk arası açılıyor bilmiyorum ancak sorun harddiskte. Çünkü önceki sıfır format harddisk normal süresinde açıyor. Açıldıktan sonra ikisi arasında hiçbir performans farkı yok, sağlık kontrollerinde 2 harddisk de %100 sağlıklı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musokral -- 18 Nisan 2020; 14:6:52 >

• İşlemciye voltajı 1.425 olarak ver turbo c1e varsa kapat ramlerle ise stock kaç ise onun az daha üstüne çıkabilirsin onada 1.70 voltaj ver.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.