Şimdi Ara

Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü (75. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.199
Cevap
15
Favori
105.611
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7374757677
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Tugrul_512bit

quote:

Orijinalden alıntı: bademli1969

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: WonLt

5 yıldır kullanmakta olduğum gigabyte p35 combo dan suana kadar hiç bi sorun yaşamadım.

Asus baktım topiğini hatim ettim ama sorun yaşayan çok kişi var. Ben öyle o/c miş biosmuş cok fazla kurcalamıcam. Benım için sorunsuz olsun oyun oynayayım yeterli.

Sorunsuz elektronik alet yoktur ama en az sorun cıkartanı arıyorum

Sanırım tercihimi Gigabyte 990XA-UD3 den yana kullanıcam.

gigabyte 990xa-ud3 almanızı tavsiye ederim fiyatına iyi bir kart ve asus anakartlarda çeşitli sorunların çıktığını ben de duymuştum yani asus deyip marka ismine bakarak almayın zaten siz de fark etmişsiniz hocam sorun çıkarttığını.Ayrıca oc falan yapmazsanız gayaet stabil bir kart şahsen ben oc'siz kullanıyorum performansı harika evet ısınıyor ama öyle kritik değerler değil mesela örnek ss atayım sizin için şu anda pc yeni açıldı sadece netteyim.benim de eski anakartım da gigabyte GA-8ST800'dü yaklaşık 9-10 yıl kullandım o bilgisayarı.şahsen bu anakartı tavsiye ederim gönül rahatlığı içinde alabilirsiniz.bir de Amd'nin 990FX çipsetini barındıran modeli var 990FXA onda oc daha iyi yaılabilir ve ud5 modelleri de var bütçenize alabilirsiniz bu üçünden birini.
     Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü

Merhaba hocam,

Bende de 990xa-ud3 var ve gösterdiğiniz sıcaklık yerleri sistem boştayken 30 derecede ama parmağımı işlemcinin hemen altındaki pasif soğutmalı yere dokundurduğumda sanki kaynar suya dokunmuşum gibi oluyor çok sıcak. Kuzey köprüsü sanırım.
    Kuzey köprüsünü soğutmak için hangi voltajı azaltmam gerek? HT-LİNK voltajını mı yoksa NB voltajını mı? NB/PCI-e/PLL diye bir voltaj daha var yoksa bu mu?

Eğer orası güney köprüsüyse o zaman ne yapabilirim?

VRM olduğunu sanmıyorum çünkü o kadar dar olamaz 8+2.

Yoksa ramleri 1866 MHz kullandığım için mi böyle oluyor? 1600 MHz e indirsem soğur mu acaba?

Teşekkürler.

iyi günler hocam resim ekledim.Eğer dokunduğunuz yer kuzey köprüsüyse ramleri 1600'e almanız kuzey köprüsünü bir nebze olsun rahatlatır.ancak anakartımız 2000 mhz ramleri oc'lu destekliyor ama 1866'lıkları ocsiz destekliyor yani sorun yok fakat oc ile o değerlere ulaştıysanız tabi biraz normal ısınması.vrm de işaretlemediğim üzerinde pasif soğutucusu olan.dokunduğunuz yer kuzey köprüsü.kuzey köprüsü soğutmak için işlemcinin altlarına doğru üfleyen bir fan işiniz az çok görür.ayıca hangi programı kullanıyorsunuz sıcaklığı öğrenmek için benim kullandığım program gayet iyi fakat bazen güney köprüsü sıcaklığını saçmalıyor gibi geliyor.
    ayrıca işlemci fanının devir sayısını artırmak için illa da yüklenmenize gerek yok buyrun: http://download.gigabyte.asia/FileList/Utility/motherboard_utility_gbttools_gbt_et6.exe
    iyi forumlar.

Bende sadece cpu-package sıucaklığı + içindeki çekirdeklerin sıcaklıklarını gösteriyor programlar. Mesela amd overdrive ve hw-monitör. Diğer bütün sıcaklıklar hep 30 derece civarında yazıyor ama dediğiniz yere 2 saniye bile dokunamıyorum. Bellekler xmp olarak 1866 ama ben profilden xmp seçmedim direk çarpan ayarı ve zamanlama ayarı yaptım kitabına uygun olarak. Oc yaparsam 2133 görüyor ama hiç kullanmadım 2133. Bence direk yanar gibi.

İnternette sadece 2 saniye tutabildiğin dokunuş için 60 derecedir yazıyor hocam. Ama hangi kuvvetle dokunuş belirtilmemiş.

hocam ramleri bir de xmp profile üzerinden 1866 seçin belki kendiniz 1866 yaparken bir şeyi eksik veya fazla,az yapmış olabilirsiniz ondan dolayı belki de böyle bir ısınmayla karşı karşıya olabilirsiniz.çekirdek sıcaklığına bakmayacaksınız hocam direk benim alıntıladığınız ilk mesajımdakine bakcaksınız yazdım ben orada.
    bir de ss atarsanız iyi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi northwood -- 30 Nisan 2013; 22:46:33 >

• quote:

Hocam fsb hızıyla ya da voltajlarla oynamadım. Sadece ram hızı değişik. Peki köprüye giden voltajı kısarsam bilgisayar kitlenir mi? Ya da ht-nb hızlarını azaltsam?
    Kuzey köprüsü voltajını nasıl kısarım? Hangi voltaj ona ait? Hangi voltajı geçmemeliyim?
    cpu pll
    nb
    ht link
    nb/pcie/pll

Bence yukarıdakilerden sadece nb olanı gibi.
  • quote:

quote:

Hocam fsb hızıyla ya da voltajlarla oynamadım. Sadece ram hızı değişik. Peki köprüye giden voltajı kısarsam bilgisayar kitlenir mi? Ya da ht-nb hızlarını azaltsam?
    Kuzey köprüsü voltajını nasıl kısarım? Hangi voltaj ona ait? Hangi voltajı geçmemeliyim?
    cpu pll
    nb
    ht link
    nb/pcie/pll

küuzey köprüsünün voltajını eğer artırdıysanız standart değerlere çekmeyi deneyin.eğer normal değerlerden düşük bir değere indirirseniz bilgisayarınızda stabilite sorunları açığa çıkabilir+onu pek ellemeyin derim ilerde işlemci-ram-ekran kartı üçlemi sorun çıkartabilir.tabi eğer bench kascağım falan demiyorsanız+kuzey köprüsünü oc'lemek performansa pek etkisi olmaz yani günlük kullanımda anlaşılmaz.

• quote:

quote:

quote:

cpu pll
    nb
    ht link
    nb/pcie/pll

küuzey köprüsünün voltajını eğer artırdıysanız standart değerlere çekmeyi deneyin.eğer normal değerlerden düşük bir değere indirirseniz bilgisayarınızda stabilite sorunları açığa çıkabilir+onu pek ellemeyin derim ilerde işlemci-ram-ekran kartı üçlemi sorun çıkartabilir.tabi eğer bench kascağım falan demiyorsanız+kuzey köprüsünü oc'lemek performansa pek etkisi olmaz yani günlük kullanımda anlaşılmaz.

Köprüyü soğutmak için voltaj azaltan biri de yok hiç. Korkuyorum voltajlarla oynamaya valla :D

• quote:

quote:

quote:

quote:

cpu pll
    nb
    ht link
    nb/pcie/pll

Köprüyü soğutmak için voltaj azaltan biri de yok hiç. Korkuyorum voltajlarla oynamaya valla :D

işte hocam ben de zaten voltajı fazla ellemeyin dedim ya.

• bende aynı anakarttan kullanıyorum muhtemelen çok basit bişey ama aklıma takıldı şu beyaz ram slotları da maviler gibi mi kullanılıyor yada onlar nedir bilgilendirirseniz sevinirim hayırlı günler :)
  • Yeni kurduğum sistemde hata var

Bu konu baya bi konuşulmuş ancak kesin bi işlem yapabilmemi sağlarsanız sok sevinirim.

Sorun Ramların 1333 Mhz de Çalışması

Anakart : gigabite 990xa-ud3
    Ram : Corsair 8GB 1866MHz DDR3 (4GBx2) Vengeance CMZ8GX3M2A1866C9R
    Cpu : AMD FX-8350
    Ekran kartı : Sapphire HD7850 2048MB 11200-07-20G
    Bios menüde Ramlar 1866 ancak 1333 Mhz'de çalışıyor yardımcı olursanız sevinirim
    Bir de Thermaltake Frio CPU Cooler Review soğutucum var soğutucuda 2 fan olduğundan dolayı anakartda bulunan fan sokteine taktığım fan cpu işlem yaparken bazen rahatsız edecek kadar hızlı dönmeye başlıyor.
    Fanların üzerinde potansiyometre var Cpu fan sokteindeki fanın devrini düşürdüğümde diğer fana göre yavaş kalıyor. Konu hakında yardımcı olabilirseniz ayrıca makubele geçer

• quote:

Orijinalden alıntı: D4nte

bende aynı anakarttan kullanıyorum muhtemelen çok basit bişey ama aklıma takıldı şu beyaz ram slotları da maviler gibi mi kullanılıyor yada onlar nedir bilgilendirirseniz sevinirim hayırlı günler :)

onlar da DIMM slotu fakat eğer dual kit ram alırsanız yani aldığınız ramlerin teknik özellikleri tıpa tıp aynı olursa işte o zaman ikisini de aynı renkli slota takarsınız böylece ramleriniz 64 bitlik bellek bant genişliği yerine 128 bitlik bellek bant genişliği ile çalışır.
  • arkadaşlar,
    bu gün karşılaştığım bir sorunu size sormak istedim:
    PC'yi yaklaşık 2 sat açıktı ve benim sıcaklığın aşırı yükseldiğini öğrendiğim sıralarda da ben hem netten dosya indiriyordum hemde hard diskin kendi içerisinde yaklaşık 30 GB'lık bir dosya aktarıyordum ve bir yandan da nette yuvarlamayla 30 sekme açıktı.
    ben sıcaklıklara baktığımda ise:
    işlemci:45-50 derece.
    kuzey köprüsü:46 derece.
    güney köprüsü:40-50 arası.
    hard disk:41 derece.
    psu da elleyince sıcaklığı hissedilir düzeydeydi.
    hd 6850:47-50 derece civarındaydı.Sizce bu kadarlık bir yük altın bu sıcaklık normal midir?bana biraz fazla geldi ama?
    sonra bilgisayarı dinlemeye bıraktım :) yani iyice soğuduktan sonra bir daha açtığımda ise:
    daha demin ubuntuyu flash bellek üzerinden boot edip açmayı denedim hiç açılmadı ben de slax'ı deneyeyim dedim onu yazdım flash belleğe ve yine boot etmeyi denedim ve sonuç yine aynı:boot edemedim.tabi bu sırada boot device'yi seçmek için bios'a da girdim ve girmişken sıcaklıklara da baktım system temperature 41 derce falan yazıyordu üstelik bu kadarlık işlemde?sanırım kuzey köprüsü sıcaklığı.ve işlemci sıcaklığının hemen üstünde veya altındaydı.
    ss aldım şu anda sadece netteyim.beni özellikle endişeye düşüren sıcaklık güney köprüsünün,kuzey köprüsünün ve işlemcinin sıcaklığıdır.
    sizce bu değerler normal mi?
    NOT:az önce elledim de.kuzey köprüsü neredeyse el değmeyecek kadar sıcak kuzey köprüsü ise ondan biraz daha soğuk fakat o da baya bi ciddi sıcaktı.sizce neden ve sizce böyle bir durumda yani bu kadar yaptığım işlem sonucunda bu sıcaklıklar normal midir?
    NOT2: kasanın kapağı şu anda açık.
    @yavuz42
    @KoUg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi northwood -- 1 Mayıs 2013; 21:15:37 >

• hocam bu anakartta kuzey köprüsü herkezde aynı yani diğer kartlardan bi hayli sıcak ama bu sıcaklık dışında bir sorun çıkarmıyor. sıcaklık değerleriniz biraz yüksek geldi bana. işlemci soğutucunuz ve kasanız nedir birde kasanızdaki fanlar hakkında bilgi verebilirmisiniz??
  • Sıcaklık değerleriniz bana göre yüksek. Kasanız nedir? Oda sıcaklığınız nedir?

Benim oda sıcaklığım 23 derce civarıdır diye tahmin ediyorum kaloriferler yanmıyor tam gün.

Sistem boşta
    https://store.donanimhaber.com/9c/34/df/9c34dfef3797c22ca9ca97bb1edb3899.JPG

Crysis 3 ten sonra çıktıktan sonra.
    https://store.donanimhaber.com/48/73/06/487306e6ff017e357e66cd2ea00cba7e.JPG
     Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü

• benim sipariş bugün geldi golddan almıştım rev 3.0 çıktı hiç beklemiyordum çok sevindim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: yavuz42

hocam bu anakartta kuzey köprüsü herkezde aynı yani diğer kartlardan bi hayli sıcak ama bu sıcaklık dışında bir sorun çıkarmıyor. sıcaklık değerleriniz biraz yüksek geldi bana. işlemci soğutucunuz ve kasanız nedir birde kasanızdaki fanlar hakkında bilgi verebilirmisiniz??

hocam kasam imzamada yazan kasa önde ve arkada birer tane 120 lik var.yan taraflar bomboş duruyor.
    işte benim de anlamadığım şey burada yaptığım tek şey bilgisayarı açmak ve flash bellek üzerinden boot etmeye çalışmak ki ben onu da yapamadım yani bilgisayarı neredeyse hiç zorlamadım diye düşünüyorum hadi güney köprüsünün ısınmasını anladım boot vs sırasında görev onun görevi fakat hani boot işlemi de pek fazla yük bindiren bir iş değil diye tahmin ediyorum.hele hele kuzey köprüsü orada yani boot,yazma silme işlemi yaparken onun zerre gram işi yok ki var da çook az yani o niye ısınıyor ben anlamadım yani yük altında falan da değilken niye ısındı ki?o sırada oda sıcaklığı 28 derece falandı şu anda ise sistemi yeni açtım oda sıcaklığı 29 derecde ss ekledim.

• yeni ss atıldı
  • ledler sadece beyaz veya turuncu yanıyor ama sürekli yanıyor. birisi xpredator için led bağlantı şemasını atabilir mi ? beceremedim bir türlü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haxxer -- 2 Mayıs 2013; 18:03:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bhazer

benim sipariş bugün geldi golddan almıştım rev 3.0 çıktı hiç beklemiyordum çok sevindim :)

kendi çekdiğiniz resmi koyabilirmisiniz................? birde uefi bios nasıl baktınız mı??
  • ram eksik olduğu için (imzada yazan hbden çek yüzünden aldım) sistemi kuramadım henüz bugün bekliyorum ramleri yetişirse akşama sistemi kurup resimleride eklerim bugün gelmezse salıya kalır:(
  • sistem çöp olma yolunda yardım eden yok mu
  • quote:

Orijinalden alıntı: onurddcn@gmail.com

sistem çöp olma yolunda yardım eden yok mu

Ben de kingston blu 1600 vardı birtürlü 1600 göstermedik biostan uğraştık durduk. Sonra gidip ripjawsx le değiştik bios'a girmeden direk 1600 gördü. Yavuz42 hocamın Ramları da 1866. makrkası kingston genesis. Ben sorun yaşarken bana çok yardımcı olmuştu. Bios ayarlarının fotosu var bu konuda onun linkini ekliyorum.

http://forum.donanimhaber.com/m_72667822/f_//tm.htm#72667822

•  Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü  Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü Gigabyte 990XA-UD3 Kullanıcıları Kulübü

• 
Sayfa: önceki 7374757677
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.