Şimdi Ara

Gezgin için makine tavsiyesi 60d mi 650d mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar, sonunda hayallerimi gerçekleştireğim. Hayalim makina değil, yurt dışında güzel bir avrupa turu yapıp; birde üstüne orada çalışabileceğim bir iş bulursam çalışmak. Madem hayalimi gerçekleştirecek fırsatı bulmuşum birde ölümsüzleştirmek gerekir değil mi? Bunlar için bir foto. mak. düşünüyorum. Aslında normal dijital makinam ve telefonum vardı ama son zamanlarda buradaki çocuklar beni fotoğraf çekmeye çağırmaları sıklaşınca, profesyonel bir makina almanın daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Elime makinayı alınca; M ye alıp, Diyafram, enstantane ve iso ayarlarını yapıp( izlediğim videolar ve okuduğum makaleler sağolsun) otomatik moddan daha iyi fotoğraflar çekiyorum. Tabi çokta iyi sayılmam çünkü bir makinem yok, toplasan 700 shutter atmışımdır. Bu kadar laf kalabalığı yeter. Ne istiyosun bizden diye soracak olursanız?!?!?!

İkinci el 60d alıp yoluma devam mı etmeliyim? yoksa sıfır 650d alıp, daha pişmedin. biraz bu makina ile piş sonra daha üst modellere mi geçmelisin diyosunuz?

Gittiğim yerlerde manzara fotoğrafları ve tabikide portre fotoğrafları yoğun olacak çekilecek. Sosyal medyada paylaşılacak, kısmetsede birde blogum olacak.(gezi notları barındıran)

• Ben de 650d niyetiyle yola çıkmıştım ama daha çok seyahatlerde kullanacağımı düşünerek bana bir süre sonra yük olmasın diye sonradan aynasızlara yönelip sony a6000'e karar verdim.
    Taşınabilirlik konusuna bir de bu açıdan bakın derim.
  • Canon 100d incelemenizi öneririm genel olarak canon 700d ye yakın bir dslr

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeScOnT

Canon 100d incelemenizi öneririm genel olarak canon 700d ye yakın bir dslr

fiyat farkı çok olmamakla birlikte hemen hemen özellikleri aynı makinalar. Fakat canon 100d ufak bir body, yolculuk için iyi olsada; body ele gelmeli, kendini hissettirmeli. 650d şuan tam elime oturmuyor, grip takıp deneyeceğim
  • Benim serce parmağım dışarda kalıyor 100d de :)
    Ama ergonomide benim için sıkıntı yok
    Tabi el buyuyunce dezavantajlı olur bu body

• Yeni makineye gerek yok. Ben nikon d3000 i satiyorum. Saglam objektiflerle canavar gibi fotolar cekebilirsin. Bu makineyi alip yanina kalan parayla iyi bir objektif al daha mantikli bence.d3000 modeli artik eskidi diyenler olabilir ama gercekten saglam makinedir. Bilgine

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SE7EN_BLACK -- 12 Aralık 2014; 16:54:42 >
  • Öncelik f/p ise 600D + Sigma 10-20 + Canon 55-250 ve makro için Dcr250 ile set tamamlanabilir.
  • 650D de tavsiye etmem. 650D de 1 yıl içinde lcd çevirme kapağı ve dokunmatik ekranından çok fazla şikayet geldi. Bununnedeniyle kısa sürede 700d çıktı. LCD ekranı bozulduğu gibi sap gibi ortada kalırsın. 550d, 600d gibi ürünlere yönelirdim.

NEX,NX gibi orta sekment makinelerin sensörlerini kullanan aynasız makinelere bakabilirsiniz. Bunların eksi tarafı kadrajdan bakıp fotoğraf çekemiyorsun. LCD ekran üzerinden fotoğraf çekiyorsun. Bunun yanında artıları hafif her yere taşıyabiliyorsun. Ayna olmadığı için aynanın hareket etmesiyle oluşan titreşim yok. Dslr'ye göre daha düşük enstantanede elde çekim yapabiliyorsunuz.
  • bence aynasız alın. madem gezi amaçlı alıyorsunuz hem
  • rocker_tr R kullanıcısına yanıt
    Bir bizde olmadı şu sorunlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhaba arkadaşlar bende almayı düşünüyorum ama çok fazla yabancıyım, bu aynalı aynasız farkı nedir?

• Hocam gezi yapacaksanız aynasız alın dslrtaşımak işkence olur bundan emin olabilirsiniz. Olympus fujifilm ve sony e yönelin aynasız alacaksanız

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: enduluslucoban

merhaba arkadaşlar bende almayı düşünüyorum ama çok fazla yabancıyım, bu aynalı aynasız farkı nedir?

Hocam aynalı aynasız farkını anlatayım hocam aynalı makinelerde lens ve sesörün ortasında bir ayna olur bu ayna vizör için kullanılır aynasız makinelerde ayna olmadığı için direk ışık sesörün üstüne düşer vizör varsada elektronik olur elektronik vizörün güzel bir artısı var bide eksisi artısı yaptığınız manuel seçenekleri vizörden görürsünüz eksisi ise geceleri net göremiyorsunuz (forumdakiler diyiyor ) hocam ikisi arasındaki farkı şu resimden anlayabilirsiniz
    http://www.inploid.com/embedded/images/f70e4754-3880-4a72-8e1a-12f07bf546f4.jpg
    Aynasız :http://www.birkarefotograf.com/wp-content/uploads/2013/05/birkarefotograf-aynasiz-olympus-1.jpg
    Aynalı:http://fotografbilgimerkezi.com/wp-content/uploads/2012/02/SLT-A55V_Sony_30.jpg (aslında bu sony in kullandığı tam geçirgenli ayna özelliği olan makine )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FA9189F46 -- 20 Aralık 2014; 17:52:52 >

• hocam ilginize çok teşekkür ederim, sayenizde öğrenmiş oldum. @Montblanc 149
  • Suanlik 600d uzerine yogunlasmis durumdayim. 2. El saglam bir body alip, ustune sifir lensler alacagim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sanal Bilim Adami

Suanlik 600d uzerine yogunlasmis durumdayim. 2. El saglam bir body alip, ustune sifir lensler alacagim.

Hocam siz bilirsiniz ama dslr: hamallık (çok üst seviye makineler hariç örnegin canon 5d markt 3 ) hocam bence lens sorun olmayacaksa canon m alın yada olympus fujifilm sony e bakın ama yinede son kararı verecek kişi sizsiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: enduluslucoban

hocam ilginize çok teşekkür ederim, sayenizde öğrenmiş oldum. @Montblanc 149

Hocam başka sorularınız olursa özelden yardımcı olmaya çalışacağım bütcenizide söyleyin özelden isterseniz

• quote:

Orijinalden alıntı: Sanal Bilim Adami

Suanlik 600d uzerine yogunlasmis durumdayim. 2. El saglam bir body alip, ustune sifir lensler alacagim.

dr.com.tr ye bakın 1100 tl
  • Bende gezi vs için aynasız tavsiye ederim.Kişisel olarak a6000 i öneririm ama diğer olympus ve fujiye de bakabilirsiniz.Taşınabilirlik ilk tercihse tabiki .İyi bir setle kalite olarak da aynı fiyatlardaki dslrlardan da farkı görmessiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rocker_tr

650D de tavsiye etmem. 650D de 1 yıl içinde lcd çevirme kapağı ve dokunmatik ekranından çok fazla şikayet geldi. Bununnedeniyle kısa sürede 700d çıktı. LCD ekranı bozulduğu gibi sap gibi ortada kalırsın. 550d, 600d gibi ürünlere yönelirdim.

NEX,NX gibi orta sekment makinelerin sensörlerini kullanan aynasız makinelere bakabilirsiniz. Bunların eksi tarafı kadrajdan bakıp fotoğraf çekemiyorsun. LCD ekran üzerinden fotoğraf çekiyorsun. Bunun yanında artıları hafif her yere taşıyabiliyorsun. Ayna olmadığı için aynanın hareket etmesiyle oluşan titreşim yok. Dslr'ye göre daha düşük enstantanede elde çekim yapabiliyorsunuz.

2 Yıldır 650d kullanıyorum aktif olarak forumlarda sürekli gezerim. Fakat bu kanıya nereden vardınız nasıl vardınız bilmiyorum. Böyle sorunları sıkıntıları ilk defa sizden duyuyorum. Çok şaşırdım doğrusu. Hiçte inanasım gelmiyor.

Konunun özüne dönecek olursak. Sizin için en uygun makine ve lens ikilisi bence kit olan Canon 650d 18-135mm IS STM'dir. Neden dersiniz, 18-135mm tak gez bir lenstir. Yani siz yolculuğunuz boyunca hem manzara hem portre çekeceğinizden 2si içinde uygundur. Ayrıca STM motoru sayesinde otomatik odaklamada saniyenin 3te 1 kadar hızlı bir odaklama ile anlık kareleri kaçırmazsınız. Makinenin ele oturmasına da çok takmayın derim. Bende 650d yi almadan önce kafamı kurcalayan bir soruydu, bu dediğime tepki gösterecek insanlar çıkabilir fakat bence makinenin altında kalan küçük parmağınızla makineye elde çekimlerde ekstra stabilizelik katıyorsunuz. Tabiki bu herkes için farklıdır fakat benim için böyle.

Ayrıca dslr makinelere hamallık arkadaşında kafasını merak ettim doğrusu.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.