S

Teğmen
05 Şubat 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme
Toplam: 123 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Dolar 4.4753 Türk lirasından kapanış yaptı..
Arkadaşlar yabancı forumlarda gezinirken Sıfır kutusundan çıkan İpad pro 10.5 Kurulumunu dahi yapmadan bükük olduğunu söylemiş. Bu bükülme çok az ve dikkatli bakınca görülen bir durum. Sonrasında mediamark, teknosa, troy storeyi gezdim bütün teşhir cihazlarında aynı bükülme mevcut. Kendi cihazımda da aynı bükülme mevcut. Eğer cihazınızı ışığa tutup dikkatli bir şekilde baktığınızda iç bükey durumunu görebilirsiniz.

Bütün ipad prolar bükülmüş vaziyette mi geliyor acaba?
İpad pro 10.5 inç alacağım. 64gb ile 256gb arasında kaldım 2800Tl ye 64gb 3700Tlye 256gb alabiliyorum aradaki fark 900Tl değer mi şüpheliyim.

Genel olarak video edit yapacağım ve netflixten film depolayıp seyahat ederken kullanacağım.


Söylentilere göre ipad pro x çıkacakmış full ekran face idli. Beklemeli miyim yoksa ipad pro 2017 mi almalıyım?
forum/dizi izlemelik. bi kaç ofis programı kullanmalık 1000lira civarına alabileceğim f/p bilgisayar arıyorum aciliyeti vardır
bulgaristana gideceğim bu araçla benim ruhsatta 2 koltuk(sür-dahil) yazıyor ama aracımda arka koltukta takılı 4 kişi gideceğiz sorun yaratırlar mı? lütfen tecrübeli olan yazsın.

makul ücret karşılıgında cezasını ödeyebilirim, arabayı bağlama durumu olabilir mi?

emmiyet kemeri takmalımı arka koltuk?
Ana meslek PLC programlamak olunca, kendi aracıma gerek duymadığım fakat başkalarına yapabileceğim bazı şeyler var eğer çok sıkıntı çekersem veya mini karavan gibi bir projeyi hayata geçirirsem, kendi aracıma koyacağım bir sistem olacak., eğer ilgisini çekenlere yardımcıda olabilirim. Ekranlı, ekransız veya ufak bir ekranlı PLC ile aracına başka bir beyin ekleyebiliyoruz, buna telefon ile kontrol dahil. Bu işte sınır olmadığından yapabilecekler hayal gücün ve araba donanımıyla sınırlı.

Mesela, akü voltajını takip ettirmek en önemlisi. Akü biteceğe yakın, uyarı verir veya tüm sistemi farını ışıklarını teybi vs kapatır. bunu ekledik mi, gerisi için sıkınıtısız kullanım sunar.

düzenli olarak yaptığın şeyleri özellikle araç ısıtma veya araç koltuğu ısıtma gibi özellikleri belli saatlerde veya belli günlerde bineceğine yakın zamanda açabiliriz. yani ekrana girersin haftanın 4 günü saat 7:55de koltuk ısıtma çalışsın veya aracım saat 7:50de çalışsın ve klima açılsın gibisinden veya saat 7:55de camlar 1 parmak açılsın gibi.

anahtar kumandasının düğmesine basıldığında camlarıda kapatsın veya açsın, araç içinde manuel olarak ne yapabiliyorsanız, bunları telefon ile kontrolü veya otomatik olarak açılmasını sağlayabiliriz.

webasto çalışması ile ilgili bir termo metre 400lira falan, telefon ile kontrol ise 1500 lira. Bunların aynısını hem yapabiliyorum hem daha ucuza geliyor hemde yanına extradan özelik ekleyebiliyorum, webasto alırsam kendi yazdığım beyni kullanırım..

konsola ekleyebileceğimiz bir düğme ile veya elle saniye girerek veya sileceklerin birinci kademesindeki çalışma fonksiyonunu iptal edip, kendi yazacağımız beyine bağlanmasıyla birlikte ister döner düğme ile(potansiyometre) istersekte, bir kere çalıştırıp kapatıp, ikinciye açtığımızda kaç saniye kapalı kaldıysa o kadar saniye sonra bir daha silecek çalıştırır, misal aç kapa miktarı 3 saniyeden az ise; orjinal çalışma şekline döner.

bunda sınır hayal gücü ve bütçeyle alakalı bir şey. sanıyorum ki aşırı konfor düşkünü insanlar dışında tercih edilebilecek bir şey değil.


Sizce arabada yapılabilecek otomatik olması gereken veya müdahale ile daha kolay kullanım sağlayabilecek nelere müdahale edilmeli?


bu tarz baba bir dokunmatik ekranda kullanabileceğimiz gibi, telefonun ekranınıda kullanabiliriz. veya hiç bir şeye bağımsız, ufak bir ekranda tercih edebiliriz.Kendi aracıma gemo koyabilirim, yazması diğer plclere göre zordur bi kere yazdımı uzun ömürlüdür, basit ekranından herşey ayarlanabiliyor neredeyse.
Piranha encore a alacaktım fakat sizlere sormadan bir şey yapmak istemedim.. Kendi üzerinde cc20 teyp var double din olarak geçiyor, buna uygun olarak ekranlı ve android işletim sistemli bir multimedya teyp arıyorum. Şuanki teybimde aux çıkışı yok ve kasetden 3.5mm convertör ile ses bozuk geliyor. fm transmitterlerde çok iyi aktarım sağladığını düşünmüyorum, bir adet aldım belki kalitesizdi ama hoşuma gitmedi.

android olması benim için önemli, hem navigasyon, hemde spotify premium ile zaman zaman telefonumdan wifi açarak internete bağlamasını sağlayacağım. Şarj sorunum araç içinde olmadığından, hem internet olmasa bile spotify çevrimdışı dinleme yapabiliyor, hemde bir yandan araçta seyahat eden kişiler için müzik değiştirme ve müdahalesi kolaylaşmış olacak.

kendim müzisyenim ve müzik yapıyorum. Bi yandanda müzik eğitimi alıyorum. Bütçemi fazla zorlamadan, maksimum performans ve kaliteli bir ses elde etmek istiyorum. Yüksek ses yerine kaliteli ses tercihimdir. Bağaj sorunum olduğundan (tek kapı corsa) çok büyük bass tercih etmek istemiyorum, slim kasalar göz kırpıyor. Dışarıyı fazla rahatsız etmeden, kendimi tatmin edecek bir ses sistemi tavsiyesine ihtiyacım var.

Üstatların tavsiyeleri doğrutulsunda kaliteli ve makul fiyata bir sistem kuracağım.
Uzun yola çıkacaksam ilk olarak durumun kritiğini yapardım, aciliyeti? gündüz orada olup uyuyacak mıyım? koşturacak mıyım? gece orda olursam ne yapacağım?

Sonrasında, rotamı incelerim. MAPS uygulamalarından verdikleri yola bakarım, yolu bilsemde MAPS uygulamaları açık kalır bakarım, bazen radar olduğunu veya kaza olduğunu harita yandex'ten öğrenirim. yol kapalı vs çalışmalarıda yazar ve rotamı bozmadan, yiyecek içecek yerlerini ve kaç km sonra şehire ulaşacağımı, yakın benzinlik gibi bilgileri maps uygulamasından öğrenebilirim.

Eğer yolculuk sonrası uyuyacaksam, gündüz yola çıkarım. Gündüz yola çıkma saati nereye gittiğine doğru paralel olarak değişir.

Batı tarafına gideceksem Sabah saatlerinde, Doğu tarafına gideceksem öğlen/öğleden sonra giderim. Güneşi sürekli arka tarafımda tutmaya çalışırım.

Ekonomi problem değilse; gündüzleri olabildiğince süratli, hava karardığında ise olabildiğince yavaş ve dikkatli giderim. Antalya/istanbul yolcuğumda 300-350km yolu 160dan aşağı inmeden gidip, sonrasında 130-150 arası giderek(yol durumuna bağlı) olabildiğince mesafeyi kısaltmış olurum. hava karardıktan sonra 90-100 :)

100km hızla 600km yol alacaksak yaklaşık 7 saat sürer(ışıklarda durma vs)
150km hızla 600km yol alırsak yaklaşık 4:30 saat sürer. ışıklarda durma ve şehir içi sürenimi ise 150km'nin üstüne çıkarak 4 saate indiririm o yolculuğu.


Yağımı, suyumu kontrol eder, depomu 1 gün öncesinden doldurur ve stepneyi kontrol ederim. yolculuğun konforu için 1 pantolon 2 t-shirt mutlaka koyarım, bide benim araçta sürekli duran şemsiye ve hırka tarzı bir kıyafet. 2 t-sihrt olması terlediğinizde ve bunaldığınızda sizi ferah hissettir. 1 pantolon ve diğer t-shirt ise üstünüze bir şey dökülürse, özellikle şekerli gıdalar yapış yapış gitmenizi engeller. İç çamaşırı ve çorap arabamda olduğundan almam.


Yiyecek olarak, soda, su, konserve(özellikle mısır) ve sıcak su konup yenilebilen makarnalar alırım, zaten aracımda vardır genelde.


Uzun yolda balatalardan ses gelebilir, bu ses bazen fren sıkmıyoken bile gelmeye başlayabilir. Arabanın hareket edebileceği bir eğimde durun, boşa alın ve freni bırakın, eğer araç hareket etmiyorsa veya ederken frenin tuttuğunu düşünüyorsanız, bir kaç kere frene abanın çözülme ihtimali var. Eğer aracınız güçten düşmemisse giderken belirgin bi yavaşlama veya zorlanma yoksa yolunuza devam edebilirsiniz. Yoksa geri dönün, durum kötüyse çekiciyle sorunu çözün.


otoban iki şeride düşüyorsa, sol şeridi bırakmayın, kamyonlar ve tırlar sol şeritten sollama yaptığından genelde 90-120 arası ilerler. Tabi trafik olduğunuda hesap edin, sol boşsa, sağ akıyorsa bunu yapmayın.

sol boş ve sağ şeritten ilerlerken sollama yapmanız gerekti, kamyonu solladınız ama ilerde bir kamyon daha gördünüz, arkanızada başka bir araç yapıştı. iki kamyonun arasına rahat girebileceğiniz mesafedeyse (50 metreden fazlası) iki kamyon arasına girip, yol verin, arkanızdaki 5-10 saniye sonra gitmiş olacaktır, yine sollama yapabilirsiniz hemde arkanızdakinin işine engel olmazsınız. sollamaya çıktınız diye bütün kamyonları geçmeye kalkmayın bazen tahmin ettiğinizden fazla oluyolar.


mutlaka ve mutlaka yola çıkmadan önce uygun sürüş pozisyonunu internetten araştırın, hem kaza anında kabiletiniz hemde bel ağrısı gibi problemlerden kurtulmuş olursunuz.

eğer hava normal ise; arka camları 1 cm kadar açarım, temiz hava her zaman iyidir, sürücü taraflarındaki camlar adamı hasta edebilir.


Emmiyet kemerini söylememe bile gerek yok, bakkala giderken bile takmak gerekir.

Enerji içecekleri kullanmmak uygun değildir uzun yolda, hem kalp krizi riski hemde taşikardi riskiniz vardır. ani gelen dinçlik hissi kısa süre sonra aptallaştırabilir, kazalar anlık olaylardır. 100le giden araç saniyede 30 metre gibi bir mesafe kat ediyor yanlış hatırlamıyorsam, siz hesap edin, saniyede 30 metre gidiyosunuz, telefona, mültimedya sistemine veya anlık olarak bir iki saniye dalmak bile çok kötü sonuçlar doğurur.unuttuklarım ve diğer tavsiyeleride okumak isterim. İyi yolculuklar.
2006 model corsa c kasa aracım var memnunum fakat direksiyon hızlanınca sertleşiyor yavaşlayıncada sert kalıyor. bazen sokağa bile dönemediğim oluyo, kontak kapatıp 5-10 saniye bekledikten sonra düzeliyor.

2006 corsalarda kronik direksiyon problemi yok diye okumuştum.
bu ses ne olabilir?


dci 1.5

youtubede benzerini buldum bunun aynısıhttps://m.youtube.com/watch?v=vjWVmR0col4
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 5 ay
Mesaj Sayısı: 198
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.180
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 28.602 (Bu ay: 673)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 117 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.