Şimdi Ara

GERÇEKÇİ MÜHENDİS MAAŞLARI 2024 (68. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
5.149
Cevap
202
Favori
1.221.764
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6667686970
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Lapsekili_Big_Smoke kullanıcısına yanıt

Şu çocuğun yazdığını ciddiye almayın keşke reddit’te sub’dan banlama gibi konudan banlama gibi bir seçenek olsa dh’de.

Muhtemelen tıp okumak isteyip de insanlar tıp seçmesin sıralama düşsün diye uğraşan birisi. Bu kadar aptallığın başa bir açıklamasını düşünemiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam tıpta öyle değil buradaki bir yazılım 10bin dolar brüt 20bin dolar alabiliyor, doktora yapmış olduğunu ifade ediyorsunuz

ama hekimlikte öyle değil doktora yapsan da yapmasan da aynı alıyorlar

ve hemşirelik ile hekimlik aynı meslek değil farklı meslekler mesela bir yazılımcı olmak için bilgisayar-yazılım mühendisliği okurken hekim olmak için tıp fakültesi hemşirelik okumak için de hemşirelik fakültesi okuman gerek yani aynı okuldan bile mezun değiller

ama yazılımda aynı okuldan mezunlar onlar bile fark var

• " hemşirelik ile hekimlik aynı meslek değil "

ben de onu diyorum mühendislik ile yazılımcılık aynı meslek değil, sen aynısı sanıyorsun yahu. bir bilgisayar mühendisinin yazılımcılık yapması tıp mezununun hemşire olarak çalışma ile aynı şey. sadece yazılımcının maaşı hemşireden daha iyi.

hekimlikte nasıl aynı oluyor dostum? pratisyen ile sana ders anlatan hocan aynı mı alıyor?

senin o 250-300 bin dolar alıyor dediğin kişiler yazılımcı değil. olabiliyorsan sen de ol, kolay değil o işler. Ezbere kod yazmaya benzemez yaptıkları işler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-40C5DD97E -- 27 Şubat 2023; 13:22:12 >
  • Booker DeWitt kullanıcısına yanıt

tıp okuyorum ve niye puanlarının düşmesi için uğraşayım sizin hayal ettiğiniz gibi büyük rakamlar yok, yok hocam

bunlar gerçekler ve maalesef ki düşük ne yapayım bu kadar veriyorlarGERÇEKÇİ MÜHENDİS MAAŞLARI 2024 

• Ankaratıplı kullanıcısına yanıt

valla uzun uzun anlatmaya üşendim, ama çok yanlış biliyorsun dostum :D

sen tercih dönemi boyunca doktorlar şöyle böyle alıyor diye forumu işgal etmiyor muydun?

• aldıkları ücretler iyi miktara çıktı

bu anadolu ajansının verdiği ücretin üzerine sabit ek ödeme var taban maaş yaklaşık 28-32 bandına çıktı üstüne nöbetler ve teşvik ile daha da iyi kısma çıkıyor

uzman ise daha çok alıyor

ama dolar bazında gerçekten düşük kurdan dolayı ve alım gücü de öyle yüksek değil bir ev almaya çalışsan bile rahatlıkla alamıyorsun inşallah ileride düzelir ve herkesin alım gücü artar

• istersen 100 alsan bile istanbulda bir ev şu an bakabilirsin kadıköyde 0 bir ev ortalama ücreti 7-8milyonda 100 alsan bile rahatlıkla alamıyorsun

https://www.sahibinden.com/haritada-emlak-arama/satilik/istanbul-kadikoy?autoViewport=3&a812=40728

Kadıköy türkiye'nin en pahalı şehrinin en pahalı 2 ilçesinden biri. Maaşlı çalışan olarak öyle hayaller kurma zaten.

• :(:( tıp fakültesine başladığımda yine alınabiliyordu hocam şimdi neredeyse imkansızlaştı ve gittikçe sadece ora değil daha da zorlaşıyor siz de fark etmişsinizdir

kardeşim sen de devlet memuru olma, iyi bir doktor ol kendi kliniğini aç veya top seviye özellerde çalış. New york'taki bir doktor, mühendis sanki rahatça manhattandan ev alabiliyor. Üst seviyelerde işler yapmıyorsan istediğin seviyeye çıkamazsın, hele devlet memuru bir doktor olarak imkanı yok.

• klinik açmak artık çok çok zor ona da sınırlama getirildi hocam, şu anki muayeneleri bulunanlar hariç 60 yaşına kadar muayene açma yetkimiz kısıtlandı yok özel hastanedeki kadronun 1/3ünü geçmemek şartıyla özel hastaneye bağlı olmak gibi bir şey getirildi sonrasına da

özel hastanede de münhal kadroları aşılmayacak orada da eskisi gibi kolay değil

ama mühendislikte ya da avukatlıkta ya da başka meslekte bu gibi kısıtlamalar yok

• selamidir S kullanıcısına yanıt

25-30k arası

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Valla kardeş durum bu. Ben de ülkenin en iyi elektrik-elektronik mühendisliğini derece ile bitirdim ama mühendislik yapmıyorum. Neden? Maddi getirisi tatmin etmiyor. 2 sene master 4 sene doktora yap sonra bir ev alacak parayı kazanama. Gerçi şu anki halim de aman aman iyi değil ama en azından karın tokluğuna lablarda sürünmüyorum. ve 30lu yaşların başında büyük sıçramalarım olabilir.

Benden çok daha başarılı ve zeki tipler vardı 26-27 yaşına gelmişler yurt odalarında kalıp labda sabah akşam araştırma yapıyorlar, çoğu da amerika'da. Bu bir seçim, herkese göre değil. Stanford'ta doktora yapan 4.00 ortalamalı birincimize sordum maddi getirisi sıkıntı nasıl katlanıyorsun diye. o da minimalist yaşam tarzını benimsiyorum basit zevklerim var çok para getirmiyor, bilim aşkı ön planda dedi. Yani ileride yine iyi kazanacak da 20li 30lu yaşları kayıp olacak.

Bizim de bir tanıdık abi vardı pediatri asistanlığını bırakıp medikal malzeme işine girdi paraya para demiyor altında 3 milyonluk mercedes var.

Yani para ön plandaysa başka seçenekleri değerlendir. Fakülteden mezun olup tus'u kazanınca 4-5 sene asistanlık, mecburi, belki yan dal sonra yine mecburi derken yaşın olacak 35. İyi kötü o zaman kazanmaya başlayacaksın, istediğin seviyelere gelmen de 40'tan önce olmayacak. Ama gittiğin kebapçı senden kat kat fazla kazanacak. Hayat böyle, okumanın para etmediğini 24 yaşında anladım GERÇEKÇİ MÜHENDİS MAAŞLARI 2024 

Net 5 bin dolar brüt 10 bin mi yapıyor bilmiyorum ama buradaki tek bir kullanıcının verisi üzerinden türkiye'deki ortalama maaşı mı tespit ediyorsun? Adam yüzdelik dilim olarak %1'de muhtemelen. İki ülke arasındaki maaşları kıyaslayacaksan medyan maaşlara bak.

ABD'de yeni başlayan biri 240-300k almıyor. Senin attığın link googleda çalışan yazılım mühendislerinin maaşı. Yeni başlayanların maaşı değil. Googlea da her önüne geleni almıyorlar, oraya girenler en iyi yazılımcılar.

Yazılım mühendisi, developer, yazılım mimarı, qa hepsi farklı pozisyonlar. Her kod yazan yazılım mühendisi değildir. Bunların hepsine yazılımcı diyerek bir tutmakla pratisyen, cerrah, dişçi, hemşire, ftrci'lerin hepsine sağlıkçı deyip bir tutmak aynı. Bu işin bir okulunun olmaması bu gerçeği değiştirmiyor.

Niye karşılaştırmalarda en uç örnekleri veriyorsun onu anlamıyorum. Burada devlet beni bedavaya okutsun, kadrosuna alsın, iş garantisi versin hem de iyi maaş versin, hata yaparsam cezamı ödesin deyip üniversite eğitimi alabilmek için yüz binlerce dolar ödenen, dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkeyi baz almak tutarlı değil gibi sanki. Burada millet 40'lı yaşlarında emekli oluyordu şimdiye kadar. Bari avrupadaki gelişmiş ülkeleri örnek göster.

Ayrıca yaşam maliyeti her yerde aynı değil. Araba ve apple fiyatları hariç türkiye ucuz bir ülke. Buradaki 20 euroluk restoran masrafı avrupada 60 euro. Yani türkiyede aynı yaşam kalitesi için gelişmiş ülkelerdeki almak maaştan azı gerekiyor. Amsterdama giden yazılımcı da bunu fark etmişti. GERÇEKÇİ MÜHENDİS MAAŞLARI 2024 

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_countries_result.jsp?country1=Turkey&country2=Germany

Son yıllarda emlak fiyatları kur artışı ve enflasyondan bağımsız olarak döviz cinsinden de aşırı arttı. Ancak hala avrupanın en büyük şehirlerinden birinin lüks ilçelerinde bulunan bir evin 7 8 milyon olması normal kanımca.

• 240-300k gibi maaşlar yok yeni mezunlar için. Avrupa'yı geçiyorum zaten çok düşük ücretler ama Abd ve Dubai için o paraları Lead'lere bile zor ancak direktörlere, senior lead'lere veya deneyimli architeclere verirler.

Abd'de alacağınız rakam 80-120 arası (yeni mezun)

• Mühendis olup türkiye de neden kalayım çok kötü maaşlar.

• selamidir S kullanıcısına yanıt
    Traktör maaşı 23ü geçmez man ve Hidromek’in maaşlarıda ondan düşük yeni başlayan 20yi göremez.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 6667686970
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.