Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
14.352
Cevap
582
Favori
562.437
Tıklama
Tüm Forumlar >> Hobi Forumları >> Yemek/Mutfak Bölümü >> '-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      51 Mesaj
      19 Aralık 2016 21:52:09

Özellikle filtre kahvede az biraz ekşilik, aranılan bir şeydir.Eğer ekşi aroma kahvenin tadını bastırıyorsa, o kahve düzgün kavrulmamış veya demleme sırasında yeterli ısıya ulaşamamış demektir.Ben 3 senedir kahve demliyorum, hala ekşi ve acı kahveye alışamadım.Zaten alışılacak bir şey de değil.Kahve ekşi olduğu zaman direk çöpe atıyorum.Kendinizi alıştırmak için kahvenin gramını azaltabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      yunus2321 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      913 Mesaj
      19 Aralık 2016 22:36:43
      quote:

Orijinalden alıntı: thawne

Özellikle filtre kahvede az biraz ekşilik, aranılan bir şeydir.Eğer ekşi aroma kahvenin tadını bastırıyorsa, o kahve düzgün kavrulmamış veya demleme sırasında yeterli ısıya ulaşamamış demektir.Ben 3 senedir kahve demliyorum, hala ekşi ve acı kahveye alışamadım.Zaten alışılacak bir şey de değil.Kahve ekşi olduğu zaman direk çöpe atıyorum.Kendinizi alıştırmak için kahvenin gramını azaltabilirsiniz.

Hocam teşekkürler.

Biraz azaltalim kahve miktarını bakalım nasil olacak.

|
      |

macbook 13.3
    • Yüzbaşı
      552 Mesaj
      19 Aralık 2016 23:33:51
      Arkadaşlar hario v60 benzeri aliexpress'de satılan metal kahve filtrelerinden kullanan var mı?Nasıldır? Okulda kullanmak için almayı düşünüyorum

• Teğmen
      151 Mesaj
      20 Aralık 2016 23:16:33

sizin bilginiz doğru. ideal basınç 9 bardır. maalesef ülkemizde biraz bir şey öğrenince konunun uzmanıymış gibi açıklamalar yapma hastalığı yaygın. her gün 15-20 dakika burada soru soran arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum. bence asıl neredeyse hiçbir şey bilmeden her şeyi biliyormuş gibi davranan arkadaşları "guzel islatip dovmek lazim".

espresso makinesi alacaksanız minimum şu kadar olmalı gibi yorumlara itibar etmemek gerekir. zira "ama kesinlikle gercek espresso tadini alamazsiniz,gercek espresso uzerinde en az 1 parmak yagli ve bal renginde kahve kopugu olan, aci yada eksi olmayan ve icildiginde bogazi yakmayandir, makineden bardaga akarken bal renginde ve cok yavas akar " şeklindeki yorumlar da yanlıştır. gerçek espresso ortalama 9 bar basınçlı suyun 14-22 gram kahveden 23-30 saniye akarak 40-60 ml sıvı üretmesiyle ortaya çıkan içecektir. kullanılan çekirdeğe göre köpüğü çok zayıf da olabilir, ekşilik de içerebilir, yerine göre boğazı da yakabilir. makineden bardağa akarken de bal renginde akmaz. çünkü bal sarı ile kırmızı değişen renklerdedir. espresso ise önce koyu kahverengi renkte başlar, sonra açık kahverengi bir tonda sonlanır. bal rengi değil ama bal kıvamında akan espresso muhtemelen lezzetli bir sonuç ortaya çıkaracaktır ama bunun da garantisi yoktur.

"ucuz yollu cozumler ariyorsaniz bence nespresso yada tchibo nun kapsullulerini alin" fikrini de görmezden gelin, çünkü zaten bir sonraki cümlede de belirtildiği gibi "bulabilirseniz arcelik ve beko nun makineleri gaggia markasinin turkiyede urettirdigi urunlerdir ve pahali makinelerin tek alternatifidir, malesef uretimi durmustur " AMA HALA İKİNCİ EL ve HATTA UĞRAŞIRSSANIZ SIFIR OLARAK BİLE BULUNABİLMEKTEDİR.

Ucuz yollu makineler 15 bar basınca çok kolaylıkla çıkabilirler, ama marifet o basınca çıkabilmek değildir. portafiltrelerinin standartları vardır. ama beko/arçelik haricinde endüstriyel makinelerde neredeyse standart olmuş olan 58 mm'den farklı boyutlardır. endüstriyel makinelerin boyutundan farklı boyutta olmaları standartları olmadığı anlamına gelmez. suyu da homojen dağıtırlar. tamperleri 58 mm değildir çünkü içlerinden genelde tamper çıkmamakla birlikte portafiltre ebatları genelde 51 mm olduğundan kastedilenin bu olduğunu düşünüyorum. kullanılan malzeme makineden makineye değişir. plastik olanı da vardır olmayanı da. en kaliteli kahveyi içilemez hale getiren bu makineler değil, kullanıcılardır. en sıradan kahve ile bile gayet içilebilir, lezzetli kahveler yapabilirsiniz.

AMAAAAA beko/arçelik harici hemen hepsinde bir standart yakalamak oldukça zordur. portafiltreler genelde ince ve hafif ve ısıyı tutmayan malzemeden yapıldığından makineden söküldüğünde ısıyı çabuk kaybeder. 51-52 mm tamper vb. bulmak daha zordur. bazıları ısı stabilitesi konusunda sorunludur. hemen hepsi modifiye edilmediği takdirde basınçlı sepete sahiptir. bu da size espresso yaparken istediğiniz özgürlüğü vermez, sizi kısıtlar. yalancı krema oluşturur, görüntü olarak çok güzel gözüken bir kahve sizi hayal kırıklığına uğratabilir. süt köpürtücüleri genelde verimli değildir. beko/arçelik dahil süt köpürtmek istediğinizde kahvenizi yaptıktan sonra buhar düğmesine basıp 1-2 dakika beklemeniz gerekir. sonrasında da 1-2 dakika sür köpürtmeye harcamanız gerekir. beko/arçelik harici makinelerin 2-3 sene sonra bozulup çöpe gitme istatistikleri çok yoğun. üst sınıf makineler ise genelde ömürlük oluyor.

elbette iyi bir makine çok daha verimli olur, iyi espresso yapmak daha kolay olur. ama mercedes alıp da "ford fiesta alın diyenleri dövmek lazım. ford fiesta alacağınıza motosiklet alın. gerçek araba yolculuğu alttan ısıtmalı deri koltukla yapılan, motorun sessiz olduğu ve direksiyon hakimiyetinin kusursuz olduğu bir yolculuktur." diye bir yorum yapmak doğru olmaz.
      |
      |
      Divizör kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      151 Mesaj
      20 Aralık 2016 23:22:49

kullanmadım. ancak kağıt filtreye nazaran french press kahvesine yakın ama tlevesiz/daha az telveli bir sonuç çıkardığını biliyorum. okulda ortamınızı bilmiyorum ama okul için pratik olmayabilir. kağıt filtreli bir plastik bir kahve demleme hunisi alırsanız, yanınıza günlük 1-2 filtre alıp demleme sonrası filtreyi içindeki kahveyle çöpe atabilirsiniz. ama bu alette aletin içindeki kahveyi çöpe dökeceksiniz ama bir kızım kahve taneleri kalacak, onları lavaboda yıkamanız gerekecek. yine bu tarz aparatlar su akışını iyi kontrol edemediğiniz bir kettle/demlik olmadan sorun yaratabiliyor. alternatif olarak aero press önerebilirim. demleme sonrası kahve tozunu çöpe çıkarıp bir sudan geçirerek kolayca temizleyebiliyorsunuz. gerekirse bir peçeteyle silmek bile yeterli olabilir.
      |
      |
      berke_han kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      900 Mesaj
      21 Aralık 2016 02:53:32
      öncelikli böyle bir konunun olması ve benim sonradan fark etmem, kendi adıma üzücü, birkac sayfaya göz gezdirdim ve birçok şeyi öğrenme fırsatı yakaladım; sormak istediğim husus şu, pour over dediğimiz, Chemex'le demleme fırsatını yakın zamanda yakalamayı planlıyorum, fakat ekipman olarak baktığımda Hario Kettle Buono sanki, Chemex'in olmazsa olmazı gibi duruyor, artık bir pazarlama stratejisi mi, yoksa bu hususta haklılar mı, tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum.

• Binbaşı
      1775 Mesaj
      21 Aralık 2016 09:03:49
      quote:

Orijinalden alıntı: Popcorn Playa

https://www.amazon.de/gp/product/B00R7HKAWC/ref=ox_sc_act_title_2?ie=UTF8&psc=1&smid=A3JWKAKR8XB7XF

Kahve öğütücü olarak şunu almayı düşünüyorum tavsiye eder misiniz?

Ben $17 almıştım, memnunum.
      https://www.amazon.com/gp/product/B004T6EJS0/ref=oh_aui_detailpage_o03_s00?ie=UTF8&psc=1
      |
      |

• Yüzbaşı
      483 Mesaj
      21 Aralık 2016 09:38:32
      quote:

Orijinalden alıntı: DaYWaLkeR

Kafeingo'dan siparişim hüsran bir şekilde sonuçlandı. 2x120 gram guatemala ve 2x150 gram costa rica kahve aldım. Adamlar gitmiş, guatamala yerine sevmediğim colombia yollamış. Zaten sipariş takip sistemleride rezalet, mail atmasak bilgi alamıyoruz. Allahtan maile çabuk dönüş yapıyolar ama soğudum.

Bunlar kadar taze gönderen neresi var, orayı deneyeyeyim bir de ?

Edit: Neyse maille yazdım durumu biraz kalayladım, ücretsiz guatemala gönderecekler 2 paket.

bu seferki sevkiyatların hepsinde sıkıntı vardı sanırım, bana da yanlış kahve göndermişler, aradım yenisi gönderdiler.

• Yüzbaşı
      483 Mesaj
      21 Aralık 2016 09:52:16
      quote:

Orijinalden alıntı: unrealhead

öncelikli böyle bir konunun olması ve benim sonradan fark etmem, kendi adıma üzücü, birkac sayfaya göz gezdirdim ve birçok şeyi öğrenme fırsatı yakaladım; sormak istediğim husus şu, pour over dediğimiz, Chemex'le demleme fırsatını yakın zamanda yakalamayı planlıyorum, fakat ekipman olarak baktığımda Hario Kettle Buono sanki, Chemex'in olmazsa olmazı gibi duruyor, artık bir pazarlama stratejisi mi, yoksa bu hususta haklılar mı, tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum.

chemex için sadece chemex filtresi almanız yeterli tabi onu koyabileceğiniz sürahi, kavanoz gibi bir şey varsa. Bodum metal filtreli pour over kullanıyorum. Suyunuda normal çaydanlıktan yada french press ten döküyorum herhangi bir sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar gayet güzel tadlar çıkıyor.

• Yüzbaşı
      727 Mesaj
      21 Aralık 2016 09:59:50
      Voltaj uyumlu mu? @bariscevik
      |
      |

• Teğmen
      151 Mesaj
      21 Aralık 2016 10:45:56

hiç chemex kullanmadım. ancak konunun uzmanı olup da kitap/blog vs ile değerlendirme yapan kim varsa chemex almamanızı tavsiye ediyor. hem kullanım zorlukları olan hem de filtre vb. ekipmanı pahalı olan bir alet. diğer demleme ekipmanlarına yönelmenizi öneririm
      |
      |
      unrealhead kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1571 Mesaj
      21 Aralık 2016 11:19:54
      Merhabalar,

beko 2170, 275-300 civarına ikinci el mi? yoksa 600 liraya 2 yıl garantili sıfır mı? ne önerirsiniz? ilk makinam olacak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Yüzbaşı
      727 Mesaj
      21 Aralık 2016 11:46:13

Sıfırı nerede var Hocam? Bana kalırsa sıfırına o fiyat verilmez.
      |
      |
      vincee kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      900 Mesaj
      21 Aralık 2016 11:49:27

teşekkür ederim bilgi için, peki kağıt filtreler için ne düşünüyorsunuz?

|
      |
      kkimki kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    • Yüzbaşı
      900 Mesaj
      21 Aralık 2016 11:53:10
      quote:

Orijinalden alıntı: kbere

hiç chemex kullanmadım. ancak konunun uzmanı olup da kitap/blog vs ile değerlendirme yapan kim varsa chemex almamanızı tavsiye ediyor. hem kullanım zorlukları olan hem de filtre vb. ekipmanı pahalı olan bir alet. diğer demleme ekipmanlarına yönelmenizi öneririm

teşekkür ederim bilgi için... evet zahmet hususunda haklısınız, ama eger gerçek bir lezzet alınacaksa, zahmeti mazur görülür, diye düşünüyorum, en azından bir denemeyi düşünüyorum, kabı sipariş verdim, fakat kahvemakine.online sitesinden, pişman oldum, sistemlerinde siparişimin gözükmemesinden, bakalım soruna çare bulunmazsa, almadan vazgeçeceğim.

• Yarbay
      2046 Mesaj
      21 Aralık 2016 12:55:36
      quote:

Orijinalden alıntı: unrealhead

Chemex ve aeropress kullanıpta sevemediğim ekipmanlar oldu şu zamana kadar, chemex özellikle gövdeli bir içim seviyorsanız zayıf bir içim sunacaktır size. Hario v60 aroma ve gövdeli(kahvenin cinsi de önemli) bir içim sunarken,Aynı kahveyi chemex de yaptığınız zaman aroma açısından yine iyi sonuç verir ancak gövdesi zayıf zarif bir içim sunar. Kettle konusuna gelirsek amazon da 31 aralığa kadar Hoşgeldin indirimi var 49 eur üzeri alışverişlerde 10 eur indirim sağlıyor hesaplı fiyata temin etme şansınız var bu şekilde aklınızda bulunsun.

Coffee İs Life

• Yüzbaşı
      552 Mesaj
      21 Aralık 2016 13:13:34
      quote:

Orijinalden alıntı: kbere

kullanmadım. ancak kağıt filtreye nazaran french press kahvesine yakın ama tlevesiz/daha az telveli bir sonuç çıkardığını biliyorum. okulda ortamınızı bilmiyorum ama okul için pratik olmayabilir. kağıt filtreli bir plastik bir kahve demleme hunisi alırsanız, yanınıza günlük 1-2 filtre alıp demleme sonrası filtreyi içindeki kahveyle çöpe atabilirsiniz. ama bu alette aletin içindeki kahveyi çöpe dökeceksiniz ama bir kızım kahve taneleri kalacak, onları lavaboda yıkamanız gerekecek. yine bu tarz aparatlar su akışını iyi kontrol edemediğiniz bir kettle/demlik olmadan sorun yaratabiliyor. alternatif olarak aero press önerebilirim. demleme sonrası kahve tozunu çöpe çıkarıp bir sudan geçirerek kolayca temizleyebiliyorsunuz. gerekirse bir peçeteyle silmek bile yeterli olabilir.

Haklısınız yıkaması da başka bir sorun. Hario'ya kıyıp götürmüyorum birisi kırar falan . En iyisi bir tane de plastik olandan almak

|
      |

• Teğmen
      151 Mesaj
      21 Aralık 2016 15:20:28

quote:

ama eger gerçek bir lezzet alınacaksa, zahmeti mazur görülür

maalesef sorun tam da burada. chemexin çok kaliteli filtreleri var, bu filtreler kahve yağlarını çok iyi emdiği için çok berrak ve parlak asiditeli bir içim ortaya çıkarıyor. geri kalanı sizin demleme becerinize kalmış. yani aletin kendisinin sağladığı hiçbir avantaj yok. diğer aletlerin tiplerine göre çeşitli avantajları olduğunu düşünürseniz bunu aletin dezavantajı olarak görebilirsiniz. kahve profesyoneli scott rao şöyle diyor:

quote:

A good brewer facilitates a quality extraction. The Chemex makes a quality extraction very difficult. Therefore, the Chemex is not a good brewer You may have really enjoyed coffee from a Chemex in the past, but it is more likely you were enjoying a beautiful bean roasted well, than a great extraction.

"İyi bir demleyici kaliteli ekstraksiyona(özütlemeye) olanak sağlar. Chemex kaliteli ekstraksiyonu çok zorlaştırıyor. Bu yüzden Chemex iyi bir demleyici değildir. Daha önce Chemex ile demlenmiş kahveden gerçekten keyif almış olabilirsiniz. Ama büyük olasılıkla keyif aldığınız şey kaliteli bir extraksiyondan çok iyi kavrulmuş çekirdeklerdi.

Yani denilmek istenilen, elinizde kaliteli çekirdekler var ise Chemex ile de güzel kahveler demleyebilirsiniz. Ancak bu diğer demleyicilerle daha kolay veya daha iyi sonuçlar alabileceğiniz gerçeğini değiştirmez.
      |
      |
      unrealhead kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      900 Mesaj
      21 Aralık 2016 15:43:40

aklımda, teşekkür ederim, araştırmaya devam :)

|
      |
      Machete. kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    • Binbaşı
      1049 Mesaj
      21 Aralık 2016 15:47:38
      quote:

Orijinalden alıntı: Zig Zag

french pull deneyen var mı ?

https://eksisozluk.com/entry/14557776
      https://youtu.be/pULxTyxGW2k

2 yıldır frenchle uğraşmıyordum. şu starbucksın kırmızı christmas paketinden alıp french çektirdim.
      evdeki eski french'i çıkardım ve direk bu yöntemi denedim güzel oldu. ama farkını bilmiyorum tabi.
      temizlemek inanılmaz kolay oluyor böyle. hatta direk frenchten içtim ben, sonuçta kahveyi filtrenin üstüne toplayıp dışarı çekiyorsun.

Bana çok mantıklı gelmedi.

1- Kahve çok hassas bir bitki. 4 dakika boyunca metal ile temas halinde. Az da olsa mutlaka etkilenecektir. French Pressde en önemli
      konu zaten kahvenin cam haznede demlenmesi.

2- Yukarı çekerken içine ve etrafına kahve dökülmesi durumu çok muhtemel. Hele içine düşme durumunu düşünmek bile istemiyorum.

3- Süzgeç kısmı normalde 4 dakika boyunca kapak niyetine kullanılıyor ve soğumayı engelliyor. Burada o da ihmal ediliyor, soğuma daha fazla olacaktır.

4- Süzgeç kısmı çok kaliteli değilse, kenarda azıcık boşluk varsa çekerken kahve tam süzülemez, standart yöntemde o boşluklar olsa bile tıkandığı için süzülmede çok sorun yaşanmaz.

Ne çok zaman ayırdım çok mu gerekliydi bilmiyorum :).

Türkiye'nin En Meşhur Muhabbet Kuşu--->Kahve Demleme İçin *HAP* Bilgiler--->Evde Kahve Kavurma: 1-Uzun--->2-Kısa (20 sn)--->NOV 1453 BT Speaker--->Sac Tava Böyle Yapılır!
      - Ey Türk Milleti !
      Birinci vazifen, alafranga tuvaleti oturarak kullanmak, gerektiğinde hatanı sahiplenmek, beklediğin sırana riayet etmek, başkasında gördüğün yanlışı yapmamak, anlayarak dinlemek, dinleyerek konuşmak, konuşarak anlaşmak, trafikte sinyal kullanmak ve yayalara yol vermektir !

Hızlı Cevap

Reklamlar
son dakika
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
SEO
web tasarım
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,469
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.