Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir Kullanıcı, 6 Masaüstü Kullanıcı
15.255
Cevap
628
Favori
626.150
Tıklama
Tüm Forumlar >> Hobi Forumları >> Yemek/Mutfak Bölümü >> '-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'
Giriş
    892 Mesaj

galiba cayacağım, yalnız dışarıda, daha doğrusu forum dışında ve yabancı forumlarda, sihirli bir el gibi anlatılıyor, aslında iş elde:)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    kbere kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    4167 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: nokmen

quote:

Orijinalden alıntı: Zig Zag

french pull deneyen var mı ?

https://eksisozluk.com/entry/14557776
    https://youtu.be/pULxTyxGW2k

2 yıldır frenchle uğraşmıyordum. şu starbucksın kırmızı christmas paketinden alıp french çektirdim.
    evdeki eski french'i çıkardım ve direk bu yöntemi denedim güzel oldu. ama farkını bilmiyorum tabi.
    temizlemek inanılmaz kolay oluyor böyle. hatta direk frenchten içtim ben, sonuçta kahveyi filtrenin üstüne toplayıp dışarı çekiyorsun.

Bana çok mantıklı gelmedi.

1- Kahve çok hassas bir bitki. 4 dakika boyunca metal ile temas halinde. Az da olsa mutlaka etkilenecektir. French Pressde en önemli
    konu zaten kahvenin cam haznede demlenmesi.

2- Yukarı çekerken içine ve etrafına kahve dökülmesi durumu çok muhtemel. Hele içine düşme durumunu düşünmek bile istemiyorum.

3- Süzgeç kısmı normalde 4 dakika boyunca kapak niyetine kullanılıyor ve soğumayı engelliyor. Burada o da ihmal ediliyor, soğuma daha fazla olacaktır.

4- Süzgeç kısmı çok kaliteli değilse, kenarda azıcık boşluk varsa çekerken kahve tam süzülemez, standart yöntemde o boşluklar olsa bile tıkandığı için süzülmede çok sorun yaşanmaz.

Ne çok zaman ayırdım çok mu gerekliydi bilmiyorum :).

1 mantıklı

2 french presse göre değişir bende rahatça çıkıyor 0 bulaşma sıçrama

3 ben zaten çok sıcak içemiyorum daha iyi oluyor :)

4 2. madde gibi, benim süzgeç kaliteli, sorunsuz oluyor.

ama tat konusunu bilemedim. 3 kere böyle denedim bi de press deneyeyim bari.
    |
    |

• Teğmen
    212 Mesaj

kahveler.net te pek öveni görmedim. yabancı forumları pek takip etmiyorum. benim görüşüm chemex'in şeklinde bir olay yok. şeklinde bir olay olsaydı bir sürü başka marka taklitlerini yapardı. yapmadıklarına göre geriye filtresi kalıyor. övenler de filtresini övmüş oluyor. İlla V şekilli bir ürün alacaksanız hario v60'a yönelebilirsiniz. ya da bir kaç sayfa geride baya detaylı bir kaç tane demleme aleti hakkında bilgi vermiştim.
    |
    |
    unrealhead kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

bende şuan eski, beko marka bir filtre makinesi, bir de kahveyi öğüttüğüm Sözen Super var, kendime yeni yollar,demlemede yeni yöntemler, kahvenin gerçekten tadını alabileceğim yolları arıyorum, ama önceki yazdıklarınıza ben de bir bakacağım, öğrenecek çok şey var.

|
    |
    kbere kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    8616 Mesaj
    Arkadaşlar Tchibo kapsüllerdeki Espresso ile Caffe Crema arasındaki farkı bilen var mı ?

Orijinalden alıntı: kkimki

quote:

Orijinalden alıntı: DaYWaLkeR

Kafeingo'dan siparişim hüsran bir şekilde sonuçlandı. 2x120 gram guatemala ve 2x150 gram costa rica kahve aldım. Adamlar gitmiş, guatamala yerine sevmediğim colombia yollamış. Zaten sipariş takip sistemleride rezalet, mail atmasak bilgi alamıyoruz. Allahtan maile çabuk dönüş yapıyolar ama soğudum.

Bunlar kadar taze gönderen neresi var, orayı deneyeyeyim bir de ?

Edit: Neyse maille yazdım durumu biraz kalayladım, ücretsiz guatemala gönderecekler 2 paket.

bu seferki sevkiyatların hepsinde sıkıntı vardı sanırım, bana da yanlış kahve göndermişler, aradım yenisi gönderdiler.

Ya sitedeki sipariş detay sayfasıda çok kötü, kargoya verildi mi verilmedi mi belli olmuyor. Mail atmak zorunda kalıyorum, 2 günde veriyorlar gerçi en geç kargoya ama kahvem kalmamıştı biraz acele ettim bu sefer, yanlış geldi bir de sinir oldum. Ücretsiz kahve yolladılar, neyseki müşteri memnuniyetine önem veren bir firma.
    |
    |

• Binbaşı
    1060 Mesaj

Tat konusunu bilemedim demişsiniz ama 1. madde tam da tatla ilgiliyken ona "mantıklı".....demişsiniz.
    |
    |
    Bahsedilenler: Zig Zag
    Birinci vazifen, alafranga tuvaleti oturarak kullanmak, gerektiğinde hatanı sahiplenmek, beklediğin sırana riayet etmek, başkasında gördüğün yanlışı yapmamak, anlayarak dinlemek, dinleyerek konuşmak, konuşarak anlaşmak, trafikte sinyal kullanmak ve yayalara yol vermektir !
  • Yarbay
    4167 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: nokmen

Tat konusunu bilemedim demişsiniz ama 1. madde tam da tatla ilgiliyken ona "mantıklı".....demişsiniz.

teorik-pratik

press denemediğim için tat 'farkını' bilmiyorum o yüzden yorum yapmadım

ama teorik olarak yani 1. maddeyi düşününce mantıklı geldi.

tadı bozulabilir ama denemedim :)
    |
    |
    1240 Mesaj
    Arkadaşlar baştan söyleyeyim bu konuya biraz uzağım sorum cahilce gelebilir kusura bakmayın. Tchibo kapsül kahvelerinden kullanıyorum ama pek memnun değilim, sanki yapay bir tat var gibi geliyor. Farklı kahve tatları denemek istiyorum. Kafeingo adlı siteden ürün alıp deneyeceğim fakat bu kahveleri yapmak için hangi makineyi önerirsiniz. Gerçek kahve tadını almak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

Tchibo ya özel değil ancak caffe crema ve espresso farkı aşağıda detaylı anlatılmış. Temel olarak amerikano gibi espressoya sıcak su ilavesi yerine tüm suyu kahveden geçirilerek hazırlanan espresoya göre daha yumuşak bir kahve. Tchibo nun makinadada üç ayrı tuş var. Filtre, crema ve espresso. her birinin basınç ve su miktarları farklı.

''Özetle anlatmak gerekirse, espresso ile aynı miktar kahve üzerinden (fakat daha iri taneli çekilmiş olarak) 180-240ml (6-8oz) basınçlı su geçirerek hazırlanıyor.

Americano veya Long black ile benzerlik gösterir ancak bu kahveler sulandırılmış espresso iken, cafe crema tamamı kahveden geçirilerek demlenen bir karışım olduğundan, lezzet profili tamamen farklıdır.

Ristretto, espresso, lungo, ve caffè crema’nın kabaca hacim oranları 1:2:3:6 olarak geçer. Doppio ristretto 1 oz/30 ml (hacmin büyük bir kısmı kremadır), espresso 2 oz/60 ml, lungo 3 oz/90 ml, ve caffè crema 6 oz/180 ml’dir. Ancak caffè crema’nın hacmi farklı bölgelerde değişiklik gösterebiliyor: 4–8 oz (120 ml–240 ml). Çözünen bileşiklerin konsantrasyonu anlamında bu kahve, lungo ile filtre ya da pour over kahve arasında kalmaktadır.

Caffe crema, espressodan daha kalın bir öğütülmüş kahve gerektirdiğinden, Avustralya ve birkaç ülke’deki kafeler haricinde menülerde pek rastlanan bir içecek değildir.

Caffe crema hazırlamak için kahve çekirdeklerini filtre kahvede olduğu gibi öğütmeli, espressoya göre tamper ile daha az sıkıştırmalısınız. 35-40sn basınçlı su uyguladığınızda, akışkanın rengi çok açık sarıya ulaşana kadar işleme devam edebilirsiniz. Sonunda elinizde 180 ml civarında bir kahve olacaktır. (Kahve taneleri daha az sıkıştırıldığı için, 35-40 sn içerisinde daha fazla su akışı olacaktır.)''
    |
    |
    Sentez* kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
    167 Mesaj
    Filtre kahve için aşağıda linkteki makineyi önerirmisiniz arkadaşlar?
    Veya o fiyatlara Türkiye den ne tavsiye edersiniz?
    Ben filtre kahveyi french press den içiyorum, makine daha lezzetli mi olur?
    şimdiden teşekkürler yorumlar için
    https://www.amazon.de/gp/product/B00JM0BYDQ/ref=ox_sc_act_title_5?ie=UTF8&psc=1&smid=A3JWKAKR8XB7XF

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi masterakif -- 22 Aralık 2016; 9:55:22 >

Hario V60
    |
    |
    gsad1905 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: gsad1905

Arkadaşlar baştan söyleyeyim bu konuya biraz uzağım sorum cahilce gelebilir kusura bakmayın. Tchibo kapsül kahvelerinden kullanıyorum ama pek memnun değilim, sanki yapay bir tat var gibi geliyor. Farklı kahve tatları denemek istiyorum. Kafeingo adlı siteden ürün alıp deneyeceğim fakat bu kahveleri yapmak için hangi makineyi önerirsiniz. Gerçek kahve tadını almak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

Kapsüllerdeki kahvelerin hepsi bayat. Sana gelen tat yapay değil bayat kahve tadı.

Çekirdekten öğüten tam otomatik espresso veya filtre kahve makinaları var ama azcık tuzlu (120 - 150 euro civarı filtre, 250-300 euro civarı espresso tam otomatikler)

Orijinalden alıntı: masterakif

Filtre kahve için aşağıda linkteki makineyi önerirmisiniz arkadaşlar?
    Veya o fiyatlara Türkiye den ne tavsiye edersiniz?
    Ben filtre kahveyi french press den içiyorum, makine daha lezzetli mi olur?
    şimdiden teşekkürler yorumlar için
    https://www.amazon.de/gp/product/B00JM0BYDQ/ref=ox_sc_act_title_5?ie=UTF8&psc=1&smid=A3JWKAKR8XB7XF

benimde listemde olan bir ürün. bende merak ediyorum.
    |
    |

• Binbaşı
    1240 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: muratai

quote:

Orijinalden alıntı: gsad1905

Kapsüllerdeki kahvelerin hepsi bayat. Sana gelen tat yapay değil bayat kahve tadı.

Çekirdekten öğüten tam otomatik espresso veya filtre kahve makinaları var ama azcık tuzlu (120 - 150 euro civarı filtre, 250-300 euro civarı espresso tam otomatikler)

Hocam mesela bu Colombia, Etiyopya, Guatemala gibi kahveleri yapmak için filtre kahve makinesi mi kullanılıyor. Öğütücü ayrıca alırım o sorun değil, yeter ki bu kahvelerin tadını almamı sağlayacak bir makine olsun

• Yarbay
    5271 Mesaj

Öğütücü değil değirmen. Öğütücü, baharat filan öğütür.
    Kahve değirmeni (burr grinder) özel yapısı ile kahveyi homojen olarak öğütür.
    Misal 10-15 euroyada baharat öğütücüleri var, kahve ile kullanılır kullanılmasına ama komik olur.

Filtre, espresso, aeropress, cold brew vs vs ise kahvenin demlenme şekli.
    En ucuz yöntem filtre / french press.
    |
    |
    gsad1905 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Tamam hocam çok sağol bilgiler için
    |
    |
    muratai kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Teşekkürler hocam önerin için bakacağım
    |
    |
    TzisTa kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

https://www.amazon.de/gp/product/B000V3P8GW/ref=ox_sc_sfl_title_5?ie=UTF8&psc=1&smid=A3JWKAKR8XB7XF

merhaba,
    ben makinemde altın filtre kullanıyorum. eski arçelik makinem kırılınca elimde kalmıştı yeni makineye uyduğu için kullanıyorum. kağıt ile arasında ciddi tat farkı var. demlenen kahvede çok az toz oluyor ama sürahinin dibininde bırakıyorum.
    https://tr.aliexpress.com/item/Useful-Reusable-Coffee-Filter-10-12-Cup-Permanent-Cone-Style-Coffee-Maker-Machine-Filter-Gold-Mesh/32723440565.html?spm=2114.010208.3.9.uj4Cmu&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_10000009_10084_10083_10080_10082_10081_10060_10061_10062_10056_10055_10037_10054_10059_10032_10099_10078_10079_10077_427_10103_10073_10102_10096_10052_10050_10051-10050,searchweb201603_3,afswitch_2&btsid=59dbf88c-4f5c-4bc4-88b7-e356f90c83e3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tahaeray -- 24 Aralık 2016; 14:24:45 >
    |
    |
    adrianinho kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

HızlıCevap
Reklamlar
üniversite
son dakika
SEO
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,469
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.