Şimdi Ara

★★ General Mobile GM 6 Ana Konu ★★ (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.082
Cevap
12
Favori
74.256
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yazınız hepsini okudum 21 Aydır GM 4G kullanıyorum.Bundan sonra GM'den bir beklentim yok

Eski cihazları makyajlayıp yeni model adı altında çıkartsınlar :)

Üst modele geçen saygı değer kullanıcılardan 500-600₺ arası Alırım bir GM 5 Plus ikinci el devam ederim garanti bitmesine yakın onuda satarım o zamana kadar GM 7 Plus geleceği için model yükseltenlerden alırım yine :) Bende böyle bir sistem geliştirdim zaten telefonlar birbirleriyle aynı maksat garanti ve yazılım güncelliğinin devamlılığını sağlamak ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mojidozirikato -- 1 Mart 2017; 10:15:15 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yıl sonu birde plus modeli cıkacak telefon gm4g nin yenisi olarak düşünün dlayısıyla ekran boyutuna göre çözünürlükte normal. tasarım ve type-c konusunda birşey demem. LAkin saf androidde sabit tus olmaz dolayısıyla home tusu koymamaları normal. sabit tus olursa zaten saf android olmaz. PArmak izi arkada oldugunda masanın üzerinde yada elinde olmayan bir telefonda sıkıntı oluyor illaha eline alman gerekiyor o yüzden bence önde olması daha iyi... Diğer yandan gm4g 700 tl ye satılırken hafıza ve ram iki katına cıkmıs yeni bir telefon 800 -899 olursa gayet iyidir... @fox5578

O telefonun hiçbir TR vergisi koymadan ki hali şuan 482 tl ye denk geliyor sen ona TR vergilerini eklersen 1200 den aşşagıya satılmaz Türkiyede @theVerge

Hiçbişey bulamadın bi o mu kaldı :) @smart1978

gm5 in özellikleri daha gelişmiş hali o dediğin belki gm5 için olabilirdi :) @temp.542

Gn5 in bir üst modeli giriş seviyesi bir telefon oldugunu düşünürsek yadırgamamak lazım @Mojidozirikato

• Mojidozirikato kullanıcısına yanıt
    elindeki telefon iş görüyorken sırf üst modeli diye ihtiyac olmadan telefon değiştirmek mantıksız zaten bence gayet doğru bir strateji @Mojidozirikato
  • quote:

Orijinalden alıntı: murderx06

Mtk yı neden bu kadar gömüyorsun

Snapdragon hariç hepsini gömüyorum.

Sevmiyorum, stabil bulmuyorum.

Zaman içinde sorun çıkarma oranları Snapdragon'a göre daha fazla.

Ha, gerçi yazılım dandikse Snapdragon da sorun çıkarıyor. Ancak bu ihtimal MTK da daha fazla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: astegon

quote:

Orijinalden alıntı: Pulstar

quote:

Berbat bir cihaz olmuş.

İşlemci seçimi eğer böyle ise şu konjonktürde 1500'den fazla olmaması gerek.

Fazla olursa zor satar.

Android'in SD işlemcilerine yazıldığını da kim söyledi acaba? Alakası yok.

Yazılım Google tarafından sağlanıyorsa Snapdragon olmalıdır.

Nexus 4'ten itibaren baz Android telefonlar sadece Snapdragon ile çıkmıştır.

"şu konjonktürde 1500'den fazla olmaması gerek." demeniz bile konuya ne kadar vakıf olduğunuzu gösteriyor.

Bu cihaz (doların şu haliyle) 900 TL, hadi en fazla 1.000 TL'yi aşacak bir cihaz bile değildir.

1.500 TL sınıfında çok çok çok daha iyi cihazlar var.

Ne alakası var?

Android sırf SD için compile edilmiyor ki. O zaman diğer hiç bir işlemcilere uymaması gerekli. Ya da android'in o lib'leri çıkarmaması gerekir.

1500 TL dememin sebebi TR'deki aşırı vergi yükü ile birlikte üretici, distribütör ve perakende satıcıların aşırı kar maksimizasyonundan kaynaklanıyor.

Yeni çıkan ürünler serbest piyasa ekonomisinde yüksek fiyatlar ile giriyor maalesef.

Diğer yorumlarınıza da baktım da, Android'in üreticilere nasıl verildiğini, üreticilerin bu OS üzerinde ne gibi değişiklikler yaptığını, bir güncelleme olacağı zaman fragmented olan hardware'de ne tür süreçlerin yaşandığını öğrenin biraz.

Ben yine de söyleyim.

Bu cihaz MTK'nın 6 bin bilmem kaç işlemcisiyle geliyor. Öyle Helio falan değil.

GM CEO'su Sabahattin Yaman GM5 Plus söyleşisinde biz yazılım işini beceremiyorduk demişti. Şimdi Google yapıyor, güzel olacak demişti.

Diğer telefonlarının çoğu MTK idi.

Göreceksiniz bunda da beceremeyecekler. Yazılım desteğini Google verse bile uydurmak için çok kırpılacak. GM5 Plus'ta kırptılar, bunda mı kırpmayacaklar.

Telefon, Nisan'da çıkarsa Ağustos-Eylül gibi bir daha görüşelim. Benim bu telefona karşı en ufak umudum yok.

Zaten tasarım baştan ofsayt, donanımı tartışıp birbirimizi kırıp, üzmeye gerek yok, o derece.

GM6 Plus da böyle gelecekse gelmez olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: oskurrr

Yıl sonu birde plus modeli cıkacak telefon gm4g nin yenisi olarak düşünün dlayısıyla ekran boyutuna göre çözünürlükte normal. tasarım ve type-c konusunda birşey demem. LAkin saf androidde sabit tus olmaz dolayısıyla home tusu koymamaları normal. sabit tus olursa zaten saf android olmaz. PArmak izi arkada oldugunda masanın üzerinde yada elinde olmayan bir telefonda sıkıntı oluyor illaha eline alman gerekiyor o yüzden bence önde olması daha iyi... Diğer yandan gm4g 700 tl ye satılırken hafıza ve ram iki katına cıkmıs yeni bir telefon 800 -899 olursa gayet iyidir... @fox5578

O telefonun hiçbir TR vergisi koymadan ki hali şuan 482 tl ye denk geliyor sen ona TR vergilerini eklersen 1200 den aşşagıya satılmaz Türkiyede @theVerge

gm5 in özellikleri daha gelişmiş hali o dediğin belki gm5 için olabilirdi :) @temp.542

Gn5 in bir üst modeli giriş seviyesi bir telefon oldugunu düşünürsek yadırgamamak lazım @Mojidozirikato

Nasıl bir matematik yaptınız hayran kaldım

700 e satılan Redmi Note 4 ülkemizde 1100 lere..

http://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-4-Fingerprint-5_5-inch-3GB-RAM-64GB-MTK-X20-Deca-core-4G-Smartphone-p-1080995.html?rmmds=category

850 ye satılan Mi5 ülkemizde 1250 lere..

http://www.banggood.com/Xiaomi-Mi5-5_15-inch-3GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-820-Quad-Core-4G-Smartphone-p-1038074.html?rmmds=category

SATILIRKEN, ki daha uygun fiyatlara satıldı dolar fırlamadan önce.

480 lik cihazı 1200 yaptınız

• quote:

Orijinalden alıntı: oskurrr

Yıl sonu birde plus modeli cıkacak telefon gm4g nin yenisi olarak düşünün dlayısıyla ekran boyutuna göre çözünürlükte normal. tasarım ve type-c konusunda birşey demem. LAkin saf androidde sabit tus olmaz dolayısıyla home tusu koymamaları normal. sabit tus olursa zaten saf android olmaz. PArmak izi arkada oldugunda masanın üzerinde yada elinde olmayan bir telefonda sıkıntı oluyor illaha eline alman gerekiyor o yüzden bence önde olması daha iyi... Diğer yandan gm4g 700 tl ye satılırken hafıza ve ram iki katına cıkmıs yeni bir telefon 800 -899 olursa gayet iyidir... @fox5578

Dediğiniz gibi gibi sayın oskurrr :) GM 5'in bir üst modeli" üst modelden beklentimiz alt modeldeki donanımın yenilenmesi ve gelişmesi bir nevi ilerlemesi yani :D bu adamlar 4G den beri Micro USB kullanıyor GM 7 ide tanıtsa yine Micro USB kullanacaklar ben ilerleme göremiyorum aynı donanımları veya benzer donanımları ısıtıp ısıtıp biz yeni telefon çıkardık diye önümüze sunuyorlar ayıp yazıktır bizde insanız aklımız fikrimiz var bir insanın aklına saygıları olsun biraz tek istediğim bu GM 5 bile dememek lazım ona GM 4G kapak farkından ve radyo farkından başka hiç bir fark yok :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mojidozirikato -- 1 Mart 2017; 11:46:32 >

• LastFaded kullanıcısına yanıt
    Şu 3 program hiçbir telefonumdan eksik olmaz

• Pulstar kullanıcısına yanıt
    Mojidozirikato kullanıcısına yanıt
    theVerge T kullanıcısına yanıt
    MediaTek MT6737T
    Bu cihazda android one yani yazılımı google veriyor.
    Telefon muhtemelen nisan ayının ortasında genele dagılır mart sonu tek tük piyasaya düşer sanırım
    sonuc olarak giriş seviyesi bir telefon çok beklenti içinde olmamak lazım lakin giriş seviyesi bir teefonda 3gb ram ve 32 hafıza bence bulunmaz nimet emsallerine baktımızda@Pulstar

Baksettiğiniz durumlar farklı dükkanı olan yada ticaretten anlayan bir tanıdıgınız varsa gidin sorun öğrenin en güzeli bu şekilde sanırım... @theVerge

Öncelikle telefon gm5 e göre 2 kat fazla hafıza ve %50 fazla ram e sahip. Ön kamera yenilenmiş flash eklenmiş, parmak izi okuyucusuda yine + ve işlemci daha iyi. şimdi baktıgımızda telefon yenilenmiş donanım yenilenmiş ve üzerine eklenmiş yani giriş seviyesi telefondan nasıl özellikler bekliyorsunuz anlamıyorum piyasada ki emsalleriyle kıyaslayın bence. gm5 i sanırım söz verdikleri için mecburiyetten cıkardılar ben öyle düşünüyorum anlamsız bir model oldu. @Mojidozirikato

• oskurrr kullanıcısına yanıt
    Ram %50 arttırılmadı bile 2GB üzerine 1GB eklenildi buda %33 daha fazla ram e denk geliyor %50 olabilmesi için 1.5GB ram olmalıydı GM 4G ve GM 5'de. 2 yıl için aham şaham bir artış değil 2 model geçmiş ram %33 artmış bence beklenti altında.

Diğer bir husus hafıza kartıylada arttırabiliyor zaten hafıza.

3 megapiksellik ve dual flaş ile 500 mah batarya artışı birde parmak izi eklenmesi için 730 gün mü bekledik? Cevabı Evet.Değdimi hayır.Birisi çıkıp haklısınız Değmedi demiyor diyemiyor sorunda burda zaten evet GM 6 beklentileri karşılamadı demek zor geliyor insanlara öz eleştiri yapamıyoruz beceremiyoruz :) Alana satanada hayırlı olsun.

Son olarak Ne istiyorsunuz sorunuza.730 gün sonra bunları istemediğim kesindir sayın oskurr :) Ben 5 inçlik cep telefonunda USB Typ-C yi görmek istiyordum bence gerekliydi.Son olarakta piyasa başka ne var diyerek ölümü gösterip sıtmaya razı olun işte demek gibi geliyor bana piyasayı bırakıp kendisiyle rekabet etmeli bence GM :) Onuda başamıyor GM 4G GM 5 GM 6 fark yok bence.

RAM 3GB oldu

Bari

1080P Ekran

16 MP arka kamera

USB Typ-C

Ve Qualcomm işlemci

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mojidozirikato -- 1 Mart 2017; 13:15:11 >

Cihaz elime bir gecsin o zaman kabak gibi gorunen bircok seyi inkar edenlere arz edecegim . 3-5 dk lik incelemede belli olur zaten ...

Uzun kullanimlik meseleler de ise : Pili nasil gidiyor, isinma varmi , ekrani zamanla sarariyor mu , screen burn in zamanla olusuyor mu , GPS wifi veya gsm sebekesi olmadan belli bir sure icin kopmalar oluyor mu ( makul dis cevrede test edilecek elbette hatta baska bir marka ayni islemcili olani ile yan yan ki esit sartlar olsun malum GPS ile islemci bir entegre )

Arka kamera cami inatla General Mobile 5 ile ayni . Keske General Mobile 4G inki gibi metal kalin cerceve olsaydi bu halde kamera lensi daha da cabuk kirilgan olacak cam yuzeyi General Mobile 4G ye gore cok genis kirilma catlama riski de yuksek haliyle ...

Islemcisi Snapdragon 410 un bir tik ustu olsa da hayal kirikligi ... Bari Snapdragon 435 ile gelseydi olmadi Snapdragon 430 olsaydi olmadi GPU su dah da vasat ama yine de General Mobile 5 ten daha ustun olan Snapdragon 427 ve 425 ile gelseydi ...

https://www.qualcomm.com/products/snapdragon/processors/comparison

Kamerasi efektif cozunurlugu nasil ? Camur gibi mi cekiyor ? Kayit formati jpeg olarka kayit ederken sikistirma kaybi yuzde 15 ? Ideali %98 mumkunse %100 kayipsiz sikistirsin ... Eminim yoktur .

Kamerasi ayrica CameraApi2 tamami uyumlu mu ?

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.vipek.camera2_compatibility_test

Degilse 13 megapiksel olmasinin hicbir anlami yoktur .

General Mobile in tum Android One cihazlarinda bunlar yok! yani kaliteli cekim imkani yok ...

Mesele Snapdragon 6xx serisi beklentisi degil. Mesele giris seviyesi islemcilerden neden daha iyisini secmemistir ?

MTK da ucuzdur elbet ama yeni yila yeni modele boyle vasat bir islemcili olmamali idi .

MTK sorunlu ...

MTK yazilim destegi kisitli google eli kolu bagli kalacak . Donani bilesenlerine ait firmware guncellemeleri kisitli olaack . Sakin Android 7.x.x ve otesi guncellemelri ile karistirmasin kimse ! Donanim bilesenleri de misal : kamera firmware i veya GPS firmwari vs bircok bilesene ait bilesen firmware i vardir bunun iyilestirilmesi o parcayi ureten firmaya aittir . Snapdragon islemcilerinde oldugu gibi ( CPU GPU vs... ) MTK kendisine ait donanimlarin yazilimlarina ait guncelleme vermede sikintili kisa omurlu olusu ile yillardir nam salmistir.

MTK ...

Yep yeni bir islemcifirmasi degil !

Firmalar bunu tercih eder neden ? UCUZ !

Kalite isteyen son cikmis giris seviyesi Snapdragon 4 seisine bakar ...

%100 katılıyorum her kelimesine benim anılarımdan biridir MTK'yi görünce aklıma 1.Kalite S4'ler geliyor o zamanlar onlarda tanımıştım MTK yi Ben GM 5 i görünce anlamıştım artık GM yi zaten baktılar millet GM 5 almaya devam ediyor 2 yıllık teknolojiyi halen satıyoruz biz MTK yıda her türlü satarız dediler Alanada satanada hayırlı olsun.Afiyet olsun :)

Şu an snapdragon 801 li z3 kullanıyorum onda da takılmalar mevcut ve stabil olmadığını düşünüyorum.Artı olarak çok fazla ısınıyor.Mediatek destek vermez felan diye düşünüyorsan, gm google ile anlaştığına göre verecek yani vermesi lazım.Önyargılı olmamak lazım bence, yazılımı google yapıyor bu bir avantaj.Ben ekranı hoşuma giderse alcam telefonu.

• Bir de bu chipset geçen senenin Mayıs ayında çıkmış.Gpusu çift çekirdek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murderx06 -- 1 Mart 2017; 13:54:18 >
    iyi de gm4g nin yenisi olacak düzeyde değil zaten firmada öyle düşünmüş ki gm 6 koymuş ismini. Ne demek bu gm5 den de üstün. Ama bu özelliklerle gm3 olur ancak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: murderx06

Şu an snapdragon 801 li z3 kullanıyorum onda da takılmalar mevcut ve stabil olmadığını düşünüyorum.Artı olarak çok fazla ısınıyor.Mediatek destek vermez felan diye düşünüyorsan, gm google ile anlaştığına göre verecek yani vermesi lazım.Önyargılı olmamak lazım bence, yazılımı google yapıyor bu bir avantaj.Ben ekranı hoşuma giderse alcam telefonu.

Mtk ısınıyor hocam heleki helio serisi çok fena,

kullanıyorum. oradan biliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GökyüzüMavi -- 1 Mart 2017; 14:14:14 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Berbat bir cihaz olmuş.

İşlemci seçimi eğer böyle ise şu konjonktürde 1500'den fazla olmaması gerek.

Fazla olursa zor satar.

Android'in SD işlemcilerine yazıldığını da kim söyledi acaba? Alakası yok.

Yazılım Google tarafından sağlanıyorsa Snapdragon olmalıdır.

Nexus 4'ten itibaren baz Android telefonlar sadece Snapdragon ile çıkmıştır.

"şu konjonktürde 1500'den fazla olmaması gerek." demeniz bile konuya ne kadar vakıf olduğunuzu gösteriyor.

Bu cihaz (doların şu haliyle) 900 TL, hadi en fazla 1.000 TL'yi aşacak bir cihaz bile değildir.

1.500 TL sınıfında çok çok çok daha iyi cihazlar var.

Ne alakası var?

Android sırf SD için compile edilmiyor ki. O zaman diğer hiç bir işlemcilere uymaması gerekli. Ya da android'in o lib'leri çıkarmaması gerekir.

1500 TL dememin sebebi TR'deki aşırı vergi yükü ile birlikte üretici, distribütör ve perakende satıcıların aşırı kar maksimizasyonundan kaynaklanıyor.

Yeni çıkan ürünler serbest piyasa ekonomisinde yüksek fiyatlar ile giriyor maalesef.

Diğer yorumlarınıza da baktım da, Android'in üreticilere nasıl verildiğini, üreticilerin bu OS üzerinde ne gibi değişiklikler yaptığını, bir güncelleme olacağı zaman fragmented olan hardware'de ne tür süreçlerin yaşandığını öğrenin biraz.

Ben yine de söyleyim.

Bu cihaz MTK'nın 6 bin bilmem kaç işlemcisiyle geliyor. Öyle Helio falan değil.

GM CEO'su Sabahattin Yaman GM5 Plus söyleşisinde biz yazılım işini beceremiyorduk demişti. Şimdi Google yapıyor, güzel olacak demişti.

Diğer telefonlarının çoğu MTK idi.

Göreceksiniz bunda da beceremeyecekler. Yazılım desteğini Google verse bile uydurmak için çok kırpılacak. GM5 Plus'ta kırptılar, bunda mı kırpmayacaklar.

Telefon, Nisan'da çıkarsa Ağustos-Eylül gibi bir daha görüşelim. Benim bu telefona karşı en ufak umudum yok.

Zaten tasarım baştan ofsayt, donanımı tartışıp birbirimizi kırıp, üzmeye gerek yok, o derece.

GM6 Plus da böyle gelecekse gelmez olsun.

Şunu peşinen kabul edin, android herhangi bir işlemci için yazılmıyor.

Eğer XDA forumundaki gibi port etmeyi düşündüğünüz bir ROM varsa onun için fazlasıyla çaba harcamanız lazım.

MediaTek MT6737T işlemcisine gelince, berbar bir işlemci değil. Hem de hiç değil. Giriş ve giriş+ seviyesi için de ideal bence. SD4XX serisi gibi.

Android One ekosistemine girmiş olmaları bile bence mantıklı. "Güncelleme hastası" kullanıcılar için birebir.

Tasarım göreceli bir kavramdır. Açıkcası benim gözümde mobil cihazların tasarımları konusunda en değişik ve çılgın firma Xiaomi. Sonrasında da huawei geliyor.

GPU tarafında ise T720 MP2 kullanılmış ki, bu devirde bunu kullanıyorsa eğer low level kullanıcılar hedeflenmiş.

Gelsin, görelim.

• Şu sanal tuşları alt çerçeveye alamadılar bir türlü

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1.000 tl altı olacağını söylemiş sayın gölcü. 999 tl olarak algılayabiliriz o zaman :D

• Hakkında şöyle bir şey var. Çerçeve konusunda reklamında oynama yapmışlar
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.