Şimdi Ara

General HT500 Set akıllı oda termostatı kullanıcı yorumları ve önerileri (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
599
Cevap
20
Favori
69.862
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet geldiğimiz noktada termostatın kapama-açma hassasiyetini 0.1 dereceye düşürmüş bulunmaktayım.

Bunun tespiti için Nimomed Sh-109 hafızalı oda derecesi kullandım . Bu derecenin maksimum ve minimum sıcaklık gösterme özelliği var ama bunu görmek için her gece sıfırlama yapmanız lazım Clear tuşu ile sıfırlama yapıyorsunuz ve sıfırlama yaptıktan sonra derece en yüksek kaça çıkmış en düşük kaça inmiş onu görebiliyorsunuz.

Bu sabah kalktığımda oda max derecesinin 23.1 min derecesinin de 22.9 olduğunu gördüm.

Yapılması gereken işlemler.
    1-)Ht500 Progralama modu ile gece saat 00.00 dan başlamak üzere her yarım saate bir derece atamak.

Saat----derece
    00.00-----23.0
    00.30----22.9
    01.00-----23.0
    01.30------22.9
    02.00------23.0

Bu döngüyü evden ayrılış saatine kadar devam ettirmek gerekiyor. Siz oda derecesi 22.5 olsun istiyorsanız o zaman

00.00---22.5
    00.30---22.4
    01.00---22.5

Programını yapmalısınız bu şekilde sıcaklık dalgalanması 22.4 ile 22.6 arası olacak

2-) Isıtıcı kaynağının (Doğalgaz,ısı pompası, elektrikli kombi v.b ) çıkış sıcaklık suyunu mümkün olduğunca düşük tutmalısınız. Bu şekilde termostat stop ettirdikten sonra ısı artışının önüne geçmiş olacaksınız.

Özellikle
    -İyi yalıtımlı olan
    -Yerden ısıtmalı olan
    -Petek sayısının veya uzunluğunun fazla olduğu evler için bu nokta çok önemli.

Eğer su çıkış sıcaklığını düşük tutmazsanız o zaman bu algoritma işe yaramaz ve 23.00 22.9 programına rağmen sıcaklık 23.5 hatta daha üstüne çıkar.

Evet bu şekilde ısıtıcın açılma kapanma sayısı fazla oluyor ama ısı dalgalanmasının az olması ile hastalanma riski en aza iniyor. Zaten önemli olan da bu değil mi?

• Ozan Artun O kullanıcısına yanıt
    Dediğinize katılıyorum. Benim ev yerden ısıtma kombi su sicakligini servis 50 dereceye ayarlamıştı fakat çok sıcak oluyor tabanlar. Ht500 ü dün kargo ile general e gönderdim cihazda sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Şu an termostatsız kombiyi 35 derecede kullanıyorum oda sıcaklığı çok ideal
  • samizeldestan S kullanıcısına yanıt
    Bende ilk defa yerden isitma kullaniyorum. Bir hevesle honeywell termostat aldim ama biraz pişman oldum gibi. Gozlemledigime gore yerden isitma sistemlerinde termostat verimli calismiyor. Oda sıcaklığı ayni gozukse de zemin soguyor. Oda sogukmus hissi veriyor. Oysa sabit 30 derecede yakinca daha ideal oluyordu :)
  • hardcrss kullanıcısına yanıt
    Evet haklısınız. Bende biraz boşuna almış gibi oldum ama yapacak birşey yok 1 ay boyunca deneyeceğim ne kadar yaktığını 2 şekilde de sonuca göre kullanırım
  • Yerden ısıtmada en mantıklısı kombinin kendisinden kazan suyu için programlama yapmak. Gündüz akşam gece şeklinde. Sonrasında kendi haline bırakacaksın çalışsın
    Bende boyle düşünüyorum. Yerden isitma sistemlerinde termostat pek duzgun calismiyor. Ben ht500 alacaktim ogrenme modu olmadigindan almadim. Onun yerine honeywell aldim. Evin isinma soguma zamanlarini ogrenip ona gore kendini ayarliyor. O yuzden onu tercih ettim. Bakalim bikac hafta daha sans vereyim.
  • hardcrss kullanıcısına yanıt
    Hangi kombiyi kullanıyorsunuz?
    Demirdokum atromix
  • İlginç bir durum. Normalde Ht500 ve Nimomed aynı dereceyi gösterirken, nem yüksek olduğunda ht500, 0.2-0.3 puan daha yüksek algılıyor dereceyi.

Bu iyimi kötümü? Elbette iyi bir durum. Çünkü nem yükseldikçe hissedilen sıcaklık da artar. Bu sebeple oda termostatının hissedilen sıcaklığa göre çalışması , insanların terleme-üşümesini engeller..

General HT500 Set akıllı oda termostatı kullanıcı yorumları ve önerileri

• Konuyu okudum sormak istediğim 2 nokta var,
    1)yattıktan sonra gece 3te kombi petekler kapansın istiyorum bunu Termostat ile ayarlayabilir miyim?
    2)general HT500 347tl,cosa kablosuz 411tl. Kullanan arkadaşlar sizce hangisini almalıyım?
  • superstarr1907 S kullanıcısına yanıt
    Cosa
  • quote:

Orijinalden alıntı: superstarr1907

Konuyu okudum sormak istediğim 2 nokta var,
    1)yattıktan sonra gece 3te kombi petekler kapansın istiyorum bunu Termostat ile ayarlayabilir miyim?
    2)general HT500 347tl,cosa kablosuz 411tl. Kullanan arkadaşlar sizce hangisini almalıyım?
    Bence Cosa da General de bu ülkenin gururudur.

Hassasiyet konusunda Cosa üstün bunun yanında internet bağlantılarında sorun açısından bakıldığında ht500 üstün gibi. Benim için cep telefonu olmadan da kullanabilmek önemli olduğu için Ht500ü tercih ettim...
    Ht500de programlama ile hassasiyet sorunu çözülebiliyor..

Eğer cep telefonundan idare etmek istemiyorum diyorsanız Santek oda termostatı da değerlendirilebilir. Bu 3 marka da yerli ve desteklenmeli..

Gece 3 ten sonra program modunda istenen dereceyi düşük ayarlarsanız kombiyi kapatır..

Cosa v4 te baglanti sorunu yasamiyorum.cosa ileriye donuk bir termostad.su an pahali olsada uzaktan kontrollu radyotor termostadida var ve her odayi kisisellestirebiliyorsunuz..generalin ozelliklerini tam bilmiyorum ama hassasiyet 0.1 olmasi sebebi ile cosa biraz daha agir basiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: superstarr1907

Konuyu okudum sormak istediğim 2 nokta var,
    Tabii ki Cosa.
  • Cosa yorumlarında elektrik kesintisinden sonra tekrar eşleştirme yapılması gerekiyor diye okumuştum V4 te bu sorun düzeldi mi?

Bir de internet bağlantısı kesildiğinde ya da cep telefonu arızalandığında , ısıtıcıyı dijital oda termostatından idare etmek mümkün oluyor mu?
  • 2 termostatı çok araştırdım ht500 daha avantajlı duruyor
    Iki sorunuzada evet diuorum v4 icin gecerli
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ozan Artun

Evet geldiğimiz noktada termostatın kapama-açma hassasiyetini 0.1 dereceye düşürmüş bulunmaktayım.

Bunun tespiti için Nimomed Sh-109 hafızalı oda derecesi kullandım . Bu derecenin maksimum ve minimum sıcaklık gösterme özelliği var ama bunu görmek için her gece sıfırlama yapmanız lazım Clear tuşu ile sıfırlama yapıyorsunuz ve sıfırlama yaptıktan sonra derece en yüksek kaça çıkmış en düşük kaça inmiş onu görebiliyorsunuz.

Bu sabah kalktığımda oda max derecesinin 23.1 min derecesinin de 22.9 olduğunu gördüm.

Yapılması gereken işlemler.
    1-)Ht500 Progralama modu ile gece saat 00.00 dan başlamak üzere her yarım saate bir derece atamak.

Saat----derece
    00.00-----23.0
    00.30----22.9
    01.00-----23.0
    01.30------22.9
    02.00------23.0

Bu döngüyü evden ayrılış saatine kadar devam ettirmek gerekiyor. Siz oda derecesi 22.5 olsun istiyorsanız o zaman

00.00---22.5
    00.30---22.4
    01.00---22.5

Programını yapmalısınız bu şekilde sıcaklık dalgalanması 22.4 ile 22.6 arası olacak

2-) Isıtıcı kaynağının (Doğalgaz,ısı pompası, elektrikli kombi v.b ) çıkış sıcaklık suyunu mümkün olduğunca düşük tutmalısınız. Bu şekilde termostat stop ettirdikten sonra ısı artışının önüne geçmiş olacaksınız.

Özellikle
    -İyi yalıtımlı olan
    -Yerden ısıtmalı olan
    -Petek sayısının veya uzunluğunun fazla olduğu evler için bu nokta çok önemli.

Eğer su çıkış sıcaklığını düşük tutmazsanız o zaman bu algoritma işe yaramaz ve 23.00 22.9 programına rağmen sıcaklık 23.5 hatta daha üstüne çıkar.

Evet bu şekilde ısıtıcın açılma kapanma sayısı fazla oluyor ama ısı dalgalanmasının az olması ile hastalanma riski en aza iniyor. Zaten önemli olan da bu değil mi?
    Merhabalar,

Öncelikle paylaşımın için teşekkürler hassasiyet konusunda gerçekten işime yaradı.
    Sormak istediğim, yaptığınız kombinasyonda kombiden çıkan su sucaklığını kaçta tutuyorsunuz ?
    Birde kombi üzerinden comfort ve eco modlarından herhangi birinde çalısıyo olması birşeyi değiştirir mi ht500'ü kullanırken, bir fikriniz var mı ?
    Kombi Demirdöküm Nepto.

• denizmusty D kullanıcısına yanıt
    Kazan suyu sıcaklığı evinde kullandığın tesisata göre ve uzunluğuna göre değişiyor. Ben 95 M2 evde alttan ısıtma kullanıyorum kazan suyu sıcaklığı 35 derecede
  • denizmusty D kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Rica ederim. Bizim kombimiz ısı pompasıyla ısınıyor. 40 derecede tutuyorduk, 2-3 gündür 37 derecede tutuyoruz. Isı dalgalanması olmaması için ısıtıcı su sıcaklığı düşük olmalı yoksa sapmalar olabilir. Bence eko modunda çalışması daha iyi olur. Aksi takdirde çok fazla dur kalk yapabilir.

Termostat bizim için de yeni bu sebeple sürekli deneme yapıyoruz . 2 gündür program modunda 00.00-08.00 arasında 22.5 derece sabitte çalıştırıyoruz. Eğer program modunda program aynı dereceyle devam ederse o zaman 0.5 hassasiyetle çalışıyor. Sonuç çok olumlu oldu. Düşük su sıcaklığında çalıştığı için birden ısıtma yapmadı.

Bundan sonra düşük su sıcaklığı ve sabit derecede çalıştıracağım. Isı pompası inverter olduğu için dönüş suyu 37 dereceye yaklaşınca gücü azaltıyor. Kombilerdeki modülasyon da böyle birşey mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 26 Kasım 2019; 16:27:36 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.