Şimdi Ara

General HT500 Set akıllı oda termostatı kullanıcı yorumları ve önerileri (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
599
Cevap
20
Favori
69.857
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Şu an evde değilim hocam ama kablonun biri com girişim de diğeri on girişinde. Ortada boş bir giriş daha var
  • On değil hocam o . no. Yani normaly open demek. Termostat çalıştığında devreyi kapatır ve kombiye elektrik verir. Eğer No ya değil Nc ye yani normaly closeda bağladıysanız kombi çalışır görünür ama çalışmaz.

Bu kablonun No da olup olmadığını kontrol edin.
  • Ozan Artun O kullanıcısına yanıt
    Ondan eminim hocam dün servis kendini bağladı zaten. Şu anda termostat 1 saatten fazladır 24,0 dereceye sabitlendi ne düşüyor ne yükseliyor. Kombide çalışmıyor uzun suredir. Bu termostatın işi ölçümü bence çok vasat. Ayrıca alttan ısıtmada yakıt konusunda pek faydalı olacağa benzemiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: samizeldestan

Ondan eminim hocam dün servis kendini bağladı zaten. Şu anda termostat 1 saatten fazladır 24,0 dereceye sabitlendi ne düşüyor ne yükseliyor. Kombide çalışmıyor uzun suredir. Bu termostatın işi ölçümü bence çok vasat. Ayrıca alttan ısıtmada yakıt konusunda pek faydalı olacağa benzemiyor
    Bugün sabah kalktığımda ,maximum dereceye baktım 23.5 olmuş hassasiyet 0.3 e çıkmış.Bu benim de istemediğim bir durum.

Hocam ben sorunu buldum. Bizim evde de petek sayısı çok fazla yani yerden ısıtma gibi . Isı pompasının çıkış sıcaklığını 45 derece yapmıştım. Şimdi bunu 40 dereceye düşürüp tekrar maximum sıcaklığa bakacağım. Sizin de öyle yapmanız gerekiyor. Kombi sıcaklık ayarını 40 ya da 35 e düşürün bu şekilde dalgalanmaları gözlemleyin..

Burada amacımız kombinin ya da ısı pompasının az çalışması değil ısı dalgalanmasının az olması.

Özetle
    -petek sayısı fazla olanlar veya yerden ısınanlar kombi çıkış sıcaklığını 35-40 derece arasında tutarlarsa sıcaklık dalgalanmaları en az olacakıtır.
    General HT500 Set akıllı oda termostatı kullanıcı yorumları ve önerileri
    General HT500 Set akıllı oda termostatı kullanıcı yorumları ve önerileri

Bununla birlikte evin ısınma süresi geç olabilir . Zaten bunun yönetimi elimizde. Program modunu öyle ayarlarsınızki mesela siz eve gelmeden 3 saat önce ısıtma başlar ve eve geldiğinizde içerisi ısınmış olur.

Siz 23.00 derece sabit istiyorsanız
    23.00
    22.9
    23.0
    22.9

Programını eve gelmeden 1-2 saat önce veya daha erken başlatırsanız ev ısınmış olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 22 Kasım 2019; 8:5:3 >

Anladım hocam dediğiniz mantıklı geliyor. Bizim kazan sıcaklığı 50 derecede şu an. Termostatsız kullanırken 35 derecede kullanıyorduk.

Birde cihazda sorun mu var bilmiyorum. Bu sabah yine 6 gibi uyandık hepimiz evin içi ateş gibi olmuş bu sefer de :D Termostatı 24 dereceye ayarlsmıştım evin içi 25 dereceyi geçmiş ama termostat kombiyi durdurmamış hala çalışıyordu.

Benim termostat istenilen sıcaklığın altına düştüğünde veya üzerine çıktığında her ne kadar düşerse düşsün veya çıkarsa çıksın kombiyi ateşlemiyor yada durdurmuyor. Elimde müdahele edersem o zaman duruyor veya çalışıyor. Sizce termostatta mı sorun var yoksa kombide mı? Kombinin anakartını değiştirmişlerdi
  • Bu arada ben Ht500 kullanıyorum ama sizin cihaz farklı sanırım
  • Biz de ht500 kullanıyoruz. Foto, ısı pompasının kontrol panelinin fotosu.

Termostat kombiye komut veriyor mu vermiyor mu bunu anlamak basit. Kombinin yanına gidin. HT 500 'ü Manuel moda alın . istenen sıcaklığı oda derecesinin üstünde ayarlayın mesela oda derecesi 24.00 istenen derece 25.0 gibi. Eğer kombiye komut giderse termostat çalışıyor. Gitmiyorsa dediğiniz gibi kombi komutu almıyor ve arızalı bu durumda kombi servisini çağırmanız gerekiyor.

2. deneme HT500 le ilgili olmalı. Yine manuel moda aldığınızda istenen sıcaklığı oda derecesinin üstüne ayarladığınızda termostat NO çıkışına elektrik gelmeli. Bu kontrol kalemiyle kontrol edilebilir. Eğer vermiyorsa bu sefer HT500 arızalı ya da elektrik bağlantıları hatalı yapılmış.

Termostat bağlantıları farklılık gösterebiliyor.Mesela benim HT500 faz giriş faz çıkışla çalışırken pilli HT300 ,nötr giriş nötr çıkışla çalışıyor.

Dediğim kontrolleri yapın. Sizin termostatla kombi arasındaki iletişimde sorun var .

Termostat kombiye komut gönderiyor. Daha önce göndermiyordu ama anakartı değiştirdikten sonra düzeldi. Termostattan veya uygulamadan komut gönderdiğim zaman kombiye komut gönderiyor termostat ama kendi başına yapacağı zaman o komutu göndermiyor
  • Siz yine bir kombici ya da elektrikçi çağırın baksın. Ama kesinlikle kombiyi 40 derecenin üstünde çalıştırmayın . Yoksa sıcaklık dalgalanmalarının önüne geçemezsiniz... Size yardımcı olurken ben de kendi sorunuma çözüm bulmuş oldum. Teşekkürler iyi günler.
  • bende 11 kasımda aldım bir türlü anlayamadım hassasiyet 0.5 deniliyor ama 0.1 hassasiyetlede çalışıyor gibi yada ben yanılıyorum resimde mesela ev 22.3 olsun istedim ayarlardan 0.1 hassasiyet yaptım ev 22.6 olçülen ve kombi doğal olarak kapalı eğer 0.5 görse 22.8 e kadar yanması gerekmezmi. Diğer sorum denildiği gibi yarım saatlik program yaptım ev genelde 22.6 22.7 22.8 arası gösterdi kombi sıcaklık 50 yaptım tam yoğuşmalı ve max 75,
    General HT500 Set akıllı oda termostatı kullanıcı yorumları ve önerileri 24 saatlik sayac ölçümlerim sonucu 6.m3 yaktı çokmu?

İyi günler ustam bende teşekkür ederim
  • Tirex32 T kullanıcısına yanıt
    Ustam ev alttan ısıtmamı petek mı? Birde benim termostat sizin dediğiniz gibi 0,1 ile çalışıyor gibi tam anlamış değilim ama ateşleme ve durdurma sorunu var
  • petek var birde resimden tam okunmuyor gibi 24 saatlik sayac ölçümlerim sonucu 6.m3 yaktı çokmu?
    O konuda hiç bilgim yok eve göre değişir normalde ama bende bir Excel tablosu hazırladım her gün sayaç değerlerini alacağım termostatlı ve termostatsız ne kadar yakıyor kaç derece de ne kadar yakıyor falan diye 1 ay boyunca hesaplayıp ona göre kullanmayı düşünüyorum
  • manuel mod var orda deneyin bence 0.1 ayarladıktan sonra 0.1 düşürün yanacak mı yanarsa 0.1 yükseltin kapanacakmı kombinin karşısına gecip
    Ben kendim dediğiniz gibi yapınca açıp kapatıyor. Ama termostat kendisi yapacağı zaman yapmıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tirex32

bende 11 kasımda aldım bir türlü anlayamadım hassasiyet 0.5 deniliyor ama 0.1 hassasiyetlede çalışıyor gibi yada ben yanılıyorum resimde mesela ev 22.3 olsun istedim ayarlardan 0.1 hassasiyet yaptım ev 22.6 olçülen ve kombi doğal olarak kapalı eğer 0.5 görse 22.8 e kadar yanması gerekmezmi. Diğer sorum denildiği gibi yarım saatlik program yaptım ev genelde 22.6 22.7 22.8 arası gösterdi kombi sıcaklık 50 yaptım tam yoğuşmalı ve max 75,
    General HT500 Set akıllı oda termostatı kullanıcı yorumları ve önerileri 24 saatlik sayac ölçümlerim sonucu 6.m3 yaktı çokmu?
    Resime göre istenen oda sıcaklığı 22,3

Bu durumda termostat, oda sıcaklığı 21,8 olana kadar çalışmaz. 21,8 de çalışmaya başlar ve istenilen sıcaklığın 0,5 derece üstü olan 22,8'e kadar çalışmaya devam eder oda sıcaklığı 22,8 olduğunda stoplar. Eğer termostatın çalışma mantığı çözülmezse gerçekten kullanımı çok zor olur... Forumda açılan bu konu, baştan sona dikkatlice okunursa termostatın çalışma mantığı çözülür diye düşünüyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 22 Kasım 2019; 11:49:4 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ozan Artun

Resime göre istenen oda sıcaklığı 22,3

Bu durumda termostat, oda sıcaklığı 21,8 olana kadar çalışmaz. 21,8 de çalışmaya başlar ve istenilen sıcaklığın 0,5 derece üstü olan 22,8'e kadar çalışmaya devam eder oda sıcaklığı 22,8 olduğunda stoplar. Eğer termostatın çalışma mantığı çözülmezse gerçekten kullanımı çok zor olur... Forumda açılan bu konu, baştan sona dikkatlice okunursa termostatın çalışma mantığı çözülür diye düşünüyorum..

Alıntıları Göster
    22.3 ayarlı ev 22.6 ama yanmıyor görünüyor neden 22.8 görünceye kadar yanıyor görünmüyor.Beynimi yaktı bu cihaz.

• Hocam konuyu baştan okumazsanız olmaz.5-10 dakika okuyup termostatın nasıl çalıştığını çözmelisiniz.. İyi günler.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.